Προς το περιεχόμενο

Σύγκρουση ιατρικών διαγνώσεων: Δικαιολογημένη στα ανθρώπινα πλαίσια, αποτέλεσμα ασχετοσύνης ή οικονομ. συμφέροντος ή σύγκρουσης ειδικοτήτων?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρωσω επισης,μιας και σε βλεπω σκεπτομενο ανθρωπο οτι η οικονομικη αφαιμαξη του ασθενους που αναφερεις ειναι κοινη πρακτικη στην ευρωπη οπως και οι ανωφελες εξετασεις, οι μαγνητικες κτλ κτλ.Η μονη διαφορα σε σχεση με την Ελλαδα ειναι οτι εκει υπαρχει ουσιαστικος ελεγχος του κρατους γιαυτο περιοριζονται τετοια φαινομενα

 

Τελος χαιρομαι που κατεληξες στη σωστη αποφαση.Πιστευω πως οποιοσδηποτε σκεφτοταν 2-3 πραγματα με βαση τη λογικη του και τις οποιες πληροφοριες που αντλησε απο το διαδυκτιο θα εκανε αυτο που κανεις και εσυ.common sense λεγεται και δεν χρειαζεται να ειναι κανεις επιστημονας για να το σκεφτει αυτο

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό δεν είναι μόνο φαινόμενο στην Ελλάδα. Έχω δει αρκετούς μπακαλογιατρούς και στο εξωτερικό.

 

Απλά έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα μπορούσες (και λέω μπορούσες γιατί δεν ξέρω αν λόγω κρίσης έχει βελτιωθεί η κατάσταση) να κάνεις abuse το σύστημα άπειρες φορές και κανένας να μην ενδιαφερθεί πχ να συνταγογραφείς ακατάσχετα, να κάνεις 200 χειρουργεία το μήνα κτλ κτλ

 

Και στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοια φαινόμενα απλά αν το παρακάνεις νομίζω ότι κάπου θα χτυπήσει κόκκινο. Πχ και στο Βέλγιο που είμαι εγώ ρωτάς γνωστούς να σου πουν κανά καλό γιατρό για να μην πέσεις σε κομπογιαννίτη. Ίδια εμπειρία έχω και από Αγγλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο ελεγχος στο εξωτερικο γινεται απο τις ιδιες τις ασφαλιστικες εταιριες.Δηλαδη παει το ταμειο του ασφαλισμενου πχ ΙΚΑ και ελεγχει το γιατρο.

 

Οι ασφαλιστικες που ειναι κυριως ιδιωτικες εχουν δικους τους γιατρους.Σε περιπτωσεις οπως τη δικια σου που(λογικα) εχεις αντενδειξη να χειρουργηθεις-η για να το πω καλυτερα δεν εχεις ενδειξη-πιανουν και ελεγχουν το γιατρο ζητωντας του δικαιολογητικα.Ετσι περιοριζεται το φαινομενο που περιγραφουμε πιο πανω.Παρολα αυτα πραγματα που ειναι στη κριση του γιατρου να γινουν η οχι η αποφαση παντα ειναι υπερ της τσεπης του γιατρου.Ακριβως οπως γινεται και στα ιδιωτικα στην Ελλαδα τα οποια οπως λεγεται προσφερουν καλυτερη ποιοτητα υγειας!

 

Συστηματα που βασιζονται στο δημοσιο χαρακτηρα της υγειας βλεπε NHS,ΕΣΥ κτλ εχουν πεσει εξω γιαυτο σε βαθος χρονου θα αλλαξουν.

 

Οσο αναφορα την ποιοτητα της υγειας που προσφερεται στον ασθενη εχουν δει τοσα πολλα τα ματια στο λιγο χρονο που βρισκομαι στο χωρο αυτο που πραγματικα οτι και να πω δεν προκειται να γινω πιστευτος.Ενα πραγμα μονο θα σου πω:ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι γαιδουρι-αντεχει πολυ περισσοτερα πραγματα απο οτι φανταζεσαι!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαποια γεγονοτα αν κατσεις και τα αναλυσεις ψυχραιμα βγαζεις σωστα συμπερασματα χωρις να ταλαιπωρησε τοσο πολυ , αλλα μεσα στην αγωνια του ενας ανθρωπος δεν μπορει να τα δει ευκολα. Καλοι γιατροι υπαρχουν και στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα και στην Ελλαδα κι εξω.Χαιρομαι που τελικα εβγαλες ακρη (Αν και αγενης ειχε δικιο τελικα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά σου όπως και να έχει φίλε μου αλλά εγώ πιστεύω ότι ο γιατρός σε είδε αγχωμένο και πολύ απλά σε ηρέμησε λέγοντας σου ότι δεν βρήκε τίποτα αλλά. ...στο μέλλον ίσως πάθεις κάτι. Άποψη μου. ..αν πονέσεις ξανα στο άμεσο μέλλον Η αν βγάλεις αίμα αρκετό πανε κανε επέμβαση. Η μανα μου καρκίνο έχει διότι το άφησε το άφησε και την πάτησε. Καθε 6 μήνες προληπτική εξέταση στον συγκεκριμένο γιατρό σίγουρα. Αυτά απο εμένα καλή τύχη φίλε μου.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά σου όπως και να έχει φίλε μου αλλά εγώ πιστεύω ότι ο γιατρός σε είδε αγχωμένο και πολύ απλά σε ηρέμησε λέγοντας σου ότι δεν βρήκε τίποτα αλλά. ...στο μέλλον ίσως πάθεις κάτι. Άποψη μου. ..αν πονέσεις ξανα στο άμεσο μέλλον Η αν βγάλεις αίμα αρκετό πανε κανε επέμβαση. Η μανα μου καρκίνο έχει διότι το άφησε το άφησε και την πάτησε. Καθε 6 μήνες προληπτική εξέταση στον συγκεκριμένο γιατρό σίγουρα. Αυτά απο εμένα καλή τύχη φίλε μου.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Ρε φιλε που κολλάνε οι αιμορροΐδες με το καρκίνο; μη γράφετε ο,τι σας κατέβει στο κεφάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό δεν είναι μόνο φαινόμενο στην Ελλάδα. Έχω δει αρκετούς μπακαλογιατρούς και στο εξωτερικό.

 

Απλά έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα μπορούσες (και λέω μπορούσες γιατί δεν ξέρω αν λόγω κρίσης έχει βελτιωθεί η κατάσταση) να κάνεις abuse το σύστημα άπειρες φορές και κανένας να μην ενδιαφερθεί πχ να συνταγογραφείς ακατάσχετα, να κάνεις 200 χειρουργεία το μήνα κτλ κτλ

 

Και στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοια φαινόμενα απλά αν το παρακάνεις νομίζω ότι κάπου θα χτυπήσει κόκκινο. Πχ και στο Βέλγιο που είμαι εγώ ρωτάς γνωστούς να σου πουν κανά καλό γιατρό για να μην πέσεις σε κομπογιαννίτη. Ίδια εμπειρία έχω και από Αγγλία

Ο ελεγχος στο εξωτερικο γινεται απο τις ιδιες τις ασφαλιστικες εταιριες.Δηλαδη παει το ταμειο του ασφαλισμενου πχ ΙΚΑ και ελεγχει το γιατρο.

 

Οι ασφαλιστικες που ειναι κυριως ιδιωτικες εχουν δικους τους γιατρους.Σε περιπτωσεις οπως τη δικια σου που(λογικα) εχεις αντενδειξη να χειρουργηθεις-η για να το πω καλυτερα δεν εχεις ενδειξη-πιανουν και ελεγχουν το γιατρο ζητωντας του δικαιολογητικα.Ετσι περιοριζεται το φαινομενο που περιγραφουμε πιο πανω.Παρολα αυτα πραγματα που ειναι στη κριση του γιατρου να γινουν η οχι η αποφαση παντα ειναι υπερ της τσεπης του γιατρου.Ακριβως οπως γινεται και στα ιδιωτικα στην Ελλαδα τα οποια οπως λεγεται προσφερουν καλυτερη ποιοτητα υγειας!

 

Συστηματα που βασιζονται στο δημοσιο χαρακτηρα της υγειας βλεπε NHS,ΕΣΥ κτλ εχουν πεσει εξω γιαυτο σε βαθος χρονου θα αλλαξουν.

 

Οσο αναφορα την ποιοτητα της υγειας που προσφερεται στον ασθενη εχουν δει τοσα πολλα τα ματια στο λιγο χρονο που βρισκομαι στο χωρο αυτο που πραγματικα οτι και να πω δεν προκειται να γινω πιστευτος.Ενα πραγμα μονο θα σου πω:ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι γαιδουρι-αντεχει πολυ περισσοτερα πραγματα απο οτι φανταζεσαι!!!

 

Για τα φάρμακα μπορώ να κατανοήσω πως μπορεί να γίνει ένας έλεγχος, με στατιστικό έλεγχο των ποσοτήτων χορήγησης ανά γιατρό π.χ. αλλά για τις επεμβάσεις τι έλεγχος μπορεί να γίνει? Να περνάνε ελεγκτές πριν από κάθε εγχείριση και να εξετάζουν αν χρειάζεται? Δεν καταλαβαίνω πρακτικά δηλαδή με τι τρόπους προσπαθούν να ελέγχουν το φαινόμενο στο εξωτερικό.

 

Στην Ελλάδα προβλέπεται κάποιος τέτοιος έλεγχος έστω και θεωρητικά? Τμήμα παραπόνων έστω υπάρχει ώστε να καταγγέλονται τέτοια περιστατικά?

 

(Αν και αγενης ειχε δικιο τελικα :P)

 

Ε δεν είναι ακριβές αυτό καθώς όταν πήγα στον αγενή υπήρχε ένα ίχνος ραγάδας που εντόπισε μετά από προσπάθεια ο γαστρεντερολόγος το ίδιο απόγευμα. Επιπλέον η κορτιζονούχα θεραπεία που μου πρότεινε απορρίφθηκε από όλους τους άλλους που ρώτησα ως πολύ κακή επιλογή.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως είναι πιο κοντά απ τα άλλα λαμόγια στην σωστή διάγνωση αλλά και μόνο για την συμπεριφορά του είναι κατακριτέος ακόμα κι αν ειναι ο καλύτερος επιστήμονας.

 

Περαστικά σου όπως και να έχει φίλε μου αλλά εγώ πιστεύω ότι ο γιατρός σε είδε αγχωμένο και πολύ απλά σε ηρέμησε λέγοντας σου ότι δεν βρήκε τίποτα αλλά. ...στο μέλλον ίσως πάθεις κάτι. Άποψη μου. ..αν πονέσεις ξανα στο άμεσο μέλλον Η αν βγάλεις αίμα αρκετό πανε κανε επέμβαση. Η μανα μου καρκίνο έχει διότι το άφησε το άφησε και την πάτησε. Καθε 6 μήνες προληπτική εξέταση στον συγκεκριμένο γιατρό σίγουρα. Αυτά απο εμένα καλή τύχη φίλε μου.

 

thanks φίλε, δεν νομίζω να υπήρχε λόγος εφησυχασμού, δεν ένιωσα ιδιαίτερα αγχωμένος ακόμα και για την περίπτωση επέμβασης και δεν νομίζω να μου ανακοίνωσε ψεύτικη διάγνωση ο γιατρός για να μην με τρομάξει ενώ έβλεπε υπαρκτή ραγάδα. Σιγά την ασθένεια που δεν μου το λέει για να μην τρομάξω, και δεν καταλαβαίνω και τι σκοπιμότητα θα είχε κάτι τέτοιο.

 

Αν το πρόβλημα δεν υποχωρήσει εντελώς ή αν υποτροπιάσει τότε θα συνεχίσω να το ψάχνω για εκ νέου και ίσως διαφορετική συντηρητική θεραπεία και η επέμβαση θα είναι λύση μόνο αν προκαλεί μεγάλη ταλαιπωρία και δεν θεραπεύεται με κανέναν άλλον τρόπο. Αλλά δεν γίνεται να μην δοκιμάσω πριν πάω για επέμβαση οτιδήποτε άλλο υπάρχει, δεν πας έτσι για σφαγή που κατά ένα μικρό αλλά υπαρκτό ποσοστό αφήνει επιπλοκές. Και φυσικά όλα αυτά στην περίπτωση που αν και τώρα είναι σε ύφεση δεν εξαφανιστεί αλλά συνεχιστεί και επιδεινωθεί ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου έλεγα να πας σε αυτον που σου είπα. Κανε μια τελευταία προσπάθεια . Αν σου πει όχι επέμβαση τον εμπιστεύομαι.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου έλεγα να πας σε αυτον που σου είπα. Κανε μια τελευταία προσπάθεια . Αν σου πει όχι επέμβαση τον εμπιστεύομαι.

 

Ναι αν στην επόμενη εβδομάδα δεν εξαφανιστεί εντελώς ή χειροτερέψει θα είναι ο πρώτος εναλλακτικός που θα επισκεφθώ, απλά προς το παρόν το αφήνω μήπως και δεν χρειαστεί γιατί έχω δώσει πολλά λεφτά σε τόσους γιατρούς. Σε ευχαριστώ ξανα για την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω θα σου έλεγα να πας σε αυτον που σου είπα. Κανε μια τελευταία προσπάθεια . Αν σου πει όχι επέμβαση τον εμπιστεύομαι.

 

Ναι αν στην επόμενη εβδομάδα δεν εξαφανιστεί εντελώς ή χειροτερέψει θα είναι ο πρώτος εναλλακτικός που θα επισκεφθώ, απλά προς το παρόν το αφήνω μήπως και δεν χρειαστεί γιατί έχω δώσει πολλά λεφτά σε τόσους γιατρούς. Σε ευχαριστώ ξανα για την πρόταση.

Οκ. Μην αγχώνεσαι το άγχος το κάνει χειρότερο. Όταν και αν πας...ελα πριβε να σου πω το επίθετο μου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελεγχος στο εξωτερικο γινεται ετσι ακριβως οπως το ειπες.Σε ενα ποσοστο ασθενων περνανε και διαπιστωνουν αν χρειαζεται η επεμβαση,αν την εχουν κανει,τι εχουν κανει ακριβως κτλ κτλ...Εκει βεβαια υπαρχει τρελη διαμαχη με τις ασφαλιστικες που ειναι ιδιωτικες και προασπιζονται τα συμφεροντα του vs των γιατρων που δουλευουν σε ιδιωτικες κλινικες,οι οποιες αν δεν πανε καλα οικονομικα το κλεινουν το μαγαζι!Καταλαβαινεις τωρα την τρομακτικη διαφορα με το δημοσιο ετσι?

 

Btw η καλυτερη θεραπεια στην παθηση σου ειναι μια αλοιφη η οποια δρα χαλαρωνοντας το σφικτηρα και σε συνδιασμο με διατροφη και μπολικο νερο(ενυδατωση των κοπρανων κτλ) δεν προκαλειτε ο μηχανικος ερεθισμος στην ραγαδα και στις αιμορροιδες.Ειναι ακριβη(50αρικο) και δεν αποζημιωνεται απο τα ταμεια αλλα σε δυσκολες περιπτωσεις βοηθαει πολυ...search it!


Σου βρηκα και ενα ωραιο αρθρο  για τη ραγαδα.Ευκολο και κατανοητο.Διαβασε και θα καταλαβεις τι ειναι η επεμβαση κατα lord η η πλαγια σφιγκτηροτομη :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλαιπωρούμαι εδώ και μερικούς μήνες από ένα πρόβλημα αιμορροίδων.

Αρχικά ήταν αρκετά ήπιο το πρόβλημα και είχε διαγνωστεί ήπια εσωτετρική αιμορροιδοπάθεια ώσπου πρόσφατα έγινε ανυπόφορο.

Είχα πάει λοιπόν σε γαστρεντερολόγο για να το λύσω και επειδή δεν περνούσε με παρέπεμψε σε χειρούργο κι εγώ πήγα σε τρεις:

  •  
  • Ο πρώτος (σε ιδιωτικό ιατρείο) μου είπε πως έχω οξεία ραγάδα και αιμορροίδες ταυτόχρονα και πως δεν υπάρχει καμία ελπίδα για θεραπεία με φάρμακα και να κάνω διπλή εγχείριση (πλάγιας σφιγκτηροτομής + peter lord δώρο όπως είπε) και για τα δύο προβλήματα για την οποία ζήτησε 1500 ευρώ (και άλλα 1500 θα καλύπτε ο ΕΟΠΥΥ).
  • Ο δεύτερος (σε ιδιωτικό ιατρείο) μου είπε πως έχω οξεία ραγάδα και πως η αιμορροίδα είναι αποτέλεσμά της και θα φύγει αν φύγει η ραγάδα αλλά χρειάζεται επέμβαση (πλάγιας σφιγκτηροτομή) οπωσδήποτε για την ραγάδα το κόστος της οποίας θα ήταν 800 και για μένα 700 (+ αόριστη κάλυψη από τον ΕΟΠΥΥ).
  • Όντας λοιπόν σίγουρος πως χρειάζομαι χειρουργείο πήγα και σε τρίτο γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο. Εκεί η κατάσταση ήταν γελοία (3λεπτη εξέταση χωρίς ιστορικό και πολλά λόγια) και η διάγνωση ήταν πως δεν έχω ραγάδα αλλά μια μικρή φλεγμωνή και πως δεν χρειαζομαι σε καμία περίπτωση χειρουργείο ούτε για αστείο και μου έδωσε φάρμακα.
Μετά από αυτή την περιπέτεια επέστρεψα στον αρχικό μου γιατρο, τον γαστρεντερολόγο, του είπα όλη αυτή την περιπέτεια και έμεινε άναβδος. Με ξαναεξέτασε, ραγάδα δεν έβρισκε με τίποτα και μετά από πάρα πολλή επιμονή κατάφερε να βρει ένα ίχνος ραγάδας με πάχος τρίχας και την αιμορροίδα που υπήρχε απ την αρχή. Μου είπε λοιπόν πως αυτό το πράμα όχι απλά δεν χρειάζεται επείγουσα εγχείριση όπως μου είπαν οι άλλοι αλλά είναι και τραγική, αντιεπιστημονική, ακραία και επικίνδυνη λύση και πως για εγχείριση θα έπρεπε να πάω μόνο αν χειροτέρευε και αφού είχα δοκιμάσει όλες τις φαρμακευτικές θεραπείες καθώς η εγχείριση κρύβει σε καποια ποσοστά και παρενέργειες ακράτειας κτλ.

Επίσης τον ρώτησα: Το να εντοπίσεις και να κρίνεις κάτι τέτοιο δεν είναι εύκολο, μονοσήμαντο και συνηθισμένο? Και μου είπε, ναι απόλυτα.

 

Οπότε προβληματίζονται τώρα εγώ:

Έχω 4 γιατρούς με 4 διαφορετικές διαγνώσεις και προτάσεις θεραπείας για κάτι συνηθισμένο και εύκολα διαγνώσιμο.

  •  
  • Είναι άσχετοι όλοι?
  • Είναι άσχετοι οι 3 εκτός απ τον γαστρεντερολόγο?
  • Είναι λαμόγια αυτοί που προτείνουν εγχείριση για να βγάλουν λεφτά ρισκάροντας την υγεία μου?

 

Ωραια παρουσιαση και γραφη, μου θυμιζει εμενα! :-D

Κατα τα άλλα γνωστα πραγματα. Το προβλημα πηγαζει οτι οι γιατροι δεν ακολουθουν ολοι με ακριβεια την πληρη επιστημονικη μεθοδο! Να αναλυσουν πληρως τα συμπτωματα και να βρουνε ολες τις πιθανες αιτιες.

 

Εκτός αυτου πολλοι ειναι και αχρηστοι που εχουν επαναπαυθει και δεν εχουν ενημερωθει για τα καινουρια δεδομενα, για καινουριες μεθοδους, απο καινουριες ερευνες για το τι ισχυει πλεον, κλπ, κλπ.

 

Εκτός αυτου πολλοι ειναι που προσπαθουν να κερδισουν απο το προβλημα σου(περιττη εγχειρηση, φαρμακα αχρειαστα, κλπ).

 

Απο εκει και περα εχουν και ενα δικιο καθως για ενα συνολο συμπτωματων οι πιθανες αιτιες που μπορει να προερχονται ειναι συνηθως παρα παρα παρα παρα πολλες και ετσι αναγκαστικα σου παρουσιαζουν την πιο πιθανη ή τις 2 πιο πιθανες, αν πχ πας με πονο στον λαιμο μπορει να εχεις και καρκινο αλλά ποτε κανείς γιατρος δεν θα το ψαξει αρχικα και ολοι θα σκεφτουν τον πονολαιμο απο κοινο κρυολογημα(απο ιο), θα σου δωσουν 2-3 καραμελες και αυτο ηταν. Και δικαιως μαλλον.

Επισης σε αλλες περιπτωσεις μπορει να υπαρχουν πολλαπλες θεραπειες με διάφορα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα οποτε και παλι η προτεινομενη θεραπεια να μην ειναι η ιδια παο γιατρο σε γιατρο.

Επισης σε παρα πολλες περιπτωσεις ουτε καν τα συμπτωματα δεν ειναι σαφη και μπορει να εχεις ακομα και πανω απο 2 διαφορετικες αποψεις για ενα συμπτωμα, πχ ο ενας γιατρος να θεωρει ενα εξανθημα στο δερμα βλατιδα και ο αλλος κατι αλλο, ενω ενας αλλος κατι αλλο, ή ο ενας να θεωρει μια ανωμαλια στην ακτινογραφια καρκινο ενω ενας αλλος μια φλεγμονη, ενας αλλος κατι αλλο,....κλπ, κλπ, οπως πχ στην περιπτωση σου που 4 γιατροι δεν μπορουν να καταληξουν εαν ειναι ραγαδα ή οχι αυτο που βλεπουν.

 

 Εγω εχω καει και εχω γλιτωσει στο παρα πεντε απο το να καω απο τους γιατρους, πχ εχω γλιτωσει απο τελειως ασκοπο χειρουργειο που θα εμπαινα εξαιτιας ενος ηλιθιου γιατρου(που προφανως ηθελε να παρει τα λεφτα της εγχειρησης), ενω δεν μπορεσα να γλιτωσω σε αλλη περιπτωση και με εκαναν μια τελειως ασκοπη(και απαραδεκτη και λανθασμενη οπως αποδειχτηκε) επεμβασουλα που με αφησε κουσουρι ομως(αφου κανανε ο,τι χειροτερο γινοταν να κανουνε συμφωνα με πανεπιστημιακο γιατρο που ρωτησα την αποψη του μετεπειτα) και με ταλαιπωρουσε 3-4 μηνες μετα!! :mad:

 

Απο την αλλη εχουμε και το γεγονος οτι ζουμε στην Ελλαδα και ισως τα πραγματα να ειναι ακομα χειροτερα, καθως παραδειγματος χαρην ειναι ψιλογνωστη η ιστορια ενος μεγαλογιατρου και χειρουργου στην Θεσσαλονικη σε νοσοκομειο οπου τελικα εγινε και διευθυντης καποια στιγμη και χειρουργουσε για πολλα πολλα χρονια, ΜΕ ΑΘΛΙΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ(που καλυπτοταν ολα τα χρονια πισω απο το οτι αναλαμβανε δυσκολες περιπτωσεις που γενικα εχουν ασχημα ποσοστα επιτυχιας αλλά αυτος ειχε πολυ πολυ χειροτερα), και οπου τελικα αποκαλυφθηκε οτι δεν ειχε καταφερει να παρει καν πτυχιο γιατρου αλλά το ειχε πλαστογραφησει!!!!! Και τοσα χρονια χειρουργουσε κανονικα και σκοτωνε ανθρωπους ουσιαστικα και καταφερε και εγινε και διευθυντης!!

 

Οποτε Ελλαδα. :shifty:  Περιμενεις το χειροτερο και στους γιατρους. Απο την αλλη αυτα γινονται παντου. Διαβασε πχ το εκπληκτικο βιβλιο του Ben Goldacre, "Bad Pharma How Drug Companies Mislead Doctors and Harm Patients" για να δεις τι ακριβως συμβαινει στο θεμα της ιατρικης παγκοσμιως. Ενα χαος!!

 

Οποτε ισως το καλυτερο ειναι να κάνεις αυτο που κανω και εγω(σπανιως ευτυχως αφου δεν αρρωσταινω). Πας σε 1, σε 2 σε 3 σε 4 γιατρους, κλπ, εως οτου 2 καταληξουν σε κατι ιδιο και εσυ νιωσεις ικανοποιημενος απο την αντιμετωπιση του ζητηματος απο αυτους και ικανοποιημενος απο την διαγνωση.

 

Εκτός από την διαφορετική διάγνωση του γαστρεντερολόγου που ανήκει σε άλλη ειδικότητα οι διαγνώσεις και οι προτάσεις θεραπείας ηταν τελείως διαφορετικές και μεταξύ των 3 χειρουργών που έχω επισκευθεί μέχρι τώρα. Επειδή λοιπόν σε μια επιστήμη δεν γίνεται η διάγνωσή και η πρόταση θεραπείας για ένα συνηθισμένο και μονοσήμαντο πρόβλημα να διαφοροποιείται σε τόσο μεγάλο βαθμό ανάμεσα σε διαφορετικούς επαγγελματίες οδηγήθηκα στον προβληματισμό που εκφράζει ο τίτλος.

Κάνεις το λαθος και νομιζεις οτι η σημερινη ιατρικη ακολουθει την επιστημονικη μεδοθο και οτι η "διαγνωστικη" ειναι επιστημη.

 Με τοσες χιλιαδες ασθενειες και καταστασεις επικινδυνοτητας της υγειας που υπαρχουν και αλλες τοσες χιλιαδες θεραπειες που υπαρχουν, με πολλαπλες θεραπειες η καθε μια, και νεες ασθενειες να ανακαλυπτονται καθε μερα και να μελετωνται καθε μερα και χιλιαδες νεα στοιχεια να ερχονται στο φως καθε μερα με εκατονταδες νεες ερευνες να δημοσιευονται καθε μερα, ειναι απολυτως λογικο να μην γινεται να περιμενεις ΕΝΑΣ ανθρωπος οπως ειναι ο καθε γιατρος, να μπορει να ανταπεξελθει σε ολα αυτα και να τα ξερει ολα, οποτε και θα υπαρχουν διαφορετικες εκτιμησεις για το ιδιο θεμα, ελλειψη γνωσεων σε "απειρα" θεματα, ελλιπης γνωση σε άλλα θεματα, κλπ, κλπ.

 

Η διάγνωση:

 

Δεν υπάρχει ούτε ίχνος ραγάδας, αν υπήρχε δεν θα μπορούσα καν να αντέξω την εξέταση. Ούτε για αιμορροίδα ανέφερε κάτι αλλά για έναν ερεθισμό και μια γενικότερη ευαισθησία της περιοχής

 

Σε λυπαμαι! Οχι γιατι εχεις κατι αλλά γιατι ουτε ο 5ος γιατρος εδωσε την λυση.

1ος γιατρος: ραγαδα.

2ος γιατρος: ραγαδα.

3ος γιατρος: Οχι ραγαδα.

4ος γιατρος: ραγαδα.

5ος γιατρος: Οχι ραγαδα.

:unsure:

 

Πραγματικα θα ηθελα να αναφερθει το περιστατικο σου σε μια ερευνα, σε ενα συνεδριο σε κατι τελοσπαντων να ασχοληθουν 10-20 κορυφαιοι ή τελοσπαντων εγνωσμενης αξιας γιατροι να δω τι ηταν τελικα και κυριως για ποιον λογο υπηρχε η διαφωνια. Καθως δεν μιλαμε και για το υπερτατο μυστηριο αλλά για μια ραγαδα.

 

Αν δεν εχεις σκοπο να πας και σε 6ο και σε 7ο γιατρο, προφανως αυτο που πρεπει να κάνεις ειναι να ακολουθησεις αυτα που σε ειπε ο 5ος γιατρος ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ απο εγχειρησεις, και αν δεις οτι συνεχιζει να ποναει τοτε ξαναρχιζεις τον κυκλο των γιατρων....

 

Επαναλαμβάνω το συμπέρασμα που έβγαλα παραπάνω:

  • Σε όποιον γιατρό πήγα που δεν είχε κάποιο οικονομικό συμφέρον μου είπε πως η επέμβαση για την συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν κάτι ακραίο και εγκληματικό.
  • Σε όποιον γιατρό πήγα που είχε οικονομικό συμφέρον μου πρότεινε άμεση επέμβαση η οποία με φωτεινα λαμπάκια γύρω γύρω είναι ανώδυνη - 100% αποτελεσματική - χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια - με άμεση επιστροφή στην καθημερινότητα.

Χμ τελικα δεν χρειαζεται να αναφερθει σε καμια ερευνα κατι για την περιπτωση σου. Το πατερν ειναι σαφες εστω και με μικρο στατιστικο δειγμα.

Οσοι εχουν οφελος απο την διαγνωση που περιλαμβανει επεμβαση, συνιστουν επεμβαση. Οσοι οχι δεν την συνεστησαν.

Δυστυχως για μια ακομη φορα γιατροι και λεφτα πανε μαζι.

 

 

Με αυτο θυμηθηκα οτι πρεπει να βρω τροπο να καταστρεψω την γιατρο του ΙΚΑ εδω σε εμας που αλλαζει συνεχως τα φαρμακα σε ολους τους γερους και τους δινει τα "δικα" της!!!!! :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε PostHelper...

 

Το 95% των γιατρων-για να μην πω το 99% και θεωρηθω υπερβολικος-ασχολουνται με απλα συνηθισμενα πραγματα.Δεν ασχολειται με εξισωσεις πυρηνικης φυσικης ουτε λυνει το γορδιο δεσμο.Αυτοι που ασχολουνται με σπανια συνδρομα η κανουν σοβαρη ερευνα πιθανως να κανουν αυτα που λες παραπανω...Δεν ξερω,δεν εχω γνωρισει τετοιο γιατρο ακομα...

 

Το λιγοτερο ομως που οφειλει να κανει ενα γιατρος που σεβεται τον εαυτο του ειναι να ενημερωνεται για τα περιστατικα που εκφερει επαγγελματικη αποψη.Και πιστεψε με δεν ειναι τοσο δυσκολο....


Επισης δεν χρειαζονται 10-20 κορυφαιοι...Και εσυ αν διαβασεις το αρθρο που παρεθεσα πιο πανω θα καταλαβεις μονος σου...Ουτε καν ολο το αρθρο,πηγαινε κατευθειαν στις επιπλοκες και θα το πιασεις το νοημα :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε λυπαμαι! Οχι γιατι εχεις κατι αλλά γιατι ουτε ο 5ος γιατρος εδωσε την λυση.

1ος γιατρος: ραγαδα. Ιδιωτικός

2ος γιατρος: ραγαδα. Ιδιωτικός

3ος γιατρος: Οχι ραγαδα. Δημόσιος

4ος γιατρος: ραγαδα. Ιδιωτικός

5ος γιατρος: Οχι ραγαδα. Δημόσιος

6ος ο γαστρεντερολόγος: Όχι ραγάδα Δημόσιος και αποδεδειγμένα ανιδιοτελής

:unsure:

 

Πραγματικα θα ηθελα να αναφερθει το περιστατικο σου σε μια ερευνα,

σε ενα συνεδριο σε κατι τελοσπαντων να ασχοληθουν 10-20 κορυφαιοι ή τελοσπαντων εγνωσμενης αξιας γιατροι να δω τι ηταν τελικα και κυριως για ποιον λογο υπηρχε η διαφωνια. Καθως δεν μιλαμε και για το υπερτατο μυστηριο αλλά για μια ραγαδα.

 

Αν δεν εχεις σκοπο να πας και σε 6ο και σε 7ο γιατρο, προφανως αυτο που πρεπει να κάνεις ειναι να ακολουθησεις αυτα που σε ειπε ο 5ος γιατρος ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ απο εγχειρησεις, και αν δεις οτι συνεχιζει να ποναει τοτε ξαναρχιζεις τον κυκλο των γιατρων....

 

Χμ τελικα δεν χρειαζεται να αναφερθει σε καμια ερευνα κατι για την περιπτωση σου. Το πατερν ειναι σαφες εστω και με μικρο στατιστικο δειγμα.

Οσοι εχουν οφελος απο την διαγνωση που περιλαμβανει επεμβαση, συνιστουν επεμβαση. Οσοι οχι δεν την συνεστησαν.

Δυστυχως για μια ακομη φορα γιατροι και λεφτα πανε μαζι.

 

Με αυτο θυμηθηκα οτι πρεπει να βρω τροπο να καταστρεψω την γιατρο του ΙΚΑ εδω σε εμας που αλλαζει συνεχως τα φαρμακα σε ολους τους γερους και τους δινει τα "δικα" της!!!!! :mad:

 

Ναι δυστυχώς το συμπέρασμα είναι αυτό που λες, όσοι είχαν οικονομικό συμφέρον πρότειναν επέμβαση άμεσα και απέκλεισαν κάθε άλλη πιθανότητα συντηρητικής θεραπείας.

Με βάση αυτά που διαβάζω στο link που παρέθεσε ο Wspr είναι το λιγότερο εγκληματίες. Χαρακτηριστικό σημείο του link:

 

Ειδικότερα για την πλάγια έσω σφιγκτηροτομή αναφέρονται σε μελέτες ποσοστά μέχρι και 6% σε ακράτεια αερίων, 8% μικρή ακράτεια υδαρών κοπράνων και μέχρι 1% ακράτεια σε στερεά κόπρανα, 5 έτη μετά την επέμβαση, ενώ 3% των ασθενών ανέφεραν επιδείνωση της ποιότητας της ζωής τους λόγω της ακράτειας 27.

Πρέπει ο χειρουργός λοιπόν να έχει πάντα στο νου του ότι τέτοιες επεμβάσεις που συνήθως υφίστανται νέα, παραγωγικά άτομα, πρέπει να γίνονται μόνον μετά από επανειλημμένες υποτροπές στη φαρμακευτική θεραπεία η οποία είναι η πρώτη επιλογή στην αντιμετώπιση της ραγάδας.

Επιπλέον πρέπει να προηγείται πάντα μία πλήρης μελέτη της περιοχής πρίν το χειρουργείο ώστε να προσδιοριστεί η καταληλότερη επέμβαση και πάντα να προϋπάρχει καλή γνώση της ανατομίας και εγχειρητικός σεβασμός της περιοχής.

 

 

Σε μένα αυτοί οι απατεώνες πρότειναν επέμβαση μετά από εξέταση 5 δευτερολέπτων, συνήθως αδιαφορώντας να ακούσουν το ιστορικό, χωρίς μανομετρικό έλεγχο και φυσικά χωρίς την παραμικρή αναφορά σε κάποια πρόταση συντηρητικής θεραπείας.

Οι άνθρωποι δηλαδή επιδίωξαν να ρισκάρουν με την υγεία μου έστω κι αν η πιθανότητα επιπλοκών ήταν 5% ή 1% ή 0.1%.

Δεν θεωρώ καθόλου μικρές αυτές τις πιθανότητες για να βγάλει αυτό το λαμόγιο τα 1500 κι εγώ να αποκτήσω ισόβιο πρόβλημα.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Αναρωτιέμαι γι αυτό τον λόγο αν πρέπει ή αν μπορώ να κινηθώ προς κάποια καταγγελία όχι από εμπάθεια ή μένος αλλά κυρίως γιατί τους θεωρώ επικίνδυνους και μπορεί να προκαλέσουν ζημιά σε κάποιον άλλον για να βγάλουν τα 1500 τους. Και στατιστικά να το δούμε δηλαδή, στους 100 που θα χειρουργήσουν χωρίς λόγο, ο ένας θα αποκτήσει χρόνιο πρόβλημα. Δεν ξέρω τι δυνατότητες υπάρχουν, ας μου πουν οι πιο σχετικοί που γράφουν στο νήμα αν θέλουν.

 

Ως προς το μυστήριο της υπόθεσης μου πάντως που αναρωτιέται και ο Posthelper,  το πιθανότερο είναι να υπήρχε ένα ίχνος ραγάδας, μιας και είπαν πως το εντόπισαν οι 3 ιδιωτικοί και μετά δυσκολίας το εντόπισε ο ανιδιοτελής γαστρεντερολόγος. Αυτό το ίχνος μάλλον επουλώθηκε και εξαφανίστηκε όταν πήγα στον 5ο ο οποίος χρησιμοποίησε και πρωκτοσκόπιο άρα θα φαινόταν και το παραμικρό. Μάλιστα έκανε πολύ προσεκτική εξέταση γιατί του είπα το ιστορικό και γνώριζε τι έπρεπε να ψάξει και δήλωσε με όλη του την βεβαιότητα, όπως χαρακτηριστικά είπε, πως δεν βλεπει ραγάδα.

Άρα αφού το ίχνος αυτό επουλώθηκε από μόνο του χωρίς καν θεραπεία, οι 3 ιδιωτικοί που πρότειναν πλάγια σφιγκτηροτομή είναι απατεώνες.

 

Η παρούσα κατάσταση είναι πως πλέον υπάρχει κάτι σαν εξωτερική αιμορροίδα που προκλήθηκε κατά την διάρκεια όλης αυτής της κατάστασης (δεν υπήρχε εξ αρχής) και αναρωτιέμαι αν θα φύγει με την αλοιφή Proctis - M και την προσεκτική διατροφή  ή αν θα με ταλαιπωρεί μακροχρόνια και στο τέλος χρειαστεί πράγματι να καταλήξω στο χειρουργείο για άλλον λόγο. Προκαλεί πόνο ακόμη και τώρα με τον έλεγχο της διατροφής οπότε αν δεν φύγει στο άμεσο μέλλον θα είναι πρόβλημα.

 

(ως προς την διατροφή επειδή η απλή προσεκτική διατροφή δεν με βοηθούσε επαρκώς, χρησιμοποιούσα duphalac με θεαματικά αποτελέσματα το οποίο και αντικατέστησα με συμπληρώμα φυτικών ινών μιας και δεν συνίσταται η μακροχρόνια χρήση του)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ο ελεγχος στο εξωτερικο γινεται ετσι ακριβως οπως το ειπες.Σε ενα ποσοστο ασθενων περνανε και διαπιστωνουν αν χρειαζεται η επεμβαση,αν την εχουν κανει,τι εχουν κανει ακριβως κτλ κτλ...Εκει βεβαια υπαρχει τρελη διαμαχη με τις ασφαλιστικες που ειναι ιδιωτικες και προασπιζονται τα συμφεροντα του vs των γιατρων που δουλευουν σε ιδιωτικες κλινικες,οι οποιες αν δεν πανε καλα οικονομικα το κλεινουν το μαγαζι!Καταλαβαινεις τωρα την τρομακτικη διαφορα με το δημοσιο ετσι?

 

Υποθέτω πως στην Ελλάδα δεν προβλέπεται καν τέτοιος έλεγχος ε?

 

Btw η καλυτερη θεραπεια στην παθηση σου ειναι μια αλοιφη η οποια δρα χαλαρωνοντας το σφικτηρα και σε συνδιασμο με διατροφη και μπολικο νερο(ενυδατωση των κοπρανων κτλ) δεν προκαλειτε ο μηχανικος ερεθισμος στην ραγαδα και στις αιμορροιδες.Ειναι ακριβη(50αρικο) και δεν αποζημιωνεται απο τα ταμεια αλλα σε δυσκολες περιπτωσεις βοηθαει πολυ...search it!

 

Επειδή ραγάδα σύμφωνα με την τελευταία διάγνωση στην οποία χρησιμοποιήθηκε και mini πρωκτοσκόπιο δεν φάνηκε να υπάρχει, αλλά μόνο ένας ερεθισμός και μια εξωτερική αιμορροίδα που προέκυψε μετά από όλη αυτή την ιστορία, η αλοιφή αυτή συνίσταται ή εννοούσες κάποιο σκεύασμα γλυκερίνης για την υποτιθέμενη ραγάδα?

Αν θέλεις πες μουείτε εδώ είτε με p.m. ποια είναι για να το ψάξω.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περαστικά σου όπως και να έχει φίλε μου αλλά εγώ πιστεύω ότι ο γιατρός σε είδε αγχωμένο και πολύ απλά σε ηρέμησε λέγοντας σου ότι δεν βρήκε τίποτα αλλά. ...στο μέλλον ίσως πάθεις κάτι. Άποψη μου. ..αν πονέσεις ξανα στο άμεσο μέλλον Η αν βγάλεις αίμα αρκετό πανε κανε επέμβαση. Η μανα μου καρκίνο έχει διότι το άφησε το άφησε και την πάτησε. Καθε 6 μήνες προληπτική εξέταση στον συγκεκριμένο γιατρό σίγουρα. Αυτά απο εμένα καλή τύχη φίλε μου.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Ρε φιλε που κολλάνε οι αιμορροΐδες με το καρκίνο; μη γράφετε ο,τι σας κατέβει στο κεφάλι
Αν το αφήσεις για χρόνια χαλάει το έντερο σου και παθαινεις καρκίνο. Ρώτα κανα ιατρό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...