Προς το περιεχόμενο

Σύγκρουση ιατρικών διαγνώσεων: Δικαιολογημένη στα ανθρώπινα πλαίσια, αποτέλεσμα ασχετοσύνης ή οικονομ. συμφέροντος ή σύγκρουσης ειδικοτήτων?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>σε νοσοκομειο,ΔΕΝ  δινουν.....μιλαμε γι κλινικες,που πληρωνεις και εχεις απαιτησεις..........</p>

 

Σωστός . Πάντως και βίντεο να έχεις δίκαιο δεν θα βρεις στην Ελλάδα.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αυτό λοιπόν το σκεπτικό, σου έγραψα έναν βασικό "αλγόριθμο" για το πως ο σκεπτόμενος ασθενής, κατά τη γνώμη μου πάντα, θα πρέπει να κινηθεί προκειμένου να πετύχει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Να σε βοηθήσω θέλησα, τόσο απλά.

Ναι κάπως έτσι σκέφτομαι να κινηθώ και σε ευχαριστώ.

 

Θα μου πεις, βρε φίλε γιατί να μην πάω σε έναν μόνο γιατρό, να μου πει με τη μια ακριβώς τι έχω και να με κάνει καλά; Γιατί αγαπητέ μου οι γιατροί δεν είναι θεοί, ούτε οι άνθρωποι μηχανήματα να αλλάζουμε κάρτες που χάλασαν. Και μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να μας βάζουν σε μια μπρίζα όπως τα αυτοκίνητα και να βγάζει διάγνωση ο "εγκέφαλος", θα υπάρχουν γνώμες, απόψεις, τεχνικές. Και μαζί με αυτά και τα λαμόγια φυσικά, όπως και οι άσχετοι - στη κρίση σου είναι όπως σου έγραψα να τους ξεχωρίσεις και να τους αποφύγεις.

 

Το ότι υπάρχουν λαμόγια, αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος έχει διαφορετική γνώμη παίζει με την υγεία των ασθενών (πολύ βαριά κουβέντα αυτή).  Στη δικιά σου περίπτωση αν μου έλεγες πως ο δεύτερος διάγνωσε καταρράκτη και ο τρίτος σκωληκοειδίτιδα, τότε ναι, θα μπορούσα να καταλάβω και τα τόσα bold και τα χρώματα και την οργή σου που βγαίνει στον τίτλο. Αλλά η διάγνωση είναι μία: αιμορροϊδες και δεν κατάλαβα να διαφωνείς με αυτό. Υπάρχουν διαφορετικές σχολές στην ιατρική πρακτική, ακόμα και στην αντιμετώπιση των αιμορροϊδων. Αναφαίρετο επιστημονικό δικαίωμα του καθενός να έχει την άποψη του και να εφαρμόζει τις πρακτικές του, εφόσον αυτά βασίζονται στα διεθνώς αποδεκτά. Η ιατρική είναι μια επιστήμη που εξελίσσεται με ρυθμούς που δύσκολα μπορεί να ακολουθήσει και ο καλύτερος γιατρός. Τώρα αν εσύ αισθάνεσαι πειραματόζωο επειδή κόλλησες στο αν συνυπάρχει ή όχι ραγάδα, τότε να σου θυμήσω πως τη μια και μόνο αλήθεια όπως και το αλάθητο, τα διεκδικεί μόνον ο Πάπας.

Είναι κατανοητό πως πρόκειται για ανθρώπους με διαφορετικές εκτιμήσεις και ενδεχομένως λάθη.

 

Απλά εμένα μου έκανε εντύπωση δύο από τους γιατρούς να διαπιστώνουν ύπαρξη οξείας ραγάδας που χρήζει άμεσης επέμβασης, ένας να μην την βλέπει καν και να σοκάρεται με την αναφορά σε επέμβαση και ο τέταρτος να την εντοπίζει με δυσκολία και να την χαρακτηρίζει σχεδόν ανύπαρκτη χαρακτηρίζοντας εγκληματική την επέμβαση.

Ως προς την αιμορροιδοπάθεια ο ένας την χαρακτήρισε ως ανεξάρτητο πρόβλημα που χρήζει επέμβασης ξεχωριστής απ της ραγάδας, ο δεύτερος την χαρακτήρισε ως αποτέλεσμα της ραγάδας που θα φύγει και δεν χρειάζεται επέμβαση, ο τρίτος δεν ανέφερε καν την ύπαρξή της αλλά μίλησε για μια γενική φλεγμονή και ο τέταρτος χαρακτήρισε το πρόβλημα εξαιρετικά ήπιο και κάθε επέμβαση κατά λέξη εγκληματική.

 

Ξαναανέφερα τις διαγνώσεις και τις προτάσεις θεραπείας για να καταδείξω πόσο ακραίο μου φαίνεται 4 γιατροί να απέχουν τόσο στις διαγνώσεις και τις προτάσεις τους για κάτι τόσο συνηθισμένο και μονοσήμαντο και να δικαιολογήσω έτσι πως πήγε το μυαλό μου σε ασχετοσύνη ή οικονομικό συμφέρον.

Μάλιστα ρωτώντας έντονα τον τελευταίο αν η διάγνωση αυτών των προβλημάτων είναι εύκολη και μονοσήμαντη μου είπε χαρακτηριστικά, "αυτά είτε τα βλέπεις είτε όχι, δεν υπάρχει μέση άποψη".

Κι όταν για κάτι τέτοιας βαρύτητας υπάρχει τέτοια σύγχυση για εγχείριση καρδιάς τι θα γινόταν δηλαδή?

 

Ισως να απαιτώ πολλά από την ιατρική αλλά μου φαίνεται ακραίο να υπάρχει τέτοια διχογνωμία και τελικά να πρέπει να αποφασίσει ο μη γνώστης ασθενής ουσιαστικά στην τύχη μέσα από μια υποκειμενική εκτίμιση για πράγματα που δεν γίνεται να γνωρίζει.

 

Την πραγματικότητα προσπαθώ να σου περιγράψω. Ούτε θέλω να σε ειρωνευτώ ούτε τον κλάδο μου να υπερασπιστώ (αλήθεια αυτό από που το συμπέρανες).

Από το ότι χαρακτήρισες αυτιάδες αυτούς που αναφέρονται στο υπαρκτό φαινόμενων των φακελακίων που θα έπρεπε να καταδικάσεις μαζί τους κι απ το ότι κρίνεις έναν γιατρό που δεν γνωρίζει κάτι (δικαιολογημένα ή μη) λόγω διαφορετικής ειδικότητας ως μη καταδικαστέο και που παρά την άγνοια του δίνει αυθαίρετες συμβουλές με την εγκυρότητα της ιατρικής του ιδιότητας ενώ θα μπορούσε είτε να μάθει, είτε να ρωτήσει συνάδελφο είτε πολύ απλά να μην εκφέρει γνώμη αν δεν ξέρει. Βέβαια μπορεί και να σε παρεξήγησα και σε κάθε περίπτωση η διάθεσή μου είναι φιλική.

 

ΥΓ: Όσο για τον τίτλο, δυο λόγια μέσα σ' ένα σεντόνι δεν νομίζω να ελαττώνουν τον προσβλητικό του χαρακτήρα. Εφόσον η αισθητική σου, για να το πω ευγενικά, ταιριάζει με αυτή της Espresso και του Αυτιά, δεν θα κάτσω να σκάσω..

Κατανοώντας αυτά που λες περί μη αλάθητου ανθρώπων, περί αδυναμίας μη ύπαρξης ανήθικων στοιχείων ή κακών επαγγελματιών σε κάθε κλάδο κτλ και πως ο τίτλος αφήνει μια ίσως άδικη αίσθηση για τον ιατρικό κόσμο, τον άλλαξα σε πιο ήπιο. Τα bold και τα χρώματα τα χρησιμοποιώ γενικά στα σεντόνια όχι για να δώσω χαρακτήρα espresso ή αυτιά αλλά επειδή είναι σεντόνια για να δώσω μια δομή και να είναι πιο ευανάγνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ασθενης δεν το δινει ετσι ,για πλακα....το δινει για να παρει εισητηριο για την επεμβαση-εισαγωγη........αλλιως θα πεθανει περιμενοντας..............ειναι γνωστο,μην κανουμε τους κινεζους................

 

Δεν κανουμε τους κινεζους, εντοπιζουμε το πραγματικο προβλημα.

Αν το φακελακι δεν το ενθαρρυναν οι ιδιοι οι ασθενεις, θα ειχε παψει να υπαρχει προ πολλου.

Κανεις δεν ειπε οτι το φακελακι το δινουν "ετσι, για πλακα". Το αντιθετο. Το δινουν για να εξυπηρετηθουν.

Ειτε για να τυχουν προνομιακης μεταχειρισης οπως πιστευουν, ειτε για να ευχαριστησουν το γιατρο, ειτε εκβιαστικα γιατι τους απαιτειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου πουν θες εγχειρηση το χειρουργιο ειναι διαθεσιμο μετα απο μια βδομαδα+ εκτος και αν προσπερασουμε μερικους ασθενεις δεινοντας ενα ποσο...σιγουρα το μεγαλυτερο ποσοστο θα το δεχτει το φακελακι.

φανταζεστε να υπηρχε σε καθε οροφο μια τετοια αφισα?

http://zoomicon.files.wordpress.com/2010/05/fakelaki5b55d.jpg?w=507&h=363

https://www.google.gr/#q=%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funbreaker, δεν καταλαβαινω ειλικρινα, τι σου <<προκαλει εντυπωση>>, στην Ελληνικη ιατρικη πραγματικοτητα..??
Εδω χτυπαμε παγκοσμια ρεκορ λεμε -μαζι & με Κυπρο- σε επεμβασεις! :blink: Θες αμεσο παραδειγμα? Καισαρικες :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funbreaker, δεν καταλαβαινω ειλικρινα, τι σου <<προκαλει εντυπωση>>, στην Ελληνικη ιατρικη πραγματικοτητα..??

Εδω χτυπαμε παγκοσμια ρεκορ λεμε -μαζι & με Κυπρο- σε επεμβασεις! :blink: Θες αμεσο παραδειγμα? Καισαρικες :-(

 

Μου προκλήθηκε εντύπωση γιατί πρώτη φορά είχα πρόβλημα υγείας και αντιμετώπισα το ενδεχόμενο χειρουργείου και δεν τα περίμενα έτσι τα πράματα.

Η αλήθεια είναι πάντως πως ίσως να μην πρόκεται ούτε για άσχετους, ούτε για λαμόγια και απλά έτσι να λειτουργεί η ιατρική επιστήμη ακόμη και στις μέρες μας.

Δεν ξέρω και δεν έχω βγάλει άκρη, θα επισκεφθώ κι άλλους γιατρούς, θα το ψάξω κι άλλο και ο χρόνος (ή η νεκροψία) θα δείξει...

 

Θα ήθελα πάντως να ακούσω και περιπτώσεις άλλων και όχι να εστιάσουμε τόσο την θεματολογία του thread στην φακελοληψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εσύ με το πρόβλημα από που είσαι ; έχω να σου προτείνω έναν αξιόλογο χειρουργο. Αν είσαι απο Θεσσαλονίκη ελα πριβε.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Θεσσαλονίκη είμαι, έρχομαι...

φιλε σε ποιο κρατικο νοσοκομειο πηγες?

 

ξερω πολλους καλους

 

αν θες πες μου με ΠΜ μπορω να σε βοηθησω σε αυτο το θεμα

καλο ειναι να προτιμαμε τους πανεπιστημιακους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προκλήθηκε εντύπωση γιατί πρώτη φορά είχα πρόβλημα υγείας και αντιμετώπισα το ενδεχόμενο χειρουργείου και δεν τα περίμενα έτσι τα πράματα.

μονο αν τα ζησεις καταλαβαινεις τι γινεται εκει μεσα...

καλα σε ολες τις χωρες οι ιατροφαρμακευτικες "κυβερνουν" τα νοσοκομεια απλα εδω ειναι πιο ευκολα να εισαι απροκαλυπτα λαμογιο.

 

Εδω χτυπαμε παγκοσμια ρεκορ λεμε -μαζι & με Κυπρο- σε επεμβασεις! :blink: Θες αμεσο παραδειγμα? Καισαρικες :-(

και ο λογος γιατι σου λεει να περιμενει ο γιατρος 10ωρες να γεννησει και να χασει το ιατρειο του?+οτι θα παρει και μερικα χιλιαρικα παραπανω αν κανει χειρουργειο.χτυπα μια εγχειρηση να ξεμπερδευουμε και να βαζουμε και κανα ψιλο στην τσεπη.

πρωτοι στα αντιβιoτικα(συνηθιζει ο οργανισμος και μετα ριχνει αμυνες),στις συνταγογραφησεις και 4οι στις νοσοκομειακες λοιμωξης.

http://www.insomnia.gr/topic/499844-%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%89%CE%B9%CE%BD%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B5%CE%B9/page-8?do=findComment&comment=52647273

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και ας παραπονιούνται πολλοί. Λοιπόν ως μη γιατρός θα πω το εξής.

 

Πας σε ένα γιατρό για ένα πρόβλημα που έχεις και φυσικά το πρώτο πράγμα που περιμένεις είναι μια διάγνωση.

 

Για να κάνεις τη διάγνωση πρέπει ο γιατρός να σε εξετάσει. Μετά την εξέταση κατά τη γνώμη μου έχουμε τα παρακάτω

 

1. Ο γιατρός έχει βρει το πρόβλημα και μπορεί να κάνει διάγνωση

2. Ο γιατρός δεν έχει ιδέα τι μπορεί να είναι (δε είναι κατα ανάγκη κακό)

3. Χρειαζονται περεταίρω εξετάσεις (ίσως και επεμβατικές) για να μπορέσει ένας γιατρός να κάνει διάγνωση

3α. Αν κάνεις περεταίρω εξετάσεις τότε φτάνουμε στη διάγνωση αλλιώς βλέπε 2

3β Αν για διάφορους λόγους οι εξετάσεις δεν μπορούν να γίνουν (πολύ ακριβές, αμφιβόλου αποτελεσμάτικότητας κτλ κτ)και η κατάσταση δεν ειναι σοβαρή / κρίσιμη μπορείς να βασιστείς σε υποψίες (πχ τι είναι πιο πιθανό να έχεις) και ξεκινάς θεραπεία, βλεπεις αν ανταποκρίνεσαι, αν όχι δοκιμάζεις κάτι άλλο κτλ κτλ

 

Από αυτά που λέει ο φίλος και εγώ πραγματικά τα βρίσκω επιεικώς απαράδεκτα. όχι γιατί ένας γιατρός δεν ξέρει τι μπορεί να έχεις (που εγώ δεν το βρίσκω καθόλου κακό) αλλά γιατί πραγματικά όταν κάνεις διάγνωση, η διάγνωση ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΜΙΑ!!! (εξαίρεση το 3 από πάνω)

 

ΠΧ για να διαγνώσεις μια οξεία ραγάδα πρέπει αντικειμενικά να υπάρχει. Φαντάζομαι στον κλαδο κάποιος κάποτε έχει κάτσει να ορίσει ποιος είναι ο ορισμός της ραγάδας, ποια τα κύρια χαρακτηριστικά της, πως γίνεται η διάγνωση κοκ

 

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος λέει ότι υπάρχει και κάποιος άλλος οτι δεν υπάρχει.

 

Ή υπάρχει ή δεν υπάρχει ή δεν ξέρεις αν υπάρχει. Πως να προτείνεις θεραπεία αν δεν γίνει πρώτα σωστά η διάγνωση;

 

Γενικά δεν μου έχει τύχει τίποτα σοβαρό αλλά μέχρι τώρα δυσκολεύομαι πολύ να βρω καλούς γιατρούς. Γιατρους που να κάτσουν να σου εξηγήσουν τι παιζει, να απαντανε σε όλες τις ερωτήσεις που έχες (το 'δεν ξέρω' δε με χαλάει καθόλου και πολλές φορές το εκτιμω κι όλας). Άσε που είναι και ακριβό να πηγαίνεις σε 5-10 γιατρούς μιας ειδικότητας κάθε φορά για να βρεις κάποιον που σου κάνει. Φυσικά και έχω βρει καλούς, μέτριους και πολύ άθλιους.

 

Edit: Από απλό ενδιαφέρον έψαξα στο ιντερνετ στα ελληνικά και αγγλικά για τις ραγάδες και είναι ξεκάθαρο πως γίνεται η διάγνωση. Παραθέτω από ένα σαιτ στα ελληνικά

 

***********************************

Η διάγνωση της ραγάδας γίνεται κατόπιν εξωτερικής εξέτασης απο τον γιατρό καθώς η εσωτερική εξέταση είναι αρκετά επώδυνη. Περαιτέρω εξέταση με πρωκτοσκόπιο κρίνεται απαραίτητη μερικές φορές προκειμένου να προσδιοριστεί το μέγεθος της ραγάδας.

************************************

 

Σε λίγα αγγλικά σαιτ που εψαξα βρίσκω τα ίδια. Με αυτά τα δεδομένα μου είναι λίγο δύσκολο να καταλάβω γιατί αυτή η διαφορά από γιατρό σε γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε σε ποιο κρατικο νοσοκομειο πηγες?

 

ξερω πολλους καλους

 

αν θες πες μου με ΠΜ μπορω να σε βοηθησω σε αυτο το θεμα

καλο ειναι να προτιμαμε τους πανεπιστημιακους

 

Στο παπαγεωργίου πήγα φίλε και θα αναφέρω όλο το χρονικό της εξέτασης για να καταλάβεις τις συνθήκες και να φρικάρεις:

 

Όταν μπήκα μέσα ο τύπους μιλούσε στο τηλέφωνο και είχε μια γκόμενα μέσα. Στο τηλέφωνο παρήγγελνε δεκάδες φάρμακα από κάποιον άλλον για λογαριασμό της γκόμενας και όταν αυτή του είπε μήπως είναι πολλά και μας πάνε μέσα αυτός απάντησε μη μασάς εγώ θα βάλω σφραγγίδα.

 

Κατά την διάρκεια αυτής της διαδικασίας μου είχε κάνει νεύμα με υπεροπτικό υφάκι να κάτσω σε μια καρέκλα και να περιμένω. Όταν τελείωσε το show μου λέει, "γιατρός είναι κι αυτή μη μασας αλλά είναι παιδίατρος", μετά είπε κανά δύο βλακείες ακόμα στην γκόμενα που μάλλον την γούσταρε και γυρνάει το βλεμμα του σε μένα και μου λεει για πες μου τι έχεις εσύ.

 

Έπρεπε δηλαδή να του αναλύσω το πρόβλημά μου ενώπιον της παρέας του. Του λέω έχω την εντύπωση πως πρόκειται για ραγάδα. ΟΚ λέει έλα να σε εξετάσω (υπό την παρουσία της γκόμενας). Το ιστορικό του λέω δεν θέλετε να σας το πω? Ε καλά λέει άντε πες. Ξεκινάω εγώ να λέω και κοιτούσε αλλού αυτός και με κόβει μετά από κανένα λεπτό και μου λέει ΟΚ έλα να δούμε τι έχεις.

 

Η γκόμενα προθυμοποιήθηκε να βγει έξω αλλά αυτός επέμενε να μείνει μέσα γιατί περίμενε τηλέφωνο απ τον άλλον που παρήγγειλε τα φάρμακα και ήθελε να τελειώνει με την υπόθεση. Αυτή όμως αρνιόταν έντονα γιατί προφανώς αισθανόταν άσχημα αλλά αυτός την πίεζε και τελικά έμεινε και ο γιατρός μπήκε στον κόπο να τραβήξει ένα παραβάν τουλάχιστον.

 

Με εξέτασε στα γρήγορα, μου λέει ραγάδα δεν έχεις και είναι απλά μια φλεγμονή. Του είπα τις άλλες διαγνώσεις και μου λέει είναι άσχετοι αυτοί, άμα θες πάνε να σε εγχειρίσουν. Μου έδωσε μια άλοιφη (κορτιζονούχα που ο γαστρεντερολόγος μου είπε πως πλέον δεν χρησιμοποιείται γιατί έχει παρενέργειες και έχουν βγει καλύτερες) και με έστειλε στο καλό για να συνεχίσει το πέσιμο στην γκόμενα.

 

Η όλη διαδικασία κράτησε γύρω το 5λεπτο, μιλούσε με λεξιλόγιο του τύπου "χεσιμο", "σκατά", κτλ, δεν μου συστήθηκε αλλά άκουσα το όνομα του καταλάθος γιατί το ανέφερε στο τηλέφωνο και γενικά είχε συμπεριφορά τραμπούκου.

 

Αυτή είναι η πρώτη μου εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο για σοβαρό ζήτημα. :)

 

Αν γνωρίζεις κανένα σοβαρό άνθρωπο σε νοσοκομείο σου στέλνω p.m. να μου πεις.

 

ΠΧ για να διαγνώσεις μια οξεία ραγάδα πρέπει αντικειμενικά να υπάρχει. Φαντάζομαι στον κλαδο κάποιος κάποτε έχει κάτσει να ορίσει ποιος είναι ο ορισμός της ραγάδας, ποια τα κύρια χαρακτηριστικά της, πως γίνεται η διάγνωση κοκ

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος λέει ότι υπάρχει και κάποιος άλλος οτι δεν υπάρχει. [...]

 

 

Ή υπάρχει ή δεν υπάρχει ή δεν ξέρεις αν υπάρχει. Πως να προτείνεις θεραπεία αν δεν γίνει πρώτα σωστά η διάγνωση;

 

Γενικά δεν μου έχει τύχει τίποτα σοβαρό αλλά μέχρι τώρα δυσκολεύομαι πολύ να βρω καλούς γιατρούς. Γιατρους που να κάτσουν να σου εξηγήσουν τι παιζει, να απαντανε σε όλες τις ερωτήσεις που έχες (το 'δεν ξέρω' δε με χαλάει καθόλου και πολλές φορές το εκτιμω κι όλας). Άσε που είναι και ακριβό να πηγαίνεις σε 5-10 γιατρούς μιας ειδικότητας κάθε φορά για να βρεις κάποιον που σου κάνει. Φυσικά και έχω βρει καλούς, μέτριους και πολύ άθλιους.

 

Edit: Από απλό ενδιαφέρον έψαξα στο ιντερνετ στα ελληνικά και αγγλικά για τις ραγάδες και είναι ξεκάθαρο πως γίνεται η διάγνωση. Παραθέτω από ένα σαιτ στα ελληνικά

 

***********************************

Η διάγνωση της ραγάδας γίνεται κατόπιν εξωτερικής εξέτασης απο τον γιατρό καθώς η εσωτερική εξέταση είναι αρκετά επώδυνη. Περαιτέρω εξέταση με πρωκτοσκόπιο κρίνεται απαραίτητη μερικές φορές προκειμένου να προσδιοριστεί το μέγεθος της ραγάδας.

************************************

 

Σε λίγα αγγλικά σαιτ που εψαξα βρίσκω τα ίδια. Με αυτά τα δεδομένα μου είναι λίγο δύσκολο να καταλάβω γιατί αυτή η διαφορά από γιατρό σε γιατρό.

 

 

 

Κι εγώ γι αυτούς τους λόγους ξαφνιάστηκα και εξεπλάγην. Αύριο θα κλείσω ραντεβού και σε 4ο χειρούργο.

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να του πω όλη μου την περιπέτεια πριν την εξέταση ή να περιμένω να δω πρώτα την διάγνωσή του...

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω κατι;

 

Αν σου πει ένας γιατρός ότι όντως είναι ραγαδα γιατί δεν του λες να σου βγάλει φωτογραφία (έστω με το κινητό σου) να το δεις και εσύ; Δεν ξέρω αν παίζει να είναι χρήσιμο αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα το έκανα. Από τις φωτό που βλέπω στο ιντερνετ δεν φαίνεται και τόσο δύσκολο να το διακρίνεις :) Ιδίως αν ο γιατρός σου το βλέπει με το μάτι. Στο κάτω κάτω από απλό ενδιαφέρον να δεις πως φαίνεται :)

 

Εγώ δεν το θεωρώ extreme απλά μια ιδέα ρίχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

φιλε σε ποιο κρατικο νοσοκομειο πηγες?

 

ξερω πολλους καλους

 

αν θες πες μου με ΠΜ μπορω να σε βοηθησω σε αυτο το θεμα

 

καλο ειναι να προτιμαμε τους πανεπιστημιακους

 

Στο παπαγεωργίου πήγα φίλε και θα αναφέρω όλο το χρονικό της εξέτασης για να καταλάβεις τις συνθήκες και να φρικάρεις:

 

Όταν μπήκα μέσα ο τύπους μιλούσε στο τηλέφωνο και είχε μια γκόμενα μέσα. Στο τηλέφωνο παρήγγελνε δεκάδες φάρμακα από κάποιον άλλον για λογαριασμό της γκόμενας και όταν αυτή του είπε μήπως είναι πολλά και μας πάνε μέσα αυτός απάντησε μη μασάς εγώ θα βάλω σφραγγίδα.

 

Κατά την διάρκεια αυτής της διαδικασίας μου είχε κάνει νεύμα με υπεροπτικό υφάκι να κάτσω σε μια καρέκλα και να περιμένω. Όταν τελείωσε το show μου λέει, "γιατρός είναι κι αυτή μη μασας αλλά είναι παιδίατρος", μετά είπε κανά δύο βλακείες ακόμα στην γκόμενα που μάλλον την γούσταρε και γυρνάει το βλεμμα του σε μένα και μου λεει για πες μου τι έχεις εσύ.

 

Έπρεπε δηλαδή να του αναλύσω το πρόβλημά μου ενώπιον της παρέας του. Του λέω έχω την εντύπωση πως πρόκειται για ραγάδα. ΟΚ λέει έλα να σε εξετάσω (υπό την παρουσία της γκόμενας). Το ιστορικό του λέω δεν θέλετε να σας το πω? Ε καλά λέει άντε πες. Ξεκινάω εγώ να λέω και κοιτούσε αλλού αυτός και με κόβει μετά από κανένα λεπτό και μου λέει ΟΚ έλα να δούμε τι έχεις.

 

Η γκόμενα προθυμοποιήθηκε να βγει έξω αλλά αυτός επέμενε να μείνει μέσα γιατί περίμενε τηλέφωνο απ τον άλλον που παρήγγειλε τα φάρμακα και ήθελε να τελειώνει με την υπόθεση. Αυτή όμως αρνιόταν έντονα γιατί προφανώς αισθανόταν άσχημα αλλά αυτός την πίεζε και τελικά έμεινε και ο γιατρός μπήκε στον κόπο να τραβήξει ένα παραβάν τουλάχιστον.

 

Με εξέτασε στα γρήγορα, μου λέει ραγάδα δεν έχεις και είναι απλά μια φλεγμονή. Του είπα τις άλλες διαγνώσεις και μου λέει είναι άσχετοι αυτοί, άμα θες πάνε να σε εγχειρίσουν. Μου έδωσε μια άλοιφη (κορτιζονούχα που ο γαστρεντερολόγος μου είπε πως πλέον δεν χρησιμοποιείται γιατί έχει παρενέργειες και έχουν βγει καλύτερες) και με έστειλε στο καλό για να συνεχίσει το πέσιμο στην γκόμενα.

 

Η όλη διαδικασία κράτησε γύρω το 5λεπτο, μιλούσε με λεξιλόγιο του τύπου "χεσιμο", "σκατά", κτλ, δεν μου συστήθηκε αλλά άκουσα το όνομα του καταλάθος γιατί το ανέφερε στο τηλέφωνο και γενικά είχε συμπεριφορά τραμπούκου.

 

Αυτή είναι η πρώτη μου εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο για σοβαρό ζήτημα. :)

 

Αν γνωρίζεις κανένα σοβαρό άνθρωπο σε νοσοκομείο σου στέλνω p.m. να μου πεις.

 

ΠΧ για να διαγνώσεις μια οξεία ραγάδα πρέπει αντικειμενικά να υπάρχει. Φαντάζομαι στον κλαδο κάποιος κάποτε έχει κάτσει να ορίσει ποιος είναι ο ορισμός της ραγάδας, ποια τα κύρια χαρακτηριστικά της, πως γίνεται η διάγνωση κοκ

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος λέει ότι υπάρχει και κάποιος άλλος οτι δεν υπάρχει. [...]

 

 

Ή υπάρχει ή δεν υπάρχει ή δεν ξέρεις αν υπάρχει. Πως να προτείνεις θεραπεία αν δεν γίνει πρώτα σωστά η διάγνωση;

 

Γενικά δεν μου έχει τύχει τίποτα σοβαρό αλλά μέχρι τώρα δυσκολεύομαι πολύ να βρω καλούς γιατρούς. Γιατρους που να κάτσουν να σου εξηγήσουν τι παιζει, να απαντανε σε όλες τις ερωτήσεις που έχες (το 'δεν ξέρω' δε με χαλάει καθόλου και πολλές φορές το εκτιμω κι όλας). Άσε που είναι και ακριβό να πηγαίνεις σε 5-10 γιατρούς μιας ειδικότητας κάθε φορά για να βρεις κάποιον που σου κάνει. Φυσικά και έχω βρει καλούς, μέτριους και πολύ άθλιους.

 

Edit: Από απλό ενδιαφέρον έψαξα στο ιντερνετ στα ελληνικά και αγγλικά για τις ραγάδες και είναι ξεκάθαρο πως γίνεται η διάγνωση. Παραθέτω από ένα σαιτ στα ελληνικά

 

***********************************

Η διάγνωση της ραγάδας γίνεται κατόπιν εξωτερικής εξέτασης απο τον γιατρό καθώς η εσωτερική εξέταση είναι αρκετά επώδυνη. Περαιτέρω εξέταση με πρωκτοσκόπιο κρίνεται απαραίτητη μερικές φορές προκειμένου να προσδιοριστεί το μέγεθος της ραγάδας.

************************************

 

Σε λίγα αγγλικά σαιτ που εψαξα βρίσκω τα ίδια. Με αυτά τα δεδομένα μου είναι λίγο δύσκολο να καταλάβω γιατί αυτή η διαφορά από γιατρό σε γιατρό.

[/spoiler/

 

Κι εγώ γι αυτούς τους λόγους ξαφνιάστηκα και εξεπλάγην. Αύριο θα κλείσω ραντεβού και σε 4ο χειρούργο.

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να του πω όλη μου την περιπέτεια πριν την εξέταση ή να περιμένω να δω πρώτα την διάγνωσή του...

Στο δημόσιο και φακελακι θα θέλουν και η δουλειά σου δεν θα γίνει σωστά. ..Είπαμε που θα πας...:)Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω κατι;

 

Αν σου πει ένας γιατρός ότι όντως είναι ραγαδα γιατί δεν του λες να σου βγάλει φωτογραφία (έστω με το κινητό σου) να το δεις και εσύ; Δεν ξέρω αν παίζει να είναι χρήσιμο αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα το έκανα. Από τις φωτό που βλέπω στο ιντερνετ δεν φαίνεται και τόσο δύσκολο να το διακρίνεις :) Ιδίως αν ο γιατρός σου το βλέπει με το μάτι. Στο κάτω κάτω από απλό ενδιαφέρον να δεις πως φαίνεται :)

 

Εγώ δεν το θεωρώ extreme απλά μια ιδέα ρίχνω

 

Μου πρότεινε ο γαστρεντερολόγος να μου δείξει με το ορθοσκόπιο αλλά δεν μπορούσε εκείνη την στιγμή για τεχνικούς λόγους.

Ίσως του το ζητήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...