Προς το περιεχόμενο

Heroes of the Storm (Blizzard MOBA)


GhostRiderLSOV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω οτι ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία με το Hearthstone, μόνο που το hearthstone είναι game με κάρτες και "σηκώνει" τον casual χαρακτήρα πολύ περισσότερο απο ενα MOBA.

 

To moba αν δεν έχει βάθος στο customization, και δεν απαιτεί στρατηγική και τα mechanics πάνε περίπατο και απλά έχεις ενα fast-paced match βασιζόμενο μόνο στο teamfighting για διασκέδαση, μετά απο ένα σημείο θα γίνει βαρετό 100%. Και ο λόγος είναι επειδή τα moba δεν είναι arpg ούτε mmorpg να φτιάξεις τον δικό σου χαρακτήρα και να παίζεις pvp/pve for fun. Οπότε έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο να γίνουν βαρετά και επαναλαμβανόμενα.

 

Επίσης η απουσία των items ίσως είναι η χειρότερη πτυχή της όλης casual φύσης του παιχνιδιού imo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O καθένας βλέπει το παιχνίδι από άλλη οπτική. Πχ σε μένα η απουσία των items είναι θετικό στοιχείο. Δεν θέλω να κάθομαι και να ασχολούμαι με στατιστικά του 0.1% και αν ταιριάζουν ή όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well , ποσο μπορει να αντεξει ενα παιχνιδι though οταν οι μονες επιλογες που μπορεις να κανεις ως παιχτης ειναι ενα talent system στο οποιο θα υπαρχει pretty much ενα path για τον καθε hero που θα ειναι viable ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε το φιλαρακι μου @newlynx με αναγκαζει να γραψω και γω ....

 

Παρατηρησεις :

 

1. Το παιχνιδι είναι F2P και ΔΕΝ ειναι P2win  , δεν χρειαζεται να δωσεις φραγκο για να παιξεις , οσα λεφτα και να δωσεις καλυτερος δεν γινεσαι ουτε αποκτας πλεονεκτημα απεναντι σε καποιον που δεν εχει δωσει φραγκο (σε αντιθεση με ΠΟΛΛΑ αλλα games), σου δινει και καθε εβδομαδα τζαμπα και οι ηρωες που παιρνεις με in game gold και κοστιζουν μόλις 2κ και 4κ είναι και απο τους καλυτερους (βλέπε Valla, ETC, Lili, illidan κτλ κτλ) αμα θελεις να δωσεις λεφτα για κοσμητικες αλλαγες δινεις, κανεις δεν σε αναγκαζει (και γω θα ηθελα τον Mecha Tassadar αλλά σιγα μη δώσω 15 ευρω για skin!) ,  ειναι φανταστικο για μενα οτι δεν αγοραζεις αντικειμενα και λοιπες αηδιες.

 

2. παιζεις σε οτι επιπεδο θελεις friendly, casual, ranked , pro με την δυσκολια αναλογα να ανεβαινει

 

3. To περιβαλλον είναι τοξικο απλα πολυ λιγοτερο απο αλλα games και αυτο γιατι δεν επικοινωνεις με τον αντιπαλο, κατα τα αλλα καφροι υπαρχουν παντου (επαιζα ενα παιχνιδι με αγνωστους Hero League και βριζομασταν ολοι απο το πρωτο δευτερολεπτο και συνεχόμενα για κανα 20λεπτο , για Picks κτλ κτλ , χαναμε σε ολο το παιχνιδι και το γυρισαμε στο τελος , οπου και γραφω το θεικο "Are you f***ing serious , we are winning??? "

 

4. Διαρκεια παιχνιδιου, ευτυχως 20-25 λεπτα nuff said

 

5.Παιχνιδι με στρατηγικη που προμοταρει team play και τιμωρει οσους παιζουν solo

 

6.Προσωπικα ριχνω απιστευτο γελιο με ολους τους χαρακτηρες , animations , διαλογους , abilities (εχω πεθανει στο γελιο με Chen και murky, stiches , etc) ,εχετε πετυχει διαλογους εχθρικα προσκειμενων χαρακτηρων? εχετε προσεξει τα πτωματα των παικτων που πεταγονται καθε φορα? (πχ στην λιμνουλα του χαρτη οπου επιπλεουν για 1-2 δευτερα) . Λεπτομερειες που προσωπικα με τρελαινουν!

 

Δεν καταλαβαινω τι αλλο θα θελατε απο ενα παιχνιδι που μπορειτε να παιξετε ΤΖΑΜΠΑ! Καταλαβαινω οκ γουστα και δεν θα αρεσει σε ολους ή σε καποιους περισσοτερο απο αλλους αλλά το καλο στην σημερινη εποχη είναι οτι εχεις απειρες επιλογες και μπορεις να διαλεξεις το παιχνιδι που σου ταιριαζει περισσοτερο.

 

Επισης μη ξεχναμε οτι το παιχνιδι ειναι ακομα Beta!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα το οτι ειναι F2P κ οχι P2W δεν θα επρεπε να αποτελει κριτηριο οταν μιλαμε για ενα παιχνιδι της Blizzard...

Προφανως κ δεν θα ηταν ποτε P2W , αλλιως δεν θα το ακουμπουσε κανεις .

 

Also , στρατηγικη δεν μπορω να δω στο παιχνιδι οταν ο μονος σου σκοπος ειναι να κανεις τα objectives . Κανεις αυτο που ειναι να κανεις , οποιος παιξει τις μπατσες του καλυτερα κ ειναι μεγαλυτερο lvl κερδιζει 

 

Θα ακουστει λιγο κακο prolly , αλλα προσωπικα μου φαινεται οτι προσπαθει να κλεψει κοσμο απο τα υπολοιπα mobas/brawler/whatever . Να προσελκυσει αυτους που ειτε βαρεθηκαν να μαθουν ενα παιχνιδι , ειτε αυτους που απλα προσπαθησαν κ δεν τα καταφεραν ποτε..Εκτος απο το ονομα της Blizzard απο πισω that is . Also το αστειο με τις alpha/beta εχει παραγινει . Μονο beta δεν ειναι το παιχνιδι . Απλα το κρατανε ετσι οπως κ αλλα τοσα games για να εχουν καλυμμενο τον κωλο τους κ να μην κραζει ο κοσμος για τυχον λαλακιες

 

Και δεν θελω να το κραξω το παιχνιδι , ισα ισα που ψαχνω λογο να με τραβηξει μιας κ ημουν τοσο hyped οταν εμαθα για το release . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το ονομα της Blizzard απο πισω that is . 

 

Μεγάλη κουβέντα, αν το είχε βγάλει άλλη εταιρεία, πχ Hirezstudios (Smite) ή Stunlock Studios (Bloodline Champions) το παιχνίδι θα πήγαινε άκλαφτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σχεδον σιγουρος για αυτο

 

Ασχετα αν το Smite παει ικανοποιητικα . Το bloodline champions ηταν παιχνιδαρα που δεν εκτιμηθηκε ποτε αλλα οταν εχεις Funcom απο πισω μετα το φιασκο του AoC ( αν θυμαμαι καλα τοτε ) αυτα συμβαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Also , στρατηγικη δεν μπορω να δω στο παιχνιδι οταν ο μονος σου σκοπος ειναι να κανεις τα objectives . Κανεις αυτο που ειναι να κανεις , οποιος παιξει τις μπατσες του καλυτερα κ ειναι μεγαλυτερο lvl κερδιζει 

Στρατηγικη εχει μπολικη , μπορω να γραψω σελιδες ολοκληρες αλλά δεν θα το κανω γιατι ειμαι στην δουλεια τωρα... Πολυ ευχαριστως αν θες να σου δωσω το ts όπου μαζευόμαστε και παιζουμε να το συζητησουμε ή και να παιξουμε και μαζι (δεν μαλωνουμε εδω, διαφωνουμε/συζηταμε) . Γενικά ειναι υπεραπλουστευμενο αυτο που λες (και σαν δηλωση ισχύει για όλα τα παιχνιδια γενικα :)  ) , αλλιως δεν θα γύριζε ποτέ παιχνίδι και απο την εμπειρια μου εχω δει μεγαλο ποσοστο παιχνιδιων να γυριζει....

 

Και τα Dota και LoL f2p είναι και κανένα δεν είναι pay to win. Το hots περίμενες για να το πεις αυτό?

 

Εκανα γενικες παρατηρησεις για το παιχνιδι και συγκρίσεις προς την γενική κατασταση των F2P όπου πρέπει να τα σκάσεις αν θελεις να εχεις ελπιδα και γενικά σε εκείνα το F2P στην ουσία δεν ισχύει. Αλλά και σε αμεση συγκριση με αλλα moba θα πρέπει να συμφωνήσεις ότι τα consumables και μόνο ανεβάζουν το κόστος.

 

Και τέλος ναι λογικό είναι να θελει να πάρει μερίδιο απο άλλα mobas, τι θα προσεγγιζε? fps players? Εγώ βλέπω οτι ακούει το moba community τι ζηταει και ανταποκρίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "brawler" κατηγορία. Δημιουργία της Blizzard είναι για να αποφύγει τον όρο moba. To brawler παραπέμπει σε beat em up τα οποία είναι fighting games και δεν έχουν καμία σχέση με τα moba...


Orgios ήσουν παίκτης DotA ή LoL? Γιατί αυτά που λες δεν ισχύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι... περα απο μερικα παιχνιδια , δοκιμασα δεν μου αρεσαν και προσπερασα, αλλά πες μου τι δεν ισχυει? Αν κανω λαθος καπου πολυ ευχαριστως να το παραδεχτω...

 

Υ.Γ. Προς αποφυγη παρεξηγήσεων, δεν ειπα οτι δεν είναι καλα παιχνίδια, είπα οτι έμενα δεν μου αρεσαν , προσωπικη προτίμηση εκφραζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει το "pay to win" φαινόμενο σε κανένα moba... Επίσης όσον αφορά την στρατηγική-objectives και τα skills, αν το hots απαιτεί 10%, στο LoL θέλει 90% και στην dota 100%

 

Το hots θέλει μόνο συνεργασία στα teamfights, ενέδρες, να παίρνεις τα camps/points (ή πως αλλιώς λέγονται) και να'χεις map awareness και καλό kiting. Αλλά κι'αυτά είναι σε μικρό βαθμό μιας και δεν έχει την πολυπλοκότητα των γνωστών moba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει το "pay to win" φαινόμενο σε κανένα moba... Επίσης όσον αφορά την στρατηγική-objectives και τα skills, αν το hots απαιτεί 10%, στο LoL θέλει 90% και στην dota 100%

 

Το hots θέλει μόνο συνεργασία στα teamfights, ενέδρες, να παίρνεις τα camps/points (ή πως αλλιώς λέγονται) και να'χεις map awareness και καλό kiting. Αλλά κι'αυτά είναι σε μικρό βαθμό μιας και δεν έχει την πολυπλοκότητα των γνωστών moba.

 

Αν διαβασεις προσεκτικά τα σημερινα posts μου θα δείς οτι μιλάω για το HoTS (παρατηρήσεις όπως λέω) και δεν ανεφερα συνέκρινα πουθενα Dota και Lol , καταλαβαίνω οτι μπορεί να υπέθεσες οτι έκανα συγκρίσεις με αυτα λόγω της φύσης του παιχνιδιού αλλά αν διαβάσεις θα δείς οτι το απεφυγα ... Η μόνη μου αναφορά ήταν στα comsumables... To θεμα και βαθος στρατηγικης αν θελετε το συζηταμε αλλά δυστυχως τωρα δεν μπορω να γραψω κατεβατα τωρα... 

 

Όπως και να χει δεν χρειαζεται να συμφωνησουμε, γουστα ειναι αυτα στην τελικη, εγω πχ δεν θελω consumables, εσεις θελετε ... Επαναλαμβανω ειμαστε τυχεροι που στην εποχη μας υπάρχουν πολλά και καλα παιχνιδια να διαλεξουμε.

 

The lost vikings quote απο το παιχνιδι...

 

Erik: Seventeen years of nothin' and they bring us back for a MOBA! Bah! Figures!

Baleog: It's not a MOBA! It's a Hero Brawler!

Olaf: A Hero Brawler?! You made that up!

Baleog: Nope...but Blizzard sure did!

Erik: Uhg! You guys are gonna get us fired, ya know that?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...