Προς το περιεχόμενο

Η Google παρουσιάζει το uProxy για τη λογοκρισία στο Internet


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι περίεργος να δω πως θα "απαντήσει" η Κίνα.. (και πολλές μουσουλμανικές βλέπε καταρ, σαουδική κτλ)

 

Πολύ έξυπνη ιδέα, καθώς οι anonymizers είναι ήδη μπλοκαρισμένοι από την κυβέρνηση (έχουν γνωστές ip). Στην περίπτωση αυτή, ο anonymizer είναι ο "οποιοσδήποτε". Από την άλλη έχει και αυτό κάποιο συγκεκριμένο patern που ανιχνεύεται..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά ας διαβάσει κάποιος την περιγραφή (I say this with all the love in the world). Δεν είναι το ίδιο με το Tor για αρκετούς λόγους. (οι περισσότεροι όχι θετικοί) 

1ον) Είναι πολύ πιο εύκολο να το σετάρεις και να το εξηγήσεις. Έχω ερωτηθεί 500 φορές (κυρίως από κοπελιές.... Βασικά μόνο από κοπελιές) πως μπορώ να βλέπω το Ant1TV, MegaTV, AlphaTV, SKAITV, ContraTV, MADTV (συγνώμη εάν ξέχασα κάποιο) μέσω internet όταν πάω στην Αγγλία, Γερμανία (εξωτερικό εν ολίγοις). Είναι πιο εύκολο να της πω βάζεις ένα plugin στον Chrome σου, εσύ στην Γερμανία και η μάνα στην Ελλάδα και ξεγελάς το MadTV ότι θες να δεις internetTV από Ελλάδα ενώ είσαι Γερμανία. Παρά να της εξηγήσω τι προτοείναι το Tor και πολύ πιο σημαντικό, πως θα σετάρεις το Tor έτσι ώστε να κάνεις την σελίδα όπου στέλνεις request να νομίζει ότι είσαι στην Ελλάδα. Αυτό ακόμα και γω δεν το έχω καταλάβει (όχι πως έχω ασχοληθεί παραπάνω από 5 λεπτά μαζί του βέβαια, αλλά anyway)

2ον) Εξαρτάσαι από κάποιον άλλο για σου δουλέψει ο Proxy. Κοινός για να δεις ας πούμε ελληνική τηλεόραση, πρέπει να έχει ανοιχτό το laptop και τον Chrome κάποιος φίλος στην Ελλάδα, ο οποίος επίσης θα έχει αποδεχτεί να είναι ο Proxy σου.

 

3ον) Ξέρεις ακριβώς από που περνάνε τα στοιχεία σου, από τον υπολογιστή του Boyfriend στην Ελλάδα (NOT!!!!) ---> [GOOGLE]

4ον) Το Tor λίγο που το έχω "γρατζουνίσει" ουσιαστικά το νοιάζει το anonymity και όχι το θέλω να φαίνομαι ότι είμαι αυτή την στιγμή Netherlands ας πούμε για να κάνεις λογαριασμό στο Spotify πριν έρθει Ελλάδα. (λέμε τώρα)

Όσον αφορά το Tunnel Bear το λατρεύω, διότι όποτε δεν δούλευε τίποτε άλλο αυτό δούλευε (δεν το έχω συγκρίνει ποτέ με Tor)

Τέλος το Tor και το Tunnel Bear είναι κάτι υπαρκτό και απτό ενώ το UProxy δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ακόμα, εάν το χρησιμοποιήσω και είναι ευχάριστη η εμπειρία του, ίσως να το προτιμήσω σαν λύση για άλλη φορά αντί να συνδεθώ με Teamviewer σε ένα Mac στην Σκωτία για να παραγγείλω Nexus 4 από το Google Store, το οποίο Gstore καταλάβαινε μέχρι και το Tunnel Bear.


----- Θα μου πεις τώρα κοτζάμ Google δεν θα καταλαβαίνει ότι χρησιμοποιείς την δικιά της εφαρμογή για να την "χακάρεις" ----

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τι περιορισμους θετει η κινεζικη Κυβερνηση???

Η κακή Κινέζικη κυβέρνηση θέτει περιορισμούς. Η καλή και αγνή Αμερικάνικη σε αφήνει να κάνεις ότι θέλεις. Απλά καταγράφει τα πάντα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κακή Κινέζικη κυβέρνηση θέτει περιορισμούς. Η καλή και αγνή Αμερικάνικη σε αφήνει να κάνεις ότι θέλεις. Απλά καταγράφει τα πάντα.

Ε ρε χουντα που σας χρειάζεται,για να καταλάβετε τι θα πει περιοριζομαι και λογοκρινομαι με τη βία!

Εχεις δει κανενα αμερικανακι να φοβάται να πει ελευθερα τη γνωμη του στο ιντερνετ,έστω και αν ξερει οτι τον παρακολουθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας διαβάσει κάποιος την περιγραφή (I say this with all the love in the world). Δεν είναι το ίδιο με το Tor για αρκετούς λόγους. (οι περισσότεροι όχι θετικοί) 

 

1ον) Είναι πολύ πιο εύκολο να το σετάρεις και να το εξηγήσεις. Έχω ερωτηθεί 500 φορές (κυρίως από κοπελιές.... Βασικά μόνο από κοπελιές) πως μπορώ να βλέπω το Ant1TV, MegaTV, AlphaTV, SKAITV, ContraTV, MADTV (συγνώμη εάν ξέχασα κάποιο) μέσω internet όταν πάω στην Αγγλία, Γερμανία (εξωτερικό εν ολίγοις). Είναι πιο εύκολο να της πω βάζεις ένα plugin στον Chrome σου, εσύ στην Γερμανία και η μάνα στην Ελλάδα και ξεγελάς το MadTV ότι θες να δεις internetTV από Ελλάδα ενώ είσαι Γερμανία. Παρά να της εξηγήσω τι προτοείναι το Tor και πολύ πιο σημαντικό, πως θα σετάρεις το Tor έτσι ώστε να κάνεις την σελίδα όπου στέλνεις request να νομίζει ότι είσαι στην Ελλάδα. Αυτό ακόμα και γω δεν το έχω καταλάβει (όχι πως έχω ασχοληθεί παραπάνω από 5 λεπτά μαζί του βέβαια, αλλά anyway)

 

Εγώ παρότι "μή κοπελιά" ποτέ δε κατάφερα να κάνω το Tor να παίζει flash παρότι ακολούθησα κατά γράμμα όλα τα tutorials / How-To ...

 

βέβαια τελευταία αρκούμαι στο CyberGhost οπότε το πέταξα το Tor , σίγουρα θα δοκιμάσω τη λύση της Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρότι "μή κοπελιά" ποτέ δε κατάφερα να κάνω το Tor να παίζει flash παρότι ακολούθησα κατά γράμμα όλα τα tutorials / How-To ...

 

Ευτυχώς δηλαδή. Το bandwith του tor δεν είναι για να βλέπεις βιντεάκια στο youtube... Οποιοσδήποτε άλλος χρειάζεται το tor, ξέρει τι έγκλημα είναι να ενεργοποιήσει το flash.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...