Προς το περιεχόμενο

Nokia: Πώληση 8.8 εκατομμυρίων Lumia συσκευών το τελευταίο τρίμηνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ημέρα οικονομικών αποτελεσμάτων για αρκετές εταιρείες η σημερινή, με τη Nokia να ανακοινώνει τα δικά της τα οποία κρύβουν εκπλήξεις κυρίως για τη σειρά των Lumia smartphones.Σε σχέση με την περσινή χρονιά, οι πωλήσεις ολόκληρου του Nokia Group σημείωσαν μείωση 22% αλλά με αύξηση κέρδους στα 118 εκατομμύρια ευρώ έναντι ζημιών €564 εκ. το ίδιο περσινό διάστημα. Ειδικότερα το τμήμα Συσκευών και Υπηρεσιών της Nokia, του οποίου η εξαγορά από τη Microsoft αναμένεται να κλείσει στις αρχές του 2014, σημείωσε πτώση πωλήσεων 19% σε σχέση με την περσινή χρονιά με λειτουργικές ζημιές 86 εκατομμυρίων ευρώ, αρκετά χαμηλότερες από τις ζημιές των 672 εκατομμυρίων πέρσι.

 

Τα καλά νέα για τη Nokia είναι ότι οι περισσότερες μειώσεις πωλήσεων προήλθαν από την κατηγορία των feature phones, μειωμένες κατά 37% όμως αρκετά σημαντική είναι η αύξηση στα smartphones. Εκεί η Nokia διέθεσε στην αγορά 8.8 εκατομμύρια συσκευές, 40% περισσότερες σε σχέση με το αντίστοιχο τρίμηνο του 2012 και 19% σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο, με τα έσοδα να αυξάνονται κατά 28% στα 1.254 δισ. ευρώ. Ειδικότερα στην Αμερικανική αγορά η αύξηση πωλήσεων κυμάνθηκε στο 400% εξαιτίας κυρίως των κινήσεων marketing καθώς και από μια σειρά Lumia συσκευών σε πολύ καλές τιμές όπως το Lumia 520.

 

Τέλος οι υπηρεσίες χαρτών της Nokia με την ονομασία Here, σημείωσαν έσοδα 211 εκατομμυρίων ευρώ με κέρδη 14 εκατομμύρια.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 εκ Lumia, 33εκ Iphones και 88εκ Samsung στο ίδιο διάστημα. Απλά για να καταλαβαίνουμε για τι μεγέθη μιλάμε επειδή θα διαβάσουμε διθυράμβους.

 

Σε σχέση με το άρθρο 5 ημέρες πριν

"LG: 12 εκατομμύρια πωλήσεις smarpthone το τελευταίο τρίμηνο"

 

για σχεδόν 9 μύρια τα Nokia δεν είναι και άσχημα... λίαν παραδόξως...

 

Δεν είναι Samsung αλλά ανεβαίνει σταδιακά. (επίσης, λίαν παραδόξως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνει το κενό. Θα έρχεται η μέρα της κρίσης

Ποιό κενό;Σχεδόν όλοι,αν όχι όλοι, οι κατασκευαστές έχουν παρουσιάσει αυξήσεις πωλήσεων και αυτό γιατί συνολικά οι πωλήσεις-shipments των κινητών έχουν αυξηθεί.

http://www.gsmarena.com/samsung_smartphone_market_share_grows_apples_declines-news-7079.php

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος 1020 ένα έχω να πω: όσοι ανακαλύπτουν το πόσο smooth είναι τα WP, δύσκολα πας πίσω. Εκτός αν η ΜΣ αποφασίσει να το κατακρεουργήσει σαν πλατφόρμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

site με τεχνολογικα νεα ειναι, παρακολουθουμε την αγορα

πιο πολύ οικονομικό παρά τεχνολογικό νέο είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έφυγε ο Δούρειος Ίππος Elop και πουλήθηκε σε ξεφτελιστική τιμή η Nokia mobiles με πουστιά του Balmer αναμενόμενο ήταν να ανέβουν οι πωλήσεις.
Αυτά τα οικονομικά παιχνίδια με έκαναν να σιχαθώ την Microsoft μιας και η Nokia ήταν η αγαπημένη μου. Τώρα αν και θέλω να γυρίσω σε Android, το Lumia 1020 δεν με αφήνει μιας και η κάμερα είναι πρωτεύον εξάρτημα για το κινητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έφυγε ο Δούρειος Ίππος Elop και πουλήθηκε σε ξεφτελιστική τιμή η Nokia mobiles με πουστιά του Balmer αναμενόμενο ήταν να ανέβουν οι πωλήσεις.

Αυτά τα οικονομικά παιχνίδια με έκαναν να σιχαθώ την Microsoft μιας και η Nokia ήταν η αγαπημένη μου. Τώρα αν και θέλω να γυρίσω σε Android, το Lumia 1020 δεν με αφήνει μιας και η κάμερα είναι πρωτεύον εξάρτημα για το κινητό μου.

Έτσι παίζουν οι εταιρίες για να μείνουν για χρόνια. Στη συγκεκριμένη περίπτωση εμένα μαρεσει γιατι συνεργαστήκανε οι δυο αγαπημένες εταιρίες μου και βγάλανε κορυφαίες συσκευές, και ξύπνησε η νοκια και πέταξε το ασχημο OS που είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...