Προς το περιεχόμενο

Firefox 25 με υποστήριξη Web Audio API, προφίλ επισκέπτη κ.α


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 25η έκδοση του Firefox είναι από σήμερα διαθέσιμη για χρήστες Windows, Mac, Linux και Android με νέα χαρακτηριστικά.Το σημαντικότερο είναι η υποστήριξη του προτύπου Web Audio API το οποίο είναι διαθέσιμο σε όλες τις παραπάνω πλατφόρμες και το οποίο θα βοηθήσει τους κατασκευαστές παιχνιδιών σε καλύτερες δημιουργίες.

 

Μερικά ακόμα από τα νέα χαρακτηριστικά και τις αλλαγές της νέας έκδοσης όπως αναφέρει η Mozilla είναι τα εξής:

 

* NEW: The find bar is no longer shared between tabs.

* CHANGED: If away from Firefox for months, you now will be offered the option to migrate another browser’s history and settings.

* CHANGED: Resetting Firefox no longer clears your browsing session.

* DEVELOPER: CSS3 background-attachment:local support to control background scrolling.

* DEVELOPER: Many new ES6 functions implemented.

* HTML5: iframe document content can now be specified inline.

 

Στο Android ο Firefox φέρνει το προφίλ επισκέπτη ώστε να μπορείτε να δίνετε το κινητό σας σε ένα φίλο χωρίς αυτός να έχει πρόσβαση σε προσωπικές σας πληροφορίες μέσα από το browser. Αναλυτικά τα νέα χαρακτηριστικά του Firefox 25 για Android είναι:

 

* NEW: Guest Browsing added for handing your phone & browser to a friend.

* NEW: Mixed content blocking enabled to protects users from man-in-the-middle attacks and eavesdroppers on HTTPS pages.

* NEW: Add-ons can now add indicators to the URL Bar.

* CHANGED: Romanian, Irish, and Ukranian locales added.

* DEVELOPER: Remote debugging with desktop Firefox can now be enabled from the settings.

* DEVELOPER: Contacts API now implemented in support of web apps.

* DEVELOPER: CSS3 background-attachment:local support to control background scrolling.

* DEVELOPER: Many new ES6 functions implemented.

* HTML5: iframe document content can now be specified inline.

 

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

File.png Download: Firefox 25 για Windows, Mac και Linux

File.png Download: Firefox 25 για Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε η εμφάνιση αποτέλεσματων στο Google ή μου φαίνεται ;

 

Το παρατήρησα και εγω και στην αρχή νομιζα οτι έτυχε αλλα δεν ξέρω αν ειναι απο τον firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι σώζει σε όποιο φάκελο θέλει (τυχαία) τις φωτογραφίες ή τα αρχεία όταν πατάς save as θα το φτιάξουν ποτέ ή μόνο εμένα συμβαίνει???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 2 δευτερόλεπτα από το update εφαγα και το πρώτο crash... Δεν ξέρω αλλά ο firefox πια δεν.....

Όντως, αμαν πια με αυτα τα crashes τους. Θα μπορούσαν να φτιάξουν ενα plugin wrapper ωστε κάθε φορά που κρασάρει το flash να μην παίρνει και ολο τον browser μαζι, και να κρατάνε το κάθε tab σε ξεχωριστή διαδικασία, ώστε όταν κρασάρει ένα tab να μην χανεις και τα υπολοιπα, όπως κάνει ο chrome.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αμαν πια με αυτα τα crashes τους. Θα μπορούσαν να φτιάξουν ενα plugin wrapper ωστε κάθε φορά που κρασάρει το flash να μην παίρνει και ολο τον browser μαζι, και να κρατάνε το κάθε tab σε ξεχωριστή διαδικασία, ώστε όταν κρασάρει ένα tab να μην χανεις και τα υπολοιπα, όπως κάνει ο chrome.

 

Μα αυτό το κάνει ήδη. Εννοώ τα plugins είναι σε άλλη διεργασία (plugin-container.exe) απ τον browser.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι σώζει σε όποιο φάκελο θέλει (τυχαία) τις φωτογραφίες ή τα αρχεία όταν πατάς save as θα το φτιάξουν ποτέ ή μόνο εμένα συμβαίνει???

 

Σε έμενα δεν διαλέγει τυχαία αλλά φαίνεται να θυμάται το φάκελο που έσωσα τελευταία φορά από το κάθε site και να φέρνει αυτό, πράγμα πολύ βολικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά ο Firefox πλέον είναι πολύ πιο γρήγορος σε όλα σε σχέση με τον Chrome, ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ chrome είναι γιατί έχει πολλές ευκολίες με τις "δεμένες" υπηρεσίες του πακέτου της Google...

 

προσωπικά περισσότερες φορές έχει κολλήσει ο Chrome παρά ο Firefox.

 

 

αν εχεις core duo θα καταλαβεις τι εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι σώζει σε όποιο φάκελο θέλει (τυχαία) τις φωτογραφίες ή τα αρχεία όταν πατάς save as θα το φτιάξουν ποτέ ή μόνο εμένα συμβαίνει???

και νόμιζα πως κάτι κάνω λάθος... έχει τύχει να μπω σε έναν καλλιτέχνη στα τραγούδια μου όπου θυμόμουν ότι είχα αποθηκεύσει ένα κομμάτι και ο φάκελος να είναι κενός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, για να μην ανοίγω καινούριο thread, έχει κανένας θέματα με τις τελευταίες εκδόσεις του flash player στα πρόσφατα upgrades του firefox όσον αφορά τη λειτουργία hd?? Όταν παταω το 720p την ώρα που ήδη παίζει το video (στο youtube πχ) σχεδόν πάντα freezarei και θέλει refresh. Πρέπει ''pause - 720p (1-2 sec αναμονή) - play''. Συμβαίνει σε κανέναν αυτό?? Μου γίνεται στις 2-3 τελευταίες εκδόσεις του flash player. Επανεγκατάσταση δε βοήθησε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...