Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αναδεικνύει την αύξηση μεριδίου των Windows Phone στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατάκτηση όλο και μεγαλύτερου μεριδίου αγοράς για την πλατφόρμα των Windows Phone συνεχίζεται, με τα τελευταία στοιχεία της εταιρείας Kantar WorldPanel ComTech να παρουσιάζουν ενδιαφέρον.Συγκεκριμένα το διάστημα Ιουλίου - Σεπτεμβρίου του 2013, τα Windows Phone ξεπέρασαν το iOS σε μερίδιο αγοράς στην γειτονική μας Ιταλία και πλέον ένα στα 10 smartphones που πωλούνται σε Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία, στηρίζεται στην πλατφόρμα της Microsoft. Συνολικά το ποσοστό που διατηρούν τα WP στις πέντε αυτές χώρες είναι στο 9.2%.

 

Χωρίς έκπληξη, τα στοιχεία της Kantar επιβεβαιώνουν ότι οι πωλήσεις αυτές οδηγούνται σχεδόν εξολοκλήρου από Nokia συσκευές οι οποίες συνεχίζουν να αυξάνουν τις πωλήσεις τους στην Ευρώπη. Η Φινλανδική εταιρεία συνεχίζει να διατηρεί σημαντικό μερίδιο στις χώρες της Λατινικής Αμερικής όπου και για πολλά χρόνια κυριαρχούσε.

 

Στην Αγγλία, τα WP διατηρούν μερίδιο αγοράς 11.4% με το Android να παραμένει ο αναμφισβήτητος νικητής με 58.4% και το iOS να ακολουθεί με 27%. Ειδικά για την Apple, η Kantar αναμένει σημαντική αύξηση του ποσοστού που αυτή διατηρεί, μετά το τέλος των Χριστουγεννιάτικων εορτών.

 

Η Κίνα πάντως είναι ένα αρκετά δύσκολο πεδίο ανάπτυξης των Windows Phone όπως αποδεικνύουν τα στοιχεία της Kantar, με το Android να σαρώνει με ποσοστό 81.1% σημειώνοντας αύξηση 14.6% από πέρσι. Εντυπωσιακές πωλήσεις διατηρούν και οι "ντόπιοι" κατασκευαστές με μερίδιο 44% των συνολικών πωλήσεων, από το 30% που διατηρούσαν το ίδιο διάστημα πέρσι.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλα. Ας το αποδειξουν οσο θελουν οι "ερευνες", εγω ξερω μονο ενα πραγματικο ανθρωπο που εχει τετοιο τηλεφωνο, οι υπολοιποι ειναι μοιρασμενοι αναμεσα στα τρεντυ iphones της υπερτατης και android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@salazar1991 μιλάς για το g2?....xaxaxa

@orck βγαις απο τον μικρόκοσμό σου. Η αληθεια βρίσκεται εκεί έξω.....:)

Σαφώς και υπάρχει μεγάλη αύξηση όπως επίσης και το ποσοστό των wp αν και διπλασιασμένο παραμένει χαμηλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows Phone όσο θα περνάει ο καιρός θα αυξάνουν μερίδιο και ο λόγος είναι πως έχουν την φιλοσοφία να βγάζουν όλων τον ειδών τηλέφωνα φθηνά μέτρια και ακριβά σε τιμή.Αυτό που φαίνεται είναι ότι το πρόβλημα θα το έχει η Apple χάνοντας μερίδιο αγοράς πάρα το Android

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@salazar1991 μιλάς για το g2?....xaxaxa

@orck βγαις απο τον μικρόκοσμό σου. Η αληθεια βρίσκεται εκεί έξω..... :)

Σαφώς και υπάρχει μεγάλη αύξηση όπως επίσης και το ποσοστό των wp αν και διπλασιασμένο παραμένει χαμηλό.

Για το Optimus G που μετα το ξεστοκαρισμα του,καταφεραν να ξεστοκαρουν και το Lumia 820 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haha είναι πολύ αστείο... οτι και να κάνει η Microsoft πετυχαίνει... κανείς δεν ασχολείται με τα Windows Phone αλλά καταφέρνουν μόνα τους και γίνονται διάσημα...

 

δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν σε 2-3 χρόνια πιάσουν το 20-25% της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 20-25% είναι σίγουρο.

και αν δεν συμμαζέψουν το android στα επόμενα 5 χρόνια (οκ δεν νομίζω να μην το έχουν κάνει) πολύ πιθανό να παίξουν στο 30-35 (τα wp).

 

Η apple θα τον φάει γιατί εκτός από το ότι δεν προσφέρει επιλογές, δεν έχει και από πίσω της social/services.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος θέλει "αλλαγές" (σε όλα). Μετά από τόσα χρόνια android λέει να δοκιμάσει κάτι "νέο". Σε αυτό βοήθησε και η οπισθοδρόμηση της αρχικής πολιτικής της MS που μετά την τραγική αποτυχία των 7.0, 7.5 που πήγε να το παίξει apple στην 8.0 έδωσε μερικά (μερικά όμως) όπως ανοικτό BT, κάποιου είδους storage mode κτλ. 

Θέλει όμως πολύ δουλειά ακόμα.

 

Ακόμα και αν τραβάει μερικούς χρήστες που ζητούν την αλλαγή νομίζω θα τους χάσει τους περισσότερους στο "επόμενό" τους κινητό γιατί έχει πολλές "ατέλειες" ακόμα αυτό το λειτουργικό.

 

Ελάχιστα power user να είσαι μάλλον δεν ικανοποιήσαι από την πρόταση της MS. Για απλούστερους χρήστες με μικρές βελτιώσεις θα έχει καλύτερο μέλλον σίγουρα. Αλλα δεν ξέρω αν είναι επιτυχία για μία MS να κάνει το ποσοστό της από 3 σε 4%... (παγκοσμίως 4%, και 9% στις χώρες που τα πάει καλά και με προοθούμενα δημοσιεύματα "εξαναγκασμένης" επιτυχίας :P). Αποτυχία μου φαίνεται ακόμα..

 

Υ.Γ. Παραδέχομαι ότι δεν το έχω δουλέψει συστηματικά να εγκλιματιστώ (παρά περιστασιακά φίλων) και ίσως το αδικώ. Η πρώτη εικόνα και οι "γνωστοί περιορισμοί" του με απωθούν από το να το αγοράσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Lumia 820 εδώ και λίγο καιρό από βόντα, λοιπόν, είμαι αντί απλ (γιατί έτσι, και ναι το δοκίμασα με το 4s), ήμουν αντρόιντ φαν για χρόνια και έχω να σας πω ότι έχω μείνει ευχάριστα έκπληκτος! Το κινητό είναι σφαιράτο, δεν έχω κανένα απολύτως κόλλημα μέχρις στιγμής ούτε ριμπούτ, το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν υπάρχει η μπάρα εργασιών στο πάνω μέρος, αλλά και αυτό φτιάχνεται με τα tiles. Τα είχα σε πολύ μικρή εκτίμηση τα wp, αλλά άλλαξα γνώμη. Τέλος, για όσους λένε για το app store και τις λίγες apps, έχω να πω ότι ναι μεν υπάρχουν πολύ λιγότερες, αλλά αυτές που υπάρχουν φτάνουν και παραφτάνουν! To gps της Here είναι πολύ μπροστά, έχω τα παιχνιδάκια μου, o email client είναι πολύ γρήγορος και γενικά δε νομίζω να μου λείπει κάτι! Αυτά ευχαριστώ!

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος θέλει "αλλαγές" (σε όλα). Μετά από τόσα χρόνια android λέει να δοκιμάσει κάτι "νέο". Σε αυτό βοήθησε και η οπισθοδρόμηση της αρχικής πολιτικής της MS που μετά την τραγική αποτυχία των 7.0, 7.5 που πήγε να το παίξει apple στην 8.0 έδωσε μερικά (μερικά όμως) όπως ανοικτό BT, κάποιου είδους storage mode κτλ. 

Θέλει όμως πολύ δουλειά ακόμα.

 

Ακόμα και αν τραβάει μερικούς χρήστες που ζητούν την αλλαγή νομίζω θα τους χάσει τους περισσότερους στο "επόμενό" τους κινητό γιατί έχει πολλές "ατέλειες" ακόμα αυτό το λειτουργικό.

 

Ελάχιστα power user να είσαι μάλλον δεν ικανοποιήσαι από την πρόταση της MS. Για απλούστερους χρήστες με μικρές βελτιώσεις θα έχει καλύτερο μέλλον σίγουρα. Αλλα δεν ξέρω αν είναι επιτυχία για μία MS να κάνει το ποσοστό της από 3 σε 4%... (παγκοσμίως 4%, και 9% στις χώρες που τα πάει καλά και με προοθούμενα δημοσιεύματα "εξαναγκασμένης" επιτυχίας :P). Αποτυχία μου φαίνεται ακόμα..

 

Υ.Γ. Παραδέχομαι ότι δεν το έχω δουλέψει συστηματικά να εγκλιματιστώ (παρά περιστασιακά φίλων) και ίσως το αδικώ. Η πρώτη εικόνα και οι "γνωστοί περιορισμοί" του με απωθούν από το να το αγοράσω. 

 

Σε ποιους περιορισμού αναφέρεσαι? γιατί εγώ και storage έχω, και mp3 downloader, και bluetooth, και ραδιόφωνο! Αν αναφέρεσαι σε roms και tweaking, μπορώ να σου πω πως είναι το πρώτο τηλέφωνο που έπιασα στα χέρια μου και όχι δεν χρειάστηκε, δεν ήθελα να το πειράξω! To desire z, το s3 και το One x τους άλλαξα τα φώτα... Το πιο σημαντικό για μένα πάντως, αν και δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, είναι ότι το wp είναι το πιο ready to use out of the box τηλέφωνο που έπιασα!

 

Και ας μη γελιόμαστε, οι περισσότεροι χρήστες δεν είναι power users. To 80% αυτών που έχουν smartphone σήμερα, θέλουν wifi, facebook, music player και καμιά καλή καμερούλα, άντε και κανά παιχνιδάκι!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδιαφέρον θα ήταν να δούμε ένα sales report μεταξύ Nokia Asha vs Nokia WP. Να δούμε στο εσωτερικό της Nokia πως πάει ο ανταγωνισμός...(έχω μια αδυναμία στα Asha τα θεωρώ πανέμορφα) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...