Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αναδεικνύει την αύξηση μεριδίου των Windows Phone στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ απο που μπορεί να κερδίσει μερίδιο η μικροσοφτ . Ανετα απο τα φθηνά smartphones εκεί που το android είναι τραγικό.

 

Η Nokia εξαγοράστηκε γιατι φταίνε τα WP . Μάλιστα αν εβαζε android θα κολυμπουσε στο χρημα. Κανείς δεν το ξέρει . Και ούτε θα το μάθουμε . Προσωπικά χαίρομαι που εχουμε ενα ακομα λειτουργικό στην αγορα.

 

Αν θα πάρει μεγαλύτερο ποσοστό ; θα πάρει αλλα πρώτα θα κυριαρχήσει στα tablet .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΥΓ. Μην αρχίσουμε πάλι τις γελοιότητες με το ποιος δοκίμασε τι... τα wp είναι καλά για όσους δεν θέλουν εφαρμογές αλλά γουστάρουν να σκρολάρουν γρήγορα τα λιγοστά πλακάκια τους. Με τι να το βαρύνεις το wp που έχει διπύρηνο krait???

 

Την ιδια απορια εχω και εγω!

Τι ειναι αυτο που κανει ενα mobile os οπως το android να ειναι τοσο αργο και laggy σε σύγκριση με ενα πολυ πιο απαιτητικο και πληρες desktop os,οπως ειναι τα windows 8?

Ουτε καν σοβαρο multitasking δε μπορεις να εχεις με το android,που ισως να δικαιλογουσε το πως σερνεται μπροστα στα windows 8,με παρομοιο hardware,ασφαλος!

Πρεπει να ειναι πολυ fail ενα mobile os για ειναι πιο βαρυ και αργο,απο ενα full desktop os οπως ειναι τα 8!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια απορια εχω και εγω!

Τι ειναι αυτο που κανει ενα mobile os οπως το android να ειναι τοσο αργο και laggy σε σύγκριση με ενα πολυ πιο απαιτητικο και πληρες desktop os,οπως ειναι τα windows 8?

Ουτε καν σοβαρο multitasking δε μπορεις να εχεις με το android,που ισως να δικαιλογουσε το πως σερνεται μπροστα στα windows 8,με παρομοιο hardware,ασφαλος!

Πρεπει να ειναι πολυ fail ενα mobile os για ειναι πιο βαρυ και αργο,απο ενα full desktop os οπως ειναι τα 8!

 

Μα ρε συ είναι δυνατόν να laggareis με 1gb ραμ και διπύρηνο? όχι, εγώ πιστεύω ότι επιβαρύνουν το λογισμικό για να δικαιολογήσουν τις νέες συσκευές! Ε όχι τώρα να πάρω 8πύρηνο με 3gb ram ΤΗΛΕΦΩΝΟ! Έλεος! Ή τι να την κάνω την FHD ανάλυση σε 5ιντση οθόνη? Εδώ στο σταθερό έχω 4πύρηνο με 8gb ram και στην 24" οθόνη μου το FHD! Marketing και πάλι marketing!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms αφου καταφερε να πατωσει την ΝΟΚΙΑ με σκοπο να την εξαγορασει θα ασχοληθει αρκετα σοβαρα πλεον με τα w8.Τα επομενα 2 χρονια θα  δειξουν πως θα παει το ολο πραγμα.Προσωπικα πιστευω πως  εχουμε να κανουμε με ενα os που θα παιξει σημαντικο ρολο  γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh yes, η Microsoft αν αποφασίσει ότι θα ασχοληθεί με μια αγορά, τότε έχει το cash και τα υπόλοιπα τμήματά της για να στηρίξουν την προσπάθεια για πολλά χρόνια.

 

Βλέπε xbox, που όλοι την είχαν σαν προδιαγεγραμένη αποτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πυρήνας των WP8 είναι εξαιρετικός και πολύ μπροστά από τους άλλους. Όλα τα υπόλοιπα (εφαρμογούλες κλπ) είναι θέμα λίγου χρόνου.

Σε 2-3 χρόνια τα WP θα είναι πολύ μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αφού ξέρεις μόνο έναν εσύ, έτσι θα είναι.

 

Ναι καλα. Ας το αποδειξουν οσο θελουν οι "ερευνες", εγω ξερω μονο ενα πραγματικο ανθρωπο που εχει τετοιο τηλεφωνο, οι υπολοιποι ειναι μοιρασμενοι αναμεσα στα τρεντυ iphones της υπερτατης και android.

Ως νέος κάτωχος wp(lumia 520) θα ηθέλα να σε πληροφορίσω οτι ήμαστε σίγουρα πάνω απο δύο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νέος κάτωχος wp(lumia 520) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος... το μόνο αρνητικό ειναι τα apps όπως το "fing" που δεν υπάρχει... πάντως το λειτουργικό παει σφαίρα και η παραμετροποιήση(live tiles) του κινητού μπορεί να σε κρατήσει απασχολημένο αρκετό καιρό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα είμαστε και θα το συζητάμε.Σε μία πενταετία τα windows phone θα αποκ΄τησουν αρκετά μεγάλο μερίδιο αγοράς, πανω απο 35 % τουλαχιστον στην ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει με το ζόρι να κάνετε προβλέψεις; Το έχετε παίξει σε στοίχημα; Έλεος. Η MS θα δώσει αρκετά λεφτά στο μάρκετιγκ για να πιάσει το μέσο χρήστη που θέκει 3 απλά πράγματα και τίποτα άλλο. Ο power user μπορεί να πάει στο Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργά (δυστυχώς) αλλά σταθερά τα WP8 βελτιώνονται σχεδόν σε όλους τους τομεις. Λιθαράκι λιθαράκι κάθε αναβάθμιση διορθώνει/προσθέτει και κάτι.

 

Προσωπικά τα προτιμώ από το χάος του Android.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θα έπρεπε να βλέπαμε το μέλλον των smartphones λίγο ποιο ψύχραιμα. δηλαδή που οδηγείτε η τεχνολογία. όλοι βλέπουμε με κάθε νέο μοντέλο να αναβαθμίζετε το hardware σε βαθμό που θα μπορούσε τα επόμενα χρόνια να παρέχει δυνατότητες ισχύος ενός μέτριου laptop. από την άλλη με την τελευταία αναβάθμιση του mac os και του w8, τα mac os και ios7 έχουν 93% κοινό κώδικα και τα w8.1 και wp8 77%. το μέλλον λοιπόν είναι ένα. ενοποίηση δυνατοτήτων στις συσκευές μας. το cloud είναι ήδη εδώ, αλλά για φανταστείτε να είχατε ένα smartphone ή tablet με τις δυνατότητες όχι στο 100% αλλά κοντά σε αυτές του υπολογιστή σπίτι σας (ο οποίος βέβαια θα είναι ένα και το αυτό με την τηλεόρασή σας). σε αυτό το σημείο η google έμεινε λίγο πίσω γιατί δεν φρόντισε να παρουσιάσει ολοκληρωμένη λύση λειτουργικού και εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι στο μέλλον. η ms και η apple κερδίζουν τρελά ποσά αυτή τη στιγμή από samsung, lg, sony και htc για πατέντες που χρησιμοποιεί η google στο android. όταν έρθει ο καιρός θα δείξει αν όλες αυτές οι εταιρείες θα μείνουν πιστές στο android ή θα σκεφτούν σοβαρά μία λύση όπου το smartphone, το pc το tablet και η tv που ήδη κατασκευάζουν θα τρέχουν το ίδιο λειτουργικό. σκεφτείτε ότι όλα έχουν μία λογική σειρά και φυσικά όλες οι κατασκευάστριες εταιρείες λειτουργούν με βάση σχεδιασμό δεκαετιών, και για αυτό άλλωστε υπάρχουν ακόμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...