Προς το περιεχόμενο

[megathread] Amazon.co.uk Black Friday / amazon.de Cyber Monday 2013 + 2014


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αυτό το tablet είναι καλό; Link.png Site: Dell Venue 8 Pro θα το βγάλει αύριο το πρωί 10:15 (Beginnt um 09:15 Uhr) αν κατάλαβα καλά.  Τιμή σκρουτζ 195 και στο γερμανικό ξεκινάει από 160 οπότε μπορεί να παίξει καλή μείωση. Αξίζει όμως το ξέρει κανείς;

οχι ειναι η 1gb εκδοση με bing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα γενικα το MERGE ειναι ΟΧΙ η απαντηση! Γιατι δεν επιτρεπεται. (κακος) να βαλεις κατι αλλο ναι αλλα οχι 2 απο προσφορά

Σου ειπα τι γινεται, δεν θες να το καταλαβεις. Προφανως για να σου τις εκαναν MERGE -> ΓΙΝΕΤΑΙ. ΑΛΛΆ το ΣΥΣΤΗΜΑ αφαιρει την εκπτωση. Δεν ειναι καποιος κανονισμος (το εγραψαν καπου επισημα οτι "απαγορευεται", δεν το εχω κοιταξει απο περσι αλλά δε νομιζω), ΤΡΥΠΑ (σκουλικιου) στο συστημα τους ειναι που δεν θελουν -ισως επιτηδες- να την αλλάξουν. Ζητησες δηλαδη MERGE και σου απαντησαν "δεν γινεται"? Οχι, σου την εκαναν χωρις πολλα-πολλα, αλλά χαθηκε η εκπτωση. Τους το ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙΣ και σου την ξαναπερνάνε (μεχρι και εκ των υστερων refund μου εχουν κανει επειδη η παραγγελια προλαβε μεσα σε λιγα λεπτα να προχωρησει σε σταδιο αποστολης!). Ουτε το "2 απο προσφορα δεν γινεται" ειναι "κανονας"! ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟ απο προσφορα να θες να βαλεις σε παραγγελια "κανονικοτατων" προϊοντων ανευ προσφορας παλι θα την χασεις αυτη τη μια "προσφορα". Αν παλι δε με πιστευεις δοκιμασε το.

Αν δε σου αρεσει ο τροπος δεν το κανεις, δεν το ζητας καν εξ'αρχης. Κι εμενα μου εγινε μια-δυο φορες στην 3η που καταλαβα και τι παιζει σταματησα να το ζηταω, παροτι χρηματα δεν εχασα, δεν ξαναμπαινω στη διαδικασια, φροντιζω να παιρνω αυτα που ειναι να παρω χωρις πολλα "κολπα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Σε λάθος τόπικ πόσταρες, αλλά έτσι  κι αλλιώς  :

ΔΕΝ στέλνει Ελλάδα...:

This item does not ship to Athens, Greece

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κρίμα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάει στη γυναίκα, μάλλον θα αρκεστώ στο Lumia 735 όπως το βλέπω (εκτός αν βρεθεί κάτι άλλο αξιόλογο μεταξύ 150-200 ευρώ.

Γύρω στο 0,68 είναι το ευρωπαϊκό SAR, το 1,42 είναι το αμερικάνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα τι γινεται, δεν θες να το καταλαβεις. Προφανως για να σου τις εκαναν MERGE -> ΓΙΝΕΤΑΙ. ΑΛΛΆ το ΣΥΣΤΗΜΑ αφαιρει την εκπτωση. Δεν ειναι καποιος κανονισμος (το εγραψαν καπου επισημα οτι "απαγορευεται", δεν το εχω κοιταξει απο περσι αλλά δε νομιζω), ΤΡΥΠΑ (σκουλικιου) στο συστημα τους ειναι που δεν θελουν -ισως επιτηδες- να την αλλάξουν. Ζητησες δηλαδη MERGE και σου απαντησαν "δεν γινεται"? Οχι, σου την εκαναν χωρις πολλα-πολλα, αλλά χαθηκε η εκπτωση. Τους το ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙΣ και σου την ξαναπερνάνε (μεχρι και εκ των υστερων refund μου εχουν κανει επειδη η παραγγελια προλαβε μεσα σε λιγα λεπτα να προχωρησει σε σταδιο αποστολης!). Ουτε το "2 απο προσφορα δεν γινεται" ειναι "κανονας"! ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟ απο προσφορα να θες να βαλεις σε παραγγελια "κανονικοτατων" προϊοντων ανευ προσφορας παλι θα την χασεις αυτη τη μια "προσφορα". Αν παλι δε με πιστευεις δοκιμασε το.

Αν δε σου αρεσει ο τροπος δεν το κανεις, δεν το ζητας καν εξ'αρχης. Κι εμενα μου εγινε μια-δυο φορες στην 3η που καταλαβα και τι παιζει σταματησα να το ζηταω, παροτι χρηματα δεν εχασα, δεν ξαναμπαινω στη διαδικασια, φροντιζω να παιρνω αυτα που ειναι να παρω χωρις πολλα "κολπα".

 

 

Φιλε μου μαλλον εσυ δεν θελεις να καταλαβεις

Μιλούσα 30 λεπτα στο ΤΗΛΕΦΩΝΟ με το support τους.

 

Δεν μπορεις να βαλεις μια παραγγελία που εχει promotion έκπτωση (δλδ BF) σε μια αλλη που εχει επισεις promotion έκπτωση.  Οταν το κανεις αυτο (αυτοι δλδ) τοτε το προιον που μπενει στην παραγγελια  μπενει με την τιμη χωρις την έκπτωση! Μου το ειπε 10 φωρες η κοπελα!

 

Δεν ειναι θεμα αν απαγορευεται ή οχι.. αν ηταν εφικτο θα υπηρχε και κουμπι MERGE ωστε να το κανεις εσυ μονος σου πριν γινει dispatched! Δεν υπαρχει σωστα?

 

Δεν εχω κατι να δοκιμασω. Σου λεω τι μου ειπε η κοπελα με την οποια το συζητούσα επι 30 λεπτα. Το αν το κάνουν μετα ή στο εκαναν 1-2 φωρες δεν λεει κατι. Ο κανονας ειναι αυτος. Αν τωρα ηταν ελαστικοι ειναι αλλο θεμα. και μενα εν τελη το εβαλαν ετσι γιατι ζητησα merge και ο υπαλληλος δεν μου ειπε οτι θα χανόταν η έκπτωση. Και μου ζητησε συγνωμη.. Οχι όμως γιατι εγινε ΛΑΘΟΣ αλλα γιατι δεν ενημερώθηκα οτι αυτο που ζητησα δεν γινοταν! 

Αυτα απο μενα. (και ο φιλος παραπανω λεει στο γερμανικο οτι αμεσα του ειπαν οχι. το αγγλικο ειναι πιο flexible)

Επειδή πάει στη γυναίκα, μάλλον θα αρκεστώ στο Lumia 735 όπως το βλέπω (εκτός αν βρεθεί κάτι άλλο αξιόλογο μεταξύ 150-200 ευρώ.

 

Δες αυτο για αυριο (και στις 4,5 οχι 5)

http://www.amazon.de/gp/product/B00K0OYWC8/ref=gb1h_img_c-3_3067_d819a661?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_t=701&pf_rd_s=center-new-3&pf_rd_r=1SH9VM4HJ7E1742MFHMS&pf_rd_i=20&pf_rd_p=560113067

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ειναι η 1gb εκδοση με bing

Το ότι είναι έκδοση με bing δε λέει κάτι.. Εχει αλλαγμένη τη προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης, άλλα ποιος ενδιαφέρεται;

Το ότι έχει 1 gb ram είναι θέμα , ανάλογα το τι θες να κανεις με το συγκεκριμένο. Όλα τα φθηνά win tablets αυτή τη στιγμή με 1 gb βγαίνουν και αρκούν για απλή χρηση..

Εάν παίξει στα 120 ευρώ πιστεύω είναι καλή τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι έκδοση με bing δε λέει κάτι.. Εχει αλλαγμένη τη προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης, άλλα ποιος ενδιαφέρεται;

Το ότι έχει 1 gb ram είναι θέμα , ανάλογα το τι θες να κανεις με το συγκεκριμένο. Όλα τα φθηνά win tablets αυτή τη στιγμή με 1 gb βγαίνουν και αρκούν για απλή χρηση..

Εάν παίξει στα 120 ευρώ πιστεύω είναι καλή τιμή..

123 είχαμε χτυπήσει το Encore 8 από του you.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι όπως πολλοί ,να χτυπησω κανάν SSD.

 

Για αυτόν τι λέτε - κυρίως από χαρακτηριστικά - performance - διότι δεν σκαμπάζω πολλά από SSD.

Κάποια reviews που είδα, μάλλον καλά τα λένε......

 

http://www.amazon.de/gp/product/B00K9HID9Y/ref=gb1h_img_c-3_3067_2ba6f4a0?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_t=701&pf_rd_s=center-new-3&pf_rd_r=0VF2EGP7GFVZM1YN9QKT&pf_rd_i=20&pf_rd_p=560113067

 

Τον θέλω για HDD replacement σε desktop 2-3ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Transcend-SSD370-SSD-AS-SSD-Bench.png

 

Ουτε κακος σαν τους v300 και huperx fury, αλλα ουτε και από τους πολύ καλους. Καλούτσικος/μετριος εως καλος είναι, αν σου βγει με τα μεταφορικα 80-90 (100 με το ζορι και τον χρειαζεσαι αμεσα), χτυπα τον.

Με 110 εχουν παιξει Ελλαδα πολύ καλυτεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ έκπτωσης BF είναι στα 99,99 οπότε φανταζομαι θα παίξει στα 80-85€.

Μεταφορικά το amazon.de δεν χρεώνει, σωστά? Άρα εκεί θα έιναι η τιμή του.....Σωστά?

Fair enough νομίζω.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φυσικα και χρεωνει μεταφορικα, 7.90€ για τον συγκεκριμενο. Οπότε περιμενεις μια τιμη προσφορας χωρις τα μεταφ. στα 70-80 για να πεις ότι αξιζει από αρκετα μεχρι λιγο αντιστοιχα.

 

Επι 1-1.5 μηνα το ιδιο μαγαζι τον ειχε 89.99, πριν 2 μερες ανεβηκε η τιμη του, εν' οψει προφανως της εμφανισης στα CM. Πιστευω ότι θα μπει από 75-85€, χωρις να αποκλειεται και το 70 που θα είναι μια καλη περιπτωση ειδικα για τους Γερμανους που δεν εχουν μεταφορικα, τιμη που θα παει 100% claimed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακόμα φορά κοροϊδία μεγάλη.

αυτό :

http://www.amazon.de/dp/B00KCJASVU/ref=gb1h_img_c-3_3067_69a7d695?smid=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_t=701&pf_rd_s=center-new-3&pf_rd_r=04JFE7WP45NEA34W86BH&pf_rd_i=20&pf_rd_p=560113067

 

με τα μεταφορικά 395€ για Ελλάδα πριν 1 βδομάδα όμως

http://de.camelcamelcamel.com/Lenovo-G50-70-Notebook-Brenner-schwarz/product/B00KCJASVU

 

400€ + κάτι ψιλά για Ελλάδα......... :devil:  ψάχνουν για μ@@@ες!!!! 

 

Το καλύτερο όλων είναι ότι την προιγούμενη βδομάδα το είχε και το mediamarkt 449E

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LENOVO-G50-70-HD-I5-4210U-4G-500G-8G-SSHD-WIN8.1---%2859432355%29,99452,480508,1554955.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

 

Με Ελληνικά win και qwerty περικαλώ !  οπότε όχι μόνο δεν κερδίζει κάποιος κάτι αλλά βγαίνει χαμένος.

+ τις άτοκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικα δεν ειναι καπελο στην τιμη για να σε πιασουν μ@λ@κ@ αλλα αναγκαιο κακο, εαν θες να παραλαβεις Ελλαδα. Δεν σε αναγκαζει το amazon να παραγγειλεις με αποστολη στο εξωτερικο, εσυ την επιλεγεις. Αν εμενες Γερμανια δε θα πληρωνες ουτε μισο ευρω για μεταφορικα.

 

Το οτι η τελικη τιμη μαζι με τα μεταφορικα απο Γερμανια για Ελλαδα κανουν την αγορα ασυμφορη, δε σημαινει οτι η τιμη στο προιον ειναι κοροιδιστικη κι οτι ψαχνουν για κοροιδα κλπ. Μια χαρα τιμη ειναι, απλα δε συμφερει για Ελλαδα επειδη συνδυαζεται με το επιπλεον κοστος της courier εταιρειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να βαλεις μια παραγγελία που εχει promotion έκπτωση (δλδ BF) σε μια αλλη που εχει επισεις promotion έκπτωση.  Οταν το κανεις αυτο (αυτοι δλδ) τοτε το προιον που μπενει στην παραγγελια  μπενει με την τιμη χωρις την έκπτωση! Μου το ειπε 10 φωρες η κοπελα!

 

Δεν ειναι θεμα αν απαγορευεται ή οχι.. αν ηταν εφικτο θα υπηρχε και κουμπι MERGE ωστε να το κανεις εσυ μονος σου πριν γινει dispatched! Δεν υπαρχει σωστα?

Εχεις δικιο δεν μπορω να σε καταλαβω. Φανταζομαι οτι αυτο που "εξηγησες" τωρα σημαινει οτι στις νορμαλ παραγγελιες που δεν εχουν καμια εκπτωση δεν "απαγορευεται" και... εχει και κουμπι για να κανεις μονος σου το merging... btw αυτο που σου ειπε η κοπελα ειναι αυτο που σου λεω κι εγω: "γινεται αλλά χανεις αυτοματα την εκπτωση". Μπορει να τυχει τα μεταφορικα απο μια παραγγελια να ειναι τοσα που να συμφερει να 'χασεις' την εκπτωση αλλά να 'συγχωνευσεις' δυο παραγγελιες σου για να γλιτωσεις αυτα τα εξοδα (το εχω κανει και αυτο μια φορα :) ).

 

^^ εκεινη η τιμη πρεπει να εμεινε πολυ λιγη ωρα, τοση που καποια tracking sites σαν την καμηλα ουτε καν την επιασαν. Οποτε ισως δεν ψαχνουν κορόιδα αλλά πελατες να ξεστοκαρουν, σε μια περιοδο που σιγουρα θα ειναι πολλοι περισσοτεροι 'πεσμενοι' στη σελιδα τους απο οτι τοτε που τους τσακωσε η καμηλα. Επισης δεν ειναι μονο 8,5 ευρω χαμηλοτερη για Ελλαδα απο εκεινη την τιμη που λες, αλλά αρκετα παραπανω καθως τωρα δεν επιβαρυνεσαι με την διαφορα του ΦΠΑ απο το 19 στο 23% που σε αυτα τα λεφτα ειναι 13 ευρω.

Στην τελικη κοιταμε αν αξιζει και σαν προσφορα, αν σε αυτα τα λεφτα ειναι value for money.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...