Προς το περιεχόμενο

Έχω βγάλει 3 φορές επιχείλιο έρπη σε 1 μήνα


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

Απαντώ αργοπορημένα γιατί λόγω εορτών υπήρχε μεγάλη πίεση χρόνου.

 

Καταρχάς, θα ξεκινήσω υπενθυμίζοντας το αυτονόητο:

Ο σκεπτόμενος άνθρωπος είναι καλόπιστα δύσπιστος. Δεν υιοθετεί άκριτα ότι του πλασάρουν. "Ψάχνεται", κάνει ερωτήσεις και ερευνά πριν δεχτεί το οτιδήποτε.

 

Συνεπώς, ο υγιής σκεπτικισμός είναι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά των σκεπτόμενων ανθρώπων.

Ωστόσο, ορισμένοι όχι μόνο δεν επέδειξαν υγιή σκεπτικισμό αλλά χλεύασαν, έμμεσα ή άμεσα, την προσωπική μου εμπειρία με το γανόδερμα αλλά, προς μεγάλη μου έκπληξη, και την ίδια την γανοθεραπεία.

Θα απαντήσω σε όλα τα σχόλια, ακόμα και στα επιπόλαια γιατί αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι παρά ένδειξη άγνοιας και ημιμάθειας (η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια).

 

@gamanos


Εμφανίζω τον επιχείλιο έρπη από 8 ετών. Η συχνότητα του ήταν από 1 φορά κάθε 2 έτη έως και 2 φορές το έτος.

 

Η λύση εμφανίστηκε τυχαία μπροστά μου:

Τον 12/2012 ξεκίνησα την γανοθεραπεία για λόγους αποτοξίνωσης.

 

Όμως, εκτός από την αποτοξίνωση μία άλλη θετική απόρροια της γανοθεραπείας ήταν ότι τον 1/2013 που εμφάνισα έρπη τον "έκαψε" άμεσα, κάτι το οποίο επαναλήφθηκε και μετά από 2 μήνες.

Αυτό συμπέρανα ότι συνέβη γιατί η γανοθεραπεία αφενός ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και αφετέρου ενισχύει τον οργανσιμό με πολλά θρεπτικά συστατικά.

 

Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ.

 

Αναρωτιέμαι:

Τι ακριβώς από ότι έγραψα δεν σου είναι απόλυτα ξεκάθαρο;

 

Θα γίνω ακόμα πιο αναλυτικός λοιπόν:

Εμφανίζω επιχειλιο ερπη από 8 ετών (τον "κόλλησα" από την μητέρα μου) με την εξής συχνότητα: υπήρξαν φορές που τον εμφάνιζα μία φορά κάθε 2 χρόνια ΚΑΙ υπήρξαν φορές που τον εμφάνιζα και 2 φορές μέσα στο ίδιο έτος.

 

Ξεκίνησα την γανοθεραπεια αρχές Δεκεμβρίου του 2012 γιατί ήθελα να κάνω αποτοξίνωση (μελετάω τις αποτοξινωτικές μεθόδους από το 2006 και έχω δοκιμάσει μία πληθώρα πρακτικών). Τέλη Ιανουαρίου του 2013 εμφάνισα έρπη, ο οποίος "κάηκε" μέσα σε ένα 24ωρο και αυτό συνέβη για πρώτη φορά μετά από 22 χρόνια.

Το ίδιο γεγονός επαναλήφθηκε μετά από 2 μήνες.

 

Τι εννοώ λέγοντας αυτό;

 

Ότι όταν εμφάνισα πάλι έρπη μετά από 2 μήνες, είχε την ίδια τύχη: "κάηκε" άμεσα. Εάν πάλι "κάτι δεν σου πάει καλά", διάβασε την σχετική ανάρτηση

 

Επίσης , ένας φίλος μου που γράφτηκε στην worldventures, από τα φράγκα και τα ταξίδια, δεν ξαναέβγαλε έρπη ποτέ.

 

Είπα ότι θα απαντήσω σε όλα τα σχόλια με εξαίρεση αυτό γιατί το πως "η worldventures, τα φράγκα και τα ταξίδια έχουν οποιαδήποτε σχέση με την γανοθεραπεια και τις αμέτρητες διεθνείς πηγές της εναλλακτικής και κλασσικής ιατρικής (ενδεικτικά η ερώτηση 12) που αναφέρονται στο γανόδερμα, ξεπερνάει οπωσδήποτε τη λογική και την νοημοσύνη ανθρώπων με κοινό νου.

 

Τα παραπάνω απευθύνονται μόνο στην ευκολία με την οποία ο Blue (δείχνει να )πείστηκε από ένα ποστ να δοκιμάσει ένα προϊόν το οποίο εμπορεύονται  συγκεκριμένες πυραμίδες.

 

Η γανοθεραπεία ΔΕΝ «ανήκει» σε κάποια εταιρεία. Αρκετές εταιρείες προωθούν το γανοδερμα και, ναι, υπάρχουν μία - δύο εταιρείες εξ αυτών που είναι πυραμίδες.

Αυτό σημαίνει ότι επειδή υπάρχουν ένα - δύο σάπια μήλα μέσα στο κοφίνι, θα “βγάλει” όλο το κοφίνι κακό όνομα;

Το ότι υπάρχουν επιτήδειοι που εκμεταλλεύονται καταστάσεις για να αποσπάσουν μεγάλα χρηματικά ποσά με υποσχέσεις εύκολου πλουτισμού, είναι αυτό λόγος και «επιχείρημα» για να αμαυρωθεί η ίδια η γανοθεραπεια;

Και σε τελευταία ανάλυση, εάν κάποια εταιρεία «δεν σου κάνει», προμηθεύσου το γανόδερμα από κάποια άλλη εταιρεία. Αλλά αυτό απέχει παρασάγγας από το να γινόμαστε μηδενιστές και να ισοπεδώνουμε.

 

What da fuck ειναι η γανοθεραπεια?

 

Λακωνικά, η γανοθεραπεία (ganotherapy) είναι η θεραπεία με γανόδερμα.

Πιο αναλυτικά, η γανοθεραπεια είναι μία εναλλακτική θεραπεία, η οποία είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη στην ανατολική ιατρική και βασίζεται στο Γανόδερμα, ένα φαρμακευτικό μανιτάρι, το οποίο έχει πέντε στάδια δράσης.

 

Αν δεν κάνω λάθος καφές από μανιτάρια (lol!) που τον διαφήμιζε η ξεχασμένη και απ'την μάνα της Άντζυ Σαμίου.

 

Ναι, κάνεις λάθος.

Υπάρχουν ροφήματα ενισχυμένα με γανόδερμα (τσάι, σόγια, καφές) αλλά η γανοθεραπεια δεν είναι «καφές από μανιτάρια». Τα ροφήματα χρησιμοποιούνται επικουρικά αλλά από μόνα τους δεν αρκούν για να εφαρμοστεί σωστά η γανοθεραπεία

 

 

Ελα ρε! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Μαγοι της φυλης, σαμανοι, κλπ. Καλη φαση.

Ωραιος ο τυπας, φιλε ευτυχως που δεν χρησιμοποιεις χημικες αλοιφες, με τη γανοθεραπεια ξερεις τι πινεις.

LOL

 

Ακριβώς, ξέρω τι πίνω.

Υπερτροφή που καλλιεργείται σε πιστοποιημένη οργανική φάρμα και αντιμετωπίζει φυτικά τα αίτια και όχι τα συμπτώματα σε αντίθεση με τις χημικές αλοιφές που αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα και όχι τα αίτια.

Όποιος πραγματικά κατανοεί τις διαφορές, αντιλαμβάνεται πόσο σημαντικό είναι αυτό.

 

ωχ .δηλαδη απάτη είναι αυτό με την γανοθεραπεία;

 

 - Το ότι το Εθνικό Ινσιτούτο Υγείας των ΗΠΑ έχει για το γανόδερμα περισσότερες δημοσιεύσεις και papers από οποιαδήποτε άλλη υπερτροφή (σπιρουλίνα, goji berry, νόνι, κρανμπερι κ.ά.), απάτη είναι;

 - Το ότι το Γανόδερμα χρησιμοποιείται για περισσότερα από 2.000 χρόνια στην παραδοσιακή κινέζικη ιατρική και αυτό απάτη είναι;

 - Το ότι υπάρχει ογκωδέστατη βιβλιογραφία από την δυτική/κλασσική ιατρική, απάτη και αυτό;

 

Αναρωτήσου λοιπόν, απλά αναρωτήσου:

Η γανοθεραπεία είναι «απάτη» ή απλά παρασύρθηκες από επιπόλαια και βιαστικά σχόλια, τα οποία είναι απόρροια ημιμάθειας και άγνοιας;

 

 

Οχι ρε, το ganoderma ειναι η λυση. Απλα ειναι συνωμοσια των φαρμακευτικων για να πουλανε φαρμακα, γιαυτο δεν εχει γινει γνωστο. Το πολεμανε και οι εβραιοι, που να αναπτυχθει το μανιταρακι το κακομοιρο...

 

(δεν το πιστευω οτι παραμονες του 2014 συζηταμε τετοια θεματα)

 

Κανείς δεν μίλησε για συνωμοσία. Εξυπακούεται ότι τα φάρμακα έχουν την χρησιμότητα τους. Και εάν σκεφτείς βαθύτερα, θα συνειδητοποιήσεις ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Και για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ, θα επεκταθώ λίγο ακόμα:

Κλασική με εναλλακτική ιατρική είναι σημαντικό να γίνουν συνοδοιπόροι.
Η μία συμπληρώνει την άλλη και έτσι είναι ορθότερο να τις αντιμετωπίζουμε.

Με λυπεί ιδιαίτερα όταν βλεπω ή ακούω συζητήσεις όπου η μία ή άλλη πλευρά "μάχονται" για να υποστηρίξουν ποια είναι η μία και η μοναδική σωστή θεραπευτική προσέγγιση.
Η κλασσική και η εναλλακτική ιατρική αποτελόυν υποσύνολα του μεγαλύτερου συνόλου που ονομάζεται ιατρική.
Ακριβώς όπως και ο άντρας και η γυναίκα, αποτελούν "υποσύνολα" του μεγαλύτερου συνόλου που λέγεται άνθρωπος.

 

Επίσης, οι φαρμακευτικές πουλάνε φάρμακα, τα οποία συχνά βασίζονται σε φυτικές ουσίες. Και μην σου κάνει έκπληξη, εάν στο μέλλον παρασκευαστούν αλοιφές που θα χρησιμοποιούν τους πολυσακχαρίτες που εντοπίζονται στο Γανόδερμα. Για να καταλάβεις τι εννοώ, διάβασε την ανάρτηση για τις αντιερπητικές ιδιότητες που εμφανίζει.

 

 

μάλιστα.

@witty τώρα δε μιλάμε ε? πετάξαμε μια διαφήμιση του site και... Τι εξηγηση έχεις να πεις τώρα που είπαν και τα άλλα παιδια οτι είναι απάτη η γανοθεραπεία?

 

Διαβάζοντας τις απαντήσεις μου στα σχόλια, εύκολα κατανοεί κάποιος ότι δεν θα μπορούσες να λάβεις αναλυτικότερη εξήγηση.

 

 

Κλείνοντας, θέλω να τονίσω μία σημαντική λεπτομέρεια:

Δεν είμαι κάποιος "κομήτης" με μηδενικές αναρτήσεις που μπήκα στο φόρουμ για να κάνω "διαφήμιση". Συμμετέχω εφτά χρόνια σε αυτό το φόρουμ και αποφάσισα να μοιραστώ την προσωπική μου εμπειρία με το γανοδερμα γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε άλλους.

 

έτσι δεν γίνονται οι συζητήσεις;

Η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών δεν είναι ο σκοπός των φόρουμ;

‘Η οτιδήποτε δεν συμφωνεί με την συνηθισμένη πεπατημένη, και εν προκειμένω τις αλοιφές, βιαζόμαστε να το χαρακτηρίσουμε ως «απάτη»;

 

Και εγώ αλοιφές χρησιμοποιούσα και, όπως προείπα, το ότι το γανοδερμα βοηθάει στον έρπη το βρήκα τυχαία γιατί την γανοθεραπεία την ξεκίνησα για αποτοξίνωση.

 

Το αν αξίζει η γανοθεραπεία, ο κάθε υγιώς σκεπτόμενος άνθρωπος θα το αξιολογήσει μόνος του αφού εξετάσει τα δεδομένα που παρέθεσα.

Καλύτερα κάποιος να δηλώνει άγνοια και να ερευνά - ρωτά παρά να είναι «παντογνώστης», «ημιμαθής» και να βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα

 

Καλή χρονιά με Υγεία και Σοφία

Επεξ/σία από witty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,

 

βγάζω έρπη εδω και 12 χρόνια, έχω βγαλει και 3 μαζί και βγαζω σιγουρα πάνω από 7 το χρόνο...έβγαζα όταν ήμουν άρρωστη αλλα επειδη εχω καλο ανοσοποιητικο ακομα και αν δεν ειχα τιποτα αλλα αγχωνομουν τσουπ εβγαζα. Στη συνεχεια έβγαζα έρπη γιατι ειχα αγχος μη βγαλω ερπη (φαυλος κυκλος). Κυκλοφορουσα παντα με την αλοιφη μαζι μου. Αρκετες φορε την ειχα προλάβει αλλα και παλι...Για αρκετο καιρο επαιρνα και τα χαπια valterx αλλα ηταν πανακριβα και δε θελω να παιρνω χαπια για όλη μου τη ζωη. Πριν 1,5 χρονο εκανα ομοιοπαθητικη με χαπια, ο ομοιοπαθητικος μου ελεγε οτι δεν θα ξαναβγαλω, δεν τον πιστεψα. Σταματησα τελειως την αλοιφη, έβγαζα πιο σπανια και δε μεγαλωναν πολυ. Πριν 4 μηνες ξεκινησα να παιρνω πόσιμη προπολη για ενισχυση του ανοσοποιητικου και πριν 3 μερες εβγαλα 2 στα χειλη που μεγαλωσουν αρκετα. Δεν εβαλα αλοιφη αλλα εβαλα με ενα βαμβακι προπολη, αφου ειχαν βγει βεβαια...δε ξερω τι αλλο να κανω...εχει παρει κανεις χαπακια λυσινης;εχει δει διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2017 στις 5:46 ΜΜ, annap είπε

Καλησπέρα,

βγάζω έρπη εδω και 12 χρόνια, έχω βγαλει και 3 μαζί και βγαζω σιγουρα πάνω από 7 το χρόνο...έβγαζα όταν ήμουν άρρωστη αλλα επειδη εχω καλο ανοσοποιητικο ακομα και αν δεν ειχα τιποτα αλλα αγχωνομουν τσουπ εβγαζα. Στη συνεχεια έβγαζα έρπη γιατι ειχα αγχος μη βγαλω ερπη (φαυλος κυκλος). Κυκλοφορουσα παντα με την αλοιφη μαζι μου. Αρκετες φορε την ειχα προλάβει αλλα και παλι...Για αρκετο καιρο επαιρνα και τα χαπια valterx αλλα ηταν πανακριβα και δε θελω να παιρνω χαπια για όλη μου τη ζωη. Πριν 1,5 χρονο εκανα ομοιοπαθητικη με χαπια, ο ομοιοπαθητικος μου ελεγε οτι δεν θα ξαναβγαλω, δεν τον πιστεψα. Σταματησα τελειως την αλοιφη, έβγαζα πιο σπανια και δε μεγαλωναν πολυ. Πριν 4 μηνες ξεκινησα να παιρνω πόσιμη προπολη για ενισχυση του ανοσοποιητικου και πριν 3 μερες εβγαλα 2 στα χειλη που μεγαλωσουν αρκετα. Δεν εβαλα αλοιφη αλλα εβαλα με ενα βαμβακι προπολη, αφου ειχαν βγει βεβαια...δε ξερω τι αλλο να κανω...εχει παρει κανεις χαπακια λυσινης;εχει δει διαφορά;

Καλησπέρα annap σίγουρα μετά από ένα χρόνο ίσως να μην δεις την απάντηση μου . Αλλά είπες ότι δεν αρρωσταίνεις και ξεσπά έρπης . Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα. οπότε πάω να αρρωστήσω ξεσπά σε έρπη  . όταν έχω άγχος η πιέζομαι σε μια κατάσταση.  Πίστεψε με τα έχω δοκιμάσει και εγώ όλα για τι αραιά πυκνά βγάζω.  Το σκόρδο με βοήθησε και απλά έσπαγε πιο γρήγορα την φούσκα.  Όσον αφορά την ερώτηση σου περί λυσινης .

 

Έπαιρνα Λυσινη της solgar 1000gr κάθε μέρα επί 2 μήνες με κενό 6 ημερών για να μην φόρτωναν και το σύστημα.  Δεν έκανε τίποτα καμία διαφορά πραγματικά όλα είναι θέμα ψυχολογίας και ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού. Από την μια είναι καλό που βγάζω έρπη γιατί έτσι δεν έχω αρρωστήσει ποτέ τουλάχιστον για 10 χρόνια   Από την  άλλη όμως μου χαλάει την ημέρα.  Ευτυχώς εμένα τώρα πια κάνει 2 μέρες να φύγει η φούσκα και 2 να επουλώσει το χείλος. 

Θα δοκιμάσω γανο θεραπεία ως την τελευταία λύση.... και θα  επανέλθω. 

Να σημειώσω ότι σχεδόν κάθε 2  μήνες βγάζω έστω και έναν μικρό.  

Επεξ/σία από technomangr
Σημεία στίξης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ βγάζω από παιδί συχνά. Και πάντα το θεωρούσα «καλό σημάδι» πως αφού έβγαινε δεν θα αρρώσταινα με έντονα συμπτώματα (πιθανόν μπακαλιστικο συμπέρασμα αλλά μέσα στο δικό μου μυαλό έτσι το έβλεπα). Πριν μερικά χρόνια είχα να βγάλω σχεδόν 2 χρόνια και άρχισα να ανησυχώ (τι έχω γιατρέ μου?) αλλά μετά επανηλθε. 

Συνηθως εμφανίζεται είτε όταν κολλήσω καμία ίωση κλπ είτε μετά από περιόδους έντονης κούρασης και στρες. Με τα χρόνια όμως έχω εκπαιδευτεί και το «νιώθω» πως θα βγει πριν σκάσει μύτη το εξάνθημα και το προλαβαίνω με τη Zovirax που πάντα υπάρχει παντού (στο μπάνιο, στην τσάντα του λαπτοπ, στην τσέπη του μπουφάν, στο συρτάρι του γραφείου), όποτε συνήθως εμφανίζεται απλά μια μικρή κοκκινίλα που φεύγει σε 2 ημέρες. :)

Γενικως δεν αρρωσταίνω έντονα από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και πρέπει να έχω τουλάχιστον 2 δεκαετίες που δεν με έχει «ρίξει κάτω» κάποια γρίπη, ίωση κλπ και δεν θυμάμαι ποτέ να έκανα πυρετό πάνω από 38 το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγώ έχω τον συγκεκριμένο τύπο έρπη τον ένα δηλαδή στα γεννητικά όργανα σε αυτή τη περίπτωση ξερει κανείς τι γίνεται?δεν μου έχει κάνει υποτροπή κάνα δίμηνο τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...