Προς το περιεχόμενο

Αστείες, περίεργες, ενδιαφέρουσες εικόνες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • De@th L0rd

    1432

  • Unabomber

    1344

  • Thresh

    1318

  • viper2005

    1282

Μέχρι να την περάσω δεύτερο και τρίτο χέρι, ώστε να εντοπίσω τα δύο «ΝΑ», σκεφτόμουν: «Τι ψείρας! Ξέχασε τα διαλυτικά ο «καλλιτέχνης» και το έκανε ζήτημα...»

 

Διαλυτικά σε κεφαλαία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλυτικά σε κεφαλαία ?

 

Γιατί όχι; Υπάρχει κανόνας που λέει ότι δε μπαίνουν διαλυτικά, σε λέξεις γραμμένες εξ ολοκλήρου με κεφαλαία;

 

Ακόμα κι αν υπάρχει, θεωρώ ότι είναι λάθος. Εν προκειμένω π.χ. : Κάποιος που μπορεί να διαβάσει ελληνικά, αλλά δε γνωρίζει τι σημαίνει «παναθηναϊκός» (ούτε ότι είναι σύνθετη λέξη), αν δει τη λέξη γραμμένη με κεφαλαία και χωρίς διαλυτικά, γιατί να μην προφέρει το «άλφα γιώτα» σαν «ε»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι; Υπάρχει κανόνας που λέει ότι δε μπαίνουν διαλυτικά, σε λέξεις γραμμένες εξ ολοκλήρου με κεφαλαία;

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά έτσι νομίζω.

 

Το γκούγκλαρα ... έχεις δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jhJi2mu.png

Τι σκατά με αυτό το meme? (και ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής, απλά δεν είναι αστείος,κι όχι για λόγους ευαισθησίας, απλά δεν έχει κάτι να πει λαλακία είναι)

 

 

Διαλυτικά σε κεφαλαία ?

Αν δηλαδή γράψεις: ΑΥΛΟΣ τι θα καταλάβεις μιας και στα κεφαλαία δε βάζεις τόνους? (άρα γράφεις ΑΫΛΟΣ αν θες να έχει τη σημασία: α(στερητικό)+ύλη) .Καλά εδώ πέρα πολλοί δεν ξέρουν να γράφουν το όνομά τους, θα μου πεις εκεί κολλάς?  Ε, ναι εντάξει, μου 'χει στείλει άτομο πμ εδώ μέσα με Ελληνικά χειρότερα κι από τσομπάνη. Αφού δεν έβγαζα λέξη (άντε με πολύ προσπάθεια καμιά-δυό και αυτές με δυσκολία). Ε,του απάντησα στα κινέζικα και συννενοηθήκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...