Προς το περιεχόμενο

Σύντομα η φραγή των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Αμα ο άλλος το πήρε από Κίνα χωρίς IMEI άξιος της μοίρας του. Κολλάει το έργο για μερικούς χιψτεροτσίπηδες, έλεος.

 

Έχω την εντύπωση ότι όλα τα κινητά έχουν ΙΜΕΙ.

Έτσι είναι αφού δεν μπορούν να συνδεθούν σε δίκτυο κινητής αλλιώς... Μάλλον φοβίζουν τον κόσμο για να μην πάρει κινεζική συσκευή.Αποστολή από το LT30p με τη χρήση Insomnia App
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το imei αλλάζει πολύ εύκολα στα iPhone τουλάχιστον,για τα αλλά κινητά δεν γνωρίζω και πολλά αλλα φαντάζομαι ότι ισχύει κάτι παρόμοιο ;πάντως καλή κίνηση είναι .εχω βαρεθεί να ακούω για κλοπές κινητών παντού

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο άλλος το πήρε από Κίνα χωρίς IMEI άξιος της μοίρας του. Κολλάει το έργο για μερικούς χιψτεροτσίπηδες, έλεος.

Έχω κινέζικο και πληκτρολογώντας  *#06# μου εμφανίζει κανονικά τα ΙΜΕΙ (παίρνει 2x Sim). Ο συγκεκριμένος κωδικός λειτουργεί σε όλα τα κινητά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κινέζικο και πληκτρολογώντας  *#06# μου εμφανίζει κανονικά τα ΙΜΕΙ (παίρνει 2x Sim). Ο συγκεκριμένος κωδικός λειτουργεί σε όλα τα κινητά. 

Iσχυει, δουλευει και σε iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι καιροί είναι πονηροί και εμείς πρέπει να σκεφτόμαστε ...ανάποδα! Άλλη μία κίνηση που παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα μας..

 

Πρόσφατα μάθαμε ότι παρακολουθούνται εκατομμύρια τηλέφωνα παγκοσμίως χωρίς την συγκατάθεσή μας, χωρίς να το γνωρίζουμε.

 

Οι πάροχοι (Forthnet, Cyta κτλ) δίνουν ελεύθερα τα προσωπικά δεδομένα μας, τις σελίδες που μπαίνουμε στο όνομα της ασφάλειάς μας.

 

Επίσης, αυτή η κίνηση σαμποτάρει την αγορά μεταχειρισμένων κινητών καθώς όλοι πλέον θα είναι πολύ επιφυλακτικοί, τόσο οι αγοραστές όσο και οι πωλητές. Ποιοί βγαινουν κερδισμένοι άραγε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο άλλος το πήρε από Κίνα χωρίς IMEI άξιος της μοίρας του. Κολλάει το έργο για μερικούς χιψτεροτσίπηδες, έλεος.

 

Η φράση στην οποία αναφέρεσαι είναι αυτή

"Εξαιτίας τεχνικών δυσκολιών, δεν υπάρχει μέχρι τώρα κάποια ενημέρωση για το πότε ακριβώς θα ενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη ρύθμιση, δυσκολίες στις οποίες περιλαμβάνονται και περιπτώσεις με παρτίδες κινητών τηλεφώνων από την Κίνα οι οποίες δε διαθέτουν IMEI αριθμούς."

Είναι πολύ ασαφής, παρόλα αυτά υπερθεματίζεις και μιλάς με απόλυτη σιγουριά, οπότε μάλλον θα ξέρεις εσύ να μου απαντήσεις.

-Η είδηση αναφέρεται σε "παρτίδες κινητών από την Κίνα". Τί εννοεί; Unbranded συσκευές, συσκευές επώνυμων κατασκευαστών που για κάποιον περίεργο λόγο έφυγαν χωρίς imei, συσκευές "ημιεπώνυμων" κατασκευαστών;

-Ποιές είναι οι υπόλοιπες δυσκολίες στις οποίες αναφέρεται το άρθρο;

-Πραγματικά πιστεύεις ότι "κολλάει το έργο για μερικούς χιπστεροτσίπηδες"; Αυτή η έκφραση αυτόματα (και χωρίς ίχνος μομφής προς εσένα) μου θύμησε Γιάννα Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη. Απλά να αναφέρω ότι το να ψάχνεις το καλύτερο value for money δεν είναι έγκλημα. Προσωπικά δεν το κάνω με μανία, αλλά σίγουρα δεν το καταδικάζω, ούτε το κοροϊδεύω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην υλοποιηθεί ποτέ.

 

Οι κλέφτες να σας πάρουν όλα τα κινητά, να μην μπορείτε να μιλάτε ρε καταναλωτικά ρομποτάκια.  :-)

 

Επιστροφή στην αυθεντική ανθρώπινη επαφή και διαδραστικότητα.  

Επιστροφή στις ρίζες, λοιπόν

Πρόσωπο με πρόσωπο και  ακίνητη τηλεφωνία, ωρε νεο-ραγιάδες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην υλοποιηθεί ποτέ.

 

Οι κλέφτες να σας πάρουν όλα τα κινητά, να μην μπορείτε να μιλάτε ρε καταναλωτικά ρομποτάκια.  :-)

 

Επιστροφή στην αυθεντική ανθρώπινη επαφή και διαδραστικότητα.  

 

Επιστροφή στις ρίζες, λοιπόν

 

Πρόσωπο με πρόσωπο και  ακίνητη τηλεφωνία, ωρε νεο-ραγιάδες.

Σιγα μην μπουμε και σε σπηλιες να επικοινωνουμε με σηματα καπνου...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην υλοποιηθεί ποτέ.

 

Οι κλέφτες να σας πάρουν όλα τα κινητά, να μην μπορείτε να μιλάτε ρε καταναλωτικά ρομποτάκια.  :-)

 

Επιστροφή στην αυθεντική ανθρώπινη επαφή και διαδραστικότητα.  

 

Επιστροφή στις ρίζες, λοιπόν

 

Πρόσωπο με πρόσωπο και  ακίνητη τηλεφωνία, ωρε νεο-ραγιάδες.

Γιατι χρησιμοποιεις το ιντερνετ τοτε;Η μπουρδα που πεταξες δεν ειναι τροπος επικοινωνιας μεσω ιντερνετ;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι καιροί είναι πονηροί και εμείς πρέπει να σκεφτόμαστε ...ανάποδα! Άλλη μία κίνηση που παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα μας..

 

Πρόσφατα μάθαμε ότι παρακολουθούνται εκατομμύρια τηλέφωνα παγκοσμίως χωρίς την συγκατάθεσή μας, χωρίς να το γνωρίζουμε.

 

Οι πάροχοι (Forthnet, Cyta κτλ) δίνουν ελεύθερα τα προσωπικά δεδομένα μας, τις σελίδες που μπαίνουμε στο όνομα της ασφάλειάς μας.

 

Επίσης, αυτή η κίνηση σαμποτάρει την αγορά μεταχειρισμένων κινητών καθώς όλοι πλέον θα είναι πολύ επιφυλακτικοί, τόσο οι αγοραστές όσο και οι πωλητές. Ποιοί βγαινουν κερδισμένοι άραγε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Δηλαδή εσύ αυτο κατάλαβες απο την είδηση? Ότι οι καιροί είναι πονηροί και αυτο είναι μια ακόμη ευκαιρία να μας παρακολουθούν?

OK. 

Σταμάτα να χρησιμοποιείς την κινητή τηλεφωνία και φυσικά ούτε λόγως για πρόσβαση στο internet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ αυτο κατάλαβες απο την είδηση? Ότι οι καιροί είναι πονηροί και αυτο είναι μια ακόμη ευκαιρία να μας παρακολουθούν?

OK. 

Σταμάτα να χρησιμοποιείς την κινητή τηλεφωνία και φυσικά ούτε λόγως για πρόσβαση στο internet.

το επομενο σταδιο μπορει να ειναι να μη δουλευουν τα κινητα που εχουν αγοραστει απ εξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...