Προς το περιεχόμενο

Νόμος για σκύλους χωρίς λουρί...


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιος βγάζει το σκύλο βόλτα χωρίς λουρί ειναι ηλίθιος. Ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το ζώο σε συγκεκριμένες καταστάσεις. εκτός απο αυτά που αναφέρθηκαν θα μπορούσε πχ να δει κάτι και να περάσει ξαφνικά το δρόμο και να το σκοτώσουν τα αμάξια. Αν δει ενα φορτηγό να έρχεται ενώ περπατάει με τον ιδιοκτήτη του στο πεζοδρόμιο και νομίσει οτι ειναι απειλή και ορμίσει ? ενα και δύο έχουν σκοτωθεί έτσι ? και μετά τι? παίρνεις άλλο ?

προσωπικά δε θα μπορούσα να αντικαταστήσω το φιλαράκιμ  ^_^ 
 

 

Υπάρχουν ράτσες που είναι πιο εύκολες στο να γίνουν επιθετικές. Δηλαδή δεν είναι εντελώς μύθως αυτό για τα πιτμπουλ και τα ροτβαιλερ.

Αλλά ναι, το πως θα εξελιχθεί το σκυλί εξαρτάται από τον ιδιοκτήτη.

 

συμφωνώ αλλα κανένα δεν θα πρέπει να αφήνεται στην τύχη του , ιδικά αυτά που έχουν προδιάθεση να γίνουν επιθετικά πρέπει να έχουν έξτρα προσοχή στην ανατροφή τους . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες τέτοιων σκύλων, λόγω άγνοιας ή οικονομικών δυσκολιών δεν εκπαιδεύουν τα σκυλιά τους και έτσι η εποπτεία τους με λουρί είναι επιβεβλημένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε επικινδυνο εννοουμε αν μπορει να σου κανει κακο και ενα τσιουαουα δεν μπορει ενα ροτβαιλερ μια χαρα μπορει, ασχετα αμα ειναι εκπεδευμενο ή οχι ειναι ζωο και ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδραση.

 

Εχω τυχει δυο τρεις φορες να πηγαινω το σκυλο βολτα και να πετυχαινω ροτβαιλερ και απλα παγωσα και οπως εχω δει τρελα σκηνικα με τετοιες ρατσες,

μια ντουζίνα όμως? είχε πάει ενας γνωστός μου που ζούσε στο εξωτερικό να φτιάξει την tv μιας και του την έπεσαν απ το πουθενά καμια 10ριά τσιουαουα κ είχε πάει για ράμματα .. μη σε ξεγελάει το μέγεθος , τα τσιουάουα είναι επιθετικά , ιδικά στο χώρο τους (το σκηνικό μου θυμίζει τη φάση στο jurasic park με τα μικρά δεινοσαυράκια χαχα ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλά χρόνια σκύλο.

Ίσως και να είναι ένα από τα φιλικότερα και πιο ήρεμα σκυλιά (όχι γιατί το λέω εγώ αλλά γιατί το λέει όποιος την γνωρίσει).

Παρ' όλα αυτά, η βόλτα της ΠΑΝΤΑ με λουρί.

Για την ασφάλεια και ηρεμία και των γύρω αλλά και του ίδιου του σκυλιού.

Το ότι εγώ έχω μια αγάπη (ή ένα χόμπυ) δεν σημαίνει ότι πρέπει να αισθάνονται το ίδιο και όλοι οι άλλοι.

Μπορεί αντικειμενικά να μην αποτελέσει ποτέ κίνδυνο για κάποιο περαστικό. Ο άλλος όμως δεν το ξέρει. Και ακόμα και αν το ξέρει, η φοβία είναι φοβία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,οι σκύλοι και δη οι μεγάλοι πρέπει να είναι πάντα με λουρί.

Προσωπικά θεωρώ έγκλημα να αφήνουν τα γομάρια τους λυτά σε χώρους που παίζουν παιδιά.

Το ζώο δεν ελέγχεται 100%,ότι και να λένε οι ζωόφιλοι.

Είτε γιατί του την έδωσε του ζώου,είτε γιατί κάποιο παιδάκι είναι επιθετικό ή απλά από αγάπη,μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς ή και θανάτους.

 

Τέλος ο καθένας,συνήθως,ορίζει διαφορετικά το "εκπαιδευμένο".

Προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν σε αυτό το θέμα(τουλάχιστον μέχρι να αποδειχτεί η ικανότητα του ιδιοκτήτη).

γι αυτο μονο corgi

Θα αντέξεις όμως την συγκίνηση να είσαι ιδιοκτήτρια ή θα πας από cuteness overdose ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει το ζωο ο ΜΑΛΑΚΑΣ  ο ελληναρας που παιρνει σκυλο (συνηθως ροτβαιλερ η πιτμπουλ λογω μαχητικοτητας) ως προεκταση της μαλαπερδας του οποτε σε τετοιες περιπτωσεις απλα την λες στον ιδιοκτητη αν δεν εχει γινει τιποτα κακο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά ο νόμος εφόσον πράγματι δεν λέει για λουρί είναι απαράδεκτος. Κανονικά θα έπρεπε να υποχρεώνει και φίμοτρο σε κάποιες ράτσες, όταν τα βγάζουν σε δημόσιους χώρους.  Λες και έχουνε γίνει λίγα περιστατικά επίθεσης από pitbull και rotweiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λουρί είναι απαραίτητο. Το περασμένο καλοκαίρι πηγαίνοντας για τέννις βλέπω μια κυρία με έναν σκύλαρο (ράτσες δεν γνωρίζω) να περπατά στο πεζοδρόμιο από μακριά και περνάμε δίπλα δίπλα. Στα καλά καθούμενα ο σκύλος μου επιτέθηκε να μου ορμήσει και πρόλαβα να σωθώ επειδή τον είχε με λουρί. Αν δεν τον είχε μπορεί να μην έγραφα τώρα.

 

Άλλο περιστατικό...γυρνούσα σπίτι από Δουκίσσης Πλακεντίας από το Πάο-Ρόμα 3-2... περπατάμε στο δρόμο με ένα φίλο μου και ξαφνικά βλέπουμε ένα λυκόσκυλο αγριεμένο να τρέχει κατα πάνω μας. Τελικά ήταν δεμένο με αλυσίδα σε ένα από τα κάγκελα που βάζουν για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα στα πεζοδρόμια. Το είχαν εγκαταλείψει; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι οτι αν δεν το σταματούσε η αλυσίδα ένα μέτρο από εμάς ή αν έσπαγε η αλυσίδα... αυτό που βλέπουμε σε ταινίες θα γινόταν πραγματικότητα και θα ήμουν νεκρός.

 

Γενικώς το μόνο ζώο που θα δεχόμουν στο σπίτι μου σε διαμέρισμα είναι τα χρυσόψαρα. (είχα τρία κάποτε). Δεν γαβγίζουν, δεν σαλιώνουν, δεν βρωμίζουν, δεν χρειάζεται να τα πας βόλτα.

 

Γι αυτό λουρί και ψυχιατρική άδεια στους ιδιοκτήτες τους επειδή δεν φταίνε τα σκυλιά από μόνα τους. Πολλές φορές η ανθρώπινη συμπεριφορά τα οδηγεί σε τέτοιες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ να πεις εμενα μου εχει ορμηξει ενω ημουν στο μηχανακι,ετρεχα με 30 πηδηξε σαν τον ραμπο και με ριχνει,εσκασα σε αλλο αμαξι,γυψο για κανα μηνα .Η ειρωνια ειναι οτι μολις με εριξε κατω αρχισε να τρεχει τρομαγμενο με τον ιδιοκτητη απο πισω .Κατι τετοια τα κανουν οι αδεσποτοι αλλα αυτος ηταν οικοσιτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ντουζίνα όμως? είχε πάει ενας γνωστός μου που ζούσε στο εξωτερικό να φτιάξει την tv μιας και του την έπεσαν απ το πουθενά καμια 10ριά τσιουαουα κ είχε πάει για ράμματα .. μη σε ξεγελάει το μέγεθος , τα τσιουάουα είναι επιθετικά , ιδικά στο χώρο τους (το σκηνικό μου θυμίζει τη φάση στο jurasic park με τα μικρά δεινοσαυράκια χαχα ).

χαχαχαχαχα

αυτο ακριβως μου ρθε στο μυαλο πριν καν διαβασω ολο το μηνυμα σου!

εμενα με ειχε δαγκωσει ενα τετοιο πορνοσκυλο στο ποδι,και το δοντι του περασε το παπουτσι και ματωσα.

εφαγε μια κλωτσια και εκανε γκελα πανω σε ενα συνθετο μετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην η ''βλακεια'' (sorry για την εκφραση...) πως δεν υπαρχουν πιο επιθετικες ρατσες ασφαλως δεν ισχυει.

 

Ενα ροτβαιλερ, ενα πιτμπουλ, ενα cane corso, ενα dogo π.χ. ειναι ασφαλως πιο επιθετικες ρατσες απο ενα λαμπραντορ π.χ.

 

Σιγουρα ειναι θεμα ιδιοκτητη αν θα γινει ενα σκυλι ''δολοφονος'' αλλα οπως και να το κανεις καποια σκυλια ειναι πιο αγρια και πιο επιθετικα απο καποια αλλα.

Δεν λεω πως δεν μπορεις και ενα τετοιο σκυλι να το εχεις κοντρολαρισμενο αλλα μην το παραχεζουμε κιολας...

Αλλο ροτβαιλερ, αλλο λαμπραντορ.... Δεν ειναι το ιδιο πραγμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομος για τους μαλακες που βγαζουν εξω τα ζωα τους και χεζουν το συμπαν υπαρχει?

 

Υπάρχει νόμος και για το λουρι (απαραιτητο), και για το φίμωτρο (απαραιτητο) και για τις ακαθαρσίες, αλλά και για τα σημεία απαγόρευσης πρόσβασης (πάρκα, παιδικές χαρές κτλ). Τα πρόστιμα υφίστανται και είναι και ιδιαίτερα τσουχτερά.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κανείς να επιβλέψει και να επιβάλλει τους νόμους, αλλά και ελάχιστοι διαθέσιμοι οι οποίοι έχουν ένα επίπεδο λογικής και συμορφόνονται απο μόνοι τους σεβόμενοι και τους συνανθρώπους τους αλλά και τα ζωντανά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nόμος για να κυκλοφορούν τα παιδιά με λουρί υπάρχει;
Μπορεί κανένα να πεταχτεί στο δρόμο και να δημιουργήσει δυστύχημα, μπορεί να το δει καμιά γατα και να τρομάξει και να πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί να πλακωθεί με κανένα άλλο παιδι...

Μη φτάνουμε στην υπερβολή. Να έχουμε υποχρεωτικά λουρί στους σκύλους για να μη μας πλησιάζουν, να τους έχουμε και φίμωτρο να μη δαγκώνουν, να μην κάνουν την ανάγκη τους γιατί μας ενοχλεί, να μη γαβγίζουν γιατί θέλουμε να κοιμηθούμε, να μη μας ακουμπάνε γιατί γεμίζουμε τρίχες.
Και οι άνθρωποι βρωμάνε, δαγκώνουν, βρίζουν, κάνουν την ανάγκη τους όπου βρουν, τα σκυλιά δε μας φταίνε σε τίποτα, για ένα επιθετικό σκυλί ευθύνες έχει ο ιδιοκτήτης που δεν ασχολήθηκε μαζί του, όχι το σκυλί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...