Προς το περιεχόμενο

Νόμος για σκύλους χωρίς λουρί...


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα καθώς γύρναγα απο τη δουλειά ένας είχε βγάλει το rotweiler του βόλτα σε ένα δρόμο. Κάποια στιγμή το σκυλί ήρθε προς το μέρος μου, γενικά τέτοια σκυλιά τα φοβάμαι αρκετά και γύρισα και είπα στον ιδιοκτήτη του ότι θα ήταν καλύτερα να το έχει δεμένο.

Εκείνος γέλασε ειρωνικά και έφυγε χωρίς να θέλω να το συνεχίσω παραπέρα...

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Ο νέος νόμος αναφέρει ότι το σκυλί πρέπει να έχει συνοδό δεν αναφέρει απολύτως τπτ για να το έχεις με λουρί, σε αντίθεση με τον παλιότερο νόμο..Τι ισχύει;

 

Kάθε φορά που θα βλέπουμε rotweiler και pitbull άλυτο θα πρέπει να κάνουμε το σταυρό μας να μην μας επιτεθεί;Οκ στην περίπτωση επίθεσης ξέρω ότι βρίσκει το μπελά του ο ιδιοκτήτης αλλά το θέμα είναι να μη φτάσουμε εκεί.

 

Εδώ βρίσκεται ο νόμος

http://www.kynigos.net.gr/nomothesia/2012/nomos_zoa.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μη το πας μακρυά. Κάθε σκυλί πρέπει να συνοδεύεται. Είμαι με ένα συνάδελφο και κάνουμε τοπογραφικό. Έχουμε στήσει μηχανήματα 3 χιλιάδων και βάλε πάνω στο πεζοδρόμιο. Και βλέπω ένα Ντόμπερμαν και ένα Ροτβάιλερ να έρχονται στο μέρος μας χαλαρά.Λέω του δικού μου να μπούμε μέσα στο σπίτι , αλλά δε μπρούμε να ξεστήσουμε. Τα σκυλιά πλησίασαν και συνέχισαν τη βόλτα μας. Μετά από 1 ώρα μπήκαν σε ένα γειτονικό σπίτι. Τι να του πεις τώρα του μαλάκα? Άσε τον εξοπλισμό, αν στο δρόμο ήταν κανένα σκυλάκι με το συνοδό του και του την πέφταν τι θα γίνοταν? 

 

Στο δικό μου το σκύλο , ο πατέρας μου με το λουρί και ο άλλος ΕΞΩ από το σπίτι που φύλαγε. Έγινε τις κακομοίρας, ευτυχώς που κουβαλάει πάντα ξύλο ο δικός μου και έδωσε μερικές για να ξεκολλήσει. Και αμέτρητες τέτοιες ιστορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη γειτονιά έχουμε ένα πολύ ήρεμο θηλυκό και σχετικά γέρικο λαμπραντόρ. 

 

Ένα απόγευμα, ξαφνικά ακούω χαμό έξω. Βγαίνω και δύο σκυλιά (ένα ενός που μένει λίγο κάτω από μένα και ένα άλλο αδέσποτο) την είχαν πέσει στο θηλυκό.

 

Απολογισμός; 30 ράμματα πάνω ακριβώς στον λαιμό και άλλα 8 στο στήθος της θηλυκιάς. 

Γιατί; Επειδή ο άλλος άφησε τον σκύλο του να πάει βόλτα μόνος του αφού θεωρεί ότι είναι ήρεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει "τετοια σκυλια"; δεν υπαρχουν επιθετικες ρατσες ουτε επικινδυνα σκυλια. Υπαρχουν επικινδυνοι ανθρωποι!!! Τα ροτβαιλερ ειναι εξαιρετικοι συντροφοι που εχουν το ενστικτο της προστασιας. Ενα ροτβαιλερ καλης εκτροφης , οταν μεγαλωνει σωστα ειναι ενας φυσιολογικος σκυλος και δε θα πρεπε να φοβιζει. Τωρα το αν καποιος εχει φοβια γενικοτερα για τους σκυλους ειναι αλλο θεμα.

Τα δε πιτμπουλ επισης που αναφερθηκαν ειναι ακρως ανθρωποκεντρικα σκυλια.

 

Περα απ αυτα να πω οτι οντως ειναι απαραδεκτο να κυκλοφορει καποιος το σκυλο του χωρις λουρι. Ακομα και απολυτα ισορροπημενος να ναι και φιλικος.

Δυστυχως ο νομος αφηνει παραθυρακι γι αυτους που θελουν να το κανουν.

 

Σεβαστειτε τους γυρω σας, χρησιμοποιειτε λουρι & μαζευετε τα κοπρανα των ζωων σας.....

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και δεν υπάρχουν επιθετικές ράτσες! Αλλό αν με εκπαίδευση μπορείς να τα κατευνάσεις κάπως, αλλά φυσικά και υπάρχουν σκυλιά με αγριότερα ένστικτα από κάποια άλλα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο αναδιατυπωμένος νόμος να άφησε (δυστυχώς) παραθυράκι για το λουρί, όμως ο ιδιοκτήτης έχει την απόλυτη ευθύνη γα το σκύλο του, για ότι συμβεί. Πράγμα που σημαίνει πως το καλύτερο που έχουν να κάνουν οι ιδιοκτήτες είναι να χρησιμοποιούν λουρί, άσχετα του τί υποχρεώνει ο νόμος.

 

Τα σκυλιά είναι η αλήθεια πως έχουν τη τάση να κολλάνε πάνω σου για να σε μυρίσουν/γνωρίσουν χωρίς να θέλουν να σε πειράξουν, πράγμα όμως που ενοχλεί και τρομάζει πολλούς ανθρώπους και δε μπορείς να τους κατηγορήσεις γι αυτό, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε όλοι εξοικειωμένοι κι ανεκτικοί με τα σκυλιά. Καλό είναι να υπάρχει μια τυπικότητα από μέρος των συνοδών = λουρί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι πως ένας σκύλος από μόνος του μπορεί να μην είναι επικίνδυνος, αλλά μπορεί να προκαλέσει άθελά του ανεξέλεκτα επικίνδυνες καταστάσεις.

Σε ένα υποθετικό παράδειγμα, αν ένα πιτσιρίκι δει ένα ροτβάιλερ 50 κιλών να το πλησιάζει, μπορεί από τον φόβο του να πεταχτεί σε κάποιο δρόμο και να χτυπηθεί από κάποιο αμάξι.

Ο αγαθός γίγαντας πιθανότατα θα ήθελε αγκαλιές και γλύψιμο στο αυτί, αλλά το πώς μπορεί να αντιδράσει κάποιος οταν φοβάται δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να το προβλέψεις.

 

Από εκεί και πέρα, επειδή κυκλοφορεί και μία μόδα κάποιοι να θεωρούν τα σκυλιά τους προέκταση του πέους τους, όσο εξοικειωμένος και να είσαι, μία επιφύλαξη για το πόσο φιλικός είναι ο κάθε σκύλος την έχεις.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην λεμε οτι θελουμε τα πιτμπουλ και τα ροτιβαιλερ ειναι απο την φυση τους πιο επιθετικα απο αλλα και παει λεγοντας...Οπως και το εντσικτο του φυλακα δεν το εχουν ολα.Το ροτβαιλερ που εχει ο θειος μου ας πουμε ειναι το πιο ηρεμο σκυλι που εχω δει αν ομως καποιος πειραξει το ιδιοκτητη του τον εχει φαει ζωντανο κυριολεκτικα.

Απο κει και περα το σκυλι και το παιδι οπως το μεγαλωσεις ειναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ε όχι και δεν υπάρχουν επιθετικές ράτσες! Αλλό αν με εκπαίδευση μπορείς να τα κατευνάσεις κάπως, αλλά φυσικά και υπάρχουν σκυλιά με αγριότερα ένστικτα από κάποια άλλα.</p>

 

Ναι ξαναλεω οτι δεν υπαρχουν επιθετικες ρατσες.. ειναι μια ταμπελα που φοριεται πολυ δυστυχως, αλλα δεν ανταποκρινεται τοσο στην πραγματικοτητα. Υπαρχουν σκυλια με ενστικτο φυλαξης το οποιο θα βγαλουν οταν και αν χρειαστει.

Ο σκυλος δεν ευθυνεται αν ο αλλος ειτε απο αγνοια ειτε απο βλακεια(το λεω ευγενικα) τον κανει επιθετικο.. Ο σκυλος πχ που χει περασει εκπαιδευση θα σε προσπερασει αδιαφορος στο δρομο. Τωρα αν εσυ πειραξεις το αφεντικο του ή πας να του διαρρηξεις το σπιτι και αντιδρασει, ε τα θελες και τα παθες :D

 

 

Ξαναλεω οτι συμφωνω 100%. Τα σκυλια στο λουρι ειτε ειναι μεγαλα ειτε μικρα.

 

Μη το παμε μονο στο μεγεθος. Υπαρχουν ανθρωποι που φοβουνται τα σκυλια γενικοτερα ακομα κι αν ζυγιζουν πχ 2 κιλα κι οφειλουμε να τους σεβομαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω οτι καποιοι τα εκπαιδευουν(οχι μονοι τους) οποτε τα εμπιστευονται !(μεχρι να γινει η μλκ :P)

εγω 1η φορα καταλαβα τον φοβο στα μεγαλα σκυλια(dogo canario,argentino,kangal,rotwailer,pitbull,boxer κτλ) οταν εβγαzα βολτα για χ μερες εναν τετοιο σκυλο.μεχρι και στο απεναντι πεζοδρομιο πηγαιναν μονο και μονο να μην συναντηθουν με το σκυλι!!!

υπαρχουν καποιες ρατσες που αν κλεισει το σαγονι μονο με το λουρι(στυλ να το πνιξουν) το ανοιγουν αν δεν ειναι εκπαιδευμενα...

δεν υπαρχουν αγριες-επιθετικες ρατσες μονο ηλιθιοι ιδιοκτητες..

προσωπικα αν τα βγαζουν βολτα περιεργες ωρες ή σε παρκα με σκυλους το θεωρω οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μεγάλο πρόβλημα ορισμένοι ιδιοκτήτες τέτοιων σκυλιών τα οποία έχουν σαφώς επιθετικα ένστικτα αν τους δωθεί και αθώο ερέθισμα ακόμα και τα αφήνουν χωρίς λουράκι και οι περισσότεροι στη λένε κιόλας αν τους πεις να το μαζέψουν για τον α,β λόγο ή θα το πιάσουν και θα σου πουν μη φοβάσαι δε δαγκώνει είναι καλό και άλλες τέτοιες αρλούμπες...

 

Μου έχει τύχει και με μεγάλο σκυλί να έρθει γαβγίζοντας προς το μέρος μου αλλά και με μικρό σκυλάκι σαν πεκινουά που ο τύπος το άφησε ελεύθερο και τα έκανε μες στο γκαράζ της πολυκατοικίας και μετά μου επιτέθηκε κιόλας όταν του έγινε παρατήρηση... Βασικά λαθός που δεν κάλεσα υγειονομικο τότε να τον μαζέψουν αλλά στον επόμενο δεν παίζει να χαριστώ για κανένα λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξαναλεω οτι δεν υπαρχουν επιθετικες ρατσες.. ειναι μια ταμπελα που φοριεται πολυ δυστυχως, αλλα δεν ανταποκρινεται τοσο στην πραγματικοτητα. Υπαρχουν σκυλια με ενστικτο φυλαξης το οποιο θα βγαλουν οταν και αν χρειαστει.

Ο σκυλος δεν ευθυνεται αν ο αλλος ειτε απο αγνοια ειτε απο βλακεια(το λεω ευγενικα) τον κανει επιθετικο.. Ο σκυλος πχ που χει περασει εκπαιδευση θα σε προσπερασει αδιαφορος στο δρομο. Τωρα αν εσυ πειραξεις το αφεντικο του ή πας να του διαρρηξεις το σπιτι και αντιδρασει, ε τα θελες και τα παθες :D

 

 

Ξαναλεω οτι συμφωνω 100%. Τα σκυλια στο λουρι ειτε ειναι μεγαλα ειτε μικρα.

 

Μη το παμε μονο στο μεγεθος. Υπαρχουν ανθρωποι που φοβουνται τα σκυλια γενικοτερα ακομα κι αν ζυγιζουν πχ 2 κιλα κι οφειλουμε να τους σεβομαστε.

Οταν λεμε επικινδυνο εννοουμε αν μπορει να σου κανει κακο και ενα τσιουαουα δεν μπορει ενα ροτβαιλερ μια χαρα μπορει, ασχετα αμα ειναι εκπεδευμενο ή οχι ειναι ζωο και ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδραση.

 

Εχω τυχει δυο τρεις φορες να πηγαινω το σκυλο βολτα και να πετυχαινω ροτβαιλερ και απλα παγωσα και οπως εχω δει τρελα σκηνικα με τετοιες ρατσες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα μόδα του Ελληνάρα!

 

Δίνει 300-400-500+€ για να αγοράσει ένα μεγάλο σκύλο και μέτα ούτε ένα λεπτό παραπάνω, από τον χρόνο-χρήμα του, για να το εκπαιδεύσει και να εκπαιδευτεί. Και το παίρνει όχι επειδή το χρειάζεται, ούτε επειδή μπορεί να του παρέχει τη ζωή που πρέπει. Αλλά επειδή το βλέπει σαν το νέο του αμάξι που μπορεί να μοστράρει στη βόλτα του.

 

Και να σημειωθεί πως το μεγαλύτερο ποσοστό από τα ζωντανά αυτά, καταλήγουν σε ταράτσες ή διαμερίσματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ράτσες που είναι πιο εύκολες στο να γίνουν επιθετικές. Δηλαδή δεν είναι εντελώς μύθως αυτό για τα πιτμπουλ και τα ροτβαιλερ.

Αλλά ναι, το πως θα εξελιχθεί το σκυλί εξαρτάται από τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...