Προς το περιεχόμενο

Νόμος για σκύλους χωρίς λουρί...


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nόμος για να κυκλοφορούν τα παιδιά με λουρί υπάρχει;

Μπορεί κανένα να πεταχτεί στο δρόμο και να δημιουργήσει δυστύχημα, μπορεί να το δει καμιά γατα και να τρομάξει και να πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί να πλακωθεί με κανένα άλλο παιδι...

Μόνος σου το σκέφτηκες το επιχείρημα ή ζήτησες τη βοήθεια του σκύλου;

 

 

 

Από την αρχή της κουβέντας, κανένας δε κατηγόρησε τα σκυλιά, που είναι συμπαθέστατα ανεξάρτητα ράτσας. Άλλοι βγάζουν ζωώδη ένστικτα μέσω των σκυλιών τους, συμπεριλαμβανομένου χέσιμου, επιθετικότητας, γαβγίσματος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nόμος για να κυκλοφορούν τα παιδιά με λουρί υπάρχει;

Μπορεί κανένα να πεταχτεί στο δρόμο και να δημιουργήσει δυστύχημα, μπορεί να το δει καμιά γατα και να τρομάξει και να πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί να πλακωθεί με κανένα άλλο παιδι...

 

Μη φτάνουμε στην υπερβολή. Να έχουμε υποχρεωτικά λουρί στους σκύλους για να μη μας πλησιάζουν, να τους έχουμε και φίμωτρο να μη δαγκώνουν, να μην κάνουν την ανάγκη τους γιατί μας ενοχλεί, να μη γαβγίζουν γιατί θέλουμε να κοιμηθούμε, να μη μας ακουμπάνε γιατί γεμίζουμε τρίχες.

Και οι άνθρωποι βρωμάνε, δαγκώνουν, βρίζουν, κάνουν την ανάγκη τους όπου βρουν, τα σκυλιά δε μας φταίνε σε τίποτα, για ένα επιθετικό σκυλί ευθύνες έχει ο ιδιοκτήτης που δεν ασχολήθηκε μαζί του, όχι το σκυλί.

Αλίμονο,αν τα ζώα είχαν ιδιοκτήτες άτομα σαν εσένα...σίγουρα πάντως,κάποια,έχουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nόμος για να κυκλοφορούν τα παιδιά με λουρί υπάρχει;

Μπορεί κανένα να πεταχτεί στο δρόμο και να δημιουργήσει δυστύχημα, μπορεί να το δει καμιά γατα και να τρομάξει και να πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί να πλακωθεί με κανένα άλλο παιδι...

 

Αρκετά ζωόφιλο το επιχείρημά σου, αλλά όχι, δεν πείθεις.

Συγκρίνεις ένα ανεπτυγμένο ζώο (σκύλο) που δρά με γνόμωνα το ένστικτο, με ένα υπο ανάπτυξη ανθρώπινο ον που (συνήθως) δρά βάση λογικής.

Παρόλα αυτά οφείλω να υπενθυμίσω οτι το παιδί δεν μαδάει, δεν χέζει όπου νά,ναι, οι πιθανότητες να δαγκώσει κάποιον είναι απειροελάχιστες, δεν κυνηγάει τις ρόδες των αυτοκινήτων και των δικύκλων, και αν πέσει στις ρόδες του αυτοκινήτου τότε υπαίτιος είναι ο γονιός του ο οποίος και παραπέμπεται για αμέλεια ανηλίκου αντίθετα με έναν "ζωόφιλο" που σε ανάλογη περίπτωση θα την κάνει με ελαφρά για να αποφύγει οποιαδήποτε προστριβή και ευθύνη (μου έχει τύχει).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nόμος για να κυκλοφορούν τα παιδιά με λουρί υπάρχει;

 

 

Όχι, αλλά διαβάζοντας το ποστ σου έχω αρχίσει να πείθομαι πως χρειάζεται.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μου αρέσει που σε ένα μου ποστ για να δείξω ότι δεν πρέπει να φτάνουμε στην υπερβολή εκθέτοντας ένα πιο υπερβολικό πράδειγμα, το μόνο που είχατε να σχολιάσετε είναι το υπερβολικό του ποστ και όχι την ουσία...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μου αρέσει που σε ένα μου ποστ για να δείξω ότι δεν πρέπει να φτάνουμε στην υπερβολή εκθέτοντας ένα πιο υπερβολικό πράδειγμα, το μόνο που είχατε να σχολιάσετε είναι το υπερβολικό του ποστ και όχι την ουσία...

 

 

Θέλεις να μας πεις ποιά ήταν η ουσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να μας πεις ποιά ήταν η ουσία;

Αυτό που γράφω στο τέλος, ότι για ένα επιθετικό σκυλί την ευθύνη την έχει ο ιδιοκτήτης και κακώς ζητάμε νόμους που να τιμωρούν το σκυλί. Αν ένας σκύλος δεν είναι επιθετικός και είναι υπάκουος, η χρήση φιμώτρου δεν είναι απαραίτητη, ενώ η χρήση του λουριού είναι στην κρίση του ιδιοκτήτη, (σίγουρα πάντα πρέπει να το έχει μαζί), αν κρίνει ότι μπορεί να κινδυνεύσει ο σκύλος του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφω στο τέλος, ότι για ένα επιθετικό σκυλί την ευθύνη την έχει ο ιδιοκτήτης και κακώς ζητάμε νόμους που να τιμωρούν το σκυλί. Αν ένας σκύλος δεν είναι επιθετικός και είναι υπάκουος, η χρήση φιμώτρου δεν είναι απαραίτητη, ενώ η χρήση του λουριού είναι στην κρίση του ιδιοκτήτη, (σίγουρα πάντα πρέπει να το έχει μαζί), αν κρίνει ότι μπορεί να κινδυνεύσει ο σκύλος του.

 

Δεν ζήτησε κανένας νόμους που να τιμωρείται το ζώο.Και αλίμονο αν περιμέναμε από την κρίση του κάθε ιδιοκτήτη (με ότι μυαλό κουβαλάει ο καθένας),αν ο σκύλος του,δαγκώνει ή όχι,για να το έχει υπό τον έλεγχό του με λουρί.Αν είναι να γίνει το κακό και μετά να ψάχνουμε για φταίχτες,τότε βράστα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 90% γραφει πραγματα που δεν εχει δει απο ενα εκπαιδευμενο(ΒΑΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ) σκυλο. Ειναι γνωστο οτι ελαχιστοι δινουν λεφτα για εκπαιδευση ή οτι την θεωρουν περιττo...

και γατα να δει,και αλλα σκυλια να δει,και παιδακια ή να πας να το ταισεις,χαιδεψεις κτλ πιστεψτε με οτι εκπαιδευτηκε-συνηθισε θα κανει....αυτα κανεις στην εκπαιδευση ρε παιδια.απο τοτε που το πας και μετα συνεχιζεις να εκπαιδευεις τον σκυλο.

Ειπα κ πριν οτι ναι ενα λουρι στα μεγαλοσωμα χρειαζεται αν κυκλοφορει σε κοσμο κτλ.γιατι ο κοσμος τα φοβαται και δεν χρειαζετε να προκαλεις

-------------------------

 τα mini ,small,toy dogs  μπορει να λειτουργουν χειροτερα απο τα μεγαλοσωμα απλα ο κοσμος δεν τα φοβαται,αντιλαμβανεται λογω ογκου,δοντιων κτλ...

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το λουρί πρέπει να επιβάλλεται υποχρεωτικά από το νόμο. Κανείς δε μπορεί - ούτε και οφείλει - να προβλέψει το τι μπορεί να εξαγριώσει ένα ζώο και το πώς αυτό θα αντιδράσει.

 

2) Το φίμωτρο δεν είναι απαραίτητο, εάν κι εφόσον ο συνοδός τού σκύλου μπορεί να τον κουμαντάρει με το λουρί στο 100%. Πάντως, θα ήθελα να είναι υποχρεωτικό, διότι ...ποτέ δεν ξέρεις. Άσε που το φίμωτρο εμποδίζει το σκυλί να τρώει ό,τι μαλακία βρίσκει στο δρόμο του.

 

 

3) Το τσιουάουα δεν είναι σκύλος. Είναι τρωκτικό, είναι έντομο, είναι κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλά σκύλος δεν είναι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το φιμωτρο δεν επιτρεπει στο σκυλο να ανοιξει πληρως το στομα του κι αυτο, ειδικα σε ζεστες μερες, ειναι προβλημα. Απ τη στιγμη που ολοι ξερουμε οτι ανοιγουν φουλ το στομα, με τη γλωσσαρα εξω, γιατι δεν ιδρωνουν/αναπνεουν οπως εμεις,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα μεγαλύτερα ζώα είναι οι ιδιοκτήτες.

 

Υπάρχει νόμος και για το λουρι (απαραιτητο), και για το φίμωτρο (απαραιτητο) και για τις ακαθαρσίες, αλλά και για τα σημεία απαγόρευσης πρόσβασης (πάρκα, παιδικές χαρές κτλ). Τα πρόστιμα υφίστανται και είναι και ιδιαίτερα τσουχτερά.

 

 

Link με το νόμο έχεις;

Δεν γράφει πουθενά για λουρί ο νόμος απ' οσο ξέρω, απλά μιλάει για επίβλεψη του ζώου από τον ιδιοκτήτη ο οποίος φέρει και ευθύνη. Για φίμωτρο ούτε καν... Μακάρι βέβαια να είχαν και τα 2 στο νόμο,κυρίως όμως λουρί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει νόμος και για το λουρι (απαραιτητο), και για το φίμωτρο (απαραιτητο) και για τις ακαθαρσίες, αλλά και για τα σημεία απαγόρευσης πρόσβασης (πάρκα, παιδικές χαρές κτλ).

ο νομος για το φιμωτρο ειναι κυριως σε μεσα μαζικης (δημοσιας η ιδιωτικης) μεταφορας, και σε περιπτωση απροβλεπτης συμπεριφορας του κατοικιδιου. Οχι για μονιμη βαση. Οι περισσοτερες συμανσεις για απαγορευσης σκυλων σε παρκα παντως, ειναι παρανομες και καταχραστικες.

Δεν γράφει πουθενά για λουρί ο νόμος απ' οσο ξέρω, απλά μιλάει για επίβλεψη του ζώου από τον ιδιοκτήτη ο οποίος φέρει και ευθύνη. Για φίμωτρο ούτε καν... Μακάρι βέβαια να είχαν και τα 2 στο νόμο,κυρίως όμως λουρί.

Παραγραφος πεντε, διαταξεις δυο και τρια, στην σελιδα 135 του νομου 4039/2012. Συμφωνα με το νομο, το προστοιμο ειναι διοικητικο και περιγραφεται στη σελιδα 141. Συγκεκριμενα:

 

"Παραλευψη τηρησης των κανονων για τον ασφαλη περιπατο του σκυλου, η προκληση ζημιας απο σκυλο η παραλειψη λυψης μετρων προληψης της εξοδου του σκυλου απο την ιδιοκτησια του κυριου/κατοχου/συνοδου/φυλακα"

 

Για την αρχικη ερωτηση του νηματος, θα μπορουσε να μιλησει στον ιδιοκτητη, και εφοσων συνεχισει, να κανει ο ιδιος καταγγελια στο βιβλιο συμβαντων στο τοπικο αστυνομικο τμημα του. Ειναι τουλαχιστον υποκριτικο παντως να μιλαμε για τηρηση νομων βαση φυλης, ο νομος ισχυει για ολους. Οι νομοι δυο ταχυτητηων ειναι τουλαχιστον εκνευριστικοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα της νομοθεσίας. Η μεταφορά σκύλου με τα ΜΜΜ ούτως ή άλλως δεν απαγορεύεται; Εκτός και αν είναι μέσα σε κλουβί το ζώο...

 

Επίσης για τον περίπατο οι παράγραφοι που ανέφερες πολύ σωστά γράφουν τα εξής:

 

 
2. Ο κάτοχος του ζώου συντροφιάς ευθύνεται για
οποιαδήποτε βλάβη ή ζημιά, που προκαλείται από το
ζώο, σύμφωνα με το άρθρο 924 Α.Κ.. Για τα αδέσποτα
ζώα συντροφιάς, εκτός από εκείνα της παραγράφου 5
του άρθρου 9, η αντίστοιχη ευθύνη βαρύνει τον οικείο
Δήμο.
3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται
ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό, β) οφείλει να
παίρνει τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να μην εξέρχεται
ελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας
του και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε
κοινόχρηστους χώρους.

 

 
Για λουρί δεν αναφέρει απολύτως τπτ!!! Έμμεσα ίσως να εννοεί βέβαια αλλά αν ο ιδιοκτήτης είναι ζώο και δεν του έχει δεν μπορείς να κάνεις τπτ... Έτσι δεν είναι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τρακαρει και πιθανοτατα σκοτωσει σκυλο που ηταν με τον ιδιοκτητη του χωρις λουρι, επειδη περνουσαν το δρομο και το σκυλι απλα σταματησε στη μεση και ορμησε να περασει απεναντι οταν ημουν σε αποσταση αναπνοης....θυμαμαι οτι ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι εκεινος εφταιγε γιατι δεν το ειχε δεμενο και μου εκανε εντυπωση που δεν προσπαθησε να μου ριξει καμμια ευθυνη.
Τωρα αν το ειπε γιατι ηξερε καποιον νομο ή γιατι αισθανοταν οτι αυτο ηταν το σωστο δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...