Προς το περιεχόμενο

Πόσοι είστε μοναχοπαιδια,?


arxangelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω αδερφή και χαίρομαι γι αυτό που θα έχω εναν άνθρωπο να νοιαστεί για μενα, αλλά είμαι κατά της οικόγενειας και σιχαίνομαι τους γονείς που μαθαίνουν τα παιδιά τους απο μικρά να κοιτάνε τη πάρτη τους, θυμάμαι πριν καμμιά πενταετία στο μετρο άκουγα για αρκετα λεπτά δίπλα μου 2-3 γονείς να λένε στα παιδια τους που μόλις είχαν δώσει πανελλαδικές να κοιτάνε πως θα περνάνε καλα και να νοιάζονται μόνο για τον εαυτό τους, δε ξέρω πως κρατήθηκα απο το να τους χιμήξω (τότε βέβαια θυμάμαι είχα μακρυα μαλλιά και μούσια σε υπερβολικό βαθμό και όπου έμπαινα με κοίταζαν σαν εξωγήινο..)

τεσπα πολλά ειπα μακάρι να είχαμε κοινόβια πάντως και να μαθαίναμε απο μικροί σε άλλο τρόπο ζωής..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω και γω έναν αδερφό και η σχέση μας είναι άψογη. Όσο περνάν τα χρόνια και καλύτερα.

 

Δε θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς αδερφό, νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό για την ανάπτυξη της προσωπικότητας ενός παιδιού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μία αδερφή μικρότερη,μπορεί να πλακωθούμε και 5 φορές μεσα στην μέρα,έχουμε πολύ διαφορετικές προσωπικότητες...Αυτό δεν σημαίνει πως την επομένη δεν θα μιλιόμαστε,ούτε μπορώ να φανταστώ πως θα έχω κάποια ανάγκη και δεν θα ξέρω πως η αδερφή μου δεν θα είναι εκεί να με συνδράμει,πρώτα και πάνω απο όλους τους φίλους αλλά και πως θα την ρίξω ή θα με ρίξει στα κληρονομικά.Παρολα αυτά θα συμφωνήσω πως μεγάλο ρόλο παίζουν οι γονείς και οι προτιμήσεις που μπορεί να δείξουν απέναντι σε ένα παιδι (εγκληματικό)....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ηταν αυτος που ελεγε οτι ο αδελφος του κλεβει τα ρουχα και εχει κανει το ιδο κουρεμα με αυτον?να τον φωναξουμε να μας πει γνωμη :P

 

τα αγαπημενα αδελφια ειναι λιγα.πολυ λιγα.

Εγω ειμαι αυτος που το εγραψε...

 

Το κανει και με σπαει τα νευρα...Αυτο ειναι το ελλατωμα του. Γιατι? Μπορει να μην με το φερει καν πισω ή να το δανεισει ή να το χαλασει. Γι αυτο εχω βαλει μια γραμμη. Ουτε εγω δεν αγγιζω δικο του ρουχο

 

Αλλα ειμαστε δεμενοι, κανονικα μιλαμε, στο ιδιο δωματιο κοιμομαστε μερικες φορες βγαινουμε και για ποτο μαζι(αν και οταν ξερω οτι ο αδερφος μου ειναι σε καποιο μαγαζι δεν το επιλεγω).

 

Οσο για τα κληρονομικα. Ε χαλαρωστε λιγο ρε σεις...

 

Εμεις ειμαστε τεσσερα αδερφια τι να πουμε...

 

Εγω προσωπικα αν εχω μια δουλιτσα και τα φερνω βολτα, ενω οι αλλοι δεν εχουν και ζοριζονται. Λογικο θα το βρω, να δωσουν στους αλλους, οχι μονο σε εναν αλλα σε αυτους που εχουν αναγκη απο ενα, αν περισεψει ας παρω και γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι φιλε μου  εσυ ανηκεις στις κατηγοριες που τους αρκουν 5 ευρω την μερα  καποιοι αλλοι οχι .Δεν σε παω σε αλλες λεπτομερειες γιατι θα παθεις  καταθλιψη και δεν θελω να σου χαλασω το ροζ συνεφακι σου.

 

Επισης κληρονομικο με κληρονομικο εχει διαφορα αλλιως μοιραζεις την κουρου στα 3 και αλλιως αλλα πραγματα.

Ευχομαι να κανεις 3 και 153 παιδια αν θες και να σε κραζουν 24/7 για αυτη την επιλογη σου.

Φυσικα τα παραπανω δεν ισχυουν για σενα αν εισαι εφοπλιστης αλλα πολυ αμφιβαλω .

Dude chill δε σημαινει by default πως ολοι οσοι εχουν αδερφια σφαζονται για τα κληρονομικα. Προφανως συμβαινει κι αυτο αλλα κυριως οταν οι γονεις δεν εχουν κανει 1) δικαιη κατανομη και 2) οταν οι γονεις εχουν αποφυγει να κανουν κατανομη. 

 

 

Εχω δυο αδερφια (αδερφο και αδερφη) πολυ μεγαλυτερα μου και φυσικα χαιρομαι που τους εχω και χαιρομαι μαλιστα που εχουμε και τη διαφορα ηλικιας.

 

Απο κει και περα εχω Χ ευρω την ημερα αλλα δε θα κατσω να σκεφτω πως αν δεν ειχα τα αδερφια μου θα ειχα 3Χ την ημερα διοτι let's face it, δεν αντιλαμβανονται ολοι τους ανθρωπους της οικογενειας τους ως ευρω ή ελειψη αυτων.

Επισης το να σκεφτω πως αν δεν ειχα τα αδερφια μου θα ειχα 3Χ την ημερα το βρισκω εξισου λογικο και ρεαλιστικο με το σκεφτω πως αν δεν ειχα τους γονεις που εχω αλλα ειχα εφοπλιστες, ή ειχα για γονεις καποιους γαλαζοαιματους Νορβηγους, θα ειχα τωρα 125Χ ευρω την ημερα. Makes sense? Didn't think so.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου  εσυ ανηκεις στις κατηγοριες που τους αρκουν 5 ευρω την μερα  καποιοι αλλοι οχι .Δεν σε παω σε αλλες λεπτομερειες γιατι θα παθεις  καταθλιψη και δεν θελω να σου χαλασω το ροζ συνεφακι σου.

 

Επισης κληρονομικο με κληρονομικο εχει διαφορα αλλιως μοιραζεις την κουρου στα 3 και αλλιως αλλα πραγματα.

Ευχομαι να κανεις 3 και 153 παιδια αν θες και να σε κραζουν 24/7 για αυτη την επιλογη σου.

Φυσικα τα παραπανω δεν ισχυουν για σενα αν εισαι εφοπλιστης αλλα πολυ αμφιβαλω .

Ας αρχίσουμε από τα βασικά. Αν δε σου φτάνουν τα χρήματα που σου δίνουν οι γονείς σου, βρες δουλειά να έχεις περισσότερα.

Όσον αφορά τα κληρονομικά, σόρρυ, αλλά σε κανέναν σας δεν τα χρωστάνε. Η μόνη τους υποχρέωση είναι να σας κάνουν ικανούς να είστε ανεξάρτητοι, όχι να σας αφήνουν το οτιδήποτε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναχοπαίδι: Αχ κ να είχα έναν αδερφό-ή

 

Θα σου πω και τη δική μου άποψη τώρα.

 

Αν ήμουν μοναχοπαιδι θα ήταν όλα για τη πάρτι μου. Δε θα μοιραζομουν τίποτα. Θα είχα απ'οτι έχω τώρα τα διπλά.

Δεν θα είχα καμία έννοια μη μπλέξει μη παρασυρθεί μη τρακάρει μην πνίγει μη τον πλακωσει καμία χιονοστιβάδα στα βουνά που κανει σκι. Θα σκεφτόμουν μόνο το τομάρι μου και θα ήμουν ήσυχος.

Επίσης δε θα του έδινα κ δανεικά (κι αγύριστα γιατί έτσι θέλω) οπότε πάλι κέρδος θα είχα. Δε θα έψαχνα τα παπούτσια μου κ τα ρούχα μου. Επίσης οποία δώρα δε μου άρεσαν-έκαναν θα πήγαινα και θα τα άλλαζα. Ενώ τώρα άμα αρέσουν στον αδερφό μου του τα δίνω.

Δε είχα κανέναν σπάς@ρχιδι να μου πριζει τα συκωτια κ να μου λέει ότι κάνω βλακείες κ χαλάω τα λεφτά μου τζάμπα χαχαχαχα.

 

Θα ήμουν αυτο που λένε οι παλαιοί "ψ_λή μου και ραβδί μου".

 

Αλλα ευτυχώς και δόξα το θεό δεν ειμαι.

Έχω τον μικρότερο αδερφό μου και περάσαμε κ περνάμε τζάμι κ τώρα που μεγαλώσαμε.

Ότι μ@λακι@ υπάρχει την έχουμε κανει σαν παιδιά. Οχι πως τώρα που μεγαλώσαμε σοβαρεψαμε κ πολύ :)

 

Ειναι καλα να έχεις κάποιον να μιλάς με τα ματιά.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που τέθηκε το θέμα, να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

 

Χίλιες φορές καλύτερα χωρίς αδέρφια. Δεν έχεις να μοιραστείς τα λεφτά με κανέναν. Επίσης, μακριά από φίλους και παρέες. Σκέψου να πρέπει να τους καλέσεις σπίτι σου ή να χρειαστεί κάποιος φίλος βοήθεια! Μεγάλη ζημιά. Άσε που πρέπει να ξηλώνεσαι να τους παίρνεις δώρα όταν γιορτάζουν. Γυναίκες επίσης καταστροφή. Μην τυχόν και κάνετε σχέση, θα μείνετε πανί με πανί. Να οι έξοδοι, να οι επέτειοι, να τα δώρα... Κόλαση. Επίσης, μετά τα 60, καθαρίστε τους γονείς σας. Πρώτον, παίρνετε όλη την κληρονομιά με τη μία χωρίς να περιμένετε να πεθάνουν οι κωλόγεροι ή να φάνε την περιουσία στις αρρώστιες. Δεύτερον, αν έχετε καθυστερήσει λίγο το φανταρικό, γλιτώνετε μήνες από τη θητεία.

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εχω εναν αδελφο απο τον πατερα μου. Αλλα δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια.

 

Δεν είναι το θέμα να βάλεις ή όχι εσύ το χέρι σου στη φωτιά, το θέμα είναι να μην έχει βάλει τίποτα άλλο ο μπαμπάς σου, αλλού.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς είμαστε 3 αδέρφια με ακριβώς ένα χρόνο διαφορά. Μέχρι το λύκειο, πλακωνόμασταν όλη μέρα αλλά με τον καιρό άλλαξαν τα πράγματα και είμαστε πολύ δεμένοι μεταξύ μας. Είναι φυσικό τα αδέρφια να μαλώνουν που και που όμως σε καμία περίπτωση δεν θα προτιμούσα να ήμουν μοναχοπαίδι τώρα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπα εγω :

Ναι φιλε μου  εσυ ανηκεις στις κατηγοριες που τους αρκουν 5 ευρω την μερα  καποιοι αλλοι οχι .Δεν σε παω σε αλλες λεπτομερειες γιατι θα παθεις  καταθλιψη και δεν θελω να σου χαλασω το ροζ συνεφακι σου.

 

Επισης κληρονομικο με κληρονομικο εχει διαφορα αλλιως μοιραζεις την κουρου στα 3 και αλλιως αλλα πραγματα.

Ευχομαι να κανεις 3 και 153 παιδια αν θες και να σε κραζουν 24/7 για αυτη την επιλογη σου.

Φυσικα τα παραπανω δεν ισχυουν για σενα αν εισαι εφοπλιστης αλλα πολυ αμφιβαλω .

 

 

Fotis13 χαλαρωσε λιγο...

 

Τα κληρονομικά και οι σχεσεις που θα αλλάξουν μετα, αναμεσα στα αδερφια εξαρταται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μονο απο τους γονεις.(το εχω ζησει και το βλεπω απο το σόι της μανας μου)

Αν ο πατερας σου δεν ειναι δικαιος και αγαπα πχ μονο την αδερφη σου, δε φταιει αυτη για αυτο και αναποφευκτα θα τη δεις μετα με άλλο ματι.

 

Επισης, ναι μπορει μια οικογενεια να εχει να μοιραστει τη μια κουρου αλλά σιγουρα ειναι πολυ πιο ευτυχισμενη απο εσενα που μπορει να εχει και να μοιραστει τα 3 σπιτια και μισοκοιτάς τον/ην αδερφο/η σου μη στο φάει..... :-)

 

Σορυ, δε σκεφτονται όλοι έτσι. :-)

Kαταρχην δεν αναφερα πουθενα εγω οτι τσακωνομαι με τα αδερφια μου η' τον αδερφο μου τα εχουμε μοιρασμενα εδω και χρονια .Εκει  που εστιασα ειναι στην μοιρασια  της περιουσιας οσο πιο πολλα ειναι τα αδερφια τοσο μικροτερο το κομματι που αναλογει στον καθενα.Και οσο πιο μεγαλη η περιουσια τοσο πιο πολυπλοκο και τοσο μεγαλυτερη επιδραση στην οικονομικη κατασταση εχει αυτο.

Αρα το θεμα μου ειναι καθαρα οικονομικο και μονο και αυτο εθιξα.Τωρα αν ειναι να μοιρασεις 3αρι στο Περιστερι κλαιν  σιγα τα αυγα.

Θα συμφωνησω  ομως μαζι σου στο εξης  οτι σιγουρα δεν σκεφτονται ολοι  ετσι, οπως εσυ δηλαδη η' οπως εγω.Εχει να κανεις με τις απαιτησεις και τον τροπο ζωης που θελει να εχει ο καθενας στην ζωη του .

 

Dude chill δε σημαινει by default πως ολοι οσοι εχουν αδερφια σφαζονται για τα κληρονομικα. Προφανως συμβαινει κι αυτο αλλα κυριως οταν οι γονεις δεν εχουν κανει 1) δικαιη κατανομη και 2) οταν οι γονεις εχουν αποφυγει να κανουν κατανομη. 

 

 

Εχω δυο αδερφια (αδερφο και αδερφη) πολυ μεγαλυτερα μου και φυσικα χαιρομαι που τους εχω και χαιρομαι μαλιστα που εχουμε και τη διαφορα ηλικιας.

 

Απο κει και περα εχω Χ ευρω την ημερα αλλα δε θα κατσω να σκεφτω πως αν δεν ειχα τα αδερφια μου θα ειχα 3Χ την ημερα διοτι let's face it, δεν αντιλαμβανονται ολοι τους ανθρωπους της οικογενειας τους ως ευρω ή ελειψη αυτων.

Επισης το να σκεφτω πως αν δεν ειχα τα αδερφια μου θα ειχα 3Χ την ημερα το βρισκω εξισου λογικο και ρεαλιστικο με το σκεφτω πως αν δεν ειχα τους γονεις που εχω αλλα ειχα εφοπλιστες, ή ειχα για γονεις καποιους γαλαζοαιματους Νορβηγους, θα ειχα τωρα 125Χ ευρω την ημερα. Makes sense? Didn't think so.

Storm τα ιδια εχω να πω και σε σενα με την σημαντικη επισημανση κατα την γνωμη μου πως τα αδερφια δεν τα διαλεγεις  σου προκυπτουν .Αυτους που διαλεγεις ειναι  οι φιλοι σου η γκομενα σου και μονο αυτοι .Εδω ο αλλος πιο πανω ειπε  οτι πρεπει να μενουμε σε κοινοβια (σιγα μην παμε και σε σπηλιες στα Ματαλα).

Επομενως ειναι προφανες  πως δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες και τις ιδιες  επιθυμιες απο την ζωη  ,σημασια εχει να ειναι κανεις ευχαριστημενος με την ζωη  που κανει και οχι συμβιβασμενος  εχει τεραστια διαφορα.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς είμαστε 3 αδέρφια με ακριβώς ένα χρόνο διαφορά. Μέχρι το λύκειο, πλακωνόμασταν όλη μέρα αλλά με τον καιρό άλλαξαν τα πράγματα και είμαστε πολύ δεμένοι μεταξύ μας. Είναι φυσικό τα αδέρφια να μαλώνουν που και που όμως σε καμία περίπτωση δεν θα προτιμούσα να ήμουν μοναχοπαίδι τώρα.<br><br> Sent from my iPhone using Insomnia

Πολύ το ξύλο κ ο τσακωμος όταν ήμασταν μικρά epic battles σαν στο wwf

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...