Προς το περιεχόμενο

Bitcoin mining asic ubs συστοιχία


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως ειναι και ετςι όπως τα λες αλλα, αυτή την στιγμή, το συγκεκριμένο νόμισμα ειναι ο μοναδικός εξισορρόπιστης που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις παρεξηγησει τελειως πως λειτουργει το bitcoin.

Αν εχεις ορεξη, κατσε να δεις την παρακατω σειρα απο video

http://bitcoin.cbtnuggets.com/

 

Αν και βγηκε σχεδον ενα χρονο πριν, τα περισσοτερα ισχυουν ακομα

 

Και αυτο εχει κατι να πει

 

Φυσικα και εχει οποιοσδηποτε θελει προσβαση στο bitcoin. Μπορεις να αγορασεις και υπαρχουν ανταλλακτηρια online αλλα και sites που σε βοηθουν να βρεις ανθρωπους που θα σου πουλησουν.

Οταν ηθελα εγω πριν μηνες να αγορασω λιγα, βρηκα εναν μεσα απο το localbitcoins.com και μου πουλησε λιγα. Δυστυχως τα ξοδεψα λιγο μετα... τωρα θα ημουν μερικες χιλιαδες ευρω πλουσιοτερος!

 

Αντιθετως, αν ο καθενας μπορουσε να παραγει ευκολα bitcoin αφηνοντας τον υπολογιστη του ανοιχτο, τοτε δεν θα ειχε πραγματικα καμια αξια.

 

Σιγουρα ακομα ειναι δυσκινητο και φαινεται να εχει περισσοτερο τα χαρακτηριστικα πχ μιας μετοχης, η μιας χρυσης λιρας που την κρατας για αποταμιευση (με τη διαφορα οτι ειναι πολυ υποδιαρεσιμο και ευκολα μεταφερομενη παντου) παρα ενος νομισματος.

 

Οσο για τους εξυπνους που ρευστοποιησανε, υπηρξανε πολλοι περυσι που ειχανε εκατονταδες η χιλιαδες bitcoin και τα ρευστοποιησανε οταν εσπασε το φραγμα του ενος ευρω. Καποιοι αλλοι στα 10 η στα 100.

Μια απο τις πιο διασημες συναλλαγες (δεν ξερω αν ειναι μυθος) ειναι οτι καποιος αγορασε πιτσα δινοντας 10000 bitcoin, οταν αξιζε προφανως κατω απο 1 cent το ενα.

 

Δεν μπορει κανεις να ξερει πραγματικα που θα καταληξει. Μπορει το ιδιο το bitcoin να καταρρευσει καποια στιγμη και να επικρατησει καποιο αλλο με βελτιωμενο σχεδιασμο, αλλα η τεχνολογια των digital cryptocurrencies σιγουρα θα αφησει το στιγμα της

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρακολουθώ το bitcoin από την πρώτη μέρα που βγήκε αλλά λόγο και του έμφυτου αναρχισμού μου δεν μπήκα στον πειρασμό να συμμετέχω τότε. Και τώρα δλδ ποιο πολύ σαν τεχνολογικό περίεργο το βλέπω και απλά θέλησα να δω πως λειτουργεί και πως είναι διαμορφωμένη η αγορά.

Βλέπω πολλές στρεβλώσεις που είναι και δύσκολο να διορθωθούν λόγο του σχεδιασμού του νομίσματος με το μεγαλύτερο του πρόβλημα να είναι η αδυναμία του να διαχυθεί προς την μάζα. Δλδ έτσι όπως είναι τώρα είναι καταδικασμένο να μείνει στην κατοχή λίγων και ισχυρών χωρίς καν να μπορέσει ένα μικρό ποσοστό του να περάσει στην μάζα κάτι που γίνετε σήμερα με το πραγματικό χρήμα και παρά τα προβλήματα που υπάρχουν μπορεί και κινεί κουτσά στραβά την παγκόσμια οικονομία.

θα συμφωνήσω στο τελευταίο ότι αυτή η τεχνολογία είναι το μέλλον των συναλλαγών και το bitcoin είναι τα πρώτα βήματα.

Στο ebay πάντως υπάρχει πληθώρα μηχανημάτων των 5ghash η σετ usb που φτάνουν τα 3-5 σε καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To παρακολουθώ το bitcoin από την πρώτη μέρα που βγήκε αλλά λόγο και του έμφυτου αναρχισμού μου δεν μπήκα στον πειρασμό να συμμετέχω τότε

Συζητηση να γινεται: O εμφυτος αναρχισμος σου σε οδηγησε να μην ασχοληθεις μαζι του, ενω το γνωριζες απο την πρωτη μερα που βγηκε. Εαν εχεις ορεξη, κανε μια μικρη αναπτυξη της σκεψης σου, καθως εχω την εντυπωση πως αντικρουονται τα παραπανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια να γράφω στα αρχ.. μου το κέρδος το χρήμα και το κυνήγι του αν και το είχα δει τις προοπιτκές του bitcoin. το κάνω γενικά στην ζωή μου αυτό το πράγμα.. :P μην το πάρεις προσωπικά το ύφος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με λίγα λόγια να γράφω στα αρχ.. μου το κέρδος το χρήμα και το κυνήγι του αν και το είχα δει τις προοπιτκές του bitcoin. το κάνω γενικά στην ζωή μου αυτό το πράγμα.. :P

Ειδικα τις πρωτες μερες μαλλον αδικο κοπο μπορουσες να το πεις παρα κερδος, απο τη στιγμη που η αξια του ηταν μηδαμινη. Τωρα εαν ειχες προβλεψει τις προοπτικες του οπως λες, καλα επραξες (με δεδομενη τη φιλοσοφια σου παντα).

 

μην το πάρεις προσωπικά το ύφος :)

Καμια σχεση, συζητηση κανουμε, οπως προτεινα.

 

Παντως με τετοια διορατικοτητα θα μπορουσες να ειχες βγαλει μπολικες και ευκολες εκατονταδες χιλιαδες $, τα οποια θα ηταν υπεροχες δωρεες σε ενα καρο φιλανθρωπικες οργανωσεις ή σε projects σαν το linux για παραδειγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερα θα σκάσεις για συσκευές και ρεύμα απο τα κέρδη σου.
Εχεις δηλαδη 90% πιθανότητες να μπεις μέσα 9% να μη μπεις και 1% να βγάλεις κέρδος.
Αν τοτε δεν ήσουν τοσο ανάρχα ισως να είχες 2-3 bitcoins σήμερα..

Επίσης παίζουν και αρκετές απάτες.
Τις περισσότερες αγορες bitcoin τις κάνουν οι κινέζοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον παρακολουθούσε το internet θα μπορούσε να δει το που πάει το πράγμα. Υπήρχαν αρκετές ειδήσεις και ενθουσιασμός για το bitcoin και αρκετές κοινότητες το στήριζαν ενεργά. Αν είσαι και λίγο geek και όλη την μέρα στο internet και όχι στο facebook δεν θέλει και πολύ διορατικότητα για να το προβλέψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για όποιον παρακολουθούσε το internet θα μπορούσε να δει το που πάει το πράγμα. Υπήρχαν αρκετές ειδήσεις και ενθουσιασμός για το bitcoin και αρκετές κοινότητες το στήριζαν ενεργά. Αν είσαι και λίγο geek και όλη την μέρα στο internet και όχι στο facebook δεν θέλει και πολύ διορατικότητα για να το προβλέψεις..

Αυτο που προτεινα πριν, επελεξες συνειδητα να μην το ακολουθησεις ή δεν σου περασε απο το μυαλο?

 

Παντως με τετοια διορατικοτητα θα μπορουσες να ειχες βγαλει μπολικες και ευκολες εκατονταδες χιλιαδες $, τα οποια θα ηταν υπεροχες δωρεες σε ενα καρο φιλανθρωπικες οργανωσεις ή σε projects σαν το linux για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά αδιαφόρησα. Πάντως μου είναι περίεργο πως εσείς δεν το πήρατε χαμπάρι που πάει το πράγμα ιδίως που είσαστε και άνθρωποι που τρώτε τα μάτια σας στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

απλά αδιαφόρησα. Πάντως μου είναι περίεργο πως εσείς δεν το πήρατε χαμπάρι που πάει το πράγμα ιδίως που είσαστε και άνθρωποι που τρώτε τα μάτια σας στο internet.

Γι αυτο ειπα πριν, διορατικοτητα. Προφανως οπως καταλαβες (στην περιπτωση μου τουλαχιστον) δεν φτανει τα επιπεδα της δικιας σου.

Cheers για τη συντομη συζητηση και sorry για το semi offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα προβλέψει την τόσο μεγάλη υπεραξία σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Νόμιζα ότι θα είχε ποιο ομαλή πορεία αλλά εδώ μιλάμε πλέον για όλα τα χαρακτηριστικά μια φούσκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο ειπα πριν, διορατικοτητα. Προφανως οπως καταλαβες (στην περιπτωση μου τουλαχιστον) δεν φτανει τα επιπεδα της δικιας σου.

Cheers για τη συντομη συζητηση και sorry για το semi offtopic.

 

Δεν είναι καθόλου διορατικότητα είναι απλώς να μπορείς να επεξεργάζεσαι τις πληροφορίες. δλδ διάσπαρτες πληροφορίες που επίμονα υπάρχουν και δημιουργούν μια τάση στην άναρχο χώρο του internet.  Απλά η τάση είναι μικρή ώστε να την προσέξουν οι πολλοί και την προσπερνούν αδιάφορα η τόσο μικρή που την επικαλύπτουν άλλα σημαντικά γεγονότα αυτής της περιόδου.

Το ίδιο είχε γίνει και πριν την μεγάλη οικονομική κρίση. Αρκετές διάσπαρτες πληροφορίες που μίλαγαν για την φούσκα που ετοιμάζετε να σκάσει αλλά κανείς δεν είχε την διάθεση να τις δει σαν ρεύμα που διαμορφώνει γεγονός..(πολύ Gibson έχω διαβάσει στην ζωή μου :P). 

 To ίδιο είδαμε και με το cloud gaming και ότι εκεί παέι το πράγμα καθώς και για άλλες ποιο αιρετικές φωνές όπως μια τάση που μιλάει για επικείμενη επισιτιστική κρίση.

Γενικά το internet είναι μια παγκόσμια φωνή απόψεων και πληροφορίας φοβερά χρήσιμο εργαλείο για αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εκ των υστερων προβλεψεις ειμαστε ολοι μανουλες. Στις εκ των προτερων κολλαμε λιγο

 

Η φουσκα του bitcoin οπως λιγο πολυ ανεφερα πολλοι ανεμεναν και θα ηταν απολυτως λογικο εκ των υστερων αν συνεβαινε, να εσκαγε στο 1, στα 10, 100 και 200 δολαρια, και φυσικα και στα 1000. Εχουν γινει πολλες αναδιορθωσεις της τιμης και για μηνες ειχε κολλησει κοντα στα 100. Ξανανεβηκε μετα απο ενα πολυ θετικο hearing στη Γερουσια της Αμερικης.

Ενα πανεπιστημιο στην Κυπρο πλεον δεχεται για πληρωμη bitcoin. Πολλες τραπεζες σου δινουν σχεδον αμεσα τη δυνατοτητα να εξαργυρωσεις bitcoin.

Ακομα και το mining ειναι προσβασιμο σε πολυ κοσμο μεσω cloud που προσφερει mining as a service

 

Εμενα αυτα μου δινουν την εντυπωση οτι δεν θα σκασει τοσο ευκολα και μαλλον ηρθε για να μεινει.

 

Αλλα ακομα και αν προκειται να σκασει, κανενας ποτε δεν μπορει να προβλεψει ποτε θα σκασει μια φουσκα, εκτος αν εχει εκ των εσω πληροφοριες η ελεγχει τοσο μεγαλο κομματι της αγορας που επηρεαζει την κατασταση.

 

Πολυ απλα, αν ηξερα και μπορουσα να αποδειξω οτι η φουσκα θα σκασει περιπου τωρα η στην ταδε τιμη, αυτο απο μονο του αν γνωστοποιηθει αλλαζει τις προσδοκιες, οποτε μεταβαλλει την ημερομηνια που σκαει η φουσκα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το μέλλον στο bitcoin mining είναι το cloud αλλιώς δεν βλέπω να υπάρχει άλλος τρόπος να μπορεί κάποιος να συμμετέχει σε αυτό το νόμισμα. Πάντως και οι τιμές που κοίταξα εκεί δεν είναι και ότι καλύτερο. 

Τα περισσότερα είναι σε preorder και με τιμές που ξεκινάνε στα 50 ευρώ η καλύτερα για ένα χρόνο, η εδώ τα 4gh στα 200 ευρώ

 

https://cloudhashing.com/

 

και αυτό preorder τα συμβόλαια.

 

Σίγουρα γλιτώνεις το ρεύμα και τον πανάκριβο πλέον εξοπλισμό αλλά και εκεί αν θέλεις να κάνεις κάτι θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά με αμφίβολο κέρδος στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...