Προς το περιεχόμενο

Bitcoin mining asic ubs συστοιχία


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Σίγουρα το μέλλον στο bitcoin mining είναι το cloud αλλιώς δεν βλέπω να υπάρχει άλλος τρόπος να μπορεί κάποιος να συμμετέχει σε αυτό το νόμισμα. 

Γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος? Ο πλεον λογικος και απλουστερος τροπος ειναι να αποδεχεσαι την πληρωμη σου σε bitcoins ή εαν θελεις μπορεις απλα να αγορασεις μερικα. Το mining δεν ειναι ο μονος τροπος για να αποκτησεις bitcoins. Βtw, εχω bitcoins και κανενα δεν προερχεται απο mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να κάνω με ερώτηση γιατι με τα πορτοφόλια δεν έχω καταλάβει πως παίζουν. εχω το πρόγραμμα το official bitcoin client και το έχω συγχρονίσει κανονικά και το πρόγραμμα electrum που λέει ότι δεν χρειάζετε συγχρονισμό. Στο πρώτο φτιάχνεις ένα πορτοφόλι και βάζεις ότι adress θέλεις εσύ και μετά απλά δίνεις αυτή την adress και σου γίνονται transfer τα bitcoin? Και στο δεύτερο δλδ δεν έχω καταλάβει πως γίνετε το όλο πραγμα στο να δημιουργήσεις ένα πορτοφόλι και να μεταφέρεις σε αυτό bitcoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ακριβα τα συμβολαια που αναφερεις. Μπορεις να κανεις pre-order 1 Gh το χρονο με κατω απο 11 δολαρια

https://products.butterflylabs.com/

 

Ββεαια πρεπει να υπολογισεις οτι μπορει να κανε 2-3 μηνες να αρχισει και τοτε τα bitcoin που θα παραγει στο 12μηνο θα ειναι λιγοτερα απ'οτι αν ξεκινουσες αμεσως

 

Επισης υπαρχει και η δυνατοτητα να αγορασεις απο εδω

https://www.cex.io/

 

Αγοραζεις Gh που τα κρατας επ αοριστον πληρωνοντας απαξ το ποσο σε bitcoin και οσο τα εχεις παραγουν. Ανα πασα στιγμη μπορεις να τα πουλησεις η να αγορασεις αλλα σαν μετοχες σε χρηματιστηριο.

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι πρεπει να κανεις τις αγορες σε bitcoin. Καθως περιμενω απο νωρις του χρονου το δικτυο να εκραγει σε hashing power, η τιμη αλλα και η παραγωγη ενος Gh θα πρεπει να πεσει αρκετα. Ισως συμφερει να αγορασει καποιος απο εκει μετα το rush των 28nm asic.

 

Για τα πορτοφολια τωρα, το address που εχεις και σου στελνουν ειναι ουσιαστικα ενα public key. Οποιος εχει στην κατοχη του το private key (που το εχει αυτος που κανει generate το πορτοφολι) εχει τον ελεγχο στα transactions απο αυτο το πορτοφολι και μπορεις να στειλεις bitcoin που του ανηκουν προς οποιοδηποτε αλλο. Φυσικα στην αρχη ειναι αδειο οποτε καποιος αλλος θα πρεπει να σου στειλει.

 

Θεωρητικα θα μπορουσε καποιος κανοντας generate ενα πορτοφολι τυχαια να πεσει πανω σε καποιο προυπαρχον. Σε αυτην την περιπτωση θα ξεκινουσε και θα το εβλεπε γεματο χρηματα καποιου αλλου. Ομως η πιθανοτητα ειναι τοσο μικρη που με ασφαλεια το αγνοουμε

 

Το electrum δεν το ξερω. Μηπως ειναι καποιο cloud-based wallet? Το καλυτερο απο τα cloud based κατα τη γνωμη μου ειναι το blockchain.info. Φυσικα το μονο που σου παρεχουν ειναι διευκολυνση. Μπορεις να κανεις backup το online wallet (δηλαδη να κρατησεις το private key, το προτεινουν μαλιστα) και να το σεταρεις μετα και στον υπολογιστη σου αμα θες. Οι ιδιοι στο blockchain.info ισχυριζονται οτι δεν αποθηκευουν μονιμα το private key, γι αυτο και αμα το χασεις... χαθηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ το μόνο που κάνεις είναι να τους δίνεις την διεύθυνση που έχει παράγει το πορτοφόλι σου και μετά γίνετε το tranfer των χρημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καποιο τετοιο συμβολαιο αλλα υποθετω πως ναι. Οπως εδωσες τη διευθυνση σου στο pool και σου βαζουν τα btc οταν φτασουν σε ενα σεγκεκριμενο ποσο καπως ετσι θα ειναι και με τα cloud mining contracts

Η μπορει να σου δινουν αυτοι ενα καινουριο wallet το οποιο θα ελεγχεις μεσω web interface και απο εκει θα μεταφερεις οπου θελεις

 

Επισης, αν απλα θες να γεμισεις τιο wallet σου με λιγα satoshi (η μικροτερη υποδιαιρεση του bitcoin), πηγαινε εδω

 

www.freebitco.in

 

Υπαρχουν πολλα τετοια. Δε λεω να τρως το χρονο σου ολη μερα κλικαροντας, αλλα για αρχη καλυτερα ειναι απο το να ταλαιπωρεις την καρτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay πουλάνε διάφορα butterfly mining μηχανήματα αλλά τις περισσότερες φορές τα πουλάνε αμερικάνοι που δεν κανουν shiping στην Ελλάδα. Το ποιο εύκολο να βρεις τώρα στο ebay είναι τα usb asic 333mhz που παίζουν περίπου στα 20 ευρώ. Μπορείς βέβαια να βάλεις μια συστοιχία των 10 και να κάνεις κουτσά στραβά mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ευρω για 10, δηλαδη θα δωσεις μια 200ρα. Θα παρεις και αλλα 2 powered usb hubs για να κατσουν πανω (προσοχη, να παιρουν και ρευμα τα hubs και ο μετασχηματιστης να δινει τουλαχιστον 0.5amp για το καθενα, αναλογα ποσα θα βαλεις πανω)

Λιγο πριν εκτοξευτει η τιμη του bitcoin ειχα αγορασει λιγα τετοια στικακια για 10 ευρω το ενα, μην περιμενοντας να βγαλω τα εξοδα. Τελικα με την τιμη που εχει τωρα το btc τα βγαζουν.

Για 20 ευρω δεν ξερω αν θα τα βγαλεις αλλα για πλακα να τα εχεις καλα ειναι

 

Υπαρχουν και νεα στικακια τελευταιας τεχνολογιας που βγαζουν 2.6 gh το ενα με την ιδια καταναλωση και νομιζω μπορεις νατα βρεις για 0.22 btc το ενα. Φυσικα παραγγελια απο εξωτερικο ενω μεταχειρισμενα δεν θα τα βρεις ακομα

 

Θα σου ελεγα να ξεκινησεις με 5 στικακια των 333Mh και ενα hub, η αν δεν ειναι μεγαλα τα εξοδα αποστολης κανα δυο στικακια μονο χωρις hub, ετσι για να μπες στη διαδικασια, να δεις τα προγραμματα, drivers που πιθανως να χρειαστεις και τα σχετικα.

Αλλα τα συγκεκριμενα ειναι τα χειροτερα που μπορεις να βρεις ανα gh  τοσο στην τιμη οσο και στην καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω και αυτά που λες και λες τα blue furie αλλά είναι φοβερά δυσεύρετα. Για driver τα στικάκια από τι διάβασα δουλεύουν άψογα σε linux και στο cgminer. Μπορεί να πάρω αυτά που λες τα stick των 333 έτσι για να μπαίνω στο κλίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν εχουν βγει ακομα.

Γιατι για να τα παρεις οταν βγουν θα πρεπει να εχεις ηδη κανει pre-order καιρο πριν και να εχεις δεσμευτει για χιλιαδες δολλαρια. Ειναι μεγαλο ρισκο και πραγματικα δεν μπορεις να ξερεις αν θα αποδωσει. Τα butterfly labs μηχανακια πριν το καλοκαιρι φαινοντουσαν καταπληκτκα για την τιμη τους και τωρα ετοιμα να αχρηστευτουν.

 

Οταν γεμισει το δικτυο απο τετοια και φτασουμε να μιλαμε για TH ολοι, τα asic πρωτης γενιας μοιραια θα μετακομισουν σε καποιο εναλλακτικο sha-based coin, οπως οι gpu μετακομισαν σε scrypt-based coins. Περιμενω να κανω κατι τετοιο το αργοτερο τελη φεβρουαριου

 

Αλλα ακομα δεν φτασαμε εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν εχουν βγει ακομα.

Γιατι για να τα παρεις οταν βγουν θα πρεπει να εχεις ηδη κανει pre-order καιρο πριν και να εχεις δεσμευτει για χιλιαδες δολλαρια. Ειναι μεγαλο ρισκο και πραγματικα δεν μπορεις να ξερεις αν θα αποδωσει. Τα butterfly labs μηχανακια πριν το καλοκαιρι φαινοντουσαν καταπληκτκα για την τιμη τους και τωρα ετοιμα να αχρηστευτουν.

 

Οταν γεμισει το δικτυο απο τετοια και φτασουμε να μιλαμε για TH ολοι, τα asic πρωτης γενιας μοιραια θα μετακομισουν σε καποιο εναλλακτικο sha-based coin, οπως οι gpu μετακομισαν σε scrypt-based coins. Περιμενω να κανω κατι τετοιο το αργοτερο τελη φεβρουαριου

 

Αλλα ακομα δεν φτασαμε εκει

 

Το οτι δεν εχουν βγει δεν σημαινει οτι δεν εχουν πεσει τρελα ποσα για την προπαραγγελια τους. Ειδικα με το 1δις δυσκολια σε 45 ημερες, τα 2TH/s ειναι αναγκαιοτητα.

Τα butterfly μηχανακια ηταν καλα για οσουν δεν ειχαν μπει στο bitcoin talk. Αν θελετε μηχανακια καλυτερα να παρετε απο knc.

Eπισης 

και εγω περιμενω scypt asic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προπαραγγειλει και συ?

 

Προφανως αν καποιος σκοπευει να βγαλει χρημα απ'την υποθεση, ειναι καιρο στο χωρο και τολμαει να ρισκαρει θα εχει ηδη κανει τις προπαραγγελιες του.

 

Αλλα για καποιους σαν εμενα που το βλεπουν σαν χομπυ και απο τεχνολογικο ενδιαφερον, καλα ειναι μερικα gh ετσι για να παιζουμε

 

Ελπιζω να μην βγουν ποτε scrypt asic. Ας υπαρχουν και μερικα coins που να μπορει να ασχοληθει καποιος εντελως περιστασιακα χωρις εξειδικευμενο hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά μου μπήκε ο πειρασμός και λόγο της ανίατης nerd κατάστασης μου πήρα 8 usb stick των 333 από ebay και τα περιμένω να ξεκινήσω το mining :P

Γενικά βλέπω ότι αν το ψάξεις από ebay μπορείς να αγοράσεις και σε καλή τιμή και κανα butterfly μηχάνημα των 5-7 ghz και όταν λέω καλή τιμή λέω για κάτω από τα 250 ευρώ. Υπάρχουν ήδη δύο biding που τρέχουν σε τιμή κάτω από 200 ευρώ γιαυτά τα μηχανήματα αν και πιστεύω ότι θα πάνε παραπάνω τις τελευταίες μέρες. Είναι περιζήτητα ενώ τα usb στικάκια τα αγοράζεις εύκολα.

Δεν μπορούσα να μείνω απέξω από αυτό το πράγμα νομίζω και άργησα καθώς έχω ακολουθήσει η εχω παρακολουθήσει από κοντά όλες τις επαναστάσεις που γίνονται στον χώρο όπως με το linux, annon κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προπαραγγειλει και συ?

 

Προφανως αν καποιος σκοπευει να βγαλει χρημα απ'την υποθεση, ειναι καιρο στο χωρο και τολμαει να ρισκαρει θα εχει ηδη κανει τις προπαραγγελιες του.

 

Αλλα για καποιους σαν εμενα που το βλεπουν σαν χομπυ και απο τεχνολογικο ενδιαφερον, καλα ειναι μερικα gh ετσι για να παιζουμε

 

Ελπιζω να μην βγουν ποτε scrypt asic. Ας υπαρχουν και μερικα coins που να μπορει να ασχοληθει καποιος εντελως περιστασιακα χωρις εξειδικευμενο hardware

Δεν έχω βρει preorder για scrypt asic. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει η κερδοσκοπία γιαυτο και δεν προτείνω.

 

Υγ. Είχαμε διόρθωση χθες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...