Προς το περιεχόμενο

ebay - ipad mini 149 ευρώ


sweeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι 150€ δεν πληρώνεις τίποτα αλλά η αξία του δέματος σύμφωνα με τον τελωνειακό είναι $217,87:1,357=161,06€

Ο μαλάκας έκανε την μετατροπή με $ Αμερικής αντί για Αυστραλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καρα νομιμο ειναι ...

 

Χμμ...μάλιστα...Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω...αλλά...θα το κάνω αν δεν μας παρέχεις κάποια παραπάνω στοιχεία!!

 

 

Μέχρι 150€ δεν πληρώνεις τίποτα αλλά η αξία του δέματος σύμφωνα με τον τελωνειακό είναι $217,87:1,357=161,06€

Ο μαλάκας έκανε την μετατροπή με $ Αμερικής αντί για Αυστραλίας

 

Αυτό από που προκύπτει?? Και αν όντως έγινε κάποιο τέτοιο λάθος όπως λες ... υπάρχει κάποιος τρόπος αμφισβήτησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τελωνειακοι δεν ψαρωνουν απο τις τιμες του ebay.Μπορει καλιστα να πιστεψει οτι εσυ δεν πληρωσες 160€ αλλα διαφορετικό ποσο.

Αν σε μαγκώσει , θα κοιτάξει την κανονική τιμη του προιοντος (διολου δυσκολο στην περιπτωση του ipad)

Γενικά το τελωνείο ειναι σαν σβερκιά που μπορει και να γλιτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 150€ δεν πληρώνεις τίποτα αλλά η αξία του δέματος σύμφωνα με τον τελωνειακό είναι $217,87:1,357=161,06€

Ο μαλάκας έκανε την μετατροπή με $ Αμερικής αντί για Αυστραλίας

Το καλύτερο είναι να πας στο τελωνείο να του το πεις, αλλά μάλλον το ποσό του εκτελωνισμού το δίνεις στο ταχυδρομείο, έτσι δεν είναι; Τώρα αν έκανε ή δεν έκανε το τελωνείο την δουλειά του, ας εκτελωνίζουν τους εμπόρους που εισάγουν τα μαλλιοκέφαλά τους και παίρνουν τα δωράκια τους και ο ιδιώτης ας υποστεί το χαράτσι αν η αγορά του είναι πάνω απο το πλαφόν που κάποιος έθεσε, τώρα ποιος είναι αυτός, κάποια αυθεντία σαν τον Λιάπη, στην περίπτωσή σου είναι άδικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ...μάλιστα...Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω...αλλά...θα το κάνω αν δεν μας παρέχεις κάποια παραπάνω στοιχεία!!

 

 

 

Αυτό από που προκύπτει?? Και αν όντως έγινε κάποιο τέτοιο λάθος όπως λες ... υπάρχει κάποιος τρόπος αμφισβήτησης?

 

Μου ήρθε χαρτί με τις χρεώσεις

 

Το καλύτερο είναι να πας στο τελωνείο να του το πεις, αλλά μάλλον το ποσό του εκτελωνισμού το δίνεις στο ταχυδρομείο, έτσι δεν είναι; Τώρα αν έκανε ή δεν έκανε το τελωνείο την δουλειά του, ας εκτελωνίζουν τους εμπόρους που εισάγουν τα μαλλιοκέφαλά τους και παίρνουν τα δωράκια τους και ο ιδιώτης ας υποστεί το χαράτσι αν η αγορά του είναι πάνω απο το πλαφόν που κάποιος έθεσε, τώρα ποιος είναι αυτός, κάποια αυθεντία σαν τον Λιάπη, στην περίπτωσή σου είναι άδικο!

 

Μου πέφτει λίγο μακριά το τελωνείο Θεσ/νίκης  :P

Και να πήγαινα όμως στην καλύτερη να γλίτωνα μερικά € αφού η κανονική τιμή ήταν ~152€, άτομο που ρίχνει τσεκούρι για +10 δε θα δυσκολευτεί να ρίξει και στα +2 από το όριο

 

Φοβερή δουλειά το τελωνείο, +50% της αξίας του προϊόντος

 

Edit:Το άλλο αστείο είναι ότι το +23% ΦΠΑ πιάνει και τα μεταφορικά  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τελωνειακοι δεν ψαρωνουν απο τις τιμες του ebay.Μπορει καλιστα να πιστεψει οτι εσυ δεν πληρωσες 160€ αλλα διαφορετικό ποσο.

Αν σε μαγκώσει , θα κοιτάξει την κανονική τιμη του προιοντος (διολου δυσκολο στην περιπτωση του ipad)

Γενικά το τελωνείο ειναι σαν σβερκιά που μπορει και να γλιτώσεις.

 

Οι αποδείξεις για το ότι το ποσό είναι "νομιμότατο" ήταν αυτό ποστ?? Συγνώμη αλλά θα πρέπει όλοι μας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) όταν γράφουμε κάτι ... να μην προσπαθούμε απλά να ανεβάσουμε τον αριθμό των πόστ μας αλλά να βοηθήσουμε και κάποιον άλλον!! Τι ακριβώς να πρωτοσχολιάσω...

 

Ο τελωνιακός ας πιστεύει ότι θέλει!! Μαζί με το τάμπλετ έρχεται μαζί και η απόδειξη του. Δεν χρειάζεται να είναι μάντης...απλά να ξέρει μαθηματικά και κάποια στοιχειώδη αγγλικά. Και ποια είναι ακριβώς η "ΚΑΝΟΝΙΚΗ" τιμή του προϊόντος! Σε ελεύθερη αγορά ζούμε ο καθένας μπορεί να το πουλήσει σε όποια τιμή θέλει (εντάξει όχι ακριβώς αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω).

 

Όσον αφορά την "σβερκιά" που μπορεί να γλυτώσει κάποιος...ΟΧΙ δεν είναι έτσι !! Μπορεί αυτός που θα πάει να "σβερκοθεί" να είναι ο ΜΠΑΤΜΑΝ και να κάνει μια απότομη κίνηση και να την αποφύγει !!! 

 

Και ξαναρωτάω...υπάρχει κάποιος ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΣ που να μας πει ποιες ακριβώς είναι οι νόμιμες χρεώσεις που μπορεί να επιβάλλει το τελωνείο? Το ξαναλέω...το ποσό των 80 ευρώ μου φαίνεται υπερβολικό (για να μην πω απάτη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλοι αλήτες τα πιανουν και φορο πολυτέλειας. Εμενα ενα κινεζικο ταμπλετ εκανε 135 και τελωνείο ζητουσε 143 ειναι νόμιμοι αλιταραδες αφου το κρατος τους εδωσε την αδεια για να κερδίζει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό 6 Δεκεμβρίου το τελωνείο εφόσον ένα εμπόρευμα παραδοθεί σε αυτό είναι υποχρεωμένο να κάνει ηλεκτρονικά πλέον την λεγόμενη Διασάφηση Εισαγωγής χωρίς όμως το ΔΕΤΕ το οποίο καταργήθηκε...

Το ποσό που υποχρεούται να πληρώσει ο παραλήπτης του εμπορεύματος διαμορφώνεται ως εξής:

Αξία Εμπορεύματος (βάση τιμολογίου) + Ναύλα + Ασφάλιστρα + Φόρος Εισαγωγής ανάλογα με το είδος του εμπορεύματος x 23% (ΦΠΑ)...

Η ατέλεια για τους ιδιώτες παραμένει στο 22 € ανά αποστολή η οποία αφαιρείται πριν τον Φόρο Εισαγωγής και το ΦΠΑ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι ρε πουστη μ πλακα κανετε..Και εγω ακομα το περιμενω...Κανε πλακα να μου ερθει τοσο και μενα...Γμστα το πουλαω και εγω οποιος ενδιαφερεται


φιλε δεν νομιζω τοσα ατομα απο εδω πηραμε και κανενας δεν πληρωσε τιποτα τελωνειο.  κανε υπομονη και σε λιγες ημερες θα το λαβεις

Φιλε εσυ Θεσσαλονικη εισαι κ δμν πληρωσες τελωνειο?

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι ρε πουστη μ πλακα κανετε..Και εγω ακομα το περιμενω...Κανε πλακα να μου ερθει τοσο και μενα...Γμστα το πουλαω και εγω οποιος ενδιαφερεται

Φιλε εσυ Θεσσαλονικη εισαι κ δμν πληρωσες τελωνειο?

Φιλε κυνηγεισε το να μην πληρωσρεις...Εγω ακομα περιμενω λεει ΥΕΔ απο 27 του μηνα...

Παιδια υπαρχει κανενας που να παρελαβε Θεσσαλονικη και να πληρωσε ή να μην πληρωσε τελωνειο...?Εγω ακομα περιμενω

 

Τι να κυνηγήσεις, αφού νόμιμος φόρος είναι  :lol:

Τσέκαρε στο site της usps τι λέει φίλε, εμένα είχε στάδιο customs clearance, στη σελίδα του ΕΛΤΑ ήταν κολλημένο σε ΥΕΔ Θεσ/νίκης

 

που βλέπεις κάτι αστείο, ο φπα στα εισαγόμενα ήταν πάντα σε τιμές cif  

 

Δε ξέρω φίλε μου, δεν κάνω εμπόριο

Αλλά να πληρώνω φπα σε δωρεάν μεταφορικά μου κάθεται κάπως

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο εμενα Δράμα πριν λίγα χρονια και εγώ 2/3 πακέτα έτρωγαν τελωνείο.

 

Μάλιστα είχα στείλει και πίσω μια φορα ένα πακέτο. Αν θες πες τους να το στείλουν πίσω και να πάρεις τα 150 πίσω.

Θα πρέπει να ενημερώσεις φυσικά τον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω το iPhone από τον ίδιο πωλητή

. Εστάλη στις 7 Δεκεμβρίου και μου γράφει ακόμη ότι είναι τελωνείο από τις 13/12. Με τις υγείες μου ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχαμε πει .. κατι αποτελει προσφορά οταν δεν εμπεριέχει το ρισκο να πληρώσεις εξτρα και να περιμενεις και τοσο καιρο μπας και.. τυχεροι οσοι παρέλαβαν χωρίς τελωνείο και μην το πουν ουτε του παπά ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...