Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρα πολύ καλό Ελληνικό ντοκιμαντέρ για το Bitcoin που δημιουργήθηκε από φοιτητές στο Αριστοτέλειο

 

 

 

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι χθές είχαμε νέο ρεκόρ των ημερήσιων bitcoin συναλλαγών που ξεπέρασαν τις 126.590.

 

http://www.bitcoin-gr.org/?p=1896

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ισοτιμία όπως έχω πει θα πέφτει η τουλάχιστον θα μένει σε αυτά τα χαμηλά για αρκετό καιρό ακόμα. Ακόμα είμαστε στην εποχή του mining δλδ της δημιουργίας των Bitcoin και η ισοτιμία θα ανέβει μόνο αν περάσει αυτή η εποχή. Δλδ μετά το επόμενο split το 2016 μπορεί και το μεθεπόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα το κρίνεις εσύ αλλα δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς όταν υποθετικά κάτι θα έχει πάρει αξία πολύ μεγαλύτερη από τι έχει τώρα. Νομίζω για να ασχοληθείς τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή που είναι ακόμα στα πρώτα του βήματα. Και γνώμη μου είναι ότι ο καλύτερος τρόπος για να ασχοληθείς είναι να δημιουργήσεις κάποιο project γύρω από τις δυνατότητες και καινοτομίες που φέρνει το Bitcoin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη είναι τόσο απρόβλεπτο που δεν ξέρεις πότε μπορεί να ασχίσει να ανεβαίνει. Και στο Bitcoin όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν γίνετε καθόλου ομαλά. Μπορεί να πάρει ακόμα και 50 δολάρια μέσα σε ένα λεπτό. Πάντως τώρα είναι σε πτωτική πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μεχρι τότε δεν αξιζει να ασχοληθεις;

 

 

Αν με το να ασχοληθεις εννοεις να αγορασεις, σαφως η καλυτερη στιγμη ειναι οταν εχει πιασει πατο, οπως οτιδηποτε αλλο.

Αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις, ολα οσα λεμε εικασιες ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μια χαρά είναι η ισοτιμία αυτή την στιγμή καθώς τον τελευταίο καιρό σε αντίθεση με αυτό που γινόταν πριν ένα δύο χρόνια ο κόσμος έχει πλέον προϊόντα που μπορεί να ξοδέψει τα Bitcoin του καθώς όλο και περισσότεροι έμποροι ιδίως στην Αμερική δέχονται Bitcoin.

Ενα χρόνο πριν σχεδόν πουθενά δεν μπορούσες να αγοράσεις με Bitcoin και το μόνο που είχες να κάνεις είναι απλά να τα κρατάς σαν χρυσό. Πλέον το νόμισμα από περιουσιακό στοιχείο μεταλλάσσετε ποιο πολύ σε μέσο συναλλαγής.

Πιστεύω ότι από εδώ και πέρα αν και όποτε συμβεί μια άνοδος της ισοτιμίας του θα είναι αρκετά ποιο σταθερή και θα διατηρηθεί με αυτές τις συνθήκες. Το βλέπουμε αυτό και στο πόσο ποιο μικρές διακυμάνσεις υπάρχουν στην ισοτιμία του χωρίς όμως να έχουν εξαφανιστεί τελείως γιατί ακόμα η αγορά του Bitcoin είναι αρκετά χειραγωγίσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι όπως το βλέπω η ισοτιμία θα πέσει και άλλο. Ταυτοχρονα πέφτει και το ευρώ εναντι του δολλαρίου, δεν ξέρω αν αυτα τα δυο έχουν καποια σχέση, αλλά η πτώση ειναι στην πραγματικοτητα πολύ μεγαλύτερη. Αν κάνει το ευρώ να ανεβει και το btc συνεχίσει να πέφτει ή μεινει σταθερο τότε η απωλεια ισοτιμίας θα είναι αρκετά μεγάλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι όπως το βλέπω η ισοτιμία θα πέσει και άλλο. Ταυτοχρονα πέφτει και το ευρώ εναντι του δολλαρίου, δεν ξέρω αν αυτα τα δυο έχουν καποια σχέση, αλλά η πτώση ειναι στην πραγματικοτητα πολύ μεγαλύτερη. Αν κάνει το ευρώ να ανεβει και το btc συνεχίσει να πέφτει ή μεινει σταθερο τότε η απωλεια ισοτιμίας θα είναι αρκετά μεγάλη...

Εαν εισαι σιγουρος, τοτε πουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισαι σιγουρος, τοτε πουλα.

 

 

έχω πουλήσει, περιμένω μπας και αναστηθει να ξαναπάρω. Απο την προηγούμενη εβδομάδα έχει πέσει άλλα 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...