Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδή είχε αναφερθεί στο συγκεκριμένο topic ότι μπορεί να έχει σχέση με το btc

 

Νεκρός σε τροχαίο ο μαθηματικός Τζον Νας, «Ένας Υπέροχος Άνθρωπος»

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231410179

 

 

:mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πεντε μικρες παραγραφοι ολη κ ολη η ειδηση και η πεμπτη μας λεει ποσα οσκαρ πηρε η ταινια για τη ζωη του και ποιος επαιζε. Οτι και να πω λιγο θα ναι.

 

Αιωνια του η μνημη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο μυαλό και ειλικρινά τεράστια απώλεια αν και ήταν πλέον προς την δύση της ζωής του και αργά η γρήγορα θα ερχόταν το τέλος :(

Για την ιστορία έχει αναφερθεί η εξωφρενική για κατά την γνώμη μου περίπτωση να ήταν αυτός ο Satoshi Nakamoto αλλά είναι αρκετά τραβηγμένο.

Ηταν πάντως μεγάλο μυαλό και ουσιαστικά ο θεμελιωτής της θεωρίας των παιγνίων καθώς όρισε το σημείο Νας μια κατάστασης όπου όλα τα εμπλεκόμενα άτομα βρίσκονται σε μια απόλυτη ισορροπία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μολις μου ρθε τουτο

 

 

 

 

-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA256

You are receiving this message because your email address is associated
with an account on bitcointalk.org. I regret to have to inform you that
some information about your account was obtained by an attacker who
successfully compromised the bitcointalk.org server. The following
information about your account was likely leaked:
- Email address
- Password hash
- Last-used IP address and registration IP address
- Secret question and a basic (not brute-force-resistant) hash of your
secret answer
- Various settings

You should immediately change your forum password and delete or change
your secret question. To do this, log into the forum, click "profile",
and then go to "account related settings".

If you used the same password on bitcointalk.org as on other sites, then
you should also immediately change your password on those other sites.
Also, if you had a secret question set, then you should assume that the
attacker now knows the answer to your secret question.

Your password was salted and hashed using sha256crypt with 7500 rounds.
This will slow down anyone trying to recover your password, but it will
not completely prevent it unless your password was extremely strong.

While nothing can ever be ruled out in these sorts of situations, I do
not believe that the attacker was able to collect any forum personal
messages.

I apologize for the inconvenience and for any trouble that this may cause.
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----

iF4EAREIAAYFAlVhiGIACgkQxlVWk9q1keeUmgEAhGi8pTghxISo1feeXkUMhW3a
uKxLeOOkTQR5Zh7aGKoBAMEvYsGEBGt3hzInIh+k43XJjGYywSiPAal1KI7Arfs0
=bvuI
-----END PGP SIGNATURE-----

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου ηρθε, αρα μαλλον δεν με επηρεαζει?

Οχι οτι χαλασε και ο κοσμος να μου εχουν κλεψει το λογαριασμο του bitcointalk βεβαια αλλα καλυτερα να τον αλλαξουμε ολοι τον κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πάντως να πέφτει scam στο forum με χακαρισμένα account. Σήμερα πόσταρε ο λογιαριασμός του mtgox που είχε να ποστάρει τρία χρόνια.. :P

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1068487.0

 

Να πω ότι μου ήρθε και η πρώτη μου πιστωτική η καλύτερα χρεωστική που φορτώνετε με Bitcoin και μπορείς να κάνεις όχι μόνο αγορές από παντού ακόμα και καταστήματα αλλά να τραβήξεις και χρήματα από ATM αν είσαι αμερική. Νομιζω ευρώπη δεν δουλεύει. Η κάρτα είναι της Bit-x

 

https://bit-x.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό και αν είναι είδηση μπόμπα.. :P

 

O ιδρυτής της Visa, πρώην CEΟ της citibank καθώς και ο πρώην γραμματέας του υπουργείου οικονομικών των HΠΑ μπαίνουν ως σύμβουλοι στο Bitcoin Startup Xapo

 

http://www.bitcoin-gr.org/?p=2174

https://blog.xapo.com/announcing-xapos-advisory-board/

 

απλά το τρένο έχει ξεκινήσει για τα καλά :)

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισοτιμία όπως έχω πει θα πέφτει η τουλάχιστον θα μένει σε αυτά τα χαμηλά για αρκετό καιρό ακόμα. Ακόμα είμαστε στην εποχή του mining δλδ της δημιουργίας των Bitcoin και η ισοτιμία θα ανέβει μόνο αν περάσει αυτή η εποχή. Δλδ μετά το επόμενο split το 2016 μπορεί και το μεθεπόμενο.

Τι εννοεις?Δηλαδη σε καποια στιγμη το 2016 θα σταματησει το mining και θα χρησιμοποιουνται μονο τα ηδη υπαρχων?Αν συμβει αυτο  εγω πιστευω οτι θα πεσει δεν θα ανεβει.θα μειωθει πολυ το ενδιαφερον.

Αυτην την στιγμη ενα τεραστιο ποσοστο miners αγοραζει και πουλαει καθημερινα το οποιο και δημιουργει μεγαλο ενδιαφερον προς το bitcoin ,καθως και η μεγαλη ανοδος των προηγουμενων ετων δημιουργησε ενα μεγαλο ενδιαφερον σε eshops να δεχονται bitcoin που ισως να βγαζανε μεγαλο κερδος κρατοντας τα για ενα διαστημα.Επισης τα μεγαλα σκαμπανεβασματα της τιμης τραβανε ενα ποσοστο "brokers".

Η σταθερη τιμη και το σταματημα του mining ειναι δεδομενο 1) θα διωξει την επομενη μερα τους miners καθως δεν εχουν λογο να ασχοληθουν αλλο.2)Οι brokers δεν θα εχουν λογο να ασχοληθουν γιατι πλεον δεν θα εχει ζουμι να βγαλουν απο την αγοραπωλησια.Τα eshop θα συνεχισουν να ασχολουνται μονο εφοσον δεν χανουν λεφτα απο την ισοτιμια.

Με τα δεδομενα 1 και 2 να συμβαινουν(αν καταλαβα καλα απο αυτα που εγραψες ειναι φυσιολογικο να συμβουν) ειναι δεδομενο οτι μειωνεται το ενδιαφερον οποτε και η τιμη γιατι ειναι συνδεδεμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι εννοεις?Δηλαδη σε καποια στιγμη το 2016 θα σταματησει το mining και θα χρησιμοποιουνται μονο τα ηδη υπαρχων?Αν συμβει αυτο  εγω πιστευω οτι θα πεσει δεν θα ανεβει.θα μειωθει πολυ το ενδιαφερον.

Απο καταβολης Bitcoin γνωριζουμε οτι θα υπαρξουν 21 εκατομμυρια Bitcoins. Μολις φτασει αυτος ο αριθμος, δεν θα υπαρχει περαιτερω δημιουργια (aka mining).

Αυτη τη στιγμη κυκλοφορουν ~14.2 εκ. bitcoins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τους πρώτους μήνες του 2016 θα βγαίνουν τα μισά από τι βγαίνουν σήμερα. Σήμερα δλδ βγαίνουν 25 ανά 10 λεπτά και το 2016 θα βγαίνουν 12.5 ανά 10 λεπτά με το 2018 να γίνετε ακόμα μια μείωση στο μισό.

Με λίγα λόγια bitcoin θα βγαίνουν για τα επόμενα 140 χρόνια αλλά θα είναι φοβερά δύσκολο να τ παράγει κάποιος. Αυτό αυξάνει την σπανιότητα τους με συνέπεια να αυξάνει την αξία τους. 

Το bitcoin δες το σαν έναν ψηφιακό χρυσό η καλύτερα ένα τελείως αποπληθωριστικό νόμισμα.

Ακόμα και μετά τα 140 χρόνια που θεωρητικά θα έχουν βγει όλα τα bitcoin οι miner θα παίρνουν token για την δουλειά που κάνουν. Να ξέρεις ότι αυτό το μικρό fee που πληρώνουμε για να γίνονται γρήγορα οι συναλλαγές στο bitcoin πάει στους miner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...