Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω γιατί αλλά λέω να γράψω καμία μπούρδα που μου έρχεται μετά την παρουσίαση αυτή lol

 

Η amd δεν ήταν δυνατό να συνεχίσει την στρατηγική των δύο μικρών πύρινων, και επιτέλους ΙΜΗΟ επανέρχεται με ένα μεγαλύτερο πυρήνα.

Τα εύκολα free rides από τα εργοστάσια τελείωσαν και το βλέπουμε χρόνια και στα cpus.

Είναι λογικό nV και amd να προσπαθούν να εξελίξουν αρχιτεκτονικές αποδοτικές κατά δύναμη, και στα όρια των σημερινών τεχνολογιών λιθογραφίας.

 

Καταρχάς θεωρώ ότι ήταν σχετικά εύκολο το έργο της amd για το νέο πυρήνα. Αξιοποίησε το GCN με μικρές αλλαγές εδώ και πάνω από δύο χρόνια. Γενικά το GCN τους βγήκε καλό. Τόσο την περίοδο 7970 όσο και σήμερα, σχετικά αποδοτικό, και εύκολα προσαρμόσιμο και scalable. Και κέρδισαν και αρκετά design wins σε όλους τους τομείς πλην της εξαιρετικά χαμηλής κατανάλωσης για μικρά-φορητά.

 

Ο νέος πυρήνας και η νέα κάρτα παρόλα αυτά δείχνουν μεγάλες διαφοροποιήσεις από την ως τώρα στρατηγική της nV

Η nV είχε από την πρώτη στιγμή ένα πυρήνα τέρας. Πανάκριβο, σπάνιο να δουλεύει ολόκληρος, με στόχο να καλύψει και την επαγγελματική αγορά. Στα όρια του εφικτού μεγέθους πραγματικά. Ενώ η ΑΤΙ με ένα μικρό πυρήνα κατάφερε αρχικά να ανταγωνίζεται το 104 και να πουλάει κάρτες στους απανταχού gamers. Το τερατώδες 110 πέρασαν πολλά χρόνια για να καταφέρουν να το προωθήσουν στους gamers και τότε πάλι κουτσουρεμένο.

Τελικά αξίζει να αναρωτιέται κανείς εάν ήταν λίγο πιο μικρό εάν τελικά θα τους είχε εξυπηρετήσει καλύτερα.

 

Η ati ως τώρα δεν έχει αρχίσει της hi-end-ιλες της nV, με τις μεγάλες εντυπωσιακές ακριβές ψήκτρες  και τις απίθανες τιμές.

Πολλοί παραπονιούνται και για τις μεγάλες καταναλώσεις και θερμοκρασίες που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια στα PC

 

Δεν είναι όλοι οι gamers hi-end-αδες ούτε οικολόγοι φυσικά – και θα ξαναπώ την άποψή μου…

 

Εδώ και 20 χρόνια κοντά , όποιος ασχολείται με κάρτες γραφικών, σίγουρα σε κάποια στιγμή θα έχει αγοράσει θορυβώδη κάρτα

Και σίγουρα σε κάποια στιγμή θα έχει αγοράσει και ενεργοβόρα κάρτα

 

Ο πρώτος αναμάρτητος να μου πετάξει μια κοτρόνα δηλαδή. Αλλά PLZ, μην μου πετάτε κοτρόνες αν έχετε ως τώρα αγοράσει μονό μια ή δύο κάρτες υψηλών επιδόσεων.

 

Κάποτε θεωρούσαμε τέρας φασαρίας την geforce 5900 ultra – την είχα και αυτή :D

 

Σήμερα λέμε για την 290X

 

!Άποψη μου: Σε gamer / workstation, πάλι καλά που μπορούμε να καταναλώνουμε τόσα watt, εάν θέλουμε. Πάλι καλά που το όριο για κάρτες γραφικών δεν είναι τα 100watt. Έχουμε δει κάρτες να καταναλώνουν κοντά 300 watt, και δε θα σταματήσουμε να βλέπουμε κάρτες σε αυτή την κατηγορία κατανάλωσης. Ισα ισα μας έρχονται δύσκολα χρόνια από πλευράς εργοστασίων παραγωγής, οπότε θα είναι όσο περνά ο καιρός πιο συχνό φαινόμενο.

 

!Άποψη μου: Σημαντικότερο είναι ότι τα τελευταία χρόνια γίνεται μεγάλη οικονομία όταν η κάρτα είναι idle. Εκεί είναι που κερδίσαμε πολύ σε κατανάλωση. Γιατί στο τέλος του μηνά η idle κατανάλωση ήταν που μας πόναγε πριν 5 χρόνια.

 

Περί φασαρίας: Έχουμε πια ακούσει κάρτες τρελλών dbA, που να μετρήσετε και dbC να δείτε τι γίνεται…

 

Η ατι προφανώς πήρε μια απόφαση. Δε τους δικαιολογώ. Αλλά έβαλαν φθηνή σχετικά ψήκτρα σε σχέση με της ψήκτρες της nV. Φοβάμαι όμως ότι εάν έβαζαν πιο ακριβή ψήκτρα , θα έπρεπε να ανεβάσουν το κόστος $10-25 , και αναρωτιέμαι εάν έκαναν καλά. Στην  τιμή αυτή πάντως προφανώς και δεν πειράζει κανέναν.

Ενώ προσωπικά δεν έχει περάσει κάρτα από τα χέρια μου που να μην έχω βάλει τον ανεμιστήρα στο 100% (όταν ήταν εφικτό).

!Άποψη μου: ο τρελαμένος, φυσικά και θα φτάσει στα όρια της την κάρτα και την ψύξη, και ας κάνει όση φασαρία!

 

Απλά τα πράγματα, όποιος θελήσει σουπερ νουπερ ψήκτρες σε ένα δυο μήνες βάζει ότι θέλει. Αλλά σήμερα έχουμε μια κάρτα που εάν δε σε νοιάζει η κατανάλωση και η φασαρία φτάνεις gamer-wise τον τιτάνα των 1000 ευρώ.

 

Αντίστοιχο σύστημα περιορισμού στους 95 κελσίου δεν έχει ξαναδουλέψει κανείς μας. Είναι ευπρόσδεκτο κατά την άποψή μου.

Πρόκειται για μια νέα ισορροπία που επετεύχθητε σε αυτή τη γενιά και βάση του τι καταφέρνουν τα εργοστάσια.

Ενδιαφέρον θα το έλεγα μάλιστα , δε βιάζομαι να το καταδικάσω.

 

Μη ξεχνάμε ότι χωρίς TriGate και η επόμενη γενιά καρτών όταν με το καλό έρθει προς το τέλος της επόμενης χρονιάς … θα έχει προβλήματα που βλέπουμε και στις τελευταίες γενιές intel. Ενώ κάτι που πολλοί ξεχνούν είναι ότι όντος την εποχή των AGP και PCI να μη πάμε πιο πίσω, εάν μπορούσαμε να σπρώξουμε τόσο ρεύμα στις τότε κάρτες μας , θα το είχαμε κάνει, θα το είχαμε δοκιμάσει!

 

Δεν πρέπει παρόλα αυτά να μπερδεύουμε το σήμερα με το χθες.

 

Σοβαρές ερωτήσεις:

 

Θα προτιμούσε κανείς το Hawaii, 200MHz κάτω για να είναι οικονομικό και ήσυχο???

 

Θα προτιμούσε κανείς το REFERENCE Hawai, 50 ευρώ πάνω , για full metal jacket ψύξη. (σε ένα μήνα θα υπάρχουν λύσεις άλλωστε) ???

 

Εάν απλά δεν σας αρέσει ο πυρήνας ή η ΑΜΔ ή θα θέλατε ο φούρνος να έχει βγάλει κάτι άλλο, οκ κάντε ευχές. Αλλά αυτό το τσιπάκι βγήκε από το φούρνο, και έτσι μας το σερβίρουν σήμερα reference και φθηνό και φασαριόζικο.

Heck , κάποιες φορές όλοι προτιμάμε το underdog, το φασαριόζικο , δευτεράτζα, που έχει γκάζια.

Δεν είμαστε όλοι για χλιδές

Ένα αντίστοιχο ερώτημα την ουσία είναι , φρου φρου και αρώματα , ή δώστα όλα?

 

Δε λέω ότι είναι η σωστή απάντηση.

Αλλά αυτή ήταν η απάντηση  της amd προφανώς.

Κάποιοι θα την αγαπήσουν          

Κάποιοι θα τη μισήσουν

 

Άρα αυτό μας έβγαλε ο φούρνος – εργοστάσιο. Και στην συνέχει έτσι μας το σέρβιρε η ATI. Με τις αδυναμίες και τα προτερήματα του.

Όσοι θέλουν να περιμένουν επόμενη γενιά μπορούν, αλλά άποψη μου, και στην επόμενη γενιά θα δούμε τέτοιες λύσεις.

 

Νομίζω ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο σεντόνι που έχω γράψει ποτέ…

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΣΟ!?!??!?!??? Ο_Ο Εξωπραγματική τιμη θα ελεγα εγω..

 

Nai Zappee καπου εκει ειναι,και οι oc υλοποιησεις ειναι και παραπανω απο την 7870χt..

 

Thanks! Βλεπω οτι η AMD το κυνηγησε πολυ καλα πλεον. Η 270x φθηνοτερη (σχετικα) απο 7870/7870Ghz/7870Xt και η 280x φθηνοτερη απο 7970/7970Ghz..Πολυ σωστα πραγματα για 2 χρονια μετα τη σειρα 7xxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να αγοράσει κανείς από εδώ μέσα κάρτα που παίζει "μαμά" στους 95 βαθμούς;

 

Πολλοί και σε πάω ένα στοίχημα …

 

Βάση της προηγούμενης εμπειρίας μου …

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να αγοράσει κανείς από εδώ μέσα κάρτα που παίζει "μαμά" στους 95 βαθμούς;

Αρκετοί, που θα δώσουν και λίγα παραπάνω λεφτά για cooler και πάλι θα συμφέρει σε σχέση με την αντίστοιχη από πράσινη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί, που θα δώσουν και λίγα παραπάνω λεφτά για cooler και πάλι θα συμφέρει σε σχέση με την αντίστοιχη από πράσινη 

χανουν την εγγυηση ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χανουν την εγγυηση ομως!

 

 

Παίδες συγνώμη αλλά παραδοσιακά ένα (αυθαίρετο) 99% του κόσμου που παίρνει reference δεν αλλάξει ψήκτρα.

Σιγά μην αλλάξει αυτό σε αυτή τη γενιά.

Και φυσικά αυτό το μικρότερο του 1% που θα βάλει το block του … μάλλον δεν ενδιαφέρεται και για εγγυήσεις, έχει καταστρέψει πολλές εγγυήσεις στο παρελθόν …

Ο κανόνας είναι ότι θα μείνουν με αυτή την ψύξη. Τα άλλα είναι φούμαρα.

 

Κοιτά κάποιοι

:p θα κάνουν πέτρα την καρδία τους :p

και θα ανεχτούν το θόρυβο σε σχέση με τον τιτάνα για ένα πεντακοσαρικάκι διαφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασια ειναι στους 95 λογω υπερχρονισμου, αν ειχε boost στα 900 θα ειχε χαμηλωτερη θερμοκρασια.

 

Εσυ κοιτας μονο την θερμοκρασια δεν κοιτας την συχνοτητα

Πιστευω οτι εχεις αδικο σε αυτο... Αν ειχε boost στα 900,  θα ειχε μικροτερο θορυβο για να εχει ενα win εκει με την θερμοκρασια κολλημενη στα 95, μιας και με το υπαρχον cooler εχει μεγαλο defeat. Αυτο φαινεται απο τα modes. Βλεπε, το ενα ειναι 800Mhz-1000 φαση quiet και throttlarei με θερμοκρασια 95, και το αλλο 1000Mhz ακατεβατα (εκτος αν υπαρχουν στοιχεια για throttling να με διορθωσει καποιος) παλι στα ιδια απο θερμοκρασιες, αλλα με πολυ περισσοτερο θορυβο.

 

Δεν τους ενδιεφερε η θερμοκρασια, την βγαλαν απο παραμετρο και την κρατησαν στα μεγιστα ορια για να παιζουν με επιδοσεις/θορυβο. Αν τους ενδιεφερε, θα βλεπαμε διαφορετικο quiet mode. (ακομα πιο μικρο performance πχ, αλλα με καλυτερα αποτελεσματα τοσο σε θερμοκρασιες οσο και σε θορυβο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει που συγκρινουμε τηε 290x με τιτανα....που στα λεφτα του τιτανα εχουνε 2x290x και επιδοσεις στον θεο πραγματικα...χαχα

αντε να ρθει η 290x! αντε αντε.....χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...