Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά αυτό το τελευταίο το ακούμε χρόνια..

Και για τα tablets ακούγαμε χρόνια και όμως έγινε. Για να γίνει θέλει και την ανάλογη δουλειά που είναι αρκετά μεγάλη συζήτηση, γιατί το να πετάξεις απλά μια "smart" συσκευή στην αγορά που κάνει Α, Β, Γ δεν λέει τίποτα. Το κλειδί της υπόθεσης είναι το περιεχόμενο και εδώ θέλει βαρβάτες συμφωνίες και συμβόλαια με μεγάλους οργανισμούς.

 

Τέλος πάντων για τα low level API αναμένατε αντίδραση από την MIcrosoft. Δεν θέλει τίποτε άλλο από το να ενσωματώσει ένα low level στο D3D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον χώρο της tv πάντως ψάχνονται και η Google και η Intel δε κινείται μόνο η Αpple  :)

 

Για την M$ γίνε πιο συγκεκριμένος...Έχεις καμμιά πληροφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον χώρο της tv πάντως ψάχνονται και η Google και η Intel δε κινείται μόνο η Αpple  :)

 

Για την M$ γίνε πιο συγκεκριμένος...Έχεις καμμιά πληροφορία;

 

Αν συνεχίσει η Intel έτσι στο μέλλον θα γίνει δεύτερη Nokia. Η Google δεν πουλάει hw. ΄

 

Δεν υπάρχει λόγος να γίνω πιο συγκεκριμένος για την Microsoft. Σιγά μην αρχίσει ο καθένας να βγάζει το δικό του API και παραμείνει η Microsoft αμέτοχος θεατής. To Μantle δημιουργήθηκε ακριβώς για να πολεμήσει τις αδυναμίες τoυ υπάρχων ΑΡΙ, εσύ τι ακριβώς θα έκανες αν το έβλεπες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία που δε πουλάει hw η Google, είδαμε που είναι εδώ και καιρό δίχως να πουλάει.

 

 

Α για την MS μιλάμε υποθετικά.Εγώ θα κοιτούσα να βελτίωνα το dx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά. Αυτές τις μέρες, την επόμενη εβδομάδα θα αγορασω κάρτα γραφικών.Θα δώσω μέχρι 200 ευρω. Ούτε σεντ παραπάνω γιατί θέλω να πάρω και τα άλλα βασικά δηλ, μητρική, και επεγεργαστη, Επειδή οι σελίδες είναι ατελείωτες και πράγματι ευτυχώς που υπάρχουν απίστευτα παιδιά γνώστες εδώ μέσα,  θα θελα τη βοήθειά σας.Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί κάπου αλλού, δεν το βρήκα όμως.Τι θέλω να πω. Εγω λοιπόν δεν ξέρω από μάρκες. Δεν ξέρω αν είναι καλή η  AMD η ΑΤΙ η Gigabyte κ.λπ, Ας πούμε λοιπόν, ότι εγώ διαβάζω αυτά, χωρίς να αναφέρω τις μάρκες, εκτός αν παίζουν βασικότατο ρόλο: 1) Ταχύτητα Επεξεργαστή: 980 MHz Μνήμη: 2 GB GDDR5, Ταχύτητα Μνήμης: 6008 MHz Memory Bus: 192 bit 2) Ταχύτητα Επεξεργαστή: 1100 MHz Μνήμη: 2 GB GDDR5, Ταχύτητα Μνήμης: 4800 MHz Memory Bus: 256 bit 3)Ταχύτητα Επεξεργαστή: 1071 MHz Μνήμη: 1 GBGDDR5, Ταχύτητα Μνήμης: 5400 MHz Memory Bus: 128 bit.  Θα μπορούσα λοιπόν να καταλάβω ποια από τις τρεις αυτές είναι η καλύτερη και μόνο απο αυτά αυτά δεδομένα, όπως προείπα? Που σημειωτέον είναι τυχαία αλλά ξέρω τις μάρκες (κατασκευαστές).

Συγνώμη για το χρόνο σας αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί. Παλεύω μόνος μου, είπα μια φορά να διαθέσω από το υστέρημά μου,  και δεν έχω βοήθεια από πουθενά και απλώς αποφάσισα εδώ. Στα δύσκολα εδώ 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν μπορεις να καταλαβεις απο αυτα τα στοιχεια που λες εαν ειναι καλη μια καρτα η οχι.μονο εαν τις συγκρινεις με το ιδιο μοντελο και οχι με διαφορετικες καρτες.

για ποιες καρτες κοιτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μπορούσα λοιπόν να καταλάβω ποια από τις τρεις αυτές είναι η καλύτερη και μόνο απο αυτά αυτά δεδομένα, όπως προείπα? Που σημειωτέον είναι τυχαία αλλά ξέρω τις μάρκες (κατασκευαστές).

Συγνώμη για το χρόνο σας αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί. Παλεύω μόνος μου, είπα μια φορά να διαθέσω από το υστέρημά μου,  και δεν έχω βοήθεια από πουθενά και απλώς αποφάσισα εδώ. Στα δύσκολα εδώ

Τα χαρακτηριστικα που ανεφερες ολα,εχουν νοημα,οταν μιλας για ιδια εταιρεια(ΑMD),και ιδια υλοποιηση.Δηλαδη αν μιλαμε για μια καρτα της gigabyte(υλοποιηση),και AMD(Εταιρεια),τοτε ναι,σαφως η καρτα με τα 1071 στον πυρηνα ειναι ανωτερη απο αυτην με τα 980.Το ιδιο και στην μνημη.Προσεξε ομως.Εαν ομως π.χ πας να συγκρινεις nvidia με 256 bit,με μια 384 amd δεν σημαινει οτι η πρωτη θα μπορουσε να υστερει.Στο συνολο η καρτα λειτουργει καπως διαφορετικα.Προσεξε ομως.Θα πρεπει να μιλαμε και για καρτες της ιδιας γενιας πανω κατω.

Δηλαδη δεν μπορεις να συγκρινεις μια π.χ τυχαια το λεω,σειρα 4χχ nvidia με 320 bit memory interface,με μια καρτα γενιας 7χχ με 256 bit.Η 7χχ ειναι σαφως ανωτερη λογω διαφορετικης αρχιτεκτονικης ΑΛΛΑ και περισσοτερων cuda(επεξεργαστικων μοναδων).

Eιναι λιγο μπερδεμενη η ιστορια,και αν δεν τα παρακολουθεις ευκολα θα χαραμισεις τα χρηματα σου.Εγω θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα τοπικ,με τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη σου,και τα παιδια εδω θα σου προτεινουν το καλυτερο στα χρηματα που επιθυμεις να δωσεις.Μην σε πιανει πανικος,απλα ρωτα και εξηγησε και για τι χρηση προοριζεται.Επειδη σε γενικες γραμμες μπορει οντως να κανεις λαθος,αν δεν εχεις γνωσεις πανω σε αυτο που ζητας καλυτερα ρωτα,και θα βοηθηθεις τα μεγιστα.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με μπέρδεψες καθόλου καλέ μου φίλε και σε ευχαριστώ πολύ, όπως και το φίλο Τhano. Πάντως η σειρά που τις ανέφερα είναι 1)  MSI GeForce GTX650 Ti Boost 2GB 2)  Gigabyte Radeon HD7870 2GB Ultra Durable και 3)  EVGA GeForce GTX650 Ti 1GB SuperSuperClocked (Assassin's Creed III) και είναι εντελώς τυχαίες μήπως και καταλάβαινα τίποτα.

 

 

 

Εγώ κοιτάζω για μια από αυτές

 

Gigabyte GeForce GTX650 Ti Boost 2GB OC

Asus GeForce GTX650 Ti Boost 2GB DirectCU II OC

Gainward GeForce GTX650 Ti Boost 2GB

ή ότι άλλο μου πείτε εσεις μέχρι και 200e. Απλώς δεν πρέπει να είναι το σωστό θέμα εδώ και πείτε μου αν πρέπει να το πάω κάπου αλλού.Επίσης γλυκοκοιτάζω και αυτόν τον επεξεργαστή, FX 8350(AM3+,4,0 GHz,16 Mb, αλλά με ποια μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καρτες που κοιτας (μιλαω για τις 650ΤΙ boost ειναι πρακτικα ιδιες (με ελαχιστην διαφορα την gigabyte σε συγκριση με τις αλλες λογω ελαχιστα ανεβασμενου πυρηνα).

το καλυτερο που εχεις να κοιταξεις οταν κοιτας αυτες τις καρτες ειναι η εγγυηση της καθε εταιριας (τα χρονια δηλαδη) αλλα και το συστημα ψυξης (που και οι 3 εχουν πολυ καλο).

μεχρι ποσα χρηματα για μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασαι καλά Thano...τον επεξεργαστή από σένα τον είδα :fear:, τον έψαξα και κατοχυρώθηκε μάλλον. Για να τον  έχεις...

Γύρω στα 100 με 120, όχι παραπάνω...Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη μαλώνεις... :whistle: Έγινε. Μιας και είμαστε στις κάρτες γραφικών να μου πρότεινες κάποια άλλη εκτός τις παραπάνω ή να τα που με στο άλλο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...