Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το Android smartphone που κατασκεύαζε η Nokia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το αστειο τις υπόθεσης ειναι αυτοί που κράζουν το αντροιντ δεν έφτασαν ποτε στο 1ghz με τις συσκευές τους :P

 

Τα wp ειναι νεκρά απλά.

 

Το τραγικό είναι όσοι έχουν το Android χρειάζονται πολύ παραπάνω από 1GHz στις συσκευές τους για να κάνουν δουλειά.

Και νομίζουν ότι αυτό είναι καλό και καμαρώνουν κι όλας... 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τραγικό είναι όσοι έχουν το Android χρειάζονται πολύ παραπάνω από 1GHz στις συσκευές τους για να κάνουν δουλειά.

Και νομίζουν ότι αυτό είναι καλό και καμαρώνουν κι όλας... 

Το αστειο τις υπόθεσης ειναι πως στο iphone οσα ghz και να εχεις πάλι άπατα πάνε :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι καταλήξαμε πάλι σε smartphone OS war.

 

-_-

 

 

Όσο για αυτό που είπα στην mid-range θες WP, ενώ όσο ανεβαίνεις μπορεις να βάλεις Android, το διαπίστωσα μέσα στο καλοκαίρι.

 

Έτυχε να έχω στην κατοχή μου διάφορα κινητά τον περασμένο χρόνο, και φέτος το καλοκαίρι πήρα ένα HTC 8S (mid-range, μην το αρνηθεί κανείς), και ένα Samsung Ativ S (high end υποτίθεται, με οθονάρα, καμεράρα για τα δεδομένα της προ Nokia 1020 εποχής, κτλ κτλ). Πριν από αυτά είχα ένα SGNote I, και πλέον έχω SGS4.

 

Ε, θεωρώ ότι το Ativ S χαραμιζόταν με WP, όπως επίσης ζοριζόταν αρκετά το Dualcore 1GB-ram SGNote1 με Android 4.1.

 

Από την άλλη, το mid-range 8s ήταν σφαιράτο (συγκρίσιμο μάλιστα με το πολύ καλύτερο Ativ S) ενώ πλέον στο SGS4 το Android βρήκε το κατάλληλο Hardware να παίξει.

 

Ενδεχομένως να εξαρτάται και από την χρήση που κάνει ο καθένας. Δεδομένου πάντως πως το workflow μου σε όλες αυτές τις συσκευές ήταν παρεμφερές (wifi συνέχεια ανοιχτό, tethering τουλάχιστον 3 ώρες τη μέρα, data αβέρτα, πολλά βίντεο, πολλή μουσική και άπειρες φωτογραφίες), μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το συγκρίσιμο από συσκευή σε συσκευή.

 

Το point μου; Καλά κάνει η Nokia και εδραιώνεται με φτηνά και ποιοτικά Windows Phones, αλλά αν θέλει να βάλει Android, να το βάλει στα high-end της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι καταλήξαμε πάλι σε smartphone OS war.

 

-_-

 

 

Όσο για αυτό που είπα στην mid-range θες WP, ενώ όσο ανεβαίνεις μπορεις να βάλεις Android, το διαπίστωσα μέσα στο καλοκαίρι.

 

Έτυχε να έχω στην κατοχή μου διάφορα κινητά τον περασμένο χρόνο, και φέτος το καλοκαίρι πήρα ένα HTC 8S (mid-range, μην το αρνηθεί κανείς), και ένα Samsung Ativ S (high end υποτίθεται, με οθονάρα, καμεράρα για τα δεδομένα της προ Nokia 1020 εποχής, κτλ κτλ). Πριν από αυτά είχα ένα SGNote I, και πλέον έχω SGS4.

 

Ε, θεωρώ ότι το Ativ S χαραμιζόταν με WP, όπως επίσης ζοριζόταν αρκετά το Dualcore 1GB-ram SGNote1 με Android 4.1.

 

Από την άλλη, το mid-range 8s ήταν σφαιράτο (συγκρίσιμο μάλιστα με το πολύ καλύτερο Ativ S) ενώ πλέον στο SGS4 το Android βρήκε το κατάλληλο Hardware να παίξει.

 

Ενδεχομένως να εξαρτάται και από την χρήση που κάνει ο καθένας. Δεδομένου πάντως πως το workflow μου σε όλες αυτές τις συσκευές ήταν παρεμφερές (wifi συνέχεια ανοιχτό, tethering τουλάχιστον 3 ώρες τη μέρα, data αβέρτα, πολλά βίντεο, πολλή μουσική και άπειρες φωτογραφίες), μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το συγκρίσιμο από συσκευή σε συσκευή.

 

Το point μου; Καλά κάνει η Nokia και εδραιώνεται με φτηνά και ποιοτικά Windows Phones, αλλά και τα 250 ευρώ που έδωσα στο highend (υποτίθεται) Ativ S, δεν θα τα ξανάδινα.

Το android για καθημερινή χρήση δεν χρειάζεται τιποτα παραπάνω απο 1ghz και 512ram 

Αυτη ειναι η άποψη μου .

Το να κλεινεις τις εφαρμογές κάπου καπου και να μην εχεις 2-3 παιχνίδια να τρέχουν πίσω ειναι λογικό.

Το να μη βαζεις 500widget στο homescreen σου παλι ειναι λογικότερο.

Αλλα αν παλι κάποιος/α ειναι τεμπέλης τοτε στα dev tools το κανεις να λειτουργεί ως wp ή ios μη κρατώντας δηλαδή σε λειτουργία εφαρμογές στο παρασκήνιο (ψευδό multitask). 

Συμφωνώ μαζι σου ως το πως το χρησιμοποιεί κάποιος.

Το εχουμε δει σε windows,macinosh πχ εκκίνηση να ανοίγουν μετα απο 1+λεπτο οταν ο μέσος ορος ειναι 30 δευτερόλεπτα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το αστειο τις υπόθεσης ειναι πως στο iphone οσα ghz και να εχεις πάλι άπατα πάνε :D

 

Η εμπάθειά σου είναι προφανής: ποιος ανέφερε το iPhone; 

Ίσως δεν έχεις φτάσει ακόμη το 1GHz για να σκεφτείς μέχρι εκεί... 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αμφιβολιες. Θα ηταν αλλη μια μεγαλη εταιρια που θα στριμωχνοταν μαζι με τις αλλες,ενω τωρα στην ουσια παιζει μπαλα μονη της

 

Οντός παίζει μπάλα μόνη της στην Γ Εθνική. φοβερή στρατιγική.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντός παίζει μπάλα μόνη της στην Γ Εθνική. φοβερή στρατιγική.. :P

Ας κρατηθούν και οι άλλες στη κορυφή της Α' Εθνικής για 14 ολόκληρα χρόνια (1998-2012), κι ας πέσουν μετά.

Άλλωστε εδώ διαβάσαμε πρόσφατα ότι δε τη χάλασαν και ιδιαίτερα τα Windows Phone!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γι αυτό η Nokia άνηκε στην Nokia τότε ενώ τώρα ανήκει στην Microsoft.

To τι θα γίνει από εδώ και πέρα δεν το ξέρουμε βέβαια ,αλλά σαν κίνηση της τότε Nokia πρέπει να ήταν η πιο αποτυχημένη ever.

Ακριβώς αυτό. Η Nokia είχε το 40% και τώρα έχει το 90% του 10% της αγοράς. Μέχρι να αναπτυχθούν τα Windows Phone η Nokia βγήκε εκτός αγοράς.

Και γω πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να βγει το Normandy. Όλοι οι κατασκευαστές έχουν τέτοια prototypes στα οποία πειραματίζονται με άλλα OS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο τις υπόθεσης ειναι αυτοί που κράζουν το αντροιντ δεν έφτασαν ποτε στο 1ghz με τις συσκευές τους :P

 

Τα wp ειναι νεκρά απλά.

Πες μου σε παρακαλω τι κινητο εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...