Προς το περιεχόμενο

αφαίρεση Copy protected σε εικόνες απo CD


Killex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί πολύ απλά, όπως είπα και παραπάνω, δεν τους έδωσε κανονικές φωτογραφίες (πχ σε raw) αλλά χαμηλής ανάλυσης αντίγραφα τα οποία και προστάτεψε με watermark.

Και η "γνωστή τακτική" που αναφέρεις είναι σε κέντρα διασκέδασης. Εκεί, ακόμα και γλέντι της βάφτισης να κάνεις, μπορεί πάντα να υπάρχει ο φωτογράφος του μαγαζιού ο οποίος ουδεμία σχέση έχει με την βάφτιση ή τον γάμο και δουλεύει ακριβώς όπως λες εσύ.

Και όσο για αυτά τα "απλή φωτογράφιση" που έχουμε γίνει όλοι ειδικοί και μιλάμε για "απλά" πράγματα (απλό βάψιμο, απλό κούρεμα, απλό format, απλή αντικατάσταση αντλίας βενζίνης και δεν ξέρω γω τι άλλα "απλά") όποιος τα βρίσκει "απλά" να τα κάνει μόνος του και να μην τρέχει στους "κλέφτες". Γιατί όταν πάει, και συμφωνήσει και μετά αλλάξει εκείνος (ο πελάτης) τα θέλω του (κατόπιν εορτής) μάντεψε ποιος γίνεται τελικά "κλέφτης".

 

Το πιο πιθανό είναι ο φωτογράφος να μην του το έθεσε ξεκάθαρα και πάνω στο άγχος για την προετοιμασία να ξέφυγε η λεπτομέρεια στους πελάτες. Όπως και να χει στην εποχή της κρίσης ο πελάτης είναι θεός και τέτοιες ψιλικατζίδικες λογικές είναι απαράδεκτες. Σκέψου μόνο σε πόσους γνωστούς ο OP θα είπε για το περιστατικό που ίσως να ήταν πιθανοί πελάτες.

 

Δεν είναι όλα απόλυτα. Πολλές φορές θέλουμε και κάτι παραπάνω από ότι μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας αρκεί να μας σεβονται και οι επιχειρηματίες. Δεν μπορώ να θεωρώ λογικό ότι ενώ βγάζει τον μισθό του με 3 βαφτίσια ο άλλος, να ασχολείται με τέτοιες γυφτιές του στυλ 1ε η φωτογραφία (την οποία τράβηξα την ώρα που με είχες πληρώσει να τραβάω φωτογραφίες) γιατί έχω πνευματικά δικαιώματα και μ@μ@ω. Αν ήταν κάποιος δεν θα ασχολούταν με τους γάμους και τα βαφτίσια του καθενός.

 

Δεν μπορώ να διανοηθώ πως υπερασπίζεται κάποιος την λογική αυτή. Ο φωτογράφος είχε μισθωθεί με ένα χ πόσο για ψ χρόνο, που σημαίνει πως οτιδήποτε έκανε σε αυτό το ψ διάστημα ανήκει στον εκμισθωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

............................Δεν μπορώ να διανοηθώ πως υπερασπίζεται κάποιος την λογική αυτή. Ο φωτογράφος είχε μισθωθεί με ένα χ πόσο για ψ χρόνο, που σημαίνει πως οτιδήποτε έκανε σε αυτό το ψ διάστημα ανήκει στον εκμισθωτή.

 

Πιθανότατα δεν διάβασες (ή ίσως και να διάβασες αλλά απλά διαφωνείς, πράγμα σεβαστό) στην αρχή του νήματος σχετικές παραθέσεις που έχουν να κάνουν με θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Ακόμα και σε σοβαρές περιπτώσεις επιστημονικής έρευνας το σε ποιον ανήκουν τα αποτελέσματα και το copyright αυτής (ερευνητή  ή φορέα ο οποίος επιδοτεί την έρευνα) είναι προϊόν συζήτησης και πάντα ορίζονται γραπτά.

Και νομίζω ότι το να θεωρούμε de facto (χωρίς να γνωρίζουμε τους εμπλεκόμενους) ότι ο πελάτης είναι "αθώος" κακής συνεννόησης ή και κακοπιστίας και ο φωτογράφος είναι εκμεταλευτής είναι τουλάχιστον αφελές.

Και όπως ξαναείπα, όποιος πιστέυει ότι ο φωτογράφος δεν βάζει γνώση μέσα στη  δουλειά του ή ότι αυτή αξίζει ένα 100άρι γιατί πιθανόν τον εξοπλισμό αρκετών χιλιάδων που στοιχίζουν οι δύο τουλάχιστον μηχανές που θα έχει μαζί με 2-3 studio flash, τρίποδα, radio slave, κλπ τα βρήκε στο δρόμο, ε ας πάει να κάνει μόνος του τη δουλειά.

Δεν υποστηρίζω τον συγκεκριμένο φωτογράφο τον οποίο δεν γνωρίζω και μπορεί να είναι ο καλύτερος επαγγελματίας ή το μεγαλύτερο λαμόγιο της αγοράς.

Απλά με ενοχλεί το ότι βρίσκουν ορισμένοι απολύτως φυσιολογικό την υπαναχώρηση από κάθε δέσμευση γιατί "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο".

Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω αλλά όντας 30 χρόνια στο λιανικό εμπόριο, ουκ ολίγαις φορές (οι οποίες πληθαίνουν τελευταία) ο πελάτης κάνεις αισχρή εκμετάλλευση της δυσπραγίας της αγοράς ή ακόμα και της ανεργίας.

Εκμεταλεύεται τον φόβο του καταστηματάρχη να μην "χάσει τον πελάτη" (που τέτοιον πελάτη καλύτερα να τον χάσει) αλλά ακόμα χειρότερα τον φόβο του πωλητή για την δουλειά του και τον βάζει να κάνει (μεταφορικά) "τούμπες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πια κάνει αυτός ο εξοπλισμός; 20.000 ευρώ (όλα μαζί με το studio); Κάθε πότε τον ανανεώνει; Κάθε 5 χρόνια; Μιλάμε για 300-350 ευρώ το μήνα απόσβεση. 

 

Το κόστος του εξοπλισμού δεν είναι επιχείρημα ειδικά αν μιλάμε για κάποιον που είναι πολλά χρόνια στην αγορά. Θα μου πεις ΤΕΒΕ, φόροι κλπ, αυτά τα έχουν όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

 

Σαν de facto θεωρώ ότι οι φωτογραφίες στο OP είναι για τα μπάζα και όχι 600ε αλλά ούτε 100 δεν θα έπρεπε να πάρει, αλλά η συμφωνία είναι συμφωνία. Το θέμα μας είναι τα extra χρήματα που ζητάει μετά, που κατά 99% δεν το κατάλαβε ο πελάτης από την αρχή και για αυτό ευθύνεται ο επιχειρηματίας. Ο πελάτης καταρχάς μπορεί καν να μην γνωρίζει ότι η φωτογράφιση του υπάγεται σε πνευματικά δικαιώματα, δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει, πρέπει ο επιχειρηματίας να του το εξηγήσει ξεκάθαρα από πριν.

 

Εμένα αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο και δεν με είχε ενημερώσει κατάλληλα από την αρχή ο φωτογράφος, θα πλήρωνα τα extra που ζητούσε αλλά θα φρόντιζα να μην μπορεί ποτέ να βρει δουλειά από όλους τους γνωστούς μου. Για 50-60ε δηλαδή θα έχανε αρκετούς υποψήφιους πελάτες.

 

Η υποτίμηση των δικαιωμάτων του καταναλωτή είναι πολύ μεγάλη στη χώρα μας, ειδικά το να θεωρούμε εκ του ασφαλούς γυφτιά ή κουτοπονηριά του Έλληνα αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω δεν βαζω τονους πουθενα εκτός απο τις λεξεις που μπορει να παρερμηνευτουν οπου με αλλαγη θεσης του τονου η σημασια της λεξης αλλαζει, πχ στις λεξεις: αλλα, εκτος, μονο, ποτε, κλπ, κλπ.

 Εσυ βλεπω οτι εβαλες παντου τονους εκτός απο τις λεξεις "αλλα" και μονο" που ειναι οι μονες λεξεις στην προταση που μπορει να εχουν διπλη σημασια!! :blink:  Δηλαδη μπορει να αποδωθει διπλη ερμηνεια στην προταση(φυσικα διαβαζοντας τα υπολοιπα η ερμηνεια και ποια λεξη ηθελες να χρησιμοποιησεις γινεται μονοσημαντα) ειτε εαν σημαινει άλλα, ειτε εαν σημαινει αλλά και ειτε εαν σημαινει μόνο ειτε εαν σημαινει μονό.

 

Απορω γιατι εκανες αυτη τη διακριση και εαν ηταν συμπτωση(υπερ-δαιμονιωδη εαν ηταν πραγματι!) αυτο?

 

 

[EDIT]Χμμ, βλεπω οτι δεν εβαλες τονο και στο ωρες αρα μαλλον προκειται περι πολυ μεγαλης συμπτωσης(οχι διαμονιωδους γιατι πλεον με την μη εισαγωγη τονου στο ωρες εχουμε 3/16 και οχι 2/16 που δεν εβαλες τονο).

[EDIT-2]Η πιθανοτητα να μην εβαζες τονο στο "μονο" και στο "αλλα" και αφηνοντας 3 λεξεις χωρις τονο ηταν 1/40. Αρα μιλαμε για πραγματι πολυ μεγαλη συμπτωση και οχι διαμονιωδη, καθως εαν εβαζες τονο στις ωρες, η πιθανοτητα να μην εβαζες τονο στο "μονο" και στο "αλλα" και αφηνοντας 2 λεξεις χωρις τονο ηταν 1/560 που θα ηταν πραγματι δαιμονιωδη συμπτωση.

 

Σοβαρά τώρα έκατσες και το έγραψες όλο αυτό και δεν τρολλάρεις???  :shock:

 

Τις φωτογραφίες στο OP τις είδες; Ποια πολύωρη επεξεργασία βλέπεις εσύ σε γκρι φωτογραφίες χωρίς ίχνος contrast; Αυτό που κάνει ο φωτογράφος είναι απλά απάτη, δεν μιλάμε για φωτογραφίσεις που σε βγάζουν δωρεάν τις τυπώνουν και τις αγοράζεις άμα θες που είναι πολύ γνωστή τακτική. 600 ευρώ πήρε και μάλιστα για μια απλή φωτογράφιση βαφτισιών, δεν πήγε να βγάλει την δεξίωση του Λάτση που θα μπορούσε να την χρεώσει και 3 και 4000 ευρώ.

 

Αν δεν έχετε συνεργαστεί ποτέ με επαγγελματίες φωτογράφους καλό θα είναι να μην είσαστε απόλυτοι. Δεν μιλάμε για ανάθεση σε έναν φίλο μας που έχει καλή μηχανή και του λέμε "έλα να βγάλεις καμιά φωτό στη βάπτιση-γάμο" κλπ.

 

Οι φωτογραφίες αυτές στο cd είναι χαμηλής ανάλυσης και χωρίς επεξεργασία (όπως παλιότερα σου έδιναν μια κάρτα με εκτυπωμένες μικρογραφίες). Όταν όμως του ζητήσεις να στις παραδώσει κανονικά και τις πληρώσεις θα τις πάρεις όπως πρέπει. Η συμφωνία εξάλλου έγινε από την αρχή σχετικά με την ποσότητα των φωτογραφιών και την τιμή και δεν βλέπω το λόγο που "αγανακτείτε" λες και του τα πήρε με το ζόρι... Αν φώναζε τον Διαμαντόπουλο -ξέρω γω- θα του ζητούσε 6000 ευρώ για το 1/10 των φωτογραφιών, οπότε δεν κοστολογείται "με το κιλό" η δουλειά ενός φωτογράφου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πια κάνει αυτός ο εξοπλισμός; 20.000 ευρώ (όλα μαζί με το studio); Κάθε πότε τον ανανεώνει; Κάθε 5 χρόνια; Μιλάμε για 300-350 ευρώ το μήνα απόσβεση. 

 

Το κόστος του εξοπλισμού δεν είναι επιχείρημα ειδικά αν μιλάμε για κάποιον που είναι πολλά χρόνια στην αγορά. Θα μου πεις ΤΕΒΕ, φόροι κλπ, αυτά τα έχουν όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

 

Σαν de facto θεωρώ ότι οι φωτογραφίες στο OP είναι για τα μπάζα και όχι 600ε αλλά ούτε 100 δεν θα έπρεπε να πάρει, αλλά η συμφωνία είναι συμφωνία. Το θέμα μας είναι τα extra χρήματα που ζητάει μετά, που κατά 99% δεν το κατάλαβε ο πελάτης από την αρχή και για αυτό ευθύνεται ο επιχειρηματίας. Ο πελάτης καταρχάς μπορεί καν να μην γνωρίζει ότι η φωτογράφιση του υπάγεται σε πνευματικά δικαιώματα, δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει, πρέπει ο επιχειρηματίας να του το εξηγήσει ξεκάθαρα από πριν.

 

Εμένα αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο και δεν με είχε ενημερώσει κατάλληλα από την αρχή ο φωτογράφος, θα πλήρωνα τα extra που ζητούσε αλλά θα φρόντιζα να μην μπορεί ποτέ να βρει δουλειά από όλους τους γνωστούς μου. Για 50-60ε δηλαδή θα έχανε αρκετούς υποψήφιους πελάτες.

 

Η υποτίμηση των δικαιωμάτων του καταναλωτή είναι πολύ μεγάλη στη χώρα μας, ειδικά το να θεωρούμε εκ του ασφαλούς γυφτιά ή κουτοπονηριά του Έλληνα αγοραστή.

 

Ενώ το να ξεκινάμε ότι η κουτοπονηριά, η γυφτιά και ο αντιεπαγγελματισμός είναι δεδομένο για τον κάθε επαγγελματία (τον οποίο και δεν γνωρίζουμε αλλά δεχόμαστε υποχρεωτικά τα όσα λέει ο πελάτης) είναι σωστή αντίληψη καταναλωτή.

Got it.

Για την ιστορία (ή και για κοινωνιολογική μελέτη αν θέλεις) κάτσε σε ένα κατάστημα μία μέρα και δες. Όσες φορές ο πελάτης "δεν καταλάβει", "ακούσει λάθος", κλπ πχ μια τιμή, αυτή είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προς τα κάτω. Λάθη δεν κάνει ΠΟΤΕ (ή έστω σχεδόν ποτέ) προς τα πάνω και άρα εις βάρος του.

Επιλεκτική ακοή; Επιλεκτική μνήμη; Ευσεβείς πόθοι; Κουτοπονηριά; Όπως θες πες το.

Και για να "κλείσω" το θέμα από την πλευρά μου, αφού τις γνώσεις μου τις έχω ήδη καταθέσει, αφού δέχεσαι ότι η συμφωνία είναι συμφωνία τότε δεν υπάρχει θέμα έξτρα χρημάτων που αναφέρεις γιατί όλα αυτά ("τόσο στοιχίζει κάθε έξτρα φωτογραφία") είχαν ήδη ειπωθεί (99%, αφού μπροστά στην συμφωνία δεν είμασταν ούτε εσύ ούτε εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...