Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Maxwell aka ΚΑΙΦΕΣ - άνοιξη 2014


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λεω ελεος για αυτο ακριβο το λογο.το κοστος δν ειναι προβλημα για αυτους ουτε τα πρωτοκολλα.τπτ απο τα δυο.ειτε βαριουνται να ασχοληθουν να βρουν μια λυση(απιθανο) η πολυ απλα βλεπουν οτι τα 28nm ακομη και τωρα πουλανε πολυ,οποτε δν υπαρχει λογος για αλλαγη(πιθανο)

 

Γιατί δεν είναι πρόβλημα το κόστος; Πάνω από 50% ακριβότερο είναι αυτή τη στιγμή το κάθε wafer για 20SoC TSMC που σημαίνει ότι και με τα χειρότερα yields που θα έχουν μπορεί να τους στοιχίσει ο κάθε πυρήνας το διπλάσιο στην κατασκευή και δεν νομίζω να ήθελε κανείς σας να τις πληρώσεις τις νέες κάρτες γραφικών ακόμα ακριβότερα.

 

Την τελευταία πρόταση δεν ξέρεις που την βρήκες πάντως το πρωτόκολλο κατασκευής δεν είναι μέσο για marketing ούτε ενδιαφέρει κανέναν σε πιο πρωτόκολλο κατασκευάστηκε Α ή Β πυρήνας. Ενδιαφέρει ωστόσο τις εταιρείες να παρασκευάζουν με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος. Εσύ είδες ποτέ να πέφτει η τιμή των καυσίμων όταν ανεβαίνει η τιμή του αργού πετρελαίου;

 

Πέραν τούτου πριν σας προλάβουν τα νέα η 870 είναι περίπου 20% γρηγορότερη από μια 770 με πολύ ελκυστική τιμή και κατανάλωση. Περισσότερα νέα μετά τα διαφημιστικά μηνύματα ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν είναι πρόβλημα το κόστος; Πάνω από 50% ακριβότερο είναι αυτή τη στιγμή το κάθε wafer για 20SoC TSMC που σημαίνει ότι και με τα χειρότερα yields που θα έχουν μπορεί να τους στοιχίσει ο κάθε πυρήνας το διπλάσιο στην κατασκευή και δεν νομίζω να ήθελε κανείς σας να τις πληρώσεις τις νέες κάρτες γραφικών ακόμα ακριβότερα.

 

Την τελευταία πρόταση δεν ξέρεις που την βρήκες πάντως το πρωτόκολλο κατασκευής δεν είναι μέσο για marketing ούτε ενδιαφέρει κανέναν σε πιο πρωτόκολλο κατασκευάστηκε Α ή Β πυρήνας. Ενδιαφέρει ωστόσο τις εταιρείες να παρασκευάζουν με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος. Εσύ είδες ποτέ να πέφτει η τιμή των καυσίμων όταν ανεβαίνει η τιμή του αργού πετρελαίου;

 

Πέραν τούτου πριν σας προλάβουν τα νέα η 870 είναι περίπου 20% γρηγορότερη από μια 770 με πολύ ελκυστpoική τιμή και κατανάλωση. Περισσότερα νέα μετά τα διαφημιστικά μηνύματα ;)

δν λεω οτι εχειςαδικο,αλλ μη μου πεις τωρα οτι θα μπαινουν και μεσα και για καθε soc που θα πουλανε?βγζουν ποσα ποσα δν νομιζω να τους πειραξει που εχει ανεβει η τιμη κατασκευης.ασε που οπως σου ξαναπα ΟΙ 780ΤΙ.780.ΤΙΤΑΝ ΒΛΑΚ.770.760 ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να πουλαν.....αρα οι nvidia δν εχει λογο να βιαστει....αν εβλεπε ομως τις πωλησεις να πεφτουν,θα εβλεπες οτι μια χαρα θα ξεσκιζαν τον κολο τους για να βρουν ενα τροπο ν βγουν οι καρτες πιο γρηγορα....(παντα για τις 20nm μιλαω)

 

ο gm204 θα ειναι πιο γρηγορος κατα 20% απο τον gk110?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δν λεω οτι εχειςαδικο,αλλ μη μου πεις τωρα οτι θα μπαινουν και μεσα και για καθε soc που θα πουλανε?βγζουν ποσα ποσα δν νομιζω να τους πειραξει που εχει ανεβει η τιμη κατασκευης.ασε που οπως σου ξαναπα ΟΙ 780ΤΙ.780.ΤΙΤΑΝ ΒΛΑΚ.770.760 ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να πουλαν.....αρα οι nvidia δν εχει λογο να βιαστει....αν εβλεπε ομως τις πωλησεις να πεφτουν,θα εβλεπες οτι μια χαρα θα ξεσκιζαν τον κολο τους για να βρουν ενα τροπο ν βγουν οι καρτες πιο γρηγορα....(παντα για τις 20nm μιλαω)

 

ο gm204 θα ειναι πιο γρηγορος κατα 20% απο τον gk110?

 

Καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε τόση ώρα ή τσάμπα σπαταλάω τον χρόνο μου; Υπάρχουν τόνοι άρθρων στο διαδίκτυο που αναλύουν το συνεχώς αυξανόμενο κόστος όσο μικραίνουν τα πρωτόκολλα κατασκευής.

 

Τώρα για την άτοπη ερώτησή σου αν "μπαίνουν μέσα" με τα SoCs για πες μου ΠΟΙΟΣ εκτός την Apple αυτή τη στιγμή κατασκευάζει στην TSMC SoC στα 20nm;

 

Κάτα τα άλλα μου έχεις μπερδέψει ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος σε 5 προτάσεις. Ναι η NV πουλάει με τσιμπημένες τιμές γιατί απλά μπορεί αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

 

Διάβασέ το για να ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε ακριβώς: http://semiengineering.com/the-tail-of-moores-law-no-longer-wagging-the-dog/

 

brian1.png

 

 

 

“The 20nm node does represent a 2x scaling versus 28nm,” explains Chip Path’s Janac, “with better metal pitch. But because of double patterning, the area savings are almost all outweighed by added processing cost and complexity. The market will dictate that 20nm be at least 15% cheaper than 28nm, otherwise, the node will never see high volume.”

 

Πιό ξεκάθαρο δεν γίνεται.

 

Για την τελευταία ερώτηση όχι με default χρονισμούς (μόνο οι vendor overclocked εκδόσεις) και για αυτό δεν θα έχει τόσο υψηλή τιμή έναρξης όπως την πάλαι ποτέ GTX680. Δεν έρχεται να αντικαταστήσει καμία 780, και θα είναι περίπου κατά 50% γρηγορότερη από μια GTX770 την οποία θα αντικαταστήσει η  880 στην πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αυτες θα ειναι οι mid-range της... που θα τις κοστολογισει φθηνα, ο κοσμακης θα τις παρει σαν "high-end" και μετα απο κανα χρονο  , 6 μηνες θα πεταξει τις πραγματικες high end?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://videocardz.com/51195/nvidia-maxwell-gm200-pascal-gp100-confirmed-research-paper

 

Βρήκαν κατα λάθος ένα έγγραφο για μελλοντικά gpu's της nVidia και το σπεκουλάρισμα παει σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε τόση ώρα ή τσάμπα σπαταλάω τον χρόνο μου; Υπάρχουν τόνοι άρθρων στο διαδίκτυο που αναλύουν το συνεχώς αυξανόμενο κόστος όσο μικραίνουν τα πρωτόκολλα κατασκευής.

 

Τώρα για την άτοπη ερώτησή σου αν "μπαίνουν μέσα" με τα SoCs για πες μου ΠΟΙΟΣ εκτός την Apple αυτή τη στιγμή κατασκευάζει στην TSMC SoC στα 20nm;

 

Κάτα τα άλλα μου έχεις μπερδέψει ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος σε 5 προτάσεις. Ναι η NV πουλάει με τσιμπημένες τιμές γιατί απλά μπορεί αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

 

Διάβασέ το για να ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε ακριβώς: http://semiengineering.com/the-tail-of-moores-law-no-longer-wagging-the-dog/

 

brian1.png

 

 

 

 

Πιό ξεκάθαρο δεν γίνεται.

 

Για την τελευταία ερώτηση όχι με default χρονισμούς (μόνο οι vendor overclocked εκδόσεις) και για αυτό δεν θα έχει τόσο υψηλή τιμή έναρξης όπως την πάλαι ποτέ GTX680. Δεν έρχεται να αντικαταστήσει καμία 780, και θα είναι περίπου κατά 50% γρηγορότερη από μια GTX770 την οποία θα αντικαταστήσει η  880 στην πραγματικότητα.

καταλαβαινω τι μου λες κα ιεχω δικιο,αλλα δν μπορεις να μου λες τωρα οτι η nvidia λογω κοστους την χαλαει να παει στα 20nm?ας ειναι υψηλο.χεστηκαμε και η βαρκα εγυρε...αυτα τα λεω παντα ως απλος τελικος καταναλωτης.να ξεσκιστει και να τα βγαλει,δν μας ενδιαφερουν δικαιολογιες τυπου high price-bigger complexity...ο νομος του moore δν θα τελειωσει τωρα στα 20νμ,αρα γιατι δν βιαζεται η nvidia?επειδη μια χαρα βολευεται με τις τωρινες καρτες που φευγουν ακομη και τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαινω τι μου λες κα ιεχω δικιο,αλλα δν μπορεις να μου λες τωρα οτι η nvidia λογω κοστους την χαλαει να παει στα 20nm?ας ειναι υψηλο.χεστηκαμε και η βαρκα εγυρε...αυτα τα λεω παντα ως απλος τελικος καταναλωτης.να ξεσκιστει και να τα βγαλει,δν μας ενδιαφερουν δικαιολογιες τυπου high price-bigger complexity...ο νομος του moore δν θα τελειωσει τωρα στα 20νμ,αρα γιατι δν βιαζεται η nvidia?επειδη μια χαρα βολευεται με τις τωρινες καρτες που φευγουν ακομη και τωρα.

Απάντησες μόνο σου στο τέλος.

οποτε αυτες θα ειναι οι mid-range της... που θα τις κοστολογισει φθηνα, ο κοσμακης θα τις παρει σαν "high-end" και μετα απο κανα χρονο  , 6 μηνες θα πεταξει τις πραγματικες high end?

Δεν θα είναι mid-range το GM204, θα είναι performance.Οι mid-range θα είναι οι GTX850/860 που θα βγουν όποτε βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή γιατί δεν αρμέξανε από τα 90nm στα 65nm από τα 65nm στα 50nm από τα 50nm στα 40nm και αρμέγουν δηλαδή από τα 28nm στα 20nm. Τώρα το αποφάσισαν; Τώρα σκέφτηκαν οτι μπορούν να βγάλουν $$$ χωρίς μεγάλο κόστος; Το να είναι πραγματικά προβληματικές οι παραγωγές στα 20nm και να κοστίζουν οι καλοί πυρήνες πολλαπλάσια από τους παλιούς δεν μπορεί όντως να ισχύει; Εδώ και η Intel στα 14nm που ελέγχει πλήρως την παραγωγή και ζορίζεται. Ή μήπως και εκεί αρμέγουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαινω τι μου λες κα ιεχω δικιο,αλλα δν μπορεις να μου λες τωρα οτι η nvidia λογω κοστους την χαλαει να παει στα 20nm?ας ειναι υψηλο.χεστηκαμε και η βαρκα εγυρε...αυτα τα λεω παντα ως απλος τελικος καταναλωτης.να ξεσκιστει και να τα βγαλει,δν μας ενδιαφερουν δικαιολογιες τυπου high price-bigger complexity...ο νομος του moore δν θα τελειωσει τωρα στα 20νμ,αρα γιατι δν βιαζεται η nvidia?επειδη μια χαρα βολευεται με τις τωρινες καρτες που φευγουν ακομη και τωρα.

 

Το κάνει όμως και η AMD και όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν SoCs για κινητά μεταξύ άλλων στην TSMC. Εκτός από την Apple (και ναι αποτελεί εξαίρεση γιατί λόγω όγκου παραγγελίας κατασκευάζει πάμφθηνα) δεν ακουμπάει κανείς 20SoC@TSMC λόγω κόστους και κακών yields. Aυτό εσύ μπορείς να το καταλάβεις ή πρέπει να το παίξω στο πιάνο; Οι εταιρείες θα πηγαίνουν ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ σε μικρότερα πρωτόκολλα την χρονική στιγμή που θα τους συμφέρει.

 

Για όσους δεν ξέρουν τι είναι τα yields αντιπροσωπεύει το ποσοστό λειτουργικών πυρήνων ανά wafer. ΄Οταν ένα 20nm wafer στοιχίζει για παράδειγμα γύρω στα 6500 και βγάλεις μόνο 30 σώους πυρήνες έχεις υποθετικό κόστος ανά πυρήνα σου στοιχίζει ο κάθε πυρήνας 217 δολλάρια. Σε αντιδιαστολή ένα 28nm wafer πιάνει γύρω στα 4500 αυτή τη στιγμή και βγάζει γύρω στους 50 σώους πυρήνες υψηλής πολυπλοκότητας ο κάθε πυρήνας θα σου βγει στα 90 δολλάρια το κομμάτι.

 

Αυτό είναι το τεχνολογικό κομμάτι της υπόθεσης όσων αφορά τα πρωτόκολλα κατασκευής. Οι υπόλοιπες ασυναρτησίες και τα παραπονά σου απευθείας στην NVIDIA. Aν είναι κάποιος που ΔΕΝ έχει επικροτήσει την ξαφνική αύξηση τιμών σε GPU τα πρόσφατα χρόνια είμαι εγώ. Ωστόσο άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Δηλαδή γιατί δεν αρμέξανε από τα 90nm στα 65nm από τα 65nm στα 50nm από τα 50nm στα 40nm και αρμέγουν δηλαδή από τα 28nm στα 20nm. Τώρα το αποφάσισαν; Τώρα σκέφτηκαν οτι μπορούν να βγάλουν $$$ χωρίς μεγάλο κόστος; Το να είναι πραγματικά προβληματικές οι παραγωγές στα 20nm και να κοστίζουν οι καλοί πυρήνες πολλαπλάσια από τους παλιούς δεν μπορεί όντως να ισχύει; Εδώ και η Intel στα 14nm που ελέγχει πλήρως την παραγωγή και ζορίζεται. Ή μήπως και εκεί αρμέγουν;

 

Ξεκινήσανε και οι 2 εταιρείες να ξανα-αρμέγουν δυναμικότερα με αρχή τα 28nm. Tα υπόλοιπα αν δεν τα καταλαβαίνετε ή δεν μπορείτε να τα διαχωρίσετε στο μυαλό σας μα τον Τουτάτη δεν μπορώ να το παίξω στο πιάνο.

 

Και ναι και η Intel αρμέγει και μάλιστα κατά ΠΟΛΥ περισσότερο από μια NV ή μια AMD. Καλώς όρισες στην πραγματικότητα των τελευταίων δεκαετιών. Το μόνο που πέτυχες σωστά είναι ότι και η Intel αντιμετωπίζει προβλήματα με τα πρωτόκολλα κατασκευής τους που απλά επιβεβαιώνει ότι είναι γενικό το φαινόμενο στο να γίνονται τα πρωτόκολλα κατασκευής ολοένα και προβληματικότερα.

 

 

http://videocardz.com/51195/nvidia-maxwell-gm200-pascal-gp100-confirmed-research-paper

 

Βρήκαν κατα λάθος ένα έγγραφο για μελλοντικά gpu's της nVidia και το σπεκουλάρισμα παει σύννεφο.

 

Ναι ούτε καν το "βρήκαν" αυτοί. Ευτυχώς επικαλείται την πηγή γιατί το βρήκανε τα παληκάρια μας στο 3DC.

 

Στο θέμα μας ωστόσο: τα 25 FLOPs FP32/Watt δεν είναι και τίποτα το εξαιρετικά σπουδαίο. Θεωρώντας ότι θα δεν θα ξεπεράσουν τα 250W TDP για κάρτες γραφικών με πυρήνα GM200 (maxwell top dog) θα έχει 6.25 TFLOPs DP. Δεδομένου ότι μια GTX780Ti φτάνει ήδη στα 5.04 TFLOPs είναι μέσα στα πλαίσια του αναμενόμενου, όπου ο κάθε ενδιαφερόμενος σπεκουλάντης θα πρέπει να συνυπολογίσει ότι υπάρχει αύξηση επάρκειας και ανά FP32 FLOP στα 35% για τον ΚΑΙΦΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται ότι η Intel αρμέγει πολύ περισσότερο, σου δίνει νέα γενιά CPU που είναι ~10% πιο γρήγοροι και είναι στα ίδια ακριβώς λεφτά εδώ και χρόνια.Τουλάχιστον από nVidia/AMD παίρνουμε ένα 30-50% στα ίδια nm με νέα γενιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται ότι η Intel αρμέγει πολύ περισσότερο, σου δίνει νέα γενιά CPU που είναι ~10% πιο γρήγοροι και είναι στα ίδια ακριβώς λεφτά εδώ και χρόνια.Τουλάχιστον από nVidia/AMD παίρνουμε ένα 30-50% στα ίδια nm με νέα γενιά :)

 

ΟΤ αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Απενεργοποιεί Χ δυνατότητες των πυρήνων για το μέσο καταναλωτή και όπου ξεκλειδωμένα ζητάει κάτι τρελλές τιμές ανά επεξεργαστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί,σας είπε κάνεις ότι είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα οι εταιρίες; ας υπήρχε ανταγωνισμός και στους cpu να σου έλεγα μετά αν θα δίνει 10% σε κάθε γενιά.

ήμαστε στον 3 χρόνο που η amd παράτησε το θέμα "high end cpu"? ο κύριος λόγος που ο καταναλωτής πληρώνει για χρυσάφι τις δήθεν αναβαθμίσεις της intel είναι η αδράνεια της amd

το ίδιο είχε συμβεί και με τις gpu,μέχρι να αποφασίσει η amd να μας δώσει 290-290x ;)

 

sorry για το offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...