Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Maxwell aka ΚΑΙΦΕΣ - άνοιξη 2014


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε όμως για HPC υπάρχει καμμία σοβαρή ένδειξη οτι η nvidia intel θα μπεί στην αγορά των high end / performance gpu για τους απλούς χρήστες σε 2-3 χρόνια ?

Επεξ/σία από thor777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε όμως για HPC υπάρχει καμμία σοβαρή ένδειξη οτι η nvidia intel θα μπεί στην αγορά των high end / performance gpu για τους απλούς χρήστες σε 2-3 χρόνια ?

 

΄Οχι για την Intel και σίγουρα όχι με τον εγγονό του Larabee.

Θα φτιάξεις νέο thread ή είναι νωρίς ακόμα ;

 

Για τι πράγμα; Η NV αυτή τη στιγμή έχει υψηλό μερίδιο αγοράς και για HPC. Επειδή μεγάλο μέρος του Maxwell R&D έχει να κάνει και με αυτό το κομμάτι και ιδιαίτερα το GM200 γίνεται παράπλευρα η αναφορά σε Intel KNL ή AMD Fiji. Στο πολύ μακρινό μέλλον δεν βλέπω να υπάρχουν πλέον standalone GPU παρά μόνο για αυτές τις αγορές. Με άλλα λόγια προϊόντα πολυτελείας για λίγους. Κάποτε είχαμε και κάρτες ήχου....

http://rog.asus.com/forum/showthread.php?51203-OverclockersUK-reference-GeForce-GTX-980-970-with-4GB-8GB-models-also-planned&p=432946

 

 

 

Gibbo:

980 / 970 4GB reference cards with 8GB coming at a later date with custom coolers. Can’t say any more but don’t expect a huge leap in performance over current single GPU stuff.

 

Gibbo:

They replace 780, not 780Ti.

Performance wise, my lips are sealed on how it compares to 780Ti, but of course 980 is quicker than 780 for sure!

 

Σας έφυγε τώρα η απορία γιατί είναι φθηνότερες ή θέλει λίγη προσπάθεια ακόμα άραγε·

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ίσα βάρκα ίσα πανιά με 780 Ti δηλαδή αλλά με καλύτερη τιμή, απλά θα έχει 4GB αντί για 3.

 

Tις εκδόσεις με τα 8 γίγα που τις βάζεις ε ε ε; Να δω περιπτώσεις όπου η κάρτα γραφικών θα έχει περισσότερη μνήμη από το σύστημα και ας πεθάνω.... :D

 

Ας πούμε πάνω από 780-σκέτη για να είμαστε σίγουροι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ίσα βάρκα ίσα πανιά με 780 Ti δηλαδή αλλά με καλύτερη τιμή, απλά θα έχει 4GB αντί για 3.

Αφού λέει ότι αντικαθιστά την 780 και όχι την 780ti.

 

Αν η 980 είχε τις επιδόσεις της 780Τι σίγουρα θα την χρέωνε αρκετά παραπάνω από τις τιμές που έχουν αναφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λέει ότι αντικαθιστά την 780 και όχι την 780ti.

 

Αν η 980 είχε τις επιδόσεις της 780Τι σίγουρα θα την χρέωνε αρκετά παραπάνω από τις τιμές που έχουν αναφερθεί.

Το πιο γρήγορη από μια 780, μας κάνει 780 Ti τουλάχιστον η οποία είναι ελαφρώς πάνω από μια Τατιάνα.(Η 780 Ti είναι περίπου 14% πιο γρήγορη από την απλή 780)

Εσύ...

Εσύ την εξυπνάδα άμα δεν τη πετάξεις δεν μπορείς, όχι δεν θα πάρω την 8GB έκδοση, η 4GB θα με καλύψει μέχρι να βγουν οι επόμενες.

Αυτοι που θα φτιάξουν συστημα....και με SLI  :D

Πάλι ανοησία είναι, αφού τα 4GB θα είναι αρκετά και για 4Κ, τώρα σε καμία ειδική περίπτωση, κάνα skyrim με mods και σε 4K ανάλυση ξέρω 'γω, ίσως και να χρειαστούν τα έξτρα GB αλλά και πάλι θα περισσεύουν.

πανω κατω δηλαδη γυρω στα 450 ευρω να υποθεσω? νταξ καλα ειναι αμα ειναι ετσι.

Launch price η 780 Ti 699$, πόσο πιο κάτω να 'ναι η 980 ; Στα 599$ την κόβω και στα 449$ την 970 ή κάπως έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ την εξυπνάδα άμα δεν τη πετάξεις δεν μπορείς, όχι δεν θα πάρω την 8GB έκδοση, η 4GB θα με καλύψει μέχρι να βγουν οι επόμενες.

 

 

 

Δεν είναι εξυπνάδα η αλήθεια είναι. Αφού έδωσες 400+ ευρώ για την 670FTW, λογικό να δώσεις τόσα και παραπάνω για μια νέα κάρτα.

Λές και η 670FTW δεν είναι καλή για τα τωρινά games. Εδώ εγώ με την GTX660 και είμαι άρχοντας αν εξαιρέσεις κάτι κακογραμμένα games όπως πχ Metro LL, Rome 2.

Εδώ παίζω το Crysis 3 όλα στο High+FXAA και έχω 46+ fps. To BF 4 δεν το έχω αλλά σίγουρα θα είναι smooth με όλα στο High και ΑΑ off. Για να μην πω όλα στα Ultra...Άρα κομπλέ. Τρέχα εσύ και αγόραζε High End κάρτες... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ανοησία είναι, αφού τα 4GB θα είναι αρκετά και για 4Κ, τώρα σε καμία ειδική περίπτωση, κάνα skyrim με mods και σε 4K ανάλυση ξέρω 'γω, ίσως και να χρειαστούν τα έξτρα GB αλλά και πάλι θα περισσεύουν.

Αρκετα θα ειναι για 4k το performance ομως δεν θα φτανει για 4k ..Δωρον αδωρον δηλαδη ... :)

Δεν είναι εξυπνάδα η αλήθεια είναι. Αφού έδωσες 400+ ευρώ για την 670FTW, λογικό να δώσεις τόσα και παραπάνω για μια νέα κάρτα.

Λές και η 670FTW δεν είναι καλή για τα τωρινά games. Εδώ εγώ με την GTX660 και είμαι άρχοντας αν εξαιρέσεις κάτι κακογραμμένα games όπως πχ Metro LL, Rome 2.

Εδώ παίζω το Crysis 3 όλα στο High+FXAA και έχω 46+ fps. To BF 4 δεν το έχω αλλά σίγουρα θα είναι smooth με όλα στο High και ΑΑ off. Για να μην πω όλα στα Ultra...Άρα κομπλέ. Τρέχα εσύ και αγόραζε High End κάρτες... :wacko:

Κοιτα καταρχην ολα ultra στο bf4 δεν εισαι με την καμια με 660 στο multiplayer αλλα αυτο ειναι μια λεπτομερεια ,επειτα τα 2gb vram ειναι πλεον οριακα για τα επερχομενα games και σιγουρα αν ισχυουν και αυτες οι τιμες που διαβαζω ενα upgrade απο μια 670-680 σε μια 980 πλεον δεν θα ειναι καθολου κακη κινηση .Αν πας και πεις τωρα οτι θες performance για 4k εκει αλλαζει το πραγμα για μενα ..Να πας σε 1440p δεν ειναι καθολου κακη επιλογη παντως μια 980 ,μετα δηλαδη θα χρειαστεις sli για 4k smooth ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα θα ειναι για 4k το performance ομως δεν θα φτανει για 4k ..Δωρον αδωρον δηλαδη ... :)

Με 2*970 ή με 2*980 μια χαρά θα 'σαι για 4Κ, βέβαια όσοι έχουν 4Κ monitor θα πάνε σε GM200 SLI μιας και ανήκουν στην enthusiast αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...