Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Νεα Υορκη.


brucel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρατσιστικο δεν ειναι να θες να υπαρχουν καποιοι κανονες. Ρατσιστικο ειναι ενω εχεις δωσει αδεια παραμονης σε μεταναστες, να τους αντιμετωπιζεις ως πολιτες δευτερης κατηγοριας χωρις δικαιωματα.

ακριβεστατα, εχεις δικιο. Ομως ξερεις, στην Ελλαδα, δεν υπαρχουν κανονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελλαδα οι νομιμοι μεταναστες αντιμετωπιζονται ως πολιτες πρωτης ή δευτερης κατηγορια?

 

Εχω ακουσει οτι στα νοσοκομεια νοσηλευονται δωρεαν, ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα οι νομιμοι μεταναστες αντιμετωπιζονται ως πολιτες πρωτης ή δευτερης κατηγορια?

 

Εχω ακουσει οτι στα νοσοκομεια νοσηλευονται δωρεαν, ισχυει?

στην Ελλαδα, ολοι μας πλεον αντιμετωπιζομαστε ως πολιτες δευτερης κατηγοριας rus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Αυτο το πραμα με την αντιπετωπιση που εχουν οι μεταναστες στην Ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα.>>

προφανως και δεν υπαρχει σε αλλες χωρες η ΛΑΘΡΟμεταναστευση, γιατι τους "κλειδωσαν" εδω.(εννοω οτι απο την ελλαδα θα ηθελαν απλα να την περασουν ωστε να πανε δυτικα..)

μιλαμε για λαθρομεταναστευση και οχι για οικονομικους μεταναστες...αυτοι και ψηφηζουν και φορολογουνται και κυνηγανε τα ενσημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Αυτο το πραμα με την αντιπετωπιση που εχουν οι μεταναστες στην Ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα.>>προφανως και δεν υπαρχει σε αλλες χωρες η ΛΑΘΡΟμεταναστευση, γιατι τους "κλειδωσαν" εδω.(εννοω οτι απο την ελλαδα θα ηθελαν απλα να την περασουν ωστε να πανε δυτικα..)μιλαμε για λαθρομεταναστευση και οχι για οικονομικους μεταναστες...αυτοι και ψηφηζουν και φορολογουνται και κυνηγανε τα ενσημα

Εγώ γνωρίζω άτομα που είναι λαθραία στο Βέλγιο. Αλβανοί και οι πέντε. Για άλλες χώρες θα σε γελάσω, γιατί δεν έχω επαφές. Τα παιδιά επειδή μιλάνε ελληνικά έχουμε κοινούς γνωστούς. Αλλά αφού υπάρχουν αλβανοί, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες εθνικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσοτικα % ρε φιλε.

παντου υπαρχει λαθρομεταναστευση.

αλλα το να πειναει η χωρα και να υπαρχει και μεγαλο ποσοστο λαθρομεταναστευσης ειναι fail.

http://rieas.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=463&Itemid=83

http://www.antinews.gr/2013/10/06/229561/

στο εξωτερικο αν σε πιασουν λαθρομεταναστη θα σε στειλουν απο κει που ρθες ή οχι(+blacklist)?

εδω δεν παιζει αυτο.το συστημα ειναι ετσι ωστε να μπορει ο λαθρομεταναστης να μεινει στην ελλαδα σαν παρανομος(τον πιανουν και μετα θα γινει δικαστηριο.στο δικαστηριο δεν θα πανε ποτε και παει λεγοντας).

καταλαβαινω την φτωχια τους και την καταντια τους αλλα θεωρω οτι στα ιδια επιπεδα υπαρχουν ηδη χιλιαδες ντοπιοι..

υ.γ. οχι δεν ειμαι χ.α. ή οτιδηποτε αλλη μλκ υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσοτικα % ρε φιλε.παντου υπαρχει λαθρομεταναστευση.αλλα το να πειναει η χωρα και να υπαρχει και μεγαλο ποσοστο λαθρομεταναστευσης ειναι fail.http://rieas.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=463&Itemid=83http://www.antinews.gr/2013/10/06/229561/στο εξωτερικο αν σε πιασουν λαθρομεταναστη θα σε στειλουν απο κει που ρθες ή οχι(+blacklist)?εδω δεν παιζει αυτο.το συστημα ειναι ετσι ωστε να μπορει ο λαθρομεταναστης να μεινει στην ελλαδα σαν παρανομος(τον πιανουν και μετα θα γινει δικαστηριο.στο δικαστηριο δεν θα πανε ποτε και παει λεγοντας).καταλαβαινω την φτωχια τους και την καταντια τους αλλα θεωρω οτι στα ιδια επιπεδα υπαρχουν ηδη χιλιαδες ντοπιοι..υ.γ. οχι δεν ειμαι χ.α. ή οτιδηποτε αλλη μλκ υπαρχει

Και τι ακριβώς γνωρίζεις για τα ποσοστά των άλλων χωρών; Δεκάδες λινκς μπορώ να σου δώσω, δεν γνωρίζεις όμως γαλλικά. Ξέρεις οι μετανάστες δεν είναι όλοι Πακιστανοί, υπάρχουν και αυτοί από Αφρική που χάρη στη Γαλλία και την αποικιοκρατία της μιλάνε ήδη τα γαλλικά και οι χώρες που έρχονται παράνομα είναι το Βέλγιο και η Γαλλία.

 

Ποσοστικά, ένας στους τέσσερις Βέλγους έχει τουλάχιστον ένα γονέα που προέρχεται από άλλη χώρα, ποιο είναι το ποσοστό στην Ελλάδα, αφού θέλεις να μιλήσουμε με νούμερα; Και μην μου πεις ότι είναι μόνιμοι, μπορεί να νομιμοποιήθηκαν, μεγάλο μέρος τους όμως ήρθαν παράνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα ποσο ειναι ευκολο να βρω εργοδοτη πριν παω ?? αν τον βρω απο πριν γινεται να με ''καλεσει'' αυτος και μεσα σ ενα 6μηνο να βρισκομαι νεα υορκη και να δουλευω  ?? πες οτι ηδη τον εχω βρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο εύκολο είναι να βρείς εργοδότη εδώ; Το ίδιο εύκολο είναι και εκεί, αλλά με το μειονέκτημα ότι δεν είσαι εκεί και μετράει εναντίον σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα ποσο ειναι ευκολο να βρω εργοδοτη πριν παω ?? αν τον βρω απο πριν γινεται να με ''καλεσει'' αυτος και μεσα σ ενα 6μηνο να βρισκομαι νεα υορκη και να δουλευω  ?? πες οτι ηδη τον εχω βρει

Οχι, στα εχουν πει και πιο πανω.

Πρεπει να βγαλεις H-1B visa... good luck..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. οχι δεν ειμαι χ.α. ή οτιδηποτε αλλη μλκ υπαρχει

δεν μπορω να κατλαβω γιατι επρεπε να το επισημανεις και να το διευκρινησεις. ηρεμηστε λοιπον! λες και αν ησουν θα σε σκοτωναν -ωπα περιμενε.... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...