Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Νεα Υορκη.


brucel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το έχασα 2 φορές το Lottery .. ενώ το είχα έννοια 1 χρόνο .. ξεχάστηκα 1 μήνα και πάπαλα.. ξέρουμε κάθε πότε βγαίνει; εχω ξεχάσει εντελώς

Αυτό που διάβασα είναι οτι αν κληρωθείς θα πας σε state οπου οι ίδιοι σου ορίζουν.. Βάση κάποιων κριτηρίων και όχι όπου θέλεις εσύ..

Για πχ μπορουν να σε στείλουν Colorado Καμία σχέση με new york κτλ ..

 

Για πάντα ή για ένα διάστημα; Και δεν μπορείς να μετακινηθείς καθόλου, πχ για τουρισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με επιφύλαξη στο λέω μιας και έχει περάσει καιρός οπου τα διάβαζα .. κάποια χρόνια . Οχι για πάντα. 

Υπάρχει ενα φόρουμ ελληνικό σχετικό με ταξίδια.

 

http://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%9C%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE-%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE.36551/

 

εδώ ρίξτε διάβασμα αλλά με κριτική σκέψη ..

Γενικά παίζει και αρκετή αποθάρρυνση η οποια δεν ξέρω αν είναι στοχευμένη ή οφείλεται σε ημιμάθεια ..

 

Πάντως και ο Καναδάς είναι εξαιρετική περίπτωση και μάλιστα για πολλούς καλύτερη απο ΗΠΑ..

Δεν ξέρω όμως αν είναι το ίδιο αυστηροί εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που διάβασα είναι οτι αν κληρωθείς θα πας σε state οπου οι ίδιοι σου ορίζουν.. Βάση κάποιων κριτηρίων και όχι όπου θέλεις εσύ..

Για πχ μπορουν να σε στείλουν Colorado Καμία σχέση με new york κτλ ..

 

Αυτό δεν ισχύει. Μπορείς να πας όπου θέλεις αν κληρωθείς και έρθεις με την μεταναστευτική βίζα. Ακόμα και στο Puerto Rico ή στην νήσο Guam =)

Στις ΗΠΑ η μεταναστευτική νομοθεσία είναι ομοσπονδιακή. Σε αντίθεση με τον Καναδά, που έχει και διαφορετικούς κανόνες ανά περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επάγγελμα που σπουδάζεις αποκλείεται να πάρεις βίζα για να δουλέψεις αμερική. Μόνο σε εξειδικευμένο κλάδο που έχουν ζήτηση και δεν μπορούν να βρουν εργατικό δυναμικό ντόπιο.

Λαθρομετανάστης, σε βάζουν πακέτο και σε στέλνουν σπιτάκι σου και δεν ξαναπαίρνεις βίζα ούτε με άγιο φοβέρα. Και ποιος θα σε πάρει να δουλέψεις μαύρα εκεί; Και τι θα κάνεις με ασφάλειες και ασθένειες;

 

Σόρι αλλά είναι ολοφάνερο ότι ξαφνικά σου ήρθε ιδέα, ίσως και από όνειρο, να φύγεις έξω ενώ έχεις πλήρη μεσάνυχτα και τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα, εκτός και αν ζηλεύεις τόσο πια τους λαθρομετανάστες, τράβα στο κέντρο της Αθήνας θα βρεις μπόλικους να τους κάνεις παρέα. Τουλάχιστον μιλάς καλά και την ελληνική γλώσσα, σε αντίθεση με την αγγλική (άσε με να έχω τις αμφιβολίες μου για το επίπεδο αγγλικών σου, εκτός και αν έχεις τελειώσει αγγλική φιλολογία).

 

Σόρι ξανά, αλλά προσγειώσου πρώτα και μετά τα ξαναλέμε. Και στο λέει κάποιος που χωρίς να έχει οδηγήσει ποτέ εξωτερικό, πήρε το αμάξι και με έναν χάρτη διέσχισε την Ευρώπη να πάει να δουλέψει σε άλλη χώρα. Άλλες εποχές όμως και εγώ έφυγα από Ελλάδα με θέση προιστάμενου σε χώρα του εξωτερικού χωρίς να γνωρίζω τις γλώσσες τις χώρας και τα βρήκα όχι σκούρα, θεόμαυρα. Αλλά άλλες εποχές τότε, αυτό που έκανα εγώ πριν από 8 χρόνια, αν τότε ήταν δύσκολο, σήμερα είναι άπιαστο όνειρο.

198095.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχασα 2 φορές το Lottery .. ενώ το είχα έννοια 1 χρόνο .. ξεχάστηκα 1 μήνα και πάπαλα.. ξέρουμε κάθε πότε βγαίνει; εχω ξεχάσει εντελώς

Αυτό που διάβασα είναι οτι αν κληρωθείς θα πας σε state οπου οι ίδιοι σου ορίζουν.. Βάση κάποιων κριτηρίων και όχι όπου θέλεις εσύ..

Για πχ μπορουν να σε στείλουν Colorado Καμία σχέση με new york κτλ ..

ο κολλητος μου που κερδισε πηγε Κλιβελαντ απο επιλογη του. δε θυμαμαι να μου ειπε οτι υπαρχει κατι που τον περιοριζει. οπου ηθελε πηγαινε νομιζω..

 

εγω αν ξεκ@λιαστω θα παω σε πρωτη φαση η Detroit η Cleveland η Boston, που εχω τουλαχιστον τσαμπα διαμονη...

Επεξ/σία από Rabican
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος σίγουρα δεν θυμάμαι έτσι το είχα διαβάσει.. η πήγη ίσως είναι επισφαλής. Μακάρι να μην ισχύει πάντως αυτό που έγραψα και να μπορείς να πάς όπου θέλεις μετα την κλήρωση.. 

Εγω θα πήγαινα New York / New Jersey ..

 

μου έχει λείψει το lower manhatan central park ακόμη και το βρωμερό subway.. οι σταθμοί θυμίζουν λίγο την παλιά ομόνοια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NYC είναι γενικά πανακριβη ποσο μαλλον στη διαμονη. Πρέπει να εχεις πραγματικα πολύ καλη δουλειά για να ζησεις εκεί χωρις να συγκατοικεις.. ειδικα στο Μανχάταν..

 

Sent from my Lenovo P770 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω γνώση από Νέα Υόρκη,έχω μια απορία: Γιατί συγκεκριμένα Νέα Υόρκη και όχι σε κάποια χώρα της Ε.Ε. ?

Λόγο των συγγενών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω γνώση από Νέα Υόρκη,έχω μια απορία: Γιατί συγκεκριμένα Νέα Υόρκη και όχι σε κάποια χώρα της Ε.Ε. ?

Λόγο των συγγενών ?

κοίταξε για μένα και λόγο φίλων συγγενών αλλά και λόγο κλίματος.. Δεν θα πήγαινα για πχ Αγγλία / Βέλγιο / Ολλανδία  που είναι μέσα στην υγρασία και βρέχει απο το πρωί μέχρι το βράδυ κτλ .. 

Επίσης ενας Ελληνας στην Αμερική μπορεί να προσαρμοστεί πολύ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα εχω αντιληφθει απο γνωστους που εχω USA οτι ειναι ψιλο-ανοιχτοι στους μεταναστες. του δεχονται σχετικα ευκολα. με εξαιρεση καποιες πολιτειες οπως το τεξας νομιζω που εκει τους υποδεχονται με τουφεκιες (ειδικα τους κινεζους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτηστε κανεναν που ξέρει παιδια και το έχει κανει τωρα απο τα φορα ο καθενας μπαινει να γραψει το μακρυ και το κοντο του υπάρχει κοσμος που δεν γουσταρει να βλεπει αλλους να προχωρανε και καθονται και γραφουν ενα καρο ανακριβειες επιτηδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα εχω αντιληφθει απο γνωστους που εχω USA οτι ειναι ψιλο-ανοιχτοι στους μεταναστες. του δεχονται σχετικα ευκολα. με εξαιρεση καποιες πολιτειες οπως το τεξας νομιζω που εκει τους υποδεχονται με τουφεκιες (ειδικα τους κινεζους).

 

Μπαλωθιές είναι α λα κρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε για μένα και λόγο φίλων συγγενών αλλά και λόγο κλίματος.. Δεν θα πήγαινα για πχ Αγγλία / Βέλγιο / Ολλανδία  που είναι μέσα στην υγρασία και βρέχει απο το πρωί μέχρι το βράδυ κτλ .. 

Επίσης ενας Ελληνας στην Αμερική μπορεί να προσαρμοστεί πολύ εύκολα.

 

Θα επεκταθω πανω σε αυτο λεγοντας πως ενας Ελληνας στο εξωτερικο μπορει να προσαρμοστει πολυ ευκολα. Για μενα δεν εχει να κανει τοσο με την χωρα οσο με τον ανθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...