Προς το περιεχόμενο

Eltax Experience 5-Pack 139€ @ΜΜ Συγγρού


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβως αυτο ειναι το point. Για οσους τρεξουν να τα αγορασουν, καλα ειναι να κανουν καποιες ερωτησεις στον εαυτο τους:

-Χρειαζομαι 5 ηχεια; Αν ναι, μηπως θα με συμφερε να στησω σταδιακα ενα ποιοτικοτερο ηχοσυστημα, αγοραζοντας πρωτα 2 ηχεια, μετα 1 sub κι αν αυτα δεν με καλυπτουν, να προχωρησω και στα υπολοιπα;

-Εχω ενισχυτη για να τα δουλεψω; Αν δεν εχω, εχω μπατζετ για 5.1 hifi ενισχυτη;

-Εχω sub για να το κανω 5.1; Αν δεν εχω, εχω μπατζετ και για sub;

-Εχω χωρο για ολα αυτα;

-Συμβιβαζομαι με ενα πολυ μετριο ποιοτικα ηχοσυστημα; Με λιγες πραξεις (119/5 - 23% ΦΠΑ) καταλαβαινει κανεις οτι το καθε ηχειο εχει πωλειται σχεδον 20 ευρω λιανικη. Σκεφτειτε χονδρικη ποσο πωλουνται και καταληξτε στο τι κοστος κατασκευης εχουν. Θυμηθειτε οτι ακομα και μετρια ηχεια για pc κοστιζουν περισσοτερο. Αρα επανερχομαστε στα παραπανω 3 ερωτηματα και κυριως στο αν πραγματικα τα χρειαζεστε.

 

Κατι τελευταιο.

Αυτοι που θελουν ηχεια για ακροαση μουσικης, πρεπει να δουν σε στερεοφωνικο συστημα με 2 ηχεια, ισως και 1 sub, το πολυ. Δεν τους καλυπτει το συγκεκριμενο συστημα. Κρατουν τα 120 ευρω στην ακρη, προσθετουν με τον καιρο κι αλλα χρηματα και στοχευουν στην αγορα, ποιοτικων hifi ηχειων.

 

Αυτοι που θελουν ταινιες χρειαζονται 5.1 συστημα. Παλι δεν καλυπτονται απτα ηχεια του συγκεκριμενου συστηματος. Δεδομενου λοιπον οτι θα πρεπει να πληρωσουν για αγορα sub (minimum 100 ευρω) και ενισχυτη (minimum 150 ευρω), μηπως αντι για 120+100+150= ~400 ευρω, θα ηταν προτιμοτερο να πανε σε ετοιμο home theater set ;

 

Ψαξτε το κι αποφασιστε αναλογως τι χρειαζεστε!

 

Φίλε μου τα έχεις αγοράσει τα ηχεία; Τι ενισχυτή έχεις; Που βρήκες αξιόλογο ενισχυτή με 150€;

 

Σόρρυ αλλά νομίζω ότι δεν είναι απολύτως σωστά αυτά που λες και στο εξηγώ αναλυτικά το γιατί αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου τα έχεις αγοράσει τα ηχεία; Τι ενισχυτή έχεις; Που βρήκες αξιόλογο ενισχυτή με 150€;

 

Σόρρυ αλλά νομίζω ότι δεν είναι απολύτως σωστά αυτά που λες και στο εξηγώ αναλυτικά το γιατί αν θες.

Αctually δεν καταλαβες τι ειπα.

Δεν μιλησα για αξιολογο ενισχυτη με 150 ευρω, αλλα για τον φθηνοτερο δυνατο. Γιατι υποθετω οτι αυτος που θα αγορασει τα eltax, δεν θα ψαξει για NAD ουτε για Harman Kardon. Θα κοιταξει να παρει οτι φθηνοτερο βρει απλα για να δωσει ρευμα στα φθηνα ηχεια του.

 

Τα ηχεια οχι δε τα εχω αγορασει, ουτε προκειται. Τα crystal audio TX-T2 με το velodyne subwoofer μου με καλυπτουν επαρκεστατα εδω και καμια 5ετια :)

 

 

δηλαδη μεχρι 500 ευρω τι παιρνεις?

http://www.skroutz.gr/c/565/home-cinemas/f/101226/5-1.html?order_dir=asc&page=2&price_max=500&price_min=400

 

τιποτα αξιολογο δε βλεπω :v

Και σου ξαναλεω. Προφανως και δεν ειναι αξιολογα αυτα τα συστηματα γιατι το μπατζετ ειναι πολυ μικρο για 5.1 συστημα, ΑΛΛΑ δυσκολευομαι να πιστεψω οτι με το ιδιο μπατζετ στηνεις καλυτερο ηχοσυστημα αποτελουμενο απο τα... eltax.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα αν καποιος εχει 500 ευρω μαξ τι προτεινεις να παρει? 

καινουριο παντα...

Εναν ενισχυτή στα 250-300 (π.χ Denon AVR X1000) και με τα υπόλοιπα ένα ζευγάρι μπροστινά κολόνες (καινούργια η μεταχειρισμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα αν καποιος εχει 500 ευρω μαξ τι προτεινεις να παρει? 

καινουριο παντα...

Εχω ηδη πει τι προτεινω, εξ'αρχης: http://www.insomnia.gr/topic/511526-eltax-experience-5-pack-139€-μμ-συγγρού/?p=53644160

 

Να ξανασυνοψισω:

2/2.1 για μουσικοφιλους.

5.1 που θα στηθει σωστα με τον καιρο για ταινιοφιλους που δεν διαθετουν 1.500+ για να παρουν απευθειας κατι αξιολογο.

 

Αν με ρωτας συγκεκριμενα προιοντα με 500 ευρω μπατζετ:

Σε stereo: 200 ευρω στερεοφωνικο ενισχυτη + 300 ευρω ηχεια

 

Για 5.1 με 500 ευρω δεν γινεται να παρεις κατι αξιολογο. Αλλα αν σωνει και καλα θες 5.1 με 500 ευρω, θα προτεινα οποιοδηποτε ετοιματζιδικο επωνυμο home cinema απο skroutz αντι για τα eltax που το καθε ενα ηχειο ξεχωριστα κοστιζει οσο 2 καφεδες...

 

Απο κει και περα περι ορεξεως, μπορει να ειμαι υπερβολικος εως εμμονικος, αλλα επειδη την εχω πατησει και ξερω οτι ειναι πεταμενα λεφτα τετοιου τυπου ηχοσυστηματα, απλα λεω τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απολαύστε τον ήχο σας με τα Eltax, χτυπήστε κι έναν 5.1 ενισχυτή στα 150-200€ και άστε τους να λένε.. και το sub δεν είναι απαραίτητο, ειδικά αν μένετε σε πολυκατοικία!

 

εγώ είχα χτυπήσει έναν Harman-Kardon AVR158 στα 150 που βγήκε προσφορά κάποια στιγμή, και μ ένα σετ Koda (λίγο ακριβότερο, αλλά αντίστοιχο των Eltax) + ένα sub από παλιό Sony setακι, απολαμβάνω τις ταινίες μου σε HD Master Audio, και το ίδιο και σε BluRay ήχο! (οκ, οι 120" επίσης οικονομικού σετ προβολικου και οθόνης βοηθάνε στην απολαυση)

 

α, ο ενισχυτής μέχρι και Hdmi 1.4 είναι, και μου περνάει 3d (BluRay format) κανονικότατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τα συγκεκριμένα ηχεία στις 31/11/2014 από Mediamarkt με 119 ευρώ(!!!), Συνδέθηκαν σε έναν YAMAHA RX-V377 (κόστους 198 ευρώ) και ο ήχος που έβγαλαν ήταν μακράν από οτιδήποτε θα μπορούσα εγώ να φανταστώ ακόμα και αν επρόκειτο για ηχεία σημαντικά μεγαλύτερου κόστους. Όταν δε άνοιξα και το Subwoofer μαζί, ...δεν γίνεται να το πιστέψει κάποιος αν δεν το ακούσει!!!. Δεν καταλαβαίνω πως διάολο είναι δυνατόν να τα πουλάνε με τέτοια τιμή.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τα συγκεκριμένα ηχεία στις 31/11/2014 από Mediamarkt με 119 ευρώ(!!!), Συνδέθηκαν σε έναν YAMAHA RX-V377 (κόστους 198 ευρώ) και ο ήχος που έβγαλαν ήταν μακράν από οτιδήποτε θα μπορούσα εγώ να φανταστώ ακόμα και αν επρόκειτο για ηχεία σημαντικά μεγαλύτερου κόστους. Όταν δε άνοιξα και το Subwoofer μαζί, ...δεν γίνεται να το πιστέψει κάποιος αν δεν το ακούσει!!!. Δεν καταλαβαίνω πως διάολο είναι δυνατόν να τα πουλάνε με τέτοια τιμή.!!!

Εγγραφή: Χθες, 21:03

1 μηνύματα

 

:-D :-D :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη πει τι προτεινω, εξ'αρχης: http://www.insomnia.gr/topic/511526-eltax-experience-5-pack-139€-μμ-συγγρού/?p=53644160

 

Να ξανασυνοψισω:

2/2.1 για μουσικοφιλους.

5.1 που θα στηθει σωστα με τον καιρο για ταινιοφιλους που δεν διαθετουν 1.500+ για να παρουν απευθειας κατι αξιολογο.

 

Αν με ρωτας συγκεκριμενα προιοντα με 500 ευρω μπατζετ:

Σε stereo: 200 ευρω στερεοφωνικο ενισχυτη + 300 ευρω ηχεια

 

Για 5.1 με 500 ευρω δεν γινεται να παρεις κατι αξιολογο. Αλλα αν σωνει και καλα θες 5.1 με 500 ευρω, θα προτεινα οποιοδηποτε ετοιματζιδικο επωνυμο home cinema απο skroutz αντι για τα eltax που το καθε ενα ηχειο ξεχωριστα κοστιζει οσο 2 καφεδες...

 

Απο κει και περα περι ορεξεως, μπορει να ειμαι υπερβολικος εως εμμονικος, αλλα επειδη την εχω πατησει και ξερω οτι ειναι πεταμενα λεφτα τετοιου τυπου ηχοσυστηματα, απλα λεω τη γνωμη μου.

 

Μερικές ακόμα επιλογές με λίγα παραπάνω τα Kef C5 η και τα cambridge Audio S70 (στα 300 ευρώ δωρεάν μεταφορικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ακόμα επιλογές με λίγα παραπάνω τα Kef C5 η και τα cambridge Audio S70 (στα 300 ευρώ δωρεάν μεταφορικά)

Aν παμε σε budget 380-390 ευρω ηχεια (ζευγος) τοτε http://www.kolomvounis.gr/crystal-audio-tx-t1-bla.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...