Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το internet σε υπολογιστή με windows xp!!!


DimitrisPas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αμα ανέβεις στα 4gb σίγουρα θα πηγαίνει καλύτερα το σύστημα σου

σου το λέω γιατί αυτή την στιγμή προσπαθώ να παίξω στο fb το farmville...και πολύ απλά δεν μπορώ να παίξω,κολλάει πάρα πολύ....αλλά και γενικά σε ότι κάνω κολλάει...μπορεί να φταίει κάτι άλλο;;;

Αυτή εδώ κάνει;;;...το μαγαζί αυτό είναι κάτω από το σπίτι μου...http://www.msystems.gr/index.php?category=1512&product=17267

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

άμα βάλω την μνήμη που μου λες...θα σταματήσει να σέρνετε;;;

Τι εννοείς "σέρνεται"; 2GiB είναι υπεραρκετά για WinXP Μήπως του έχεις φορτώσει πολλά πράγματα και τρέχουν ταυτόχρονα (όπως, πχ, Skype, Steam, WLM κι ένα σωρό άλλα προγράμματα που είναι μονίμως ανοιχτά);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο συγκεκριμένα η επιπλεόν ram σε τι θα βοηθήσει.

 

Αν πχ ανοίγεις 2 3 προγράμματα τρέχουν και βλέπεις οτι το pc αρχίζει και σέρνεται αυτο σημαίνει οτι γεμίζει η ram (2gb) και δεν μπορείς να κανεις πολλά πράγματα , αν ομως πας σε 4 6 8 κτλπ gb θα μπορεις να κανεις πολλα περισσότερα πράγματα ταυτόχρονα χωρις να χωλαίνει το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "σέρνεται"; 2GiB είναι υπεραρκετά για WinXP Μήπως του έχεις φορτώσει πολλά πράγματα και τρέχουν ταυτόχρονα (όπως, πχ, Skype, Steam, WLM κι ένα σωρό άλλα προγράμματα που είναι μονίμως ανοιχτά);

εννοώ ότι κολλάει πάρα πολύ σε σημείο να παγώνει η εικόνα ακόμα και για λίγα λεπτά...με λίγα λόγια να φτάνεις σε σημείο να θες να τον πετάξεις από το μπαλκόνι....την μνήμη που σου έδειξα πιο πάνω καλή είναι;;;....ταιριάζει....Δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο ανοιχτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνιδια του facebook που ειναι σε flash τρωνε παρα πολυ μνημη και πολλες φορες γονατιζουν το συστημα. ειδικα το farmville. ελευθερο χωρο εχεις στο σκληρο δισκο? λογικα ναι μιας και ειπες οτι εκανες φορματ. πρεπει να εχεις τουλαχιστον ενα 15-20% αδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνιδια του facebook που ειναι σε flash τρωνε παρα πολυ μνημη και πολλες φορες γονατιζουν το συστημα. ειδικα το farmville. ελευθερο χωρο εχεις στο σκληρο δισκο? λογικα ναι μιας και ειπες οτι εκανες φορματ. πρεπει να εχεις τουλαχιστον ενα 15-20% αδειο.

πολύ λίγο λες.....σχεδόν τα 3/4 του δίσκου είναι άδειο...άρα μου προτείνετε να αυξήσω την ram για να δω προκοπή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εννοώ ότι κολλάει πάρα πολύ σε σημείο να παγώνει η εικόνα ακόμα και για λίγα λεπτά...με λίγα λόγια να φτάνεις σε σημείο να θες να τον πετάξεις από το μπαλκόνι....την μνήμη που σου έδειξα πιο πάνω καλή είναι;;;....ταιριάζει....Δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο ανοιχτό...

Άμα δεν έχεις κάτι ανοιχτό και γενικά δεν τρέχεις κάποιο "βαρύ" πρόγραμμα (όπως τα flashάκια που ανέφερε ο VasKag παραπάνω), τότε έλεγξε το PC σου για ιούς, γιατί να σέρνεται με 2GiB RAM είναι ύποπτο. Όσο για τη RAM που έβαλες πιο πάνω, κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν έχεις κάτι ανοιχτό και γενικά δεν τρέχεις κάποιο "βαρύ" πρόγραμμα (όπως τα flashάκια που ανέφερε ο VasKag παραπάνω), τότε έλεγξε το PC σου για ιούς, γιατί να σέρνεται με 2GiB RAM είναι ύποπτο. Όσο για τη RAM που έβαλες πιο πάνω, κάνει.

αυτο και επισης να ελεγξεις την υγεια του δισκου με hard disk sentinel

τα 2g ειναι υπεραρκετα για xp για απλη χρηση εκτος αν θες να τρεχεις hd videos, βαρια flash games. κλπ που τοτε πρεπει να ριξεις λεφτα σε καρτα γραφικων, μνημη κ επεξεργαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχάσεις το hard disk sentinel.

Επισης μήπως δεν εχεις περάσει όλους τους drivers της μητρικής; Αν δεν εχεις περάσει κάποιο driver για "το data bus" πιθανόν να χρησιμοποιεί κάποιο generic και για αυτό να σέρνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα ανασυγκροτηση δίσκων...και έναν έλεγχο με το antivirus και όλα οκ....

Μην ξεχάσεις το hard disk sentinel.

Επισης μήπως δεν εχεις περάσει όλους τους drivers της μητρικής; Αν δεν εχεις περάσει κάποιο driver για "το data bus" πιθανόν να χρησιμοποιεί κάποιο generic και για αυτό να σέρνεται. 

πως ξέρω εάν έχω όλους τους drivers???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένος τρόπος δεν υπάρχει , θα το καταλάβεις αν δεν σου λειτουργεί κατι (ηχο , γραφικά κτλπ) η πήγαινε στην διαχείρηση συσκευών και δες αν δεν εχει τιποτα με κίτρινο θαυμαστικό η αν λείπει κατι (θα το καταλάβεις) εισαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...