Προς το περιεχόμενο

Κατασκευές Raspberry Pi


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιον οδηγό ακολούθησες για να στήσεις το NAS? να δούμε μήπως κάτι ήταν λάθος 

 

 

Βασικά το έστησα όπως είχα στήσει ένα αρχαίο Pentium 4 που είχα. Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι το raspberry μπήκε σε standby mode ή κάτι τέτοιο. Η απλώς το charger μου κάποια στιγμή ψόφησε και δεν έδινε αρκετό ρεύμα!

 

 

Για καμιά ώρα που ήμουνα ξύπνιος και είχα ανοιχτό ssh και transmission όλα πηγαίνανε καλά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά το έστησα όπως είχα στήσει ένα αρχαίο Pentium 4 που είχα. Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι το raspberry μπήκε σε standby mode ή κάτι τέτοιο. Η απλώς το charger μου κάποια στιγμή ψόφησε και δεν έδινε αρκετό ρεύμα!

 

 

Για καμιά ώρα που ήμουνα ξύπνιος και είχα ανοιχτό ssh και transmission όλα πηγαίνανε καλά :(

Με αυτόν τον οδηγό παίζει εδώ και καιρό καλά το Pi ενός φίλου που του έστησα:

 

http://www.makeuseof.com/tag/turn-your-raspberry-pi-into-a-nas-box/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι το έχω στήσει και εγώ. :( Δεν πειράζει θα το στείλω για έλεγχο! Περίμενα για 2 μέρες τα Polyfuses δεν, έχω δοκιμάσει 2 κάρτες sd δεν.

 

 

Οπότε το στέλνω πίσω (e-shop ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που το πήρα από εκεί θα μπλέξω).

 

Αν μου πούνε ότι δουλεύει και δεν θα πάρω κανά δίσκο και θα πάω σε NAS με amd Μητρική κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω με αυτό εδώ το module

 

http://www.ebay.com/itm/Raspberry-Pi-Rs-Pi-7-Ports-USB-Hub-I2C-23017-x1-16-bit-GPIO-function-Board-/321058779335

 

μήπως το raspberry τελικά θα μπορεί να σηκώσει usb3 hub σε bitcoin mining χωρίς προβληματα και ασυμβατότητες. μερικοί λένε πως θα μπορεί αλλά δεν είναι ακόμα τίποτα τεσταρισμένο και σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H wolfram δίνει Wolfram Language και Mathematica στο Raspberry Pi, δωρεάν. Αν είστε μαθηματικοί, φυσικοί, κλπ κλπ και δεν έχετε χρήμα για να αγοράσετε άδεια για MAthematica, πραγματικά αξίζει να δώσετε $50 και να κάνετε τη δουλειά σας. Η κοινότητα όλο και μεγαλώνει και ακόμα κι ο ίδιος ο wolfram, ανεβάζει εφαρμογές του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H wolfram δίνει Wolfram Language και Mathematica στο Raspberry Pi, δωρεάν. Αν είστε μαθηματικοί, φυσικοί, κλπ κλπ και δεν έχετε χρήμα για να αγοράσετε άδεια για MAthematica, πραγματικά αξίζει να δώσετε $50 και να κάνετε τη δουλειά σας. Η κοινότητα όλο και μεγαλώνει και ακόμα κι ο ίδιος ο wolfram, ανεβάζει εφαρμογές του. 

να και μια είδηση που μετράει!

πολύ ενδιαφέρον,thnx :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστησα το raspberry σαν NAS το έβαλα χθες να δουλέψει και σήμερα το πρωί ενώ έκανα Ping , δεν μπορούσα να κάνω ssh και να δω το samba share.

 

:(

 

Το πράσινο φως αναβόσβηνε σταθερά, και επειδή δεν μπορούσα να περιμένω το έκανα hard reset :( Και από τότε δεν ανάβει ! :S

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι? Η να περιμένω το polyfuse να γίνει reset? :(

 

Αν και εχουν περάσει αρκετές ημέρες, είσαι σίγουρος οτι δεν φταίει το τροφοδοτικό σου. Αν το έχεις ακόμη δοκίμασε καποιο άλλο. Δεν παίζουν ολα(με την ιδια σταθερότητα) πάνω στο raspberry. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια το σκεφτομαι και εγω για ενα Rasp Pi, απλα μονο να το βαλω πανω στην τηλεοραση μου (ειναι smart) και να το χρισιμοποιω μονο σαν κατεβαστηρι για ταινιες πιο πολυ. το ερωτημα που εχω ειναι, αν οντως το βαλω θα μπορω μεσω μιας διανομης Linux (Raspbian, openelec etc) να μπορω αν χρειαστει να κανω και edit τους υποτιτλους? εχει κανει κατι καποιος?

 

Μεσω του xbmc το ξερω οτι γινεται, χωρις το xmbc ομως τι γινεται?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην μπορέσεις? αφου θα του έχεις ένα κανονικό λειτουργικό. Απλά θα του πετάξεις τους υπότιτλους μαζί με την ταινία στον ίδιο φάκελο και πιστεύω αυτό θα την δει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως ετσι το σκεφτομουνα και εγω, μια ερωτηση μονο τι εννοεις οτι θα του εχο κανονικο λειτουργικο. εκτος το raspbian και τo open elec και ολα τα παρεμφερει μπορω να του βαλω και αλλο λειτουργικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως ετσι το σκεφτομουνα και εγω, μια ερωτηση μονο τι εννοεις οτι θα του εχο κανονικο λειτουργικο. εκτος το raspbian και τo open elec και ολα τα παρεμφερει μπορω να του βαλω και αλλο λειτουργικο?

Όχι εννοεί ότι οι διανομές τύπου Raspbian που ανέφερες και εσύ είναι "κανονικές" διανομές. Μάλλον έχουν απλώς γίνει compile για τη συγκεκριμένη αρχιτεκτονική επεξεργαστή και κατά τα άλλα είναι ίδιες με τις απλές (χονδρικά μιλώντας).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Guys!

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω το Pi για να φτιάξω ένα PPTP Gateway.

 

Το pi να συνδέεται με το router στο σπίτι μέσω wifi, ο PPTP Client να συνδέεται με τον PPTP Server του γραφείου, και οι συσκευές που συνδέω στην Ethernet port του Pi να έχουν πρόσβαση στο δίκτυο του γραφείου.

 

PPTP Client έχω καταφέρει να τον φτιάξω και να συνδεθώ με το Pi στο γραφείο. Για το υπόλοιπο μισό δεν έχω βγάλει άκρη! :\

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αποφάσισα να του βάλω ένα MPD και τίποτε περισσότερο (άντε και κανένα xbmc, αν αποφασίσω να αφιερώσω χρόνο)

 

σκέφτομαι μάλιστα αν μπορώ να του βάλω και ένα ρελέ να ανοιγοκλείνει τον ενισχυτή. δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο με το pi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από το πρόσφατο post σχετικά με το Raspberry Pi και τις αναβαθμίσεις που θα φέρει η έκδοση 13 (gotham) σε σχέση με την 12 (frodo).

 

 

Raspberry Pi  and Android speed improvementsDL_Icons_RaspberryPi-new.png

Since the release of Frodo a lot of effort has been put into getting XBMC to run smoother on lower powered platform like the famous Raspberry Pi and of course Android. All this effort has paid off and the experience of using these devices has been much more polished and satisfying than ever before. For example opening your libraries, browsing through them, loading of images and the starting of videos have all seen dramatic speed increases.

 

 

 

http://xbmc.org/xbmc-13-0-gotham-beta1-rises/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...