Προς το περιεχόμενο

Κατασκευές Raspberry Pi


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα κάτι για να κάνεις αντίγραφα ασφαλείας κάπου εκτός μην πάθεις καμιά νίλα ;-) Πόσους χρήστες σκοπεύεις να εξυπηρετείς και πόσους λογαριασμούς;

 

Εγώ μπορεί να έκανα και κάνα vpn ή φορητό access point όταν μετακινούμαι για δουλειά πχ σε ξενοδοχεία...

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν λογαριασμό λέω. Πόσα email λέτε να μπορέσει να σηκώσει? Γενικά δεν νομίζω αυτοί οι mail server να τρώνε πολύ σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ όχι, αλλά το πρωί μόλις το διάβασα πήγα κατευθείαν να κάνω παραγγελία κι εκεί έφαγα το άκυρο :-( 

 

@ check2fire

 

δεν είμαι ο πιο έμπειρος σε mail servers, αλλά δε νομίζω να έχεις θέμα λογαριασμών... υποθέτω ότι θα το σετάρεις να κατεβάζει τα mail από τον παροχέα σου στον τοπικό σέρβερ και να τα σβήνει... Το κάνεις για να κερδίσεις χώρο και να μη σβήνεις mail; ή απλά για πειραματισμό! γιατί θα πρέπει να βγάλεις το pi στο ίντερνετ με στατική ip ή no-ip/dyndns... Τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις; Έχω κι εγώ ένα περίσσιο Pi που κάθεται και μου έδωσες ιδέα για vpn!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες για vpn τι εννοείς. Δλδ πως μπορείς να δημιουργήσεις ένα vpn όταν στην ουσία θα χρησιμοποιείς την ίδι ακριβώς ip?

Από τι είδα έχουν βγάλει και νέα έκδοση του NOOBS εδώ

 

http://www.raspberrypi.org/downloads/

 

και τώρα με την νέα έκδοση του raspberry λένε ότι θα υποστηρίζει και τις τελευταίες εκδόσεις των λειτουργικών συστημάτων. Το κακό είναι ότι δεν είναι συμβατό με τα module του Α και Β Β+ άρα προς το παρόν δεν έχει μεγάλη επεκτασιμότητα.

Και από τι είδα το έφερε και το nettop

 

http://nettop.gr/index.php/raspberry-pi/kit-plaketes/raspberry-pi-2-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82

 

edit: Τελικά από τι βλέπω στο site είναι πλήρως συμβατό με όλα τα module του raspberry b+

 

 

 

  • Έξι φορές γρηγορότερος επεξεργαστής σε σχέση με το προηγούμενο Model B+. τετραπύρηνος επεξεργαστής Broadcom BCM2836 ARMv7 ο οποίος τρέχει στα 900ΜΗΖ
  • Διπλή μνήμη. 1GB RAM η οποία μπορεί να σηκώσει μεγαλύτερες και απαιτητικότερες εφαρμογές
  • Το νέο Raspberry Pi 2 έχει ακριβώς την ίδια διάταξη και τις ίδιες εξόδους στο GPIO και είναι πλήρως συμβατό με όλα τα προϊόντα που ταιριάζουν στο προηγούμενο Model B+
  • Συμβατό με HAT συσκευές
  • 40pin extended GPIO για να διασυνδέσετε το Raspberry Pi σας με τον έξω κόσμο. Το GPIO είναι 100% συμβατό με το Model B+ και το A+. Τα πρώτα 26 pins είναι πανομοιότυπα με το Model A και το Model B για να σας παρέχουν πλήρη συμβατότητα σε όλες τις πλακέτες.
  • Μπορείτε πλέον να το συνδέσετε με την Raspberry Pi camera αλλά και με οθόνη αφής
  • Παρακολουθήστε αλλά και streamarete Hi-definition video output στα 1080P
  • Micro SD υποδοχή για την αποθήκευση των πληροφοριών σας αλλά και για να φορτώνεται το λειτουργικό σας σύστημα.
  • Προηγμένη διαχείριση ρεύματος:  πλέον παρέχεται μέχρι 1.2 Amp στα USB ports – έτσι σας δίνεται η δυνατότητα να συνδέεται ποιο απαιτητικές USB συσκευές απευθείας στο Raspberry Pi σας. (Αυτό το χαρακτηριστικό χρειάζεται 2Amp micro USB τροφοδοτικό που μπορείτε να το βρείτε στο κατάστημά μας)
  • 10/100 Ethernet Port για την σύνδεση σας στο internet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως με αυτό θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα και ως media player αλλά και ως πιο απαιτητικές δουλειές.

 

Κάποια στιγμή θα πάρω ένα. Προς το παρών περιμένω να πουλήσετε εσείς τα παλιά σας για να βρω κανένα στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα πρώτη δοκιμή να περάσω openvpv με τις οδηγίες εδώ και τελικά κατέληξα σε epic fail

 


 

έχει μερικά λάθη αυτός ο οδηγός αλλά και που τα διόρθωσα όσα δλδ αναφέρονται δεν άλλαξε τίποτα. 

Νομίζω ο οδηγός ξεκινάει με ένα λάθος αφού λέει 

 

cp –r /usr/share/doc/openvpn/examples/easy-rsa/2.0 /etc/openvpn/easy-rsa 

 

ενώ στο /etc/openvpn/ δεν υπάρχει easy-rsa φάκελος

Μετά αν δημιουργήσεις τέτοιο φάκελο πρέπει σου μεταφέρει και τον /2.0 και πρέπει να αλλάξεις όλες τις οδηγίες καθώς είναι φτιαγμένες με τα δεδομένα ότι τα περιεχόμενα του 2.0 φακέλου θα μεταφερθούν στο easy-rsa

Μετά άλλο λάθος που έχει είναι στην δημιουργία του φακέλου nano /etc/firewall-openvpn-rules.sh 

Εκεί λέει να μεταφέρουμε 

#!/bin/sh iptables -t nat -A POSTROUTING -s 10.8.0.0/24 -o eth0 -j SNAT --to-source 192.168.XX.X

 

υπάρχουν λάθη στο παραπάνω αν και είναι σε δύο γραμμές κανονικά θα πρέπει να πάει σε μια συν ότι το # δεν γνωρίζω αν πρέπει να το αφήσουμε η να το αφαιρέσουμε. Αλλό λάθος που μπορείτε να παρατηρήσετε είναι ότι στο παραπάνω είναι --to-source ενώ κανονικά είναι --to- source η τουλάχιστον έτσι νομίζω

Τέλος ενώ κανονικά υποτίθετε ότι έχουμε σετάρει το raspberry να πέρνει στατική ip αυτός δίνει οδηγίες για edit σε αρχείο που δεν είναι σεταρισμένο για στατικές ip

Ξαναπερνάω το rasbian και ξαναδοκιμάζω από την αρχή τις οδηγίες μήπως μπορέσω και καταφέρω να το στήσω. Αν έχετε κάποιον καλύτερο οδηγό καλοδεχούμενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vpn για να μπορώ να με ασφάλεια να έχω πρόσβαση στο οικιακό δίκτυο όταν είμαι εκτός! Μόλις βρω χρόνο, θα κάτσω να δω τι και πως! Καλούτσικη τιμή το έχει το Nettop το Pi2 είμαι σε τρομερό πειρασμό να το πάρω μόλις μεγαλώσει λίγο η υποστήριξη και πέσει η τιμή... δε βιάζομαι προς το παρόν!

 

@ mask2011

Έχω ένα Pi B με openelec πάνω στην tv και ένα για να πειραματίζομαι όταν έχω χρόνο... μόλις μεγαλώσει η υποστήριξη του Pi 2 σίγουρα θα τα αντικαταστήσω, οπότε εάν δε βρεις... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με ένα RasPi 2 θα φτιάξω μια τέλεια Amiga 4000/40 με OS 3.1 και τόνους παιχνίδια και demo!! Και εννοείται, φορητή!!! Το όνειρο κάθε nerd τη δεκαετία του 90' :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτι τέτοιο ήθελα πάντα να φτιάξω αλλά μιας και το πρώτο Pi ήταν αδύναμο,το μετάνιωσα...τώρα με το Pi 2 όμως;; :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...