Προς το περιεχόμενο

Κατασκευές Raspberry Pi


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να χρησιμοποιησω αυτο http://www.gamelobster.net/catalog/images/xbox%20dvd%20remote.jpg,

για τον ελεγχο του openelec.

ισως να μην ειναι πολυ σχετικο με το θεμα, αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο.

μετα ειδα οτι δουλευει σε rasbmc και το μονο που χρειαζεται, ειναι ο μετατροπεας του βυσματος σε usb(τον οποιο εχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αυτό που περιμένω τώρα είναι να μπει στο steam streaming υποστίριξη για linux ώστε να στριμάρω game από το pc στο raspberry στην τηλεόραση. Από τι λένε με την ως τώρα windows υποστίριξη στριμαρουν game σε laptop δεκαετίας και παίζουν μια χαρά αρα πιστεύω θα παίζει και σε raspberry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να το γράψω αλλά και το steam υποστιρίζει κανονικά στριμάρισμα από το windows μηχάνημα σε linux δλδ φαντάζομαι και στο raspberry pi. To παραπάνω πάντως το έχω ξαναδεί και όποτε βρω χρόνο θα αρχίσω τα πειράματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

ήθελα να ρωτήσω λίγο για θερμοκρασίες που έχετε στο Pi σας. Με OpenElec, 1 ώρα ταινία σε 720p streaming έχω 61C. Δεν έχω κάνει overclocking στο Pi, μέχρι να έρθουν οι ψύκτρες.

 

Τι προτείνετε για overclocking με/χωρίς ψύκτρες- ανεμιστηράκι; Δε θέλω να φτάσω το Pi στα όρια, αλλά να γίνει κάπως πιο γρήγορο, ειδικά στην περιήγηση στα μενού!

 

Κ.

 

Διόρθωση... 69C καθώς άφησα το μενού ανοιχτό για να βλέπω την θερμοκρασία, κατανάλωση επεξεργαστή/μνήμης :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

ήθελα να ρωτήσω λίγο για θερμοκρασίες που έχετε στο Pi σας. Με OpenElec, 1 ώρα ταινία σε 720p streaming έχω 61C. Δεν έχω κάνει overclocking στο Pi, μέχρι να έρθουν οι ψύκτρες.

 

Τι προτείνετε για overclocking με/χωρίς ψύκτρες- ανεμιστηράκι; Δε θέλω να φτάσω το Pi στα όρια, αλλά να γίνει κάπως πιο γρήγορο, ειδικά στην περιήγηση στα μενού!

 

Κ.

 

Διόρθωση... 69C καθώς άφησα το μενού ανοιχτό για να βλέπω την θερμοκρασία, κατανάλωση επεξεργαστή/μνήμης :-(

το έχεις σε κουτάκι !! για αυτό ζεσταίνεται ?? εγώ έβαλα από πάνω ένα μικρο ανεμιστήρα άνοιξα τρύπα στο κουτάκι και έκανα O.C !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κουτάκι έχω, χωρίς κάποια τρύπα... αλλά όταν έρθουν οι ψύκτρες και το ανεμιστηράκι θα ανοίξω στο πάνω μέρος... μπορείς να μου στείλεις τις ρυθμίσεις σου στο OC? είναι σταθερό;

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με OC στο Pi! Λοιπόν, σε turbo mode # mode 'Turbo' : 1000 | 500 | 500 | 6 το θηριάκι πάει τέλεια μέχρι τώρα! 64C θερμοκρασία χωρίς ψύκτρες, φανταστείτε να έρθουν και αυτές και από πάνω το βουρβούρι :-P

 

Επίσης υπάρχει ένα θέμα επιλογής ανάμεσα σε ψύκτρες αλουμινίου και χαλκού! Οι δικές που που έρχονται είναι χαλκού, αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από όσους ξέρουν εδώ!

 

Οι θερμοκρασίες που έδωσα πάνω είναι OC και σε ταινίες από το much movies hd!!!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Συνεχίζω να μονολογώ, μήπως και ενδιαφέρει κάποιον το θέμα!

 

Έβαλα στο Pi στις ψύκτρες πάνω και οι θερμοκρασίες κατέβηκαν 5-6 βαθμούς σε αναπαραγωγή 720p (streaming από το Γερμανικό ZDF HD). Οι χύκτρες τελικά είναι αλουμινίου και είχαν αυτοκολητάκι πάνω για μπορέσουν να "κουμπώσουν". Δεν έβαλα ακόμα ανεμιστήρα, καθώς θέλω να δω στις επόμενες μέρες και με μεγαλύτερη θερμοκρασία δωματίου πως θα συμπεριφερθεί το Pi. Είχε δροσιά χθες :-)

 

Το κουτί δεν αερίζεται σωστά, οπότε μόλις μπει το φουρφούρι θα κάνω τρύπες πάνω! Ελπίζω να είναι αθόρυβο.

 

Πάντως το μηχάνημα πάει αρκετά καλά στην αναπαραγωγή χωρίς screen tearing που έχω στο debian jessie με το xbmc. Πήρα και ένα ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι της Logitech (15 γιούργια με κουπόνι γνωριμίας από τα Public) και διαπίστωσα ότι είναι πιο βολικό από το τηλεκοντρόλ.

 

Εκείνο που μένει να δοκιμάσω για να αυξήσω κάπως την ταχύτητα του open elec είναι να μεταφέρω το file system σε USB stick!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jeep13

 

Πολύ vintage!!! +1 από μένα! Βασικά, το επόμενο Pi θα το το βάλω σε ένα κουτί από αποκωδικοποιητή mpeg2 που είχαμε για τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ και τώρα πλέον είναι άχρηστος! Θα τον ξεκοιλιάσω και θα αφήσω μόνο την τροφοδοσία του, να δω εάν μπορώ με τη βοήθεια ενός φίλου να πάρω ρεύμα από την παλιά. Τρύπες πίσω με τροχό πίσω όπου χρειάζεται για να βγουν οι συνδέσεις και βλέπουμε.  

 

@check2fire

 

Thnx :-) είναι σε σειρά πρωτεραιότητας. Εδώ που νοικιάζω δεν έχω ενσύρματο δίκτυο στο σπίτι, οπότε δεν έχω την υποδομή! Πρέπει να επιστρέψω στην πόλη μου... στις διακοπές ;-)

 

θέλω να δω πως συμπεριφέρεται με steam streaming, arcade αλλά και σαν thin clien σε επόμενη φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση

η νεα εκδοση openelec, εχει μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα των μενου;

Το εχω στο χωριο και δεν ειναι πολυ ευκολο να αναβαθμισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...