Προς το περιεχόμενο

[Οδηγός] Αλλαγής Σκληρού Δίσκου στο PS4


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια να κανω μια χαζη ερωτηση; :-) Ο δισκος του ps3 με του ps4 ειναι ιδιοι,ταιριαζουν η οχι;Απλα επειδη στο ps3 μου εχω 1tb κι ελεγα να το βαλω στο ps4.Σορρυ αν ειπα κοτσανα :blink: αλλα δεν γνωριζω γι'αυτο και ρωταω! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αλλαγή Σκληρού Δίσκου στο PS4 Pro με χωρητικότητα μεγαλύτερη από 2ΤΒ

 

Αγοράζοντας το PS4 Pro πριν ένα μήνα ήρθα αντιμέτωπος με το πρόβλημα της χωρητικότητας, σε όλο της το μεγαλείο, λόγω των αυξημένων απαιτήσεων σε GB των παιχνιδιών.
Έχοντας συνηθίσει στο 1ΤΒ του αγαπημένου PS3 να έχω εγκατεστημένα πάνω από 100 παιχνίδια και να περισσεύει και χώρος, προχώρησα σε αναζήτηση λύσης αναβάθμισης.

Προς έκπληξή μου διαπίστωσα ότι εταιρείες σαν τη Nyko δεν έχουν βγάλει ακόμη στην παραγωγή το data bank τους για τις εκδόσεις slim ή pro (σε επικοινωνία που είχα μαζί τους αναμένεται να τα βγάλουν στην παραγωγή έως και την Άνοιξη)

Προχώρησα λοιπόν σε εγκατάσταση εξωτερικού δίσκου μεγαλύτερης χωρητικότητας 3.5” με τρόπο ώστε να μη χαλάσω το PS4 Pro (πλαστικά καπάκια κλπ.).

Για την εγκατάσταση χρησιμοποίησα:

  1. Ένα καλώδιο SATA male-female
  2. Ένα αξιόπιστο τροφοδοτικό για να δώσει ρεύμα στο δίσκο
  3. Ένα εξωτερικό κουτί για να έχω προστατευμένο το δίσκο (μόνο το κουτί)
  4. Έναν δίσκο 4TB

Δεν θεωρώ ότι έκανα κάτι σπουδαίο, είναι μια προσωρινή λύση έως ότου κυκλοφορήσει ένα data bank για το PS4 Pro.

 

Παραθέτω και το φωτογραφικό υλικό:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορτωσες παιχνιδια στον εξωτερικο και παιζουν καλα δλδ;

Ναι τον βλέπει σαν εσωτερικό αφού τον σύνδεσα με sata καλώδιο εκεί που ήταν ο 2,5", με τον συγκεκριμένο δίσκο μάλιστα πάει καλύτερα γιατί πετάει ως δίσκος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον βλέπει σαν εσωτερικό αφού τον σύνδεσα με sata καλώδιο εκεί που ήταν ο 2,5", με τον συγκεκριμένο δίσκο μάλιστα πάει καλύτερα γιατί πετάει ως δίσκος..

 

το usb3.0 to sata  που φαινεται στις φωτο , που το χρειαζεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το usb3.0 to sata  που φαινεται στις φωτο , που το χρειαζεσαι ?

Συνέδεσα τον δίσκο επάνω στο playstation για αυτό χρειάζεται male 2 female sata καλώδιο.. πάνω στο Playstation συνδέται η male πλευρά του καλωδίου.. 

Σε μπερδέυει το εξωτερικό κουτί νομίζω, στη μία φώτο συνέδεσα έναν άλλο δίσκο για να πάρω backup (με usb σύνδεση). Όταν τελείωσε το backup, συνέδεσα τον μεγάλο δίσκο στο ps, έκανα τη γνωστή διαδικασία και μετά restore. Στο τέλος απλά έβαλα τον μεγάλο δίσκο στο κουτί ώστε να μην είναι χύμα. (το κουτί είναι απλά ένα κουτί).

Ρεύμα έδωσα στο δίσκο με εξωτερικό τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά πρέπει να έχω στικάκι για να κανω το update? Δηλαδή αν τα σβήσω τα πάντα από τον παλιό σκληρό και βάλω τον καινούργιο δεν θα μου βγάλει μυνημα για update? Είμαι πάντα συνδεδεμένος στο Ίντερνετ

Έναν εσωτερικό 2TB υπάρχει ; πως μπορώ να ξέρω αν είναι για PS4 τι κοιτάμε στη συσκευασία ( δεν θέλω εξωτερικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι έχετε βάλει δίσκο στις 7.200 rpm έχετε κάποιο πρόβλημα;(Πχ θόρυβο,θερμοκρασίες,κολλήματα).

Όχι

Παιδιά πρέπει να έχω στικάκι για να κανω το update? Δηλαδή αν τα σβήσω τα πάντα από τον παλιό σκληρό και βάλω τον καινούργιο δεν θα μου βγάλει μυνημα για update? Είμαι πάντα συνδεδεμένος στο Ίντερνετ

Έναν εσωτερικό 2TB υπάρχει ; πως μπορώ να ξέρω αν είναι για PS4 τι κοιτάμε στη συσκευασία ( δεν θέλω εξωτερικό)

Ρίξε μια ματιά στις μπροστά σελίδες, τα γράφει αναλυτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα στο forum,

 

Το ανηψακι μου με πηρε τηλεφωνο και μου πε οτι του επεσε το ps4..

Θα υποθεσω για αρχη οτι την ακουσε ο σκληρος.

Οκ, λογικα θα βρω κανενα tutorial για την αλλαγη του, εχω και ευκαιρους 2 2,5 1tb(ο ενας sshd 5400, ο αλλος 7200).

 

Οποτε η ερωτηση..

Εαν οντως την ακουσε ο σκληρος, τι γινετε με τα αποθηκευμενα παιχνιδια/ρυθμισεις κοκ?(δηλωνω παντελως ασχετος με κονσολες)

 

Για δωστε μια βοηθαει οι πιο σχετικοι στον αμοιρο τον θειο...

 

Υ.γ Θα εχει καποιο οφελος εαν του κοτσαρω τον sshd (5400σαλ) η θα ναι καλυτερα με τον απλο 7200?Απο το εργοστασιο τι φοραει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum,

 

Το ανηψακι μου με πηρε τηλεφωνο και μου πε οτι του επεσε το ps4..

Θα υποθεσω για αρχη οτι την ακουσε ο σκληρος.

Οκ, λογικα θα βρω κανενα tutorial για την αλλαγη του, εχω και ευκαιρους 2 2,5 1tb(ο ενας sshd 5400, ο αλλος 7200).

 

Οποτε η ερωτηση..

Εαν οντως την ακουσε ο σκληρος, τι γινετε με τα αποθηκευμενα παιχνιδια/ρυθμισεις κοκ?(δηλωνω παντελως ασχετος με κονσολες)

 

Για δωστε μια βοηθαει οι πιο σχετικοι στον αμοιρο τον θειο...

 

Υ.γ Θα εχει καποιο οφελος εαν του κοτσαρω τον sshd (5400σαλ) η θα ναι καλυτερα με τον απλο 7200?Απο το εργοστασιο τι φοραει..?

Ο εγοστασιακός είναι Hitachi Sata 2 5400 rpm 8Mb Cache.Δεν αξίζει τόσο να βάλεις sshd γιατί το PS4 δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως την ταχύτητά του,καλύτερα σε PC.Νομίζω πως είναι καλύτερα να μπεί ο Hdd 7200 rpm που θα είναι λίγο πιο γρήγορος απο κάποιον hdd 5400rpm.

 

Υποτίθεται οτι στις 7200 rpm ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασίες αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα,κάποιοι έχουν βάλει,λογικά θα είναι πιο γρήγορος απο των hdd των 5400 rpm.

 

ΥΓ:Πες του τι είναι και σου έπεσε,κινητό;Ολόκληρο PS4. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...