Προς το περιεχόμενο

[Οδηγός] Αλλαγής Σκληρού Δίσκου στο PS4


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο εδω, απο εκει μου το φερε και μαλλων πρεπει να το χτυπησε απο τα νευρα του.

Τεσπα,τα ιδια εκανα και εγω αλλα το nes δεν καταλαβαινε τιποτα..

 

Το θεμα ειναι εαν εχει εγκατεστημενα παιχνιδια τι γινετε?

Θελω να πω εαν εχει αγορασμενα μεσω account με το που κουμπωσω τον καινουργιο δισκο και βαλω το account του θα τα ξανακατεβασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο εδω, απο εκει μου το φερε και μαλλων πρεπει να το χτυπησε απο τα νευρα του.

Τεσπα,τα ιδια εκανα και εγω αλλα το nes δεν καταλαβαινε τιποτα..

 

Το θεμα ειναι εαν εχει εγκατεστημενα παιχνιδια τι γινετε?

Θελω να πω εαν εχει αγορασμενα μεσω account με το που κουμπωσω τον καινουργιο δισκο και βαλω το account του θα τα ξανακατεβασει?

Ναι,τα κατεβάζεις όσες φορές θες.Αν έχεις εξωτερικό hdd μπορείς να τα κάνεις back up και μετά να τα βάλεις στον καινουριο hdd για να γλιτώσεις το download.Πρέπει όμως να περάσεις το update σε usb stick.

 

Αν χτύπησε ο δίσκος καλά είναι αλλιώς μάλλον θα έχει χειρότερη ζημιά.Μάλλον χτυπήθηκε ενώ λειτουργούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

Αν και δεν ειναι ζωτικης σημασιας, ας το ρωτησω και αυτο->

Και τα saves κοκ κατεβαινουν μεσω του account η αποθηκευοντε μονο τοπικα?

 

Υ.γ Ναι για το back up το υπεθετα, ειτε μεσω menu ειτε ισως να γινοταν και clone με καποιο τροπο αλλα εαν την εχει ακουσει ο σκληρος δεν μπορουν να γινουν τα παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

Αν και δεν ειναι ζωτικης σημασιας, ας το ρωτησω και αυτο->

Και τα saves κοκ κατεβαινουν μεσω του account η αποθηκευοντε μονο τοπικα?

 

 

Υ.γ Ναι για το back up το υπεθετα, ειτε μεσω menu ειτε ισως να γινοταν και clone με καποιο τροπο αλλα εαν την εχει ακουσει ο σκληρος δεν μπορουν να γινουν τα παραπανω..

Τα saves μένουν στον hdd ακόμα και αν σβήσεις το παιχνίδι,αλλά σε περίπτωση αλλαγής hdd πρέπει να τα κάνεις back up σε USB stick.(Settings-Application Saved Data Management-Saved Data in System Storage-Copy To USB Storage Device).

 

Οταν τελειώσεις με Format θα μπορείς να περάσεις τα save απο το USB στον καινούριο hdd μπαίνοντας στο μενού παραπάνω.

 

ΥΓ:Επίσης εφόσον υπάρχει συνδρομή Plus τα saves γίνονται upload.Κάνε back up να τα έχεις σίγουρα, είναι πολύ εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

SSD για PS4 PRO

 

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον εσωτερικό δίσκο του ps4 pro με έναν SSD.
Ακούω προτάσεις για 250 GB και 500 GB χωρητικότητας δίσκους...
Τιμές για 250 GB το max 100 ευρώ
για 500GB το max 160 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχουν, πετάει ο ένας πετάει και ο άλλος. Μόνο σε benchmarks και αν... (χαζομάρες)

Και εγώ αυτόν θα διάλεγα λόγω της εγγύησης, αλλά και ο MX300 είναι αξιόλογη πρόταση και έμπιστος δίσκος. Η μόνη ουσιώδης διαφορά τους είναι η έξτρα χωρητικότητα έναντι των ετών εγγύησης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 250GB ίσως αξίζει ο MX300 για τα επιπλέον 25gb (είναι σαν ένα extra game)
στα 500GB λέω για Samsung 850 EVO για την εγγύηση.
Πάντως και εγω αυτές τις δύο επιλογές είχα στο μυαλο μου απλά κάπου με μπέρδευε η WesternDigital....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμέ, δεν αξίζει η πρόταση της WD στα ίδια χρήματα. Έχει τα κακά των δυο (500 και όχι 525, 3 έτη εγγύηση και όχι 5) και χρησιμοποιεί απλή TLC μνήμη, όχι 3D (που είναι θεωρητικά ταχύτερη και περισσότερο power-efficient καθώς και ακριβότερη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμέ, δεν αξίζει η πρόταση της WD στα ίδια χρήματα. Έχει τα κακά των δυο (500 και όχι 525, 3 έτη εγγύηση και όχι 5) και χρησιμοποιεί απλή TLC μνήμη, όχι 3D (που είναι θεωρητικά ταχύτερη και περισσότερο power-efficient καθώς και ακριβότερη).

 

Το ότι δεν έχει 3D NAND είναι αδιάφορο. Το αν θεωρητικά είναι ταχύτερη δεν ενδιαφέρει κανέναν. Όπως και κανέναν δεν ενδιαφέρει η ενεργειακή αποδοτικότητα του SSD σε συσκευή που μπαίνει στην πρίζα μόνιμα ή το κόστος της μνήμης για τον κατασκευαστή.

 

H 5% διαφορά στη χωρητικότητα ίσως να νοιάζει κάποιους. Η εγγύηση ίσως να ενδιαφέρει ακόμα περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενδιαφέρει, γι' αυτό και τα έγραψα. Όταν μιλάμε για τα ίδια λεφτά προσωπικά θα προτιμήσω α) νεότερη τεχνολογία η οποία έστω θεωρητικά είναι καλύτερη β) ακριβότερο για τον κατασκευαστή εφόσον το κόστος δεν επιβαρύνει την τσέπη μου. 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα ανέφερα ως απλό FYI μιας και ο TS ανέφερε τους WD SSDs. Δε θα ήταν δύσκολο κάποιος να γνωρίζει την WD και μόνο από όνομα να αγοράσει λέγοντας "σιγά, τι θα χάσω, 5% χωρητικότητα" ενώ ταυτόχρονα θα έπαιρνε και υποδεέστερη και φθηνότερη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το Pro να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως τις ταχύτητες ενός ssd.Υπάρχουν πίνακες σύγκρισης loading times μεταξύ hdd-hybrid-ssd μεταξύ κάποιον παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το Pro να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως τις ταχύτητες ενός ssd.Υπάρχουν πίνακες σύγκρισης loading times μεταξύ hdd-hybrid-ssd μεταξύ κάποιον παιχνιδιών.

Γενικά τα αποτελέσματα ειναι υπέρ του SSD

το loading times ειναι κυρίως που κάνουν την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...