Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλά δεν είναι καθόλου απίθανο και επίσημα android app να επιτρέπει η εγκατάσταση τους μέσα από τα windows.

Android apps on Windows? The conversation's not dead yet for Microsoft

http://www.neowin.net/news/android-apps-on-windows-the-conversations-not-dead-yet-for-microsoft

 

Εγώ θα κρατηςω κάποιες εφαρμογές όπως του eWeather hd,the verge,Engadget,imdb,sport24,sportfm και του i torrent pro app και βλέπουμε αν βάλω τίποτα άλλο.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στην Ελλάδα και στα Public-Multirama το νέο Asus T200 στις 11.6 ίντσες με 4gb ram!!!

http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/asus-transformer-book-t200ta-cp018h-ultrabooktablet-116-32gb-mpleasimi/prod6950693pp/

Και εδώ ένα review(στην έκδοση με τα 2gb ram βέβαια αλλά αντιπροσωπευτικό γενικότερα)

 

http://www.tlbhd.com/asus-transformer-book-t200ta-review-18720/

 

Summary: The Asus Transformer Pad T200TA is one of the most interesting affordable 2-in-1s of the moment. It starts at $400 and for that kind of money you're getting a BayTrail platform machine with a 11.6 inch IPS display, a 37 Wh battery and a docking unit that bundles a full-size keyboard, wide trackpad and more ports. They all add up and the entire thing is rather bulky and heavy, but that's a compromise you can probably learn to live with.

THE GOOD

nicely build, decent quality IPS screen, handle daily tasks well, packs a dock with a good keyboard and a good selection of ports, charges fast and lasts for 8+ hours on a go, excellent price

THE BAD

bulky and heavy, packs only an HD screen.

 

Επίσης μια θετική διαφοροποίηση ότι φορτίζει πολύ γρήγορα από extra δικιά του υποδοχή και όχι από την usb όπως του T100.

 

The laptop comes with a 33Wh power-brick and a complete charge takes around 2 hours (with light use during this time). It no longer charges via the microUSB port, like the T100 model, but through a dedicated charging pin.

 

Επίσης ότι δεν περιλαμβάνεται office 2013

 

There’s not Office license included with this model (or with the cheaper base version either) from what I can tell, unlike with the smaller T100TA and T100TAM 2-in-1s.

 

Sent from my iPad using Insomnia

post-235346-0-82369600-1416746938_thumb.jpg

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Lenovo mix 3 είναι εδω και μάλιστα στις 7.85 ίντσες  με aspect ratio 4/3!!!

 

www.amazon.de/Lenovo-3-830-Notebook-Z3735F-schwarz/dp/B00NHKEJXY/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1416852433&sr=8-3&keywords=miix+3

Επεξ/σία από neten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολο και περισσοτεροι κατασκευαστες παρουσιαζουν ταμπλετ με πιο "τετραγωνο" aspect ratio, ιδανικο για καθετη χρηση.

Κριμα που το συγκεκριμενο εχει μικρη αναλυση 1024x768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Lenovo mix 3 είναι εδώ και μάλιστα στις 7.85 ίντσες  με aspect ratio 4/3!!!

 

Το καλύτερο νέο είναι ΑΥΤΟ! Επίσημη πρώτη 28.11 αλλά το βλέπω ήδη στο amazon.de!!!

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το Lenovo mix 3 είναι εδω και μάλιστα στις 7.85 ίντσες με aspect ratio 4/3!!!</p> <p> </p> <p>www.amazon.de/Lenovo-3-830-Notebook-Z3735F-schwarz/dp/B00NHKEJXY/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1416852433&sr=8-3&keywords=miix+3</p>

Θετικό μεν αλλά οι OEM συνεχίζουν να συναγωνίζονται μέσα στην μετριότητα με πολύ πετσοκομμένα specs.

Τι ανάλυση είναι αυτή 1024x768,σε λίγο θα πάμε στα 640x360 χαχα.

Μάλλον θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο μόνο σε Intel Core προτάσεις δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Από την άλλη βέβαια η εμπειρία μου με το thinkpad 8 με 1920x1200 είναι απογοητευτική όσων αφορά την αυτονομία(maximum 5.5-6 ώρες) και ίσως ακόμα η Bay Trail σειρά να μην έχουν τόσο καλή ενεργειακή διαχείρηση με τέτοιες αναλύσεις(το κακό βέβαια πως δεν υπάρχει άλλη πρόταση με τέτοια ανάλυση οθόνης έτσι ώστε να γνωρίζουμε αν όντως είναι θέμα Bay Trail η κακής υλοποίησης του κατασκευαστή όπως στην Lenovo)

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει δεν το λες και tablet της χρονιάς όμως λόγω 4/3 αξίζει προσοχής. Θα ήθελα πολύ να το δω από κοντα. Αν έχει καλή φωτεινότητα και χρωματική απόδοση οθόνης, η ανάλυση μπορεί να είναι αποδεκτη. Σκεφτείτε το πρωτο Ipad mini που είχε την ίδια ανάλυση. Επίσης με full body aluminium στα 374gr  και 9,2 πάχος είναι  ένα πολύ ''fit'' windows tablet. Αυτό που με προβληματιζει  είναι η έλλειψη hdmi. Αληθεια, τελικά ποιος είναι ο καλύτερος  τρόπος σύνδεσης με monitor στα tablets που έχουν μόνο micro usb? 

Επεξ/σία από neten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πεις οτι εχει μια καλη τιμη, οκ.....αλλα 200 ευρω??? Too much...

Μνημη ραμ δεν βλεπω πουθενα, φοβαμαι οτι θα εχει και αυτο 1 giga.

 

Κατα τη γνωμη μου στις 8 ιντζες καλητερες επιλογες παραμενουν τα dell venue 8 pro & asus vivotab note 8 τα περσυνα  μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο tablet με 32GB SSD και με Windows 8.1.

Αυτη τη στιγμή έχω διαθέσιμα μόνο 2-3GB στον δίσκο... Υπάρχει κάποια thin έκδοση των win8 που να στοχεύει σε όσο το δυνατόν μικρότερο installation size;

Εκτός από την κατάργηση hiberfil.sys και pagefile.sys με τα οποία κερδίζεις λίγο χώρο στο δίσκο, τι άλλο προτείνετε; Άλλοι χρήστες με ίδια περίπτωση τι έχετε κάνει; Θα ήθελα να αποφύγω τη λύση της κάρτας SD ως αποθηκευτικό χώρο για να είναι λίγο πιο μαζεμένα τα αρχεία μου και όχι σε 2 μεριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το κακό ότι από κάθε τέτοια πρόταση όλο λείπει κάτι βασικό.

Στον έναν hdmi,στον άλλο η γραφίδα στον τρίτο η ποιότητα κατασκευής και πάει λέγοντας.

Μια πραγματική ολοκληρωμένη συσκευή στις 8-8.5 ίντσες δεν υπάρχει στην αγορά.

Δεν γίνεται λύσεις Miracast αντί για hdmi να τη θεωρούμε αξιόπιστη εναλλακτική για σύνδεση με οθόνη η tv.

Πέρα ότι κοστίζει extra ένα αξιόπιστο dongle σεβαστό ποσό και από την άλλη ούτε τέρας αξιοπιστίας είναι και καταναλώνει πολύ μπαταρία και θερμαίνεται η συσκευή αρκετά.

Το μόνο που βλέπουμε από τους κατασκευαστές είναι ένα lifting περσινών μοντέλων με 4gb ram και τίποτα αλλο(thinkpad 8-10-Asus t200-dell venue 11 pro bay trail edition)

 

Εως βγουν οι Cherry Trail δεν θα δούμε τίποτα περισσότερο(άνοιξη θα αρχίσει η παραγωγή τους,άρα προτάσεις πάνε για τέλη πρώτου εξαμήνου του 15)

Εως τότε εναλλακτική μόνο η Core M που όμως είναι ακριβή εναλλακτική σειρά windows tablet και δεν απευθύνεται παρά σε πιο περιορισμένη κατηγορία καταναλωτών λόγο τιμής και δυνατοτήτων.

 

Μια άλλη λύση είναι να μπει η MS σε αυτή την κατηγορία με ένα Surface mini pro.

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

<p>Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο tablet με 32GB SSD και με Windows 8.1.</p> <p>Αυτη τη στιγμή έχω διαθέσιμα μόνο 2-3GB στον δίσκο... Υπάρχει κάποια thin έκδοση των win8 που να στοχεύει σε όσο το δυνατόν μικρότερο installation size;</p> <p>Εκτός από την κατάργηση hiberfil.sys και pagefile.sys με τα οποία κερδίζεις λίγο χώρο στο δίσκο, τι άλλο προτείνετε; Άλλοι χρήστες με ίδια περίπτωση τι έχετε κάνει; Θα ήθελα να αποφύγω τη λύση της κάρτας SD ως αποθηκευτικό χώρο για να είναι λίγο πιο μαζεμένα τα αρχεία μου και όχι σε 2 μεριές.</p>

Μόνο η έκδοση 8.1 Bing που βέβαια δεν ξέρω αν θα ενεργοποιηθεί με το υπάρχουν serial number που είναι αποθηκευμένο στα bios που είναι για τα 8.1.

Άλλη λύση η μεταφορά του recovery partition σε τρίτο μέσο πχ usb flash η micro sd.

Δεν υπάρχουν άλλες λύσεις.

http://windows.microsoft.com/en-gb/windows-8/create-usb-recovery-drive

 

Αυτά που έλεγα πάνω μεταξύ άλλων.

Είναι δυνατόν windows συσκευή να έρχεται με 32gb αποθηκευτικό χώρο όταν τα 20 gb είναι το λειτουργικό μόνο.

64gb έπρεπε να είναι το minimum.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο tablet με 32GB SSD και με Windows 8.1.

Αυτη τη στιγμή έχω διαθέσιμα μόνο 2-3GB στον δίσκο... Υπάρχει κάποια thin έκδοση των win8 που να στοχεύει σε όσο το δυνατόν μικρότερο installation size;

Εκτός από την κατάργηση hiberfil.sys και pagefile.sys με τα οποία κερδίζεις λίγο χώρο στο δίσκο, τι άλλο προτείνετε; Άλλοι χρήστες με ίδια περίπτωση τι έχετε κάνει; Θα ήθελα να αποφύγω τη λύση της κάρτας SD ως αποθηκευτικό χώρο για να είναι λίγο πιο μαζεμένα τα αρχεία μου και όχι σε 2 μεριές.

H θα βαλεις SD και να αρχισεις να χρησιμοποιεις το Library για να ειναι ολα μαζεμενα σε ενα τοπο.

Ή θα κανεις υπομονη μεχρι να βγουν τα Windows 10,που εχουν επιλογη συμπιεσης ολων των αρχειων των windows που κερδιζεις αρκετα GB(μεχρι και 7.5GB).

Tα αλλα τρικς,απ'οτι βλεπω τα εχεις κανει.

 

Εγω εχω 64αρι μοντελο και εχω και 64αρα SD για να νιωθω ανετος!

 

Στο 32bit os περνει το λογισμικο περιπου 13-15gb.

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να πεις οτι εχει μια καλη τιμη, οκ.....αλλα 200 ευρω??? Too much...

Μνημη ραμ δεν βλεπω πουθενα, φοβαμαι οτι θα εχει και αυτο 1 giga.

 

Κατα τη γνωμη μου στις 8 ιντζες καλητερες επιλογες παραμενουν τα dell venue 8 pro & asus vivotab note 8 τα περσυνα  μοντελα

 

Η τιμή δεν είναι κακή για 2gb ram. Τόσα έχει. Και είναι η πρώτη τιμή παρουσίασης.

Επεξ/σία από neten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα επελεγα οπως ειπα το dell venue 8 pro ή το asus vivotab note 8 τα περσυνα μοντελα.

Εχουν πεσει και οι τιμες τους που σε συνδιασμο με τα ανωτερα χαρακτηριστικα τους τα κανουν πολυ καλύτερες επιλογες απο το λενοβο.

 

Αυτο περα απο το aspect ratio 4:3, που παντα το θεωρουσα την καλύτερη επιλογη για ταμπλετ, δεν βλεπω να εχει τιποτα ιδιαιτερο που να δικαιολογει την τιμη του. Αν ειχε τουλαχιστον καποιο stylus ή μεγαλυτερη αναλυση ή εστω κατι αλλο ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...