Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για τα Windows 9 στη BUILD 2014, πιθανή κυκλοφορία τον Απρίλιο του 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι το ίδιο.Άλλο 15 ευρώ άλλο 100. Ναί έπαιρνες 3 άδειες,αλλά πόσοι ήταν που ήθελαν να πάρουν 3 άδειες ακόμα και αν είχαν 3 συστήματα  ? Ενώ με 15 ευρώ (2 καφέδες ή ποτά στο Ελλάντα) έπαιρνες το νεότερο λειτουργικό της MS. Και όμως δεν... 

Πολύ ακριβό καφέ πίνεις αρχηγέ. Εγώ με 15 ευρώ πίνω 5 καφέδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς και τα ονομάζουν windows 9 και όχι 8.2 μόνο και μόνο για το άρμεγμα, σιγά που θα το έδιναν ως δωρεάν αναβάθμιση όπως έδωσαν τα 8.1.Μια ήταν αρκετή γι' αυτούς τώρα θέλουν πάλι λεφτά για "δήθεν" νέο λειτουργικό.

γιατί υπήρχε κάτι επίσημο για ονομασία 8.2? οι φήμες ήταν για αρχές 2014 μάλιστα, ενώ η συγκεκριμένη είδηση μιλάει για μέσα 2015...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος δεν μπορει θα βγει κάποιος και θα πει οτι η MS τον αναγκάζει να μείνει στα XP υποστηρίζοντας τα και τον κραταει πισω από τις τεχνολογικές εξελίξεις. Αρκεί να βρουμε εναν τροπο να την πουμε στη MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος δεν μπορει θα βγει κάποιος και θα πει οτι η MS τον αναγκάζει να μείνει στα XP υποστηρίζοντας τα και τον κραταει πισω από τις τεχνολογικές εξελίξεις. Αρκεί να βρουμε εναν τροπο να την πουμε στη MS

 

 

μα αυτο δε συμβαινει ηδη; αντι να χαιρονται που θα παραμεινουν στα 7 και δε θα χρειαστει να πληρωσουν ( ; ) για νεο λειτουργικο διαμαρτυρονται διοτι τα 8 δεν ηταν τοσο καλα ωστε να  παρατησουν τα 7 και να "αγορασουν" τα 8 ...go figure...

τελικα ολοι οι κιμπαριδες και οι γαλαντομοι εδω μαζευτηκαν

ωρες ωρες μαυτα που διαβαζω δινεται η εντυπωση οτι ο κοσμος θελει να τα σκασει χοντρα στη Microsoft αλλα ειναι  χαζη η Ms βλεπεις και δεν τον αφηνει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το link, με μερικά πολύ εύστοχα σχόλια, με σημαντικότερα αυτά:

 

 

Που δείχνει ότι τα Windows 8 είναι εμπορική αποτυχία, όλα τ'άλλα περί οπισθοδρομικών, τεμπέληδων, φοβισμένων κτλ είναι να 'χαμε να λέγαμε.

 

 

Το MetroUI έχει δρόμο ακόμα και αυτό δείχνουν τα νούμερα, δεν είναι τυχαίο ότι κοιτάνε πως να το ενσωματώσουν στο περιβάλλον του desktop, αντί να το έχουν ξεχωριστό.

Τα 8 θα θεωρειθουν αποτυχια ΜΟΝΟ αν στα 9 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το metro UI!

Γιατί η κριτική που δέχτηκαν ήταν για την ύπαρξη 2 UI και κυρίως του metro!

Οπόταν αν τα 9 διαθέτουν το metro UI,τότε αναγκάστηκα όσοι το βρίζουν τωρα,θα κάτσουν το κ@λο τους κατω,θα σκασουν και θα μάθουν να το χρησιμοποιούν.

Τα 8,όπως καιτα Vista ως αρχή ενως πολύ καινούριου και νέου λογισμικού,με πολυ διαφορετικό UI,ουσιαστικα εκαναν την δουλεια τους,δλδ να δοσουν τη πρώτη γεύση στους χρηστες,να πάρουν τα feedback τους και να διορθοσουν ότι χρειάζεται για ένα πιο ολοκληρωμένο λογισμικο(7&9)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι έχετε μπερδευτεί και δεν απαντάτε σε αυτό που ρώτησα... επαναλαμβάνω λοιπόν, ποια η χρησιμότητα του universal OS σε PC + κινητό, όταν είναι εντελώς διαφορετική η χρήση αυτών των 2 προϊόντων; Τα τάμπλετ τα κατατάσσω στην κατηγορία PC, αφού PC είναι κι αυτά στην ουσία (ή θα γίνουν σε πολύ σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα).

 

Η ερώτησή μου δεν σχετίζεται με την όποια ευκολία ή δυσκολία χρήσης, αλλά με την λογική αντί να κάνουν sync οι εφαρμογές αυτόματα, να πρέπει να είναι ίδιο το λειτουργικό...

 

@ektor7 Η εμπορική αποτυχία σχετίζεται με τις πωλήσεις που κάνει ένα προϊόν και όχι με το τι προσφέρει. Το metro ήθελε παραπάνω δουλειά, αλλά δεν είχε χρονικό περιθώριο η microsoft να το τελειοποιήσει, γιατί θα έμενε εκτός αγοράς στα tablets/smartphones και το πληρώνει αυτό σε πωλήσεις win8 για desktop. Είναι τόσο απλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 θα θεωρηθούν αποτυχία εάν δεν δώσουν λεφτά στην microsoft :P

H ms δεν ειναι ελληνας,που οτι αρπαξει και οτι φαει σημερα και αυριο εχει ο θεος!

Η ms εχει στραγητικη να απολαυανει σημερα,απο αυτα που επενδησε χθες και να απολαυσει αυριο αυτα που επενδει σημερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι έχετε μπερδευτεί και δεν απαντάτε σε αυτό που ρώτησα... επαναλαμβάνω λοιπόν, ποια η χρησιμότητα του universal OS σε PC + κινητό, όταν είναι εντελώς διαφορετική η χρήση αυτών των 2 προϊόντων; Τα τάμπλετ τα κατατάσσω στην κατηγορία PC, αφού PC είναι κι αυτά στην ουσία (ή θα γίνουν σε πολύ σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα).

 

Η ερώτησή μου δεν σχετίζεται με την όποια ευκολία ή δυσκολία χρήσης, αλλά με την λογική αντί να κάνουν sync οι εφαρμογές αυτόματα, να πρέπει να είναι ίδιο το λειτουργικό...

 

@ektor7 Η εμπορική αποτυχία σχετίζεται με τις πωλήσεις που κάνει ένα προϊόν και όχι με το τι προσφέρει. Το metro ήθελε παραπάνω δουλειά, αλλά δεν είχε χρονικό περιθώριο η microsoft να το τελειοποιήσει, γιατί θα έμενε εκτός αγοράς στα tablets/smartphones και το πληρώνει αυτό σε πωλήσεις win8 για desktop. Είναι τόσο απλό.

 

καλώς προσωπικά δεν είχα προσέξει καλα την απάντηση σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πλάκα κάνετε όλοι ότι τα win8.1 είναι ελαφριά ? πως το ορίζεται το ελαφριά ότι πάνε καλά στο browsing ? και μόνο ?? όσοι γράφεται για τα παλιά λαπτοπ που πάνε καλά και "καλά" πάνε δηλαδή καλύτερα απο ότι τα windows 7 starterN σε παλιά λαπτοπ με 1gb ram ?  έλεος με τα σκουπίδια windows και με τους άσχετους χρήστες που τα υποστηρίζουν... γιατί σε μένα στο 99% των games είναι απο 2-10% κάτω απο τα 7 ? ΓΙΑΤΊ ΣΕ ΌΤΙ ΈΧΕΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΜΕ CPU πχ CINEBENCH, 3DMARK PHYSICS EΙΝΑΙ ΚΑΤΩ 7-8% ? και φυσικά σε ανάλογα προγράμματα της δουλειάς μου, μου έβγαλαν την παναγία με το MOUSE ACCELERATION και ακόμα με το τραγικό patch βελτίωσαν μερικά games δεν τα διόρθωσαν όλα και μου τα προμόταρε η ΜS σαν gaming λειτούργικο με υποστήριξη dx11.2 και τα αγόρασα για το τπτ. Προσωπικά η ms με εξαπάτησε και είμαι αγανακτησμένος γιατί τα αγόρασα και πήρα κάτι χειρότερο απο το προηγούμενο προΐον και ΤΕΛΟΣ.

μηπως τα xp θα σου πηγαιναν καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι έχετε μπερδευτεί και δεν απαντάτε σε αυτό που ρώτησα... επαναλαμβάνω λοιπόν, ποια η χρησιμότητα του universal OS σε PC + κινητό, όταν είναι εντελώς διαφορετική η χρήση αυτών των 2 προϊόντων; Τα τάμπλετ τα κατατάσσω στην κατηγορία PC, αφού PC είναι κι αυτά στην ουσία (ή θα γίνουν σε πολύ σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα).

 

Η ερώτησή μου δεν σχετίζεται με την όποια ευκολία ή δυσκολία χρήσης, αλλά με την λογική αντί να κάνουν sync οι εφαρμογές αυτόματα, να πρέπει να είναι ίδιο το λειτουργικό...

 

@ektor7 Η εμπορική αποτυχία σχετίζεται με τις πωλήσεις που κάνει ένα προϊόν και όχι με το τι προσφέρει. Το metro ήθελε παραπάνω δουλειά, αλλά δεν είχε χρονικό περιθώριο η microsoft να το τελειοποιήσει, γιατί θα έμενε εκτός αγοράς στα tablets/smartphones και το πληρώνει αυτό σε πωλήσεις win8 για desktop. Είναι τόσο απλό.

Εχει τοσο μεγαλη σημασια η εμπορικοτητα του 8 για σενα ή το γεγονος οτι πλεον τα 8 σε οδηγουν στα 9 που θα σε απομακρινουν ακομη περισσοτερο απο τα 7 και το τροπο που ειχες μαθει να δουλευεις μ'αυτο! 

Οσο για τα tablet που για σενα ειναι pc,ουσιαστικα τα δυο κυριαρχα tablets(android&ipad) ειναι με mobile ui και οχι με desktop!Οποταν το να παντρεψεις ενα desktop ui με ενα mobile ui η ms καλυπτει τουλαχιστον στα tablets της και αυτους που θελου ενα mobile os και αυτους που θελουν ενα desktop os και αυτους που θελουν και τα 2!ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάποιοι έχετε μπερδευτεί και δεν απαντάτε σε αυτό που ρώτησα... επαναλαμβάνω λοιπόν, ποια η χρησιμότητα του universal OS σε PC + κινητό, όταν είναι εντελώς διαφορετική η χρήση αυτών των 2 προϊόντων; Τα τάμπλετ τα κατατάσσω στην κατηγορία PC, αφού PC είναι κι αυτά στην ουσία (ή θα γίνουν σε πολύ σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα).

 

2. Η ερώτησή μου δεν σχετίζεται με την όποια ευκολία ή δυσκολία χρήσης, αλλά με την λογική αντί να κάνουν sync οι εφαρμογές αυτόματα, να πρέπει να είναι ίδιο το λειτουργικό...

 

3. @ektor7 Η εμπορική αποτυχία σχετίζεται με τις πωλήσεις που κάνει ένα προϊόν και όχι με το τι προσφέρει. Το metro ήθελε παραπάνω δουλειά, αλλά δεν είχε χρονικό περιθώριο η microsoft να το τελειοποιήσει, γιατί θα έμενε εκτός αγοράς στα tablets/smartphones και το πληρώνει αυτό σε πωλήσεις win8 για desktop. Είναι τόσο απλό.

 

 

1. ποιος εισαι εσυ που θα κρινει τη χρησιμοτητα της χρησης; πριν απαντησεις αναλογισου οτι καποιοι ανεξαρτητοι αναλυτες του χωρου που αυτη ειναι η δουλεια τους τοχουν σκεφτει πολυ πριν απο σενα:

 

“Consumers want anytime-anywhere computing that allows them to consume and create content with ease, but also share and access that content from a different portfolio of products. Mobility is paramount in both mature and emerging markets,” said Carolina Milanesi, research vice president at Gartner.

 

αυτα πριν χρονια, πλεον ειναι αυταποδεικτα και συμβαινουν γυρω μας

 

2. σκεψου να κανει sync το λειτουργικο σε ολες τις συσκευες με ολα τα settings και τα apps οπως ακριβως κανει ο browser τα favorites και τα plugins

 

3. τα desktop πεφτουν ή μενουν σταθερα σε πωλησεις εδω και-3-4 χρονια και το ιδιο προβλεπεται και για την επομενη 5τια, ειτε με ή χωρις  windows 8,  συνεπως το γεγονος αυτο δεν οφειλεται ουτε στα windows και ουτε σημαινει οτι η microsoft χανει κατι σε ποσοστα λειτουργικων, τα windows 8 εξαρχης ηταν προορισμενα για tablets και υβριδικα περιβαλλοντα οπου ειναι μια σχετικα παρθενα αγορα που αναπτυσσεται και διπλασιαζει τζιρο σχεδον καθε χρονο με περιθωρια κερδους προς ολους

το οτι ειναι παρθενα η αγορα και ολοι πειραματιζονται φαινεται καθημερινα και μεσα απτο insomnia με καθε λογης νεοεισερχομενα προιοντα με αποκορυφωμα τα νεα προιοντα απο τη CES 2014  οπως το  Link.png Site: ASUS Transformer Book Duet TD300

 

OEMS are just throwing things at the wall and see what sticks

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ektor7 Καλά, ποιος μίλησε για "κακό"; Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Η πορεία των win8 εμπορικά έχει σημασία γιατί δείχνει τις αδυναμίες τους. Εγώ έχω win 8.1 και στο PC και στο laptop(και στα δύο με classic shell φυσικά) και τα δουλεύω μια χαρά, αλλά δεν έχει σχέση η συζήτηση με αυτό. Το θέμα είναι κατά πόσο το metro UI των 8 ήταν καλό και εύχρηστο ή όχι και τα νούμερα δείχνουν ότι δεν είναι. Αυτό λέω και τίποτα άλλο, δεν είπα ότι κακώς το επιχείρησε η M$. (Δεν μπαίνω καν στο κομμάτι business/enterprise κτλ).

 

@Odyss3us Γιατί είπα εγώ ότι δεν θέλω φορητότητα; Είπα ότι δεν θέλω το ίδιο λειτουργικό, γιατί είναι εντελώς διαφορετικά (ακόμα τουλάχιστον) ως προϊόντα ένα PC και ένα κινητό. Άρα ναι, γιατί να έχουν το ίδιο λειτουργικό, με όλα τα πιθανά προβλήματα που ενέχει αυτό;

 

Για το 3. Σαφέστατα παίζει και το ρόλο του αυτό, αλλά οι πωλήσεις των win8 θα έπρεπε να είναι αρκετά περισσότερες. Μιλάμε για 1 δις PC με μερίδιο αγοράς της M$ κάπου στο 90+%, τα 25εκ. για τα win 8.1 είναι αρκετά λίγα, γι'αυτό και θεωρούνται -εμπορικά επαναλαμβάνω- αποτυχία.

 

Επίσης προφανώς και έπρεπε να κινηθεί η M$ προς την αγορά tablets/smartphones, αλλά το έκανε με άτσαλο τρόπο. Αυτό είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πλάκα κάνετε μερικοί?Τα windows 8.1 είναι πανάλαφρα και πολύ πιο γρήγορα απτα 7...

 

Τι σύνδρομα φόβου στο καινούργιο άφησαν αυτά τα άτιμα τα vista ρε γαμώτο...

 

Πολύ καλά τα 7 ακόμα καλύτερα τα 8..Deal with it!!

μη ξεχνας τα μιλενιουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...