Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Πριν δυο μήνες έβγαζα 5 ευρώ με μια 1070 την μέρα. Προφανώς έπεσαν.

Τωρα με μια 1070 βγαινει 1.20 τη μερα. Οχι μονο επεσαν στον πατο πηγαν και δεν βλεπω να ξανα ανεβαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γι' αυτό λέμε δεν πας στην Ελλάδα πλέον εύκολα να στήσεις μηχάνημα (οποιασδήποτε μορφής) αποκλειστικά για mining, γιατί ακόμα και ένα διάστημα δύο μηνών μπορεί να επιφέρει χαοτικές αλλαγές.Συνήθως βέβαια προς το χειρότερο.Το να πάρεις μία λίγο καλύτερη κάρτα ή μία δεύτερη για να σκάβεις και λίγο δεν είναι τόσο φοβερό, αλλά το να στήσεις επί τούτου mining rig ή να πας για asic, θέλει πολύ περισσότερο μέτρημα.Και προτέρα εμπειρία θα συμπλήρωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Για πολλές κάρτες δεν το συζητάμε. Εγώ που είμαι με μια το πολύ πολύ να πετάξω ένα 300αρι σε ρεύμα το χρόνο σε mining. Κάνω mining κάποια μικρά μια το ένα μια το άλλο αν ανέβουν καλώς αλλιώς δεν πειράζει χόμπι είναι και θα παραμείνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ethereum. Η AMD τα πάει περίφημα εκεί. 

https://whattomine.com/coins/151-eth-ethash?utf8=✓&hr=150&p=500&fee=2&cost=0.20&hcost=0.0&commit=Calculate

Θα σου μένουν 4 ευρώ τη μέρα καθαρά έβαλα ότι καις 500watt όλο το κουτί με τις κάρτες και 0.16kw. 1786 δολάρια κέρδος το χρόνο με τη σημερινή τιμή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πρέπει να είναι κάπου στα 650-700w (θέλει κάπου στα ~110-120w η κάθε κάρτα), οπότε με απώλειες + υπόλοιπο σύστημα σίγουρα πάει πάνω από 600.

Σε τρέχουσες τιμές και με τιμή kWh κάπου στα 0.16-17€ βγαίνει κάπου στα 3-3.5€ / ημέρα το κέρδος σε ETH. Ελπίζω να τις πήρε φθηνά τις κάρτες, γιατί απόσβεση... next year.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα για κέρδος. Κάντε mining τώρα και αν ανέβουν καλώς αλλιώς θα μας μείνει το ρεύμα. Με μια 1070ti πριν 2 μήνες έβγαιναν 4 ευρώ καθαρά σήμερα βγαίνουν 50 λεπτά και αν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85W η κάθε κάρτα καίει. Σε 4 ημέρες λειτουργίας μου έχει δώσει 1 ETH CLASSIC. Ρωτάω μήπως αλλάξω σε κάποιο μικρής αξίας μπας και σταθώ τυχερός στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85w η κάθε κάρτα; Είσαι σίγουρος, θέλω να πω το έχεις μετρήσει στην πρίζα ή απλά αυτό βλέπεις σε HWinfo;

Εγώ πάντως με ~200 ΜΗ, είμαι σταθερά σε ΕΤΗ, γιατί έχει την καλύτερη απόδοση, σταθερά τον τελευταίο μήνα. Μόνο σήμερα το ETP το ξεπέρασε σε απόδοση, αλλά δεν νομίζω να κρατήσει για πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έμπειρος στα pc αλλά εντελώς άσχετος σε θέμα Mining

Μια απλή ερώτηση έχω. Συχωρέστε με αλλά είναι αδύνατον να διαβάσω όλες τις σελίδες...

Λοιπόν:

2 κάρτες ASUS STRIX 1080ti OC πόσα ευρώ (η bitcoin) περίπου μπορούν να αποδόσουν τον μήνα;

(Με ενδιαφέρει πόσα ευρώ παράγει και ΌΧΙ πόσο ρεύμα καταναλώνει και το κόστος αγοράς της)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

3 4 ευρώ τη μέρα αυτή τη στιγμή οποτε 100 με 120 το μήνα. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Αλλά με την ευκαιρία κιόλας. Πόσο ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Αλλά με την ευκαιρία κιόλας. Πόσο ΔΕΗ;

Υπολόγισε 350watt σύνολο 8 9kw τη μέρα. 

 

9x30=270 το μήνα 270x0.18=50 60 ευρώ. Υπολογίζω να τις έχεις με power limit στα 150watt τη μία οπότε 350 σύνολο. Εγώ την 1070ti την έχω στο 60% τραβάει 105watt και ακόμα 50 το υπόλοιπο σύστημα. Γενικά δεν μένει τίποτα αυτή τη στιγμή κάνουμε mining μπας και ανέβουν στο μέλλον. Για την ώρα μπαίνουμε και μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Heybro είπε

Υπολόγισε 350watt σύνολο 8 9kw τη μέρα. 

9x30=270 το μήνα 270x0.18=50 60 ευρώ. Υπολογίζω να τις έχεις με power limit στα 150watt τη μία οπότε 350 σύνολο. Εγώ την 1070ti την έχω στο 60% τραβάει 105watt και ακόμα 50 το υπόλοιπο σύστημα. Γενικά δεν μένει τίποτα αυτή τη στιγμή κάνουμε mining μπας και ανέβουν στο μέλλον. Για την ώρα μπαίνουμε και μέσα. 

To "μπαίνουμε και μέσα. "  είναι επειδή υπολογίζεις και το κόστος αγοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

To "μπαίνουμε και μέσα. "  είναι επειδή υπολογίζεις και το κόστος αγοράς;

Και χωρίς το κόστος πάλι ίσα βάρκα ίσα γυαλο είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...