Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα και αυτό χθες, έχει πρόβλημα με το sma πάλι. Το έφτιαξα με κάτι αρχεία από github, αλλά δεν υποστηρίζει nvidia, και έβλεπε μόνο τον CPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχάριστα νέα. Ήρθε σήμερα ο μετρητής ρεύματος και πήρα σβάρνα και μετράω όλο το σπίτι. Εχουμε και λέμε. 

 

Τηλεόραση plasma Panasonic 42" κανονική φωτεινότητα τραβάει 270watt σταθερά 

 

Τηλεόραση 55" Led Samsung τραβάει 77watt όπως την έχω και σε δυναμική αντίθεση όλα τέρμα δηλαδή τραβάει 140watt αλλά πάντα την έχω στο πρώτο mode 

 

Ηχοσυστημα Samsung J5150 τραβάει 15 με 20watt σε medium ένταση. 

 

Φορτιστής tablet τραβάει 0.8watt σταθερά 

 

Και μας έμεινε ο υπολογιστής. Τραβάει ακριβώς 200watt. 

1070ti με 68% power limit δείχνει 120watt στο hwinfo και επεξεργαστής 6threads mining ακόμα 42 στο hwinfo πάμε 162. 38 τραβάει το υπόλοιπο σύστημα μητρική ψυκτρα ram ssd ανεμιστηρακια. 

 

Πιστεύω ότι είμαστε παραπάνω από καλά με τα 200watt σταθερη κατανάλωση με mining gpu και cpu. Περίμενα κάτι σε 250 αλλά ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη τα 200. 

 

20180201_143123.jpg

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασες bios ή απλα κατέβασες power limit; 

 

Το αρχείο δεν το ξεχασα, θα το ανεβάσω αργά το βράδυ και θα δώσω λινκ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Πέρασες bios ή απλα κατέβασες power limit; 

Το αρχείο δεν το ξεχασα, θα το ανεβάσω αργά το βράδυ και θα δώσω λινκ εδώ.

Power limit κατέβασα μόνο στο 68%. Μνήμη +515 και core +220. Το power limit φρενάρει την κάρτα μέχρι εκεί που αφήνει το power limit. Να φανταστείτε αν ανεβάσω ανεμιστήρες πέφτει η συχνότητα core και πάντα τους έχω 26 27% και κρατάω σταθερά 54 βαθμούς με τους νέους ανεμιστήρες. Στο 35% έχω 50 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλόχες, χρησιμοποιώ το miningpoolhub & multipoolminer για mining (Ryzen 7 1700 & Zotac 1070 mini, win10 & fully updated drivers), έχω βάλει στο msi afterburner το PowerLimit -> 70% αλλά βλέπω να το αγνοεί και να πηγαίνει έως και 100% (έχω επισυνάψει και αντίστοιχη εικόνα), τι κάνω λάθος?

 

 

msi.png

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Heybro
Ακόμα crep σκάβεις;

Ανέβηκε πολύ η δυσκολία ή μου φαίνεται;

Crep ναι. Ανέβηκε βγάζω 20 τη μέρα κοντά. Μπήκαν gpu στο παιχνίδι και η δυσκολία εκτινάχθηκε. Θα μπει στο stock exchange σιγά σιγά. Η τιμή ανεβαίνει σταθερά 10 λεπτά έχει τώρα αλλά ακόμα αρχή είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Material_Defender_1032 Σταθερό στο 88% το βλέπω, μήπως είναι λόγω συγκεκριμένης υλοποίησης; Αν το βάλεις στο 60% πχ, δες αν μένει σταθερό στο 70% πχ και ρύθμισε ανάλογα (είναι λίγο περίεργες οι ΙΤΧ εκδόσεις).

@liakjim Ξεκίνησε το GPU mining σήμερα νομίζω, οπότε λογικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

@Material_Defender_1032 Σταθερό στο 88% το βλέπω, μήπως είναι λόγω συγκεκριμένης υλοποίησης; Αν το βάλεις στο 60% πχ, δες αν μένει σταθερό στο 70% πχ και ρύθμισε ανάλογα (είναι λίγο περίεργες οι ΙΤΧ εκδόσεις).

@liakjim Ξεκίνησε το GPU mining σήμερα νομίζω, οπότε λογικό.

Εχει 7 8 μέρες που ξεκίνησε το gpu mining στο crepcoin και από τότε ανέβηκε η δυσκολία. 10 φορές πάνω κοντά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Heybro είπε

Crep ναι. Ανέβηκε βγάζω 20 τη μέρα κοντά. Μπήκαν gpu στο παιχνίδι και η δυσκολία εκτινάχθηκε. Θα μπει στο stock exchange σιγά σιγά. Η τιμή ανεβαίνει σταθερά 10 λεπτά έχει τώρα αλλά ακόμα αρχή είναι. 

20?

Εδώ 3~4 την ημέρα...

Αυτό μου δίνει το crep με 3 cores του i5 4460.

Normal?

 

S80201-222101(1).jpg.49952b3a8270a82debdcc77d2866b00b.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

20?

Εδώ 3~4 την ημέρα...

Αυτό μου δίνει το crep με 3 cores του i5 4460.

Normal?

S80201-222101(1).jpg.49952b3a8270a82debdcc77d2866b00b.jpg

Είσαι στα 74hash ρε συ για αυτό. Παίζω στα 320 κοντά. Ανάλογα την cache που έχεις τόσα threads θα βάλεις. Με 6mb cache θα βάλεις 3 threads να τρέχουν. Εγώ έχω 6 με 12mb cache τραβάει 42watt ο επεξεργαστής που είναι πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκάβει κάποιος XMR με AMD καρτα συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσετε το CLaymores Cryptonote AMD GPU miner.

Είδα τεράστια διαφορά στην 580. Από 860 h/s max στο cast xmr, με το συγκεκριμένο ειναι καρφωμένη μόνιμα πάνω από τα 1016 !

 

Btw, στο ETH τι εγινε ; ανεβηκε η δυσκολία από χθες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα για 2 3 λεπτά έβαλα στο 80% ανεμιστήρες gpu και τα 2 ανεμιστηρακια του κουτιού και πήγε στους 40 βαθμούς η κάρτα σε 1 λεπτό. Τα ανεμιστηρακια έβγαζαν κρύο αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

Αν σκάβει κάποιος XMR με AMD καρτα συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσετε το CLaymores Cryptonote AMD GPU miner.

Είδα τεράστια διαφορά στην 580. Από 860 h/s max στο cast xmr, με το συγκεκριμένο ειναι καρφωμένη μόνιμα πάνω από τα 1016 !

Btw, στο ETH τι εγινε ; ανεβηκε η δυσκολία από χθες ;

 

Ποια έκδοση; Από την 9.7 beta στην 11.2 είδα μείωση στο μισό και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2018 στις 12:02 ΠΜ, bilios40 είπε

Ενω θα βελαζω θα πινω τι φραπα μου και θα ερχετε το χρημα ετσι απλα ... δεν εχουν μελετησει τιποτα αυτοι που  προμοταρουν ολα αυτα τα καινουργια κολπα .... πανα τα σκασω να παρω αλλα παλι.... και να τους δινω και καργα ρευμα μεχρι να φαω τη πιστολια μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ναι γιατι αν καις 150w (λιγοτερο απο αφυγραντηρα) και παιρνεις λεφτα κι εχεις κοινωνικο τιμολογιο και εκπτωση συνεπειας 15% καταστραφηκες.θα πληρωσεις 0.150 ευρω την κιλοβατωρα και παει. εχω μια ιδεα ομως.κατεβασε κι εσυ να μην γκρινιαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...