Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zanskou είπε

Btw, στο ETH τι εγινε ; ανεβηκε η δυσκολία από χθες ;

Δεν ξερω τι εγινε, αλλα σημερα τα παω εγω αρκετα καλα. Αυριο περιμενω και το πρωτο μου payout στο nanopool και γενικα δεν ξερω αν θα ασχοληθω αλλο. 'Η θα βρω αλλο pool ή αλλο coin γενικα αλλα δεν θελω να τρεχει 24/7

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω κατι? για το minergate τι γνωμη εχετε? αξιζει τον κοπο? στο ενα λαπτοπ πιανω 200h/s και στο δευτερο λιγοτερο απ τα μισα γιατι δεν αναγνωριζει την gpu. μηπως πρεπει να περασω drivers; εχω παλιους του 2015 σε αυτο .φοραει μια gt 520 . εχω δει πως την υποστηριζει παντως. και συμφωνα με την λιστα του δινει 50 h/s. συν του cpu κατι θα βγαλει μαζι με το αλλο. και τα 2 τα εχω ρυθμισει με τα μισα threads για να μην ζεστενονται.ξεχασα να πω πως σκαβω μονερο κυριως

Επεξ/σία από razorblade334
συμπληρωση παραληψης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NT1G είπε

Ποια έκδοση; Από την 9.7 beta στην 11.2 είδα μείωση στο μισό και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Θα το δω το βράδυ που θα γυρίσω και σου λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Zaknafein είπε

@Material_Defender_1032 Σταθερό στο 88% το βλέπω, μήπως είναι λόγω συγκεκριμένης υλοποίησης; Αν το βάλεις στο 60% πχ, δες αν μένει σταθερό στο 70% πχ και ρύθμισε ανάλογα (είναι λίγο περίεργες οι ΙΤΧ εκδόσεις).

@liakjim Ξεκίνησε το GPU mining σήμερα νομίζω, οπότε λογικό.

Καλημέρα, δοκίμασα και στο 60% και βλέπω στο graph ότι είναι το Power% = 90...

Το έβαλα στο ελάχιστο (50%) και φαίνεται να μένει στο ~70...

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, μπορεί να μην διαβάζει σωστά το power limit του board το AB και γι'αυτό να στο κάνει, έχει κανά app η Zotac να δοκιμάσεις, μήπως εκεί το διαβάζει/ρυθμίζει σωστά; (υπάρχει και το PrecisionX της EVGA, αν κι εγώ προτιμώ το AB, οπότε δεν το έχω δοκιμάσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασα και εγώ τα power limits στο 80% και απο 140 και 180 πέσαμε σε 120 και 140 η 1070 και η 1080 αντίστοιχα. :)

Ανέβηκε και το effiency, 3.4 sol/w και 3.6 sol/w αντίστοιχα. 

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ακόμα δεν δουλεύει.

Απο την άλλη, είχα μαζέψει κάμποσα. Αν θέλει κάποιος να το συνεχίσει μέχρι να μπορέσω να κάνω cashout, θα του δώσω ότι βγάλει μέχρι το cash out (προφανώς), συν τα μισά που έχω βγάλει ήδη. Αλλιώς θα χαθούν. (Έχω screenshot με το ποσό πριν βάλω την 1080 πάνω και γμθει το σύμπαν).

Όποιος θέλει, ας στείλει πμ. Είναι κάμποσα.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2018 στις 11:18 ΜΜ, zanskou είπε

Αν σκάβει κάποιος XMR με AMD καρτα συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσετε το CLaymores Cryptonote AMD GPU miner.

Είδα τεράστια διαφορά στην 580. Από 860 h/s max στο cast xmr, με το συγκεκριμένο ειναι καρφωμένη μόνιμα πάνω από τα 1016 !

Btw, στο ETH τι εγινε ; ανεβηκε η δυσκολία από χθες ;

Σε μια RX580 8GB hynix εχω 892 σε xmr-stak 2.1. Claymore & castxmr ~870.

Ισως δεν ειχες ρυθμισει αρκετα καλα το xmr-stak. Εν το μεταξυ το claymore κανει το desktop να σερνεται.

Επειδη σκεφτομαι να γυρισω σε eth πρωτη φορα, ποιο pool & software προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 1 2 μέρες ρύθμισα ανεμιστήρες gpu στο 40% και ανεμιστήρες κουτιού στις 900 και 1000 στροφές. Θερμοκρασία gpu το βράδυ 42 βαθμούς και όλη μέρα επιασε 48 max. Θόρυβος δεν ενοχλεί σχεδόν καθόλου. 198 μέχρι 200 κατανάλωση αν κλείσω cpu mining πάμε στα 165watt κατανάλωση. Έβαλα και τιμή KW και μου λέει ακριβώς τι χρήματα καταναλωνω κάθε μέρα εξαιρετικός ο μετρητής γράφει και volt Ampere μέση κατανάλωση έχει τα πάντα. Απόδοση με σημερινές τιμές βγάζω 3 ευρώ από gpu και 2 από cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα εχω 4 λαπτοπ ενα rog-751 /i7/970m 3g max watt 230 ,uxub303 i5 /940m 2g max watt 65 ,dell a10/r5-2g max 65watt ,acer c2d 9600gt 75waat αξίζει να τα βάλω για σκάψιμο? αν ναι σε τι ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Λάπτοπ, θα τα κάψεις, είναι κρίμα. Το τελευταίο δεν θα βγάζει ούτε το 10% απο ότι καίει. Μην ασχολείσαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,
Λάπτοπ, θα τα κάψεις, είναι κρίμα. Το τελευταίο δεν θα βγάζει ούτε το 10% απο ότι καίει. Μην ασχολείσαι καν.

να καουν δεν παιζει τα asus ειναι και τα 2 με διπλα κουλερ εσωτερικά +βάσεις  το amd α10 το φοβάμαι  γιατι ειναι με ενα κουλερ το acer εχει αντεξει 10χρονια με καθαρισμα ανα 3χρονια +παστες το ιδιο ισχύει και για τα αλλα άνοιγμα καθάρισμα και παστες ,αλλα αφου δεν βγάζουν δύναμη δεν θα ανακατευτώ με το σκάψιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2018 στις 10:07 ΜΜ, Heybro είπε

Crep ναι. Ανέβηκε βγάζω 20 τη μέρα κοντά. Μπήκαν gpu στο παιχνίδι και η δυσκολία εκτινάχθηκε. Θα μπει στο stock exchange σιγά σιγά. Η τιμή ανεβαίνει σταθερά 10 λεπτά έχει τώρα αλλά ακόμα αρχή είναι. 

Το εβαλα για πλακα απο χθες το βραδι και εχει βγαλει στις 10 ωρες 8 crep,  το εξτρα ρευμα που καιει το cpu ειναι κλαιειν 20w πανω στον μετρητη βλεπω, αλλα εχει αξια αυτο το νομισμα; Η τα 8 crep ειναι 10 λεπτα ολα και ολα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...