Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια στο btce δεν κανει εβδομαδες..2-4 εργασιμες μερες κανεις....εγω απο πηρα 330 ευρω ενω ηταν 334.5...εχασα και 4,5 ευρω και τι εγινε....βγαζω και το ρευμα 40 ευρω καθαρα εχω 290 ευρω....μια χαρα ειμαι...

 

 

οσο για το btc δεν ξερουμε αν ανεβει η κατεβει...σκαψτε και μαζεψτε τα κερματα....με την πρωτη ευκαιρια που θα ανεβει αυτο που υσκαβετε το πουλατε....υπμομονη χρειαζεται και οχι βιαστικες κινησεις...γιατι οποιος βιαζεται σκονταφτει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια στο btce δεν κανει εβδομαδες..2-4 εργασιμες μερες κανεις....εγω απο πηρα 330 ευρω ενω ηταν 334.5...εχασα και 4,5 ευρω και τι εγινε....βγαζω και το ρευμα 40 ευρω καθαρα εχω 290 ευρω....μια χαρα ειμαι...

 

Δεν λέω για παράδοση χρημάτων ρε, για επικύρωση στοιχείων (ταυτότητα, διαβατήριο κλπ) λέω ότι θέλει 1-2 βδομάδες. Στο bitcoin-central και στο bitstamp που είδα για παράδειγμα τόσο λέγαν ότι ήθελε στο FAQ. Παράδοση χρημάτων μέσω SEPA ναι όλα γύρω στις 1-4 μέρες κάνουν. Επίσης εσύ criminal από bitcoin-central δεν παίζεις? To btc-e είναι λίγο τσουχτερό για μεταφορές σε τράπεζα (νομίζω έχει 500 ευρώ minimum μεταφορά και 100 ευρώ minimum fee). Συνήθως μέσω OKPay κάνεις μεταφορές από btce όπως λέγαμε και με τον Zaknafein γιατί έχει καλύτερα fees και μικρότερο όριο μεταφοράς (4 ευρώ νομίζω). Για μένα τα καλύτερα είναι το bitcoin-central και το kraken μέχρι στιγμής, απλώς το bitcoin-central θέλει πολλά αρχεία να τους στείλεις. Και λογικό είναι να σου βγει 4,5 ευρώ γιατί στα 334.5 το %fee ανεβαίνει. Όπου και να κάνεις trade έχει %fee. Εμένα μου βγήκε λίγο γιατί είχα μόνο 20 ευρώ.

 

 Όσο για την πτώση της τιμής του bitcoin μάλλον οφείλεται σε αυτό

 

In order for our team to resolve the withdrawal issue it is necessary for a temporarily pause on all withdrawal requests to obtain a clear technical view of the current processes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα θεματακιΕχω το συγκεκριμενο board http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/desktop-board-dx58so2.html .Στην δευτερη θυρα pci-e εχω μια r9 290 που κανει mining 24/7.Στην πρωτη θυρα εχω μια r9 270x την οποια χρησιμοποιω για ολες τις δουλειες στο pc.

 

Το προβλημα ειναι οτι οταν βαζω την 270x(κυρια καρτα)να κανει και αυτη mining ο επεξεργαστης σταματαει να δουλευει idle(δουλευει στο 15%-30%)με αποτελεσμα να ειναι αρκετα ζεστος και να μην μπορω να δουλεψω και τις δυο καρτες ταυτοχρονa για Mining.O επεξεργαστης ειναι ενας i7 965 και οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες δουλευουν αρκετα ζεστα και μη εχοντας εγγυηση φοβαμαι μην τον καψω.Καμια ιδεα τι μπορω να κανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα θεματακιΕχω το συγκεκριμενο board http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboards/desktop-motherboards/desktop-board-dx58so2.html .Στην δευτερη θυρα pci-e εχω μια r9 290 που κανει mining 24/7.Στην πρωτη θυρα εχω μια r9 270x την οποια χρησιμοποιω για ολες τις δουλειες στο pc.

 

Το προβλημα ειναι οτι οταν βαζω την 270x(κυρια καρτα)να κανει και αυτη mining ο επεξεργαστης σταματαει να δουλευει idle(δουλευει στο 15%-30%)με αποτελεσμα να ειναι αρκετα ζεστος και να μην μπορω να δουλεψω και τις δυο καρτες ταυτοχρονa για Mining.O επεξεργαστης ειναι ενας i7 965 και οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες δουλευουν αρκετα ζεστα και μη εχοντας εγγυηση φοβαμαι μην τον καψω.Καμια ιδεα τι μπορω να κανω???

Περιεργο μου φαινεται. Απο airflow πως τα πας, γιατι φαινεται οτι η ζεστη απο τις καρτες πνιγουν τον επεξεργαστη. Βαλε ανεμιστηρακια και ενα μετριο-καλο cooler στον επεξεργαστη αν δεν εχεις ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και ψυκτρα με push-pull και καλο airflow.Το θεμα ειναι οτι επεξεργαστης οταν βαζω και τις 2 καρτες μαζι αρχιζει και δουλευει 20-30% οπως ειπα και για αυτο ανεβαζει θερμοκρασια.Εσεις που κανετε mining με παραπανω απο 1 καρτα ο επεξεργαστης σας ειναι στο 0%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια στο btce δεν κανει εβδομαδες..2-4 εργασιμες μερες κανεις....εγω απο πηρα 330 ευρω ενω ηταν 334.5...εχασα και 4,5 ευρω και τι εγινε....βγαζω και το ρευμα 40 ευρω καθαρα εχω 290 ευρω....μια χαρα ειμαι...

 

 

οσο για το btc δεν ξερουμε αν ανεβει η κατεβει...σκαψτε και μαζεψτε τα κερματα....με την πρωτη ευκαιρια που θα ανεβει αυτο που υσκαβετε το πουλατε....υπμομονη χρειαζεται και οχι βιαστικες κινησεις...γιατι οποιος βιαζεται σκονταφτει :P

 

 

Δεν λέω για παράδοση χρημάτων ρε, για επικύρωση στοιχείων (ταυτότητα, διαβατήριο κλπ) λέω ότι θέλει 1-2 βδομάδες. Στο bitcoin-central και στο bitstamp που είδα για παράδειγμα τόσο λέγαν ότι ήθελε στο FAQ. Παράδοση χρημάτων μέσω SEPA ναι όλα γύρω στις 1-4 μέρες κάνουν. Επίσης εσύ criminal από bitcoin-central δεν παίζεις? To btc-e είναι λίγο τσουχτερό για μεταφορές σε τράπεζα (νομίζω έχει 500 ευρώ minimum μεταφορά και 100 ευρώ minimum fee). Συνήθως μέσω OKPay κάνεις μεταφορές από btce όπως λέγαμε και με τον Zaknafein γιατί έχει καλύτερα fees και μικρότερο όριο μεταφοράς (4 ευρώ νομίζω). Για μένα τα καλύτερα είναι το bitcoin-central και το kraken μέχρι στιγμής, απλώς το bitcoin-central θέλει πολλά αρχεία να τους στείλεις. Και λογικό είναι να σου βγει 4,5 ευρώ γιατί στα 334.5 το %fee ανεβαίνει. Όπου και να κάνεις trade έχει %fee. Εμένα μου βγήκε λίγο γιατί είχα μόνο 20 ευρώ.

 

 Όσο για την πτώση της τιμής του bitcoin μάλλον οφείλεται σε αυτό

 

In order for our team to resolve the withdrawal issue it is necessary for a temporarily pause on all withdrawal requests to obtain a clear technical view of the current processes.

 

 

Τελικά , και εγκυκλοπαιδικά μόνο,ποιά μέθοδο προτείνεται για μετατροπή σε ευρώ όσον αφορά ευκολία μετατροπής και Fees;

 

1)BTCE μέσω OKPAY (αυτό χρησιμοποιήσε ο Criminal87 ;   )

 

2)Bitcoin Central

 

3)Kraken

 

4) Άλλο

 

Επίσης, σημαντικό, υπάρχει τρόπος για να μπουν κατευθείαν τα χρήματα σε χρεωστική Visa/Μastercard ή Paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1) ήταν να το κάνω εγώ, αλλά ακόμα είμαι 50-50 για να το κάνω μέσω Kraken... Η OKPAY βγάζει δικιά της Mastercard, αλλά νομίζω έχει κάποιο charging fee (δεν μπαίνουν αυτόματα δλδ, πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα + έχει και κάποια χρέωση, στο ίδιο στυλ της Virtual Mastercard της Εθνικής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν κατ' αρχήν για το Bitcoin, προς το παρών γιαμιέται το Mt.Gox και υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που δεν μπορούν να τραβήξουν ούτε bitcoins ούτε χρήματα από τον λογαριασμό τους στο εν λόγω site. Γι' αυτό η πτώση. Το Mt.Gox καλά θα κάνει να νιώσει λίγο την ζωή του και να διορθώσει το πρόβλημα. Τώρα αν συνεχίσει την πτώση σκεφτείτε και το να μαζεύεται μόνο litecoin το οποίο έχει και αυτό αμέσως σε USD/EUR και φαίνεται σταθερό. Γενικώς πάντως δεν πιστεύω να γίνει τίποτα δραματικό.

 

Σχετικά με τα exchanges, ο criminal είμαι ψιλοσίγουρος ότι κάνει trade στο bitcoin-central γιατί το screenshot που είχε δώσει από εκεί είναι. Τώρα

 

Το bitcoin-central θέλει: 2 από Ταυτότητα-Διαβατήριο-Δίπλωμα Οδήγησης. Πρέπει 2 δεν γίνεται μόνο με ταυτότητα. Επίσης τους ρώτησα αν μπορώ να δώσω τίποτα άλλο μαζί με την ταυτότητα (όπως πανεπηστημιακή κάρτα) και μου απάντησαν ότι δεν γίνετε και με ρώτησαν αν έχω security card (αμερικάνικο). Η κουβέντα ακόμα είναι ανοιχτή αλλά ναι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο να τους δώσεις. Οπότε θέλετε αναγκαστικά δύο από τα παραπάνω. Μετά θέλει 1 απόδειξη κατοικίας (λογαριασμός ρεύματος, νερού κλπ) και τέλος ένα "bank account statement". Όλα έγχρωμα. Τώρα αν τα κάνεις όλα αυτά και γίνεις verify τότε τα fees και οι ημερομηνίες πληρωμής είναι σαν του kraken.

 

Το kraken έχει 4 tiers και χρειάζεται να γίνεις verify μέχρι το tier 2 για να αρχίσεις να πουλάς και να τραβάς σε τράπεζα. Το tier 2 θέλει όπως είχα αναφέρει διεύθυνση και τηλέφωνο και είναι για ημερήσιες αναλήψεις εώς και 2000 δολλαρίων (νομίζω μας καλύπτει όλους εδώ με το παραπάνω). Από το tier 3 και πάνω θέλει ταυτότητες και λοιπά. Για να τραβήξετε σε λογαριασμό, θέλει απλώς να βάλετε τα στοιχεία του.

 

Το btce νομίζω δεν θέλει τίποτα, απλώς επιλέγεις μέθοδο πληρωμής και σου στέλνουν. Η μέθοδος πληρωμής με τα λιγότερα fees είναι το OKPay αλλά για να τα πάρεις από OKPay στην τράπεζα θέλει πάλι ταυτότητες και πιστοποίηση στο OKPay και νομίζω ότι τελικά τα fees με το OKPay είναι πιο πολλά από bitcoin-central και kraken.

 

Το bitstamp θέλει μόνο ταυτότητα και απόδειξη κατοικίας και μετά τα fees είναι σαν τα δύο πρώτα. Δεν έχω ψάξει παραπάνω όμως. Ξέρω ότι είναι πολύ μεγάλο market, μεγαλύτερο και από το mt.gox (και το btce είναι μεγαλύτερο). Επίσης έλεγε ότι τα στοιχεία που ανεβάζεις για απόδειξη κατοικίας πρέπει να ανήκουν σε εσένα (από την ταυτότητα δηλαδή). Αν το ελέγχουν αυτό όντως τότε αν π.χ. είστε φοιτητές και μένετε με τους γονείς, μπορεί να μην την δεχτούν.

 

Coinbase, localbitcoins, bitcoins.de και Mt.Gox δεν έχω ιδέα πέρα από το γεγονός ότι το Mt.Gox έχει καλύτερες τιμές (το λεγόμενο Mt.Gox premium) αλλά αργεί πολύ να πληρώσει και ότι σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις ούτε για πλάκα δεν θα σκεφτόμουν να βάλω λεφτά εκεί. Όχι μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα τουλάχιστον.

 

Συμπέρασμα λοιπόν αν έχετε τα έγγραφα μπορείτε να παίξετε και με bitcoin-central αλλά αν είστε όπως εγώ που δεν έχετε ξέρω γω διαβατήριο ή δίπλωμα ή δεν θέλετε να δώσετε τα πάντα όλα για τον εαυτό σας σε ένα ξένο site προτείνω το kraken. Στα fees αυτά τα δύο ουσιαστική διαφορά δεν έχουν. Η διαφορά τους είναι ότι στο kraken μπορείς να ξεκινήσεις να πουλάς πρακτικά αμέσως ενώ στο bitcoin-central πρέπει να γίνεις verify που σύμφωνα με αυτούς μπορεί να πάρει και πάνω από εβδομάδα. Αν λοιπόν σκοπεύετε να πουλήσετε σε site που θέλει verify, κάντε πρώτα την διαδικασία verify να τελειώνει γιατί μέχρι να γίνετε verify οι τιμές αλλάζουν. Μην σκέφτεστε δηλαδή "ά έχω 0.2 bitcoins δηλαδή 100 ευρώ θα τα πουλήσω εκεί σε μία εβδομάδα". Αυτά δεν υπάρχουν. 100 ευρώ έχεις τώρα αύριο έχεις 5. Γι αυτό όταν αποφασίσετε να πουλήσετε να έχετε έτοιμο market. Προσωπικά έγω προτείνω το kraken γιατί είδα λεφτά στην τράπεζα πολύ γρήγορα και εύκολα. Δείτε και αυτό για ευρώ. Απο εκεί και πέρα όλα τα άλλα που σας λέω είναι από απλό ψάξιμο στα site και στο FAQ τους.

 

Πάντως αν τελικά επιλέξετε να ανεβάσετε ταυτότητες κλπ πολύ καλούς κωδικούς, διαφορετικούς από email και συνιστώ να βάλετε και google authenticator/one time password (αν υποστηρίζουν). Επίσης αν το site έχει και fund password (για συναλλαγές) χρησιμοποιήστε το. Τέλος για να γνωρίζετε απλώς, αν το site που ανεβάσατε τα πάντα χακαριστεί μέχρι το κόκαλο υπάρχει κίνδυνος identity theft. Απίθανο εντελώς αλλά το λέω. Ακόμη όταν βάζουμε κωδικούς σε αυτά τα site πάντα κοιτάμε να είναι σύνδεση https και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν μπαίνουμε από καφετέριες και δημόσια hotspot. Επίσης προφανώς δεν έχουμε το ίδιο password και email με το pool που κάνουμε mine (τώρα εντελώς σοβαρά αυτό, τα pools αυτά χακάρονται για πλάκα) και συνιστώ και διαφορετικό password στα market που κάνετε trade atlcoins μεταξύ τους. Τέλος όπως πολύ σωστά είπε ο blade πότε δεν αφήνουμε coins και ειδικά λεφτά στα market. Βάζουμε -> πουλάμε αμέσως -> τραβάμε σε local πορτοφόλι/τράπεζα. Γενικώς αν βγάζετε κάνα λεφτό από την όλη φάση μην είστε άπλες και χαλαροί, έχετε λίγο το νού σας. Προφανή όλα αυτά βέβαια αλλά να τα λέμε.

 

Μπείτε πάντως και εσείς σε αυτά τα site για να δείτε μόνοι σας γιατί μόνο έτσι γίνεται σωστή δουλεία.

 

Α σχετικά με το paypal και τις πιστωτικές δεν έχω δει πουθενά blade και το είχα απορία και εγώ γιατί δεν παίζουν καθόλου.

Επεξ/σία από Blazz0r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MaxCoin Η πιο αποτυχημένη προσπάθεια για καινούριο coin  :-D

Ήθελε μια τροποποιημένη έκδοση του cgminer την οποία δεν είχαν. Για την ακρίβεια, το νόμισμα προοριζόταν να δημιουργείται μόνο με CPU mining.

Το πορτοφόλι δεν υπήρχε, ή μάλλον υπήρχε αλλά ήθελε να το κάνεις compile μόνος σου  :P  Αυτό, οι Linuxάδες μπορεί να ξέρουν τι σημαίνει, αλλά άφησε το 99% των χρηστών έξω. 

Το πρόβλημα ήταν χειρότερο επειδή δεν υπήρχαν τα συνηθισμένα pools και έπρεπε να κάνεις solo mining με το πορτοφόλι σου (το οποίο δεν είχες :mrgreen: ).

Τόσο αποτυχία που κάθησα να ασχοληθώ λίγο, έτσι για την πρόκληση. Τα έβγαλα πέρα τελικά, και σε 2-3 ώρες μάζεψα 5 coins τα οποία για κάποιο λόγο στοιχίζουν αρκετά.

Τα αντάλλαξα με 9.000 DOGE, που δεν βγάζω ούτε σε 5 μέρες με την κάρτα που έχω.

Αν σας αρέσει να πηδάτε παλούκια...

 

Α ναι, το κερασάκι στην τούρτα. 170Mh/s. Όχι Kh/s, σωστά. Αν σας αρέσουν τα μεγάλα νούμερα (το δικό μου πάει μέχρι το 11 :P ).

post-43441-0-41050700-1391929054_thumb.jpg

Επεξ/σία από ahristos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε τροπο που το φτιάχνουμε αν θες βέβαια

http://max.miningwith.us/index.php?page=gettingstarted

Τα πράγματα ήρθαν στο φυσιολογικό τους. Έχει και έτοιμο Wallet τώρα, οπότε μάλλον η διαδικασία θα είναι απλή.  Δεν υπήρχε αυτή η σελίδα όταν ξεκίνησα, από το φόρουμ ότι κατάφερα.

Έχει αυξηθεί η δυσκολία τώρα και συγχρόνως έπεσε η τιμή. Σε λίγο δεν θα αξίζει τον κόπο. Ακόμα έχει κέρδος όμως, σε 4 ώρες έβγαλα 1 MAX το οποίο πάω να ανταλλάξω τώρα με 1500 DOGE.

 

Εντάξει, 1.11 MAX για 1.583  DOGE  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...