Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ahristos το ίδιο μου έβγαλε γαμώτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Στην αρχη που ξεκινάει μου γράφει set difficulty 16

Σβήσε κι εκείνο το -I 1

Ή καλύτερα σβήσε τα όλα και βάλε 

 

cgminer --scrypt -o stratum+tcp://doge.pool.mn:3333 -u ********* -p ****** -I 13 -w 256 --thread-concurrency 8192

Τα υπόλοιπα δεν έχουν ουσιαστική αξία. Απλά και καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το έχω κάνει ακόμα για να σου πω, αφού χρειάζεται verify για να κάνεις withdraw. Λογικά κάποια στιγμή αυτόν το μήνα θα την κάνω τη δουλειά και θα πω λεπτομέρειες τότε.

 

Οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε καθ΄ώς το βρήκα με λίγο γουγλάρισμα και είδα και άλλον που είχε το ίδιο πρόβλημα.Έφτιαξα ένα αρχείο cgminer.conf file και έβαλα μέσα

{
"pools" : [
   {
      "url" : "stratum+tcp://doge.pool.mn:3333",
      "user" : "********",
      "pass" : "********"
   }
],
"intensity" : "13",
"scrypt" : true,
"kernel-path" : "scrypt"

}

 

 

 

και όλα τέλεια

Πριν είχα 390mh/s και τώρα έχω 192/kh/s


θερμοκρασία σταθερά στους 61 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bigi Δοκίμασε να παίξεις λίγο με μνήμες, αν είναι Elpida τους "αρέσουν" τα 1250 κ 1500 Mhz αντίστοιχα. Ούτε εγώ ξέρω τι ακριβώς παίζει με το hashing και προκύπτουν φαινομενικά περίεργα αποτελέσματα, αντιμετώπισα την όλη φάση σαν black box (απλή καταγραφή input-output) και κατέληξα στα 1025/1500 με 710 Kh/s. (intensity 13 πάντα, Thread Concurrency 8192)

 

Δεν ξέρω ρε συ, δε μπορώ να βγάλω άκρη.Στα 1500 κολλάνε, δεν αντέχουν.Το δοκίμασα πάντως και έφτασε μέχρι 550, οπότε δε νομίζω ότι έχει νόημα και από άποψη απόδοσης για την αύξηση της κατανάλωσης.Για την ώρα πάντως με βάση αυτό που αποδίδει και αυτό που λογικά καίει, πιστεύω πως πρέπει να μου βγαίνει μία η άλλη. :P

Δεν ξέρω μήπως φταίει που χρησιμοποιώ το gui, το οποίο φαίνεται να έχει λιγο χαμηλότερη απόδοση γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να χάνεις σχεδόν 200kh/s λόγω GUIminer, αφού στο background κι αυτό cgminer τρέχει. Είσαι πολύ χαμηλά για TahitiXT πάντως, 550 βγάζει η 7950 μου (με λίγο ζόρι βέβαια, στα 1075/1500).

Επίσης, μου κάνει εντύπωση που δεν σηκώνουν 1500 οι μνήμες, αφού πολλές 7970Ghz έρχονται με 1500Μhz μνήμες στοκ. Μήπως θέλει λίγο ρευματάκι η κάρτα; Τι powertune έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεύματα δεν έχω πειράξει, ούτε νομίζω ότι αξίζει να ανεβάσω για mining όνο.Με 0 powertune το είχα.Απλά ανέβασα τις μνήμες 75mhz.Γενικά δε φαίνεται να ακούει στα κλόκια η συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω προβλημα στο να ξεκινησω το cgminer.Εχω μια r9 290 και οι εντολες που γραφω στο bat αρχειο ειναι οι εξης  

 

./cgminer --scrypt  -o stratum+tcp://east1.us.stratum.dedicatedpool.com:3339 -u 290 -p 1 -I 16 -g 1 -w 512 --thread-concurrency 32765

 

Επισης εχω δοκιμασει και διαφορετικου τυπου οπως

"pools" : [	{		"url" : "stratum+tcp://east1.us.stratum.dedicatedpool.com:3339",		"user" : "Weblogin.Worker",		"pass" : "x"	}

αλλα με τα δικα μου στοιχεια.Το κανω διπλο κλικ να ανοιξω το bat αρχειο και σε λιγοτερο απο ενα δευτερολεπτο ξανακλεινει.Καμια ιδεα παιδια???


Επισης ξεχασα να πω οτι εχω δοκιμασει διαφορες εκδοσεις του cgminer και παλι το ιδιο συμβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο θερμοκρασιες πως ειστε παιδια....?

 

Εμένα κρατάει 70 σταθερά αυξομειώνοντας τις στροφές του ανεμιστήρα πάντως.Όπως και σε βαρύ gaming τη βλέπω να συμπεριφέρεται.

Δεν νομίζω να χάνεις σχεδόν 200kh/s λόγω GUIminer, αφού στο background κι αυτό cgminer τρέχει. Είσαι πολύ χαμηλά για TahitiXT πάντως, 550 βγάζει η 7950 μου (με λίγο ζόρι βέβαια, στα 1075/1500).

Επίσης, μου κάνει εντύπωση που δεν σηκώνουν 1500 οι μνήμες, αφού πολλές 7970Ghz έρχονται με 1500Μhz μνήμες στοκ. Μήπως θέλει λίγο ρευματάκι η κάρτα; Τι powertune έχεις;

Όχι, δεν το λέω με την έννοια ότι τα χάνω λόγω της χαμηλής απόδοσης του gui.Το ίδιο αποδίδει.Απλά δεν έχει τόσες παραμέτρους να ρυθμίσεις και βλέπω πως κάθε κάρτα αντιδρά εντελώς διαφορετικά στο κάθε τι.Δεν παίρνεις δηλαδή ένα preset ρυθμίσεων, το βάζεις και τέλος.Ακόμα και σε ίδιες κάρτες ακριβώς η απόδοση δεν είναι καθόλου ίδια με ίδιες ρυθμίσεις έχω δει.Πάντως εγώ έπρεπε να είμαι 200 khs πάνω περίπου. :P

 

Αυτό το -g1 ή -g2 που βλέπω στις ρυθμίσεις του miner ποιά μεταβλητή ακριβώς είναι;Μήπως το gpu threads;

edit: ναι, το gpu threads είναι.

Επεξ/σία από Bigi444444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα φιλε αλλα και παλι δεν μου δουλεψε το cgminer.Τελικα καταφερα να δουλεψω το guiminer αλλα οπως ηταν λογικο παιρνω αρκετα χαμηλο khs/s. Στα 770 ειμαι που ειναι χαμηλα για 290

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...