Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

830 ειναι το στανταρ που βγαζει μια 290 στα 947/1250,για να ειχες καλυτερα αποτελεσματα με τα 1050 θα επρεπε να βρεις και το αναλογο sweet spot του memory clock. Κατεβασε gpuz την τελευταια εκδοση και δες στο memory type  σου δειχνει Elpida ή Hynix?

 

Βtw εγω με την Arctic extreme III ειμαι σους 62-63 βαθμους με 70% το fan. Βασικα μεχρι το 85% παλι αθόρυβη ειναι,απλα δεν θελω να ξεκανω τα ανεμιστηρακια απο τωρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 7870 πόσα khs/s βγάζει ρε παιδιά γιατί βλέπω ότι μου βγάζει μέχρι 250

Χαμηλό είναι. Η 7850 μου βγάζει 320 που κι αυτό χαμηλό το θεωρώ, αλλά δεν έχω καλές μνήμες.

Έπρεπε να έχεις 370 με 400.

Δοκίμασες το απλό .bat που σου είπα; (αυτά που γράφω μόνο και χωρίς cgminer.conf).

 

cgminer --scrypt -o stratum+tcp://doge.pool.mn:3333 -u ********* -p ****** -I 13 -w 256 --thread-concurrency 8192

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο χαμηλα βγαζει

Nα κανω μια noobικη ερωτηση ρε παιδια.Μηπως επειδη εχω 6gb ram στο pc για αυτο οταν ανεβαζω τα ρολογια της καρτας το khs/s πεφτει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο χαμηλα βγαζει

Nα κανω μια noobικη ερωτηση ρε παιδια.Μηπως επειδη εχω 6gb ram στο pc για αυτο οταν ανεβαζω τα ρολογια της καρτας το khs/s πεφτει??

 

Δεν έχει σχέση.Απλά κάθε κάρτα θέλει και διαφορετικές ρυθμίσεις για να πιάσει τα μέγιστά της.Αλλάζοντας οποιαδήποτε μεταβλητή θα δεις ότι αλλάζει και η απόδοση.

 

Το intensity το βαζουμε 13 ή 20;

Ανάλογα την gpu.Στην 7970 που έχω εγώ πχ διαβάζω όλοι να λένε πως βάζεις αποκλειστικά 13.Εαν βάλεις μεγαλύτερη τιμή έχεις hardware errors.

Ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει είναι εαν αυτά τα hw errors μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στην κάρτα κάποια στιγμή μετά από καιρό που θα κάνει mining (γιατί κάτι σχετικό διάβασα σε μια σελίδα από το δημιουργό του cgminer, αλλά δεν είμαι και σίγουρος οτι το αντιλήφθηκα σωστά) και (ανεξάρτητα από το προηγούμενο ερώτημα) πότε θα πρέπει να αλλάζουμε τις ρυθμίσεις μας επειδή τα σφάλματα είναι αρκετά.Ποιό είναι στο περίπου δηλαδή ένα ποσοστιαίο όριο για τα stales.

 

Άντε, έχω ξελιγωθεί στο διάβασμα σήμερα απ' το πρωί, ούτε δουλειά έκανα ούτε τίποτα. :P

1-2% είναι ανεκτό για τα stales απ' ότι φαίνεται.Από εκεί και πέρα θέλει λίγο ψάξιμο για το τι δεν πάει τόσο καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άντε, έχω ξελιγωθεί στο διάβασμα σήμερα απ' το πρωί, ούτε δουλειά έκανα ούτε τίποτα. :P

1-2% είναι ανεκτό για τα stales απ' ότι φαίνεται.Από εκεί και πέρα θέλει λίγο ψάξιμο για το τι δεν πάει τόσο καλά.

Απλά μην μπερδεύεις τα Stales με τα Hardware Errors. Το πρώτο είναι συνήθως θέμα σύνδεσης / latency (ή server/pool) ενώ το δεύτερο είναι αποκλειστικά δυσλειτουργία GPU και αν δεν έχεις υπερβολικό OC/undervolt/intensity είναι πάντα 0.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...