Προς το περιεχόμενο

Vodafone Offers v.2 - μεταξυ αλλων Nokia Lumia 925 & 1020


etheo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως... Η μπαταρία του 1020 ειναι για τα μπάζα.

Φορτισμένο από το πρωί, το μεσημέρι ήθελε φόρτιση. Ανοικτά data και χρήση, αλλα το ativ s με ίδια χρήση έβγαζε άνετα μέχρι το βράδυ... Ίσως και παραπάνω. Να το στήσω από την αρχή κάνοντας του ενα hard reset?

 

Τα data τα εχω κανονικα ανοικτα, οπως και το wifi συνεχεια, αλλα ειμαι συνδεσμενος συνεχεια σε wlan. Με αρκετες εφαρμογες (fb,twitter, whatsapp, wpcentral...κτλ), 2 mail, εφαρμογη καιρου, που κανουν καθε τοσο ελεγχο μεσο ιντερνετ, μου βγαζει 2 μερες αμα δεν το πειραξω (δεν ασχολουμαι με το κινητο συνεχεια)

 

Δες αμα σε βοηθησει τιποτα απ αυτα:

http://www.wpcentral.com/17-tips-extend-battery-life-windows-phone

 

Προσωπικα, το εχω απενεργοποιημενο το battery saving

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως... Η μπαταρία του 1020 ειναι για τα μπάζα.

Φορτισμένο από το πρωί, το μεσημέρι ήθελε φόρτιση. Ανοικτά data και χρήση, αλλα το ativ s με ίδια χρήση έβγαζε άνετα μέχρι το βράδυ... Ίσως και παραπάνω. Να το στήσω από την αρχή κάνοντας του ενα hard reset?

Κλείσε τα όλα και τσέκαρε αν και τι drain υπάρχει σε standby χωρίς να το χρησιμοποιείς.

Εμένα στο πρώτο μου 1020 με όλα κλειστά σε standby έχανε σταθερά 3-4% την ώρα ακόμα και μετά από hard reset. Πράγμα που σήμαινε 100%->0% σε περίπου 30 ώρες χωρίς καν να το ακουμπήσω!

Φυσικά το πήγα για DOA και στο δεύτερο είμαι τώρα στην δεύτερη φόρτιση και με κανονική χρήση για τα δεδομένα μου (κλήσεις, sms, και αρκετή χρήση wifi σε ίντερνετ και store) είμαι τώρα στο τέλος της δεύτερης μέρας και το βράδυ θα το βάλω για φόρτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε τα όλα και τσέκαρε αν και τι drain υπάρχει σε standby χωρίς να το χρησιμοποιείς.

Εμένα στο πρώτο μου 1020 με όλα κλειστά σε standby έχανε σταθερά 3-4% την ώρα ακόμα και μετά από hard reset. Πράγμα που σήμαινε 100%->0% σε περίπου 30 ώρες χωρίς καν να το ακουμπήσω!

Φυσικά το πήγα για DOA και στο δεύτερο είμαι τώρα στην δεύτερη φόρτιση και με κανονική χρήση για τα δεδομένα μου (κλήσεις, sms, και αρκετή χρήση wifi σε ίντερνετ και store) είμαι τώρα στο τέλος της δεύτερης μέρας και το βράδυ θα το βάλω για φόρτιση.

 

Όταν λες όλα κλειστά, εννοείς flight mode ή όλα εκτός το τηλέφωνο; Αν ισχύει το δεύτερο, το είχες σε 2g, 3g ή 4g, με το data ανοιχτό ή κλειστό;

 

Πάντως στο battery test του gsmarena http://blog.gsmarena.com/the-nokia-lumia-1020-battery-test/ είδα ότι αν το χρησιμοποιείς για ομιλία δίνει υπερβολικά καλούς χρόνους, όπως και για παρακολούθηση βίντεο, από την άλλη αν το χρησιμοποιήσεις για σερφάρισμα, λόγω amoled και λευκού των ιστοσελίδων, δίνει μόνο 5:50 λεπτά.

 

Στο τεστ δίνει λίγο πάνω από δύο μέρες χρήσης πριν την φόρτιση, εάν κάποιος το χρησιμοποιεί για 1 ώρα κλήσεων, 1 ώρα ίντερνετ και 1 ώρα video την ημέρα.  Κάπου είχα διαβάσει ότι τα τεστ γίνονται σε ιδανικές συνθήκες, με full σήμα και ανά μέτρηση όλα είναι off, εκτός της λειτουργίας που θέλουμε να μετρήσουμε την διάρκεια (κλήσεις, βίντεο, ίντερνετ), οπότε στην πραγματικότητα η αυτονομία θα είναι πιο κάτω. Μη ξεχνάμε βέβαια και την κάμερα του η οποία καταναλώνει και αυτή αρκετή ενέργεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα τα ίδια στο 3% είναι συνέχεια να του κάνω hard reset προτείνεται και αν δεν πίσω ;

@bad_freddy τωρα σε κατασταση ηρεμιας τι απωλεια σου εχει 

εγω από ότι ειδα 3% και με wifi παει στο 4,5% παρα πολυ 

Sent from my Lumia 1020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες όλα κλειστά, εννοείς flight mode ή όλα εκτός το τηλέφωνο; Αν ισχύει το δεύτερο, το είχες σε 2g, 3g ή 4g, με το data ανοιχτό ή κλειστό;

 

Πάντως στο battery test του gsmarena http://blog.gsmarena.com/the-nokia-lumia-1020-battery-test/ είδα ότι αν το χρησιμοποιείς για ομιλία δίνει υπερβολικά καλούς χρόνους, όπως και για παρακολούθηση βίντεο, από την άλλη αν το χρησιμοποιήσεις για σερφάρισμα, λόγω amoled και λευκού των ιστοσελίδων, δίνει μόνο 5:50 λεπτά.

 

Στο τεστ δίνει λίγο πάνω από δύο μέρες χρήσης πριν την φόρτιση, εάν κάποιος το χρησιμοποιεί για 1 ώρα κλήσεων, 1 ώρα ίντερνετ και 1 ώρα video την ημέρα.  Κάπου είχα διαβάσει ότι τα τεστ γίνονται σε ιδανικές συνθήκες, με full σήμα και ανά μέτρηση όλα είναι off, εκτός της λειτουργίας που θέλουμε να μετρήσουμε την διάρκεια (κλήσεις, βίντεο, ίντερνετ), οπότε στην πραγματικότητα η αυτονομία θα είναι πιο κάτω. Μη ξεχνάμε βέβαια και την κάμερα του η οποία καταναλώνει και αυτή αρκετή ενέργεια!

Κλειστά όλα εκτός από τηλέφωνο, μόνο 2G και data off. Και όπως είπα μετά από hard reset με τίποτα περασμένο (ούτε επαφές) και φυσικά πάλι κλειστά όλα τα connectivity, πάλι drain είχα. Προφανώς και είχε θέμα μιας και το κινητό που μου έκαναν αντικατάσταση δεν έχει κανένα τέτοιο θέμα με τις ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες.

 

Και μένα τα ίδια στο 3% είναι συνέχεια να του κάνω hard reset προτείνεται και αν δεν πίσω ;

@bad_freddy τωρα σε κατασταση ηρεμιας τι απωλεια σου εχει 

εγω από ότι ειδα 3% και με wifi παει στο 4,5% παρα πολυ 

Sent from my Lumia 1020

Για να μην τα ξαναγράφω, σου έχω απαντήσει στο πόστ σου στο myphone :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11:40 75%... 13:06 74% με ολα κλειστα. Καλα ειμαστε? Ειμαι στη δουλεια τωρα και το κοιταζω ανα μια ωρα να δω ποσο τρωει με κλειστο και το wifi..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11:40 75%... 13:06 74% με ολα κλειστα. Καλα ειμαστε? Ειμαι στη δουλεια τωρα και το κοιταζω ανα μια ωρα να δω ποσο τρωει με κλειστο και το wifi..

Πιστεύω πως ναι κάπου εκεί παίζει και μένα. Μέγιστη κατανάλωση σε standby έχω κάτι λιγότερο από 1% όπως κ εσύ βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι μια χαρα ειναι πιστευω.. 2 μερες χωρις να κανω τιποτα τις βγαζει και το φορτιζω και παντα στο 20-30%

Αυτο που τρωει τα κερατα του απ οτι παρατηρησα ειναι η camera και το gaming (λογικο)..

 

Τωρα ειδα οτι εκανες doa ενα 1020.. Στο δευτερο εισαι ok δηλαδη ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, το μονο θεμα που εχω με το κινητο ειναι οτι οταν το δουλεψω αρκετη ωρα (πχ gaming) ζεσταινεται το μεταλικο μερος της καμερας. Αληθεια, εχει κανενας αλλος αυτο το θεμα?

 

Κατα τα αλλα ειμαι 100% ευχαριστημενος με την αγορα, και σαν κινητο αλλα και σαν OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15:10 μπαταρια στο 73%.. απο τις 11:40 εχει φαει 2% με ολα κλειστα.. 0,5% ανα ωρα το drain με ολα κλειστα.. μια χαρα ειμαστε

 

Τελευταια φορτιση πριν 11 ωρες.. κομπλε ειμαστε..

 

Με αγχωσατε λιγο με τα περι DOA και περιεργα κομματια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...