Προς το περιεχόμενο

Vodafone Offers v.2 - μεταξυ αλλων Nokia Lumia 925 & 1020


etheo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ναι μια χαρα ειναι πιστευω.. 2 μερες χωρις να κανω τιποτα τις βγαζει και το φορτιζω και παντα στο 20-30%

Αυτο που τρωει τα κερατα του απ οτι παρατηρησα ειναι η camera και το gaming (λογικο)..

 

Τωρα ειδα οτι εκανες doa ενα 1020.. Στο δευτερο εισαι ok δηλαδη ετσι?

Ναι ναι καμιά σχέση το ένα με το άλλο, όπως έχω ξαναπεί με το σταθερό drain που είχε το πρώτο πήγαινε από 100% σε 0 σε περίπου 30-35 ώρες χωρίς καν (κυριολεκτικά) να το ακουμπήσω! Τώρα με το δεύτερο το έβγαλα στις 10 από την φόρτιση και τώρα, σχεδόν 6 ώρες μετά, χωρίς χρήση βέβαια μιας και ασχολούμαι στο pc σήμερα είμαι ακόμα στο 100%  B)

 

QLMTOei.png

 

double tap και peek ανοικτά. :devil:

Εντυπωσιακό το ότι μετά από 10 ώρες είσαι ακόμα στο 100%, πως γίνεται να έχεις υπόλοιπο μόλις 20 ώρες (όσο αξιόπιστη είναι η ένδειξη δηλαδή)?

Εμένα μόλις το έβγαλα ήταν στην 1 ημέρα και 15 ώρες και τώρα 6 ώρες μετά έχει ανέβει στις 7 μέρες και κάτι ώρες... 

ΥΓ. Επίσης με peek και double tap on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα μία κουβέντα για την μπαταρία.... Παρακάτω μερικά tips που τα δοκίμασα ή τα διάβασα στο ίντερνετ... Διαλέξτε και πάρτε.. Αλλά οπωσδήποτε το 3 είναι το πιο σημαντικό... 

 

Εγώ χρησιμοποιώ τα περισσότερα από αυτά και με ανοιχτό wi-fi ή 3G ΌΛΗ τη μέρα (το ξεχνάω ακόμα και το βράδυ :P :P) το φορτίζω κάθε 30-35 ώρες...

 

1) Στις "Εργασίες στο παρασκήνιο" απενεργοποίηστε τις περισσότερες (εγώ μόνο το viber αφήνω). Δεν σου κόβει την live ενημέρωση (δεν είμαι σίγουρος για όλες) απλά θα τις εμποδίζει να ενεργούν στο παρασκήνιο.
2) Στην ίδια ενότητα, στα "Παιχνίδια" απενεργοποίησε όλες τις επιλογές.
3) Βγάλτε οπωσδήποτε κάθε εφαρμογή για την μπαταρία. Αν θέλετε κατεβάστε το shortcuts και βάλτε απλά μια συντόμευση της που σε πετάει στις ρυθμίσεις της μπαταρίας.
4) Ρυθμίσεις -> WiFi -> Σύνθετες -> Ενεργοποίηστε το "Να διατηρείται ενεργοποιημένο και όταν λήγει το χρονικό όριο" ώστε να μην ψάχνει συνεχώς wi fi κάθε φορά που το ξεκλειδώνετε..
5)Περιόρισε γενικά τα live Tiles που θα βάλεις στην homescreen. Βάλε μόνο τα απαραίτητα.
6) Να έχεις απενεργοποιημένα πάντα (όταν δεν τα χρειάζεσαι εννοείται) Bluetooth // Άγγιγμα + Αποστολή // Τοποθεσία // 3G 
7) Βάλε μεσαία φωτεινότητα και απενεργοποίησε τη γρήγορη ματιά ή αν σου είναι απαραίτητη βάλε την επιλογή "Γρήγορη Ματιά" ώστε να ανάβει μόνο όταν περνάς το χέρι σου από την οθόνη.
8) Βάλε ευαισθησία αφής στο Κανονικό
9) Ρύθμισε τα e-mail σου να κάνουν συγχρονισμό ανά 30 λεπτά ή μία ώρα πχ...
10) Όταν πας για ύπνο προτίμησε να κλείνεις το "διπλό χτύπημα" στην οθόνη καθώς καταναλώνει μπαταρία.

Μπορεί να ξεχνάω κάποια και θα τα βάλω όταν μου έρθουν biggrin.gif
έχει και εδώ κάποια http://www.windowsphone.co...making-it-last

Σημειώστε ότι δεν είναι ανάγκη να τα βάλετε όλα. Απλά διάλεξε τα πιο σημαντικά κ απενεργοποιήστε τα υπόλοιπα. 
Επίσης το "Οικονομία Μπαταρίας" να ξέρετε ότι θα απενεργοποιεί όλες τις λειτουργίες όταν κλειδώνετε το τηλ (εγώ δεν το βάζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολάρω και δε θέλω να προκαλέσω flame αλλά το είχα πάντα απορία. Ένα iPhone 3gs και ένα iPad 3 που είχα κάποτε χαλούσαν 1% σε standby τη μέρα, και αν. Και στο iPad δεν έκλεινα καν wifi για να λαμβάνω imessage και facetime. Αυτό πως το κατάφερναν και στα Android και wp χαιρόμαστε με 1% drain την ώρα; Πραγματική απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολάρω και δε θέλω να προκαλέσω flame αλλά το είχα πάντα απορία. Ένα iPhone 3gs και ένα iPad 3 που είχα κάποτε χαλούσαν 1% σε standby τη μέρα, και αν. Και στο iPad δεν έκλεινα καν wifi για να λαμβάνω imessage και facetime. Αυτό πως το κατάφερναν και στα Android και wp χαιρόμαστε με 1% drain την ώρα; Πραγματική απορία.

Ουσιαστικά μας λες ότι σε standby θα μπορούσες να έχεις 3,5 μήνες uptime;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολάρω και δε θέλω να προκαλέσω flame αλλά το είχα πάντα απορία. Ένα iPhone 3gs και ένα iPad 3 που είχα κάποτε χαλούσαν 1% σε standby τη μέρα, και αν. Και στο iPad δεν έκλεινα καν wifi για να λαμβάνω imessage και facetime. Αυτό πως το κατάφερναν και στα Android και wp χαιρόμαστε με 1% drain την ώρα; Πραγματική απορία.

Εννοείς 1-2% προφανώς. 3,5 μήνες standby δε γίνεται.

Αντίστοιχο standby έχει και το καινούριο Nexus 7.

2-3% στο 24ωρο. 1% overnight με WiFi on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδω μια απο τα ιδια με την μπαταρια....με ολες τις "οικονομικες" ρυθμισεις σε stand by δεν εχει μεγαλο drain αλλα με wifi και παιχνιδια η μπαταρια πεφτει με αστειο και εκνευριστικο ρυθμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά μας λες ότι σε standby θα μπορούσες να έχεις 3,5 μήνες uptime;

 

 

Εννοείς 1-2% προφανώς. 3,5 μήνες standby δε γίνεται.

Αντίστοιχο standby έχει και το καινούριο Nexus 7.

2-3% στο 24ωρο. 1% overnight με WiFi on.

 

Μια φορά είχα αφήσει το iPad πλήρως φορτισμένο σε standby για 16 μέρες. Όταν το άνοιξα ήταν στο 97%. Δυστυχώς δεν τράβηξα screenshot. Άλλο το τηλέφωνο βέβαια με την κεραία να ψάχνει συνέχεια από πίσω αλλά όπως λές και εσύ τα android tablet τρώνε 3% το 24ωρο. Τι στο διάολο κάνει η Apple με τη μπαταρία;

 

Offtopic όντως, δεν ξέρω αν έχουμε κάποιο θέμα για  battery drain στα mobile OS να πάει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά είχα αφήσει το iPad πλήρως φορτισμένο σε standby για 16 μέρες. Όταν το άνοιξα ήταν στο 97%. Δυστυχώς δεν τράβηξα screenshot. Άλλο το τηλέφωνο βέβαια με την κεραία να ψάχνει συνέχεια από πίσω αλλά όπως λές και εσύ τα android tablet τρώνε 3% το 24ωρο. Τι στο διάολο κάνει η Apple με τη μπαταρία;

 

Offtopic όντως, δεν ξέρω αν έχουμε κάποιο θέμα για battery drain στα mobile OS να πάει εκεί.

Και εγω με nexus 10 οταν ειχα παει 5 ημερες διακοπες κ το ειχα σπιτι οταν γυρισα 1% ειχε πεσει. Μην το γενικευεις. Δεν ειναι ολα τα android tablet ιδια. Το κακο (αλλα και καλο) με τα αντροιντ ειναι οτι απειρες συσκευες τα εχουν και πολλες απο αυτες σου δημιουργουν την εντυπωση οτι τα android ειναι αργα και προβληματικα. Σα μια φιλη μου που λεει χαλια τα αντροιντ πως κολλανε ετσι? Και εχει το vodafone smart. Πατας να ανοιξει το store και περιμενεις εναμιση λεπτο. Προφανως εκει δε φταινε τα android!

Για να μπω και ontopic εγω στο 1020 βλεπω μερα με τη μερα να βελτιωνεται η διαρκεια της μπαταριας αν και δε μπορω να πω πολλες λεπτομερεις μιας και το εδωσα στον πατερα μου. Εγω δε θα το παλευα βεβαια γιατι κανω εντονη χρηση και δε θα μ εβγαζε μερα ευκολα. (εχω note 2 που απο θεμα μπαταριας ειναι οτι πρεπει)

 

Για τη μεταφορά από android σε windows 8 των επαφών,sms κλπ. με ποιό πρόγραμμα την κάνατε τη δουλειά?

(Συγκεκριμένα από samsung galaxy σε htc 8s)

Νομιζω εχει να προσθεσεις λογαριασμο google στις επαφες οποτε θα τις περασει μονο του οσες εσεις στο google account σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μεταφορά από android σε windows 8 των επαφών,sms κλπ. με ποιό πρόγραμμα την κάνατε τη δουλειά?

(Συγκεκριμένα από samsung galaxy σε htc 8s)

Για android δεν ξερω, παντως απο ενα symbian που ειχα μεταφερθηκαν ολες με bluetooth σε λιγοτερο απο 1 λεπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από s4 σε 925 δούλεψε και α) με τη μεταφορά δεδομένων (με bluetooth εννοείται) αλλά και β) με συγχρονισμό από το gmail.

Σε 1 λεπτό είσαι έτοιμος!

 

απο s4 σε 925 ? πως σου φάνηκε η μετάβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από s4 σε 925 δούλεψε και α) με τη μεταφορά δεδομένων (με bluetooth εννοείται) αλλά και β) με συγχρονισμό από το gmail.

Σε 1 λεπτό είσαι έτοιμος!

με bluetooth δλδ τι μετέφερες ακριβώς? Μόνο τις επαφές?

γιατί εμένα με ενδιαφέρει να μεταφέρω επαφές/μηνύματα/κ.α., αλλά εν πάσει περιπτώσει εν ανάγκη και μόνο επαφές καλά είναι αρχικά.

Σε τι μορφή πρέπει να 'ναι το αρχείο bacup των επαφών για να το αναγνωρίσει θυμάσαι?

[ΥΓ.: θέλω να αποφύγω να περάσω επαφές μέσω gmail]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...