Προς το περιεχόμενο

Fargo - FX


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, ant_ είπε

Καλα εδω υπαρχουν ατομα που τους αρεσουν οι σειρες του παπαcopyiaτη

Δεν απορω που μερικοι αντεξαν να δουνε αυτο το πραγμα που αποκαλουν fargo season 5

 

Κάπου ώπα λέμε βρε Τιμογιαννάκη του insomnia 😄

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα μου άρεσε και το τελευταίο και γενικά μου αρέσει το πως χτίζεται όλη η σεζόν. Έχω περιέργεια πως θα δέσουν όλα μεταξύ τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας χαμουλης και σ' αυτη τη σεζον μεχρι στιγμης,που παιρνει εξτρα ποντους απ'τις παρουσιες των Juno Temple,Jennifer Jason Leigh και Jon Hamm απ'τον οποιον εχουμε φετος πρωτογενες πλεονασμα αφου τον ειδαμε και στα The Morning Show και Good Omens.

Επεξ/σία από johny f
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν λίγο μεγαλύτερα τα επεισόδια 😟 

Τελειώνουν γρήγορα και περιμένεις βδομάδα μέχρι το νέο + υπότιτλους. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρία πρώτα επεισόδια δεν με έπεισαν δυστυχώς. Υπάρχει βέβαια αυτό το feeling του Fargo, αλλά σε κάποιες στιγμές η αφέλεια περισσεύει. 

Η προηγούμενη σεζόν η 4 κυμαίνεται περί του 7 , ενώ η 5 περί του 8. Ε , μάλλον τα μπέρδεψαν, το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο επεισόδιο το 6, λίγο πιο ανάλαφρο βέβαια απ' τα προηγούμενα, πράγμα λογικό βέβαια, πρέπει να χτίσει λίγο την υπόθεση.

Σε αυτή τη σεζόν μου κάνει μεγάλη εντύπωση ο απίστευτος χλευασμός της αμερικανικής κοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 7ο ήταν λίγο πιο κάτω για τα γούστα μου, δε με τρέλανε. Ήταν πολύ απαραίτητο όμως σαν επεισόδιο για να οδηγηθούμε στην επερχόμενη κορύφωση της υπόθεσης.

Spoiler

Έξυπνη η αναπαράσταση του παρελθόντος της Ντοτ μέσω κουκλοθεάτρου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ειρωνεία που βγάζει ο Hamm, ταιριάζει τόσο μα τόσο στο fargo. Εξάλλου το έχει το κωμικό στοιχείο άνετα, ώστε να μπορεί να αποδομήσει απόλυτα την παράνοια και το συντηρητισμό του χαρακτήρα, χωρίς να μας κλείνει το μάτι ούτε να κοροιδευει. Απλά μας λέει "παιδιά, έτσι ειναι, αυτοί οι άνθρωποι ειναι τόσο τρελοί και τόσο επικίνδυνοι συγχρόνως". τον βοηθά και το παρουσιαστικό του (όπως και στο mad men, βέβαια), που μπορεί εύκολα να "ξεγελάσει" τον ανυποψίαστο θεατή για την αληθοφάνεια του ρόλου. Τον κάνει όσο καρικατούρα γίνεται, χωρίς όμως να τον διακωμωδεί, αν γίνομαι κατανοητός. Κι αυτό ειναι fargo , κατά τη γνωμη μου.

Η σεζόν δεν έχει ολοκληρωθεί, οπότε θα βγάλω πιο σωστά συμπεράσματα στο τέλος. πάντως ως τώρα, έχει ενδιαφέρον, έχει πλοκή, έχει ερμηνείες κι έχει το πνεύμα της σειράς. Ας πούμε ότι δεν μπορεί να φτάσει στο επίπεδο των πρώτων 2 σεζόν και πλησιάζει την 3η (δεν έχω δει την 4η), αλλά αυτά ειναι σχετικά.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Αυτή η ειρωνεία που βγάζει ο Hamm, ταιριάζει τόσο μα τόσο στο fargo. Εξάλλου το έχει το κωμικό στοιχείο άνετα, ώστε να μπορεί να αποδομήσει απόλυτα την παράνοια και το συντηρητισμό του χαρακτήρα, χωρίς να μας κλείνει το μάτι ούτε να κοροιδευει. Απλά μας λέει "παιδιά, έτσι ειναι, αυτοί οι άνθρωποι ειναι τόσο τρελοί και τόσο επικίνδυνοι συγχρόνως". τον βοηθά και το παρουσιαστικό του (όπως και στο mad men, βέβαια), που μπορεί εύκολα να "ξεγελάσει" τον ανυποψίαστο θεατή για την αληθοφάνεια του ρόλου. Τον κάνει όσο καρικατούρα γίνεται, χωρίς όμως να τον διακωμωδεί, αν γίνομαι κατανοητός. Κι αυτό ειναι fargo , κατά τη γνωμη μου.

Η σεζόν δεν έχει ολοκληρωθεί, οπότε θα βγάλω πιο σωστά συμπεράσματα στο τέλος. πάντως ως τώρα, έχει ενδιαφέρον, έχει πλοκή, έχει ερμηνείες κι έχει το πνεύμα της σειράς. Ας πούμε ότι δεν μπορεί να φτάσει στο επίπεδο των πρώτων 2 σεζόν και πλησιάζει την 3η (δεν έχω δει την 4η), αλλά αυτά ειναι σχετικά.

Πολύ ωραία λεπτομέρεια σε αυτό που γράφεις είναι στο τελευταίο επεισόδιο, στην έναρξη, που τραυλίζει για να ειρωνευτεί τον τύπο έξω από το στριπτιτζάδικο που έτρεμε όταν του απαντούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανατριχιαστικό είναι οτι αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν κανονικότατα στην αμερικανική ενδοχώρα , κολλημένοι σε εποχές που οι γυναίκες ήταν «ιδιοκτησία» του συζύγου, που θεωρούν ότι ο νόμος ισχύει μόνο για τους άλλους και αυτοί απλά τον επιβάλλουν χωρίς να εχουν συνέπειες για τις πράξεις τους, που ονειρεύονται μια «καθαρή» λευκή χώρα. Ο Hamm ζει τον ρόλο, τον φτάνει στα όρια της υπερβολής χωρίς να τα ξεπερνά , λέει και κάνει τόσο οσο, δείχνει πως μπορεί κάποιος να μη δινει δεκάρα για τις αντιδράσεις των άλλων, αφού αυτός είναι ο Νόμος. Δεν ειναι τόσο έξυπνος για να κινεί απλώς τα νήματα, όπως κάνει η J.J.Leigh, αλλά με την αλαζονεία του βουτάει ο ίδιος, αφού οι δικοί του είναι ακόμη πιο ανόητοι για να μπορεί να τους εμπιστευτεί . . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, PSYHAS said:

Το ανατριχιαστικό είναι οτι αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν κανονικότατα στην αμερικανική ενδοχώρα , κολλημένοι σε εποχές που οι γυναίκες ήταν «ιδιοκτησία» του συζύγου, που θεωρούν ότι ο νόμος ισχύει μόνο για τους άλλους και αυτοί απλά τον επιβάλλουν χωρίς να εχουν συνέπειες για τις πράξεις τους, που ονειρεύονται μια «καθαρή» λευκή χώρα. 

Και στην Αμερική αλλά και αλλού σίγουρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρά επέστρεψε! επίτελους η σεζόν φετος αξίζει μετά από την κοιλιά των προηγούμενων. σεναριακά πολυ κοντά στην ταινία. Η 2η παραμένει καλύτερη σεζόν για μένα.

Ο ορισμός του μαύρου χιόμορ. 

https://www.rottentomatoes.com/tv/fargo/s05

spacer.png

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...