Προς το περιεχόμενο

Fargo - FX


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Για διαφήμιση γνωστής μάρκας μπισκότων μια χαρά ήταν η συγκεκριμένη σκηνή.

Διαφωνούμε πλήρως. 

Αυτό είναι και καλό να υπάρχουν απόψεις άκρως αντίθετες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, liakinen είπε

Η τελευταία σεκάνς στο σπίτι από μόνη της άξιζε όσο δεν αξίζουν σειρές με δεκάδες επεισόδια. Στην τελευταία σκηνή και καθώς μπήκε η υπέροχη μουσική του Fargo ανατρίχιασα. Εξαιρετικό φινάλε. Οι βασικοί πρωταγωνιστές έδωσαν ρέστα όμως αυτός που ξεχώρισε με υποκριτική για σοβαρό βραβείο ήταν η μορφή image.png.98ecf2712c087a12ea87ba1e5fc56cf1.png

Μπράβο από μένα και μακάρι ο κόσμος του FARGO να επιστρέψει ξανά. 

Εμένα μου φάνηκε λίγο κουφό που πήγε να περάσει τους συμβολισμούς μέσω ενός χαρακτήρα που δεν μας απασχόλησε αρκετά την υπόλοιπη σεζόν. Μάλιστα για 2-3 επεισόδια δε τον είχαμε δει καν, δε θυμόμουν ούτε το όνομά του. Οπότε αναπόφευκτα δε μου δημιούργησε κανένα απολύτως συναίσθημα αυτή η σκηνή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yanis13 είπε

Εμένα μου φάνηκε λίγο κουφό που πήγε να περάσει τους συμβολισμούς μέσω ενός χαρακτήρα που δεν μας απασχόλησε αρκετά την υπόλοιπη σεζόν. Μάλιστα για 2-3 επεισόδια δε τον είχαμε δει καν, δε θυμόμουν ούτε το όνομά του. Οπότε αναπόφευκτα δε μου δημιούργησε κανένα απολύτως συναίσθημα αυτή η σκηνή!

Οι συμβολισμοί μόνο μέσα από τον συγκεκριμένο χαρακτήρα μπορούσαν να περάσουν. Δεν χρειαζόταν να παίζει σε πολλές σκηνές σε κάθε επεισόδιο. Έπαιξε στις δύο βασικότερες, στο επεισόδιο 3 και στο φινάλε. 

Προσωπικά βρήκα το φινάλε εξαιρετικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/01/2024 at 06:40, zvarthangalos said:

Συμφωνώ για το 9ο επεισόδιο  το μονο που δεν μου άρεσε:

  Hide contents

H υπερβολή της αστυνομικής δύναμης που ξεπερνάει την στρατιωτική για να πάει να ''ξετρυπώσει'' τον διεφθαρμένο σερίφη και την συμμορία του, μπορούσαν να το κάνουν να φαίνεται ποιό cool.

 

Δεν ήταν η απλή αστυνομία όμως. Ισχύει στην πραγματικότητα - οι δυνάμεις του FBI και του National Guard είναι οπλισμένοι μέχρι τα νύχια.

13 hours ago, yanis13 said:

Εμένα μου φάνηκε λίγο κουφό που πήγε να περάσει τους συμβολισμούς μέσω ενός χαρακτήρα που δεν μας απασχόλησε αρκετά την υπόλοιπη σεζόν. Μάλιστα για 2-3 επεισόδια δε τον είχαμε δει καν, δε θυμόμουν ούτε το όνομά του. Οπότε αναπόφευκτα δε μου δημιούργησε κανένα απολύτως συναίσθημα αυτή η σκηνή!

Μα δεν ήταν μόνο μέσω του ενός χαρακτήρα. Το κεντρικό θέμα της σεζόν ήταν τα χρέη και το αποκορύφωμα ήρθε σ'αυτό το επεισόδιο.

Spoiler

Για τον Munch, τα χρέη ήταν ιδεολογικά, για την Lorraine χρηματικά, και για τον Roy μια διαστρέβλωση ιδεολογικού χρέους όπου το γυρνούσε όπως ήθελε. Η τελευταία σκηνή ήταν η λύτρωση που έρχεται μέσω της συγχώρεσης, όπου συνειδητοποιούν ότι δεν χρειάζεται να συνεχίσει το "eye for an eye" που άλλωστε δεν τελειώνει ποτέ (α λα Αγαμέμνονα του Αισχύλου, την έννοια του οποίου η Lorraine κάνει σαφές στην σκηνή με τον Roy μιας και η ίδια είναι απόλυτη όταν είναι να σειρά της να εισπράξει το χρέος της κακοποίησης της νύφης) ή του "pound of flesh" που ζητάει ο Munch (α λα Merchant of Venice του Shakespeare). 

Εμένα μου άρεσε πολύ το τέλος. Από την μια, αυτά είναι θέματα τα οποία τα έχουν θίξει ο Αισχύλος και άλλοι, και είναι ριζωμένα στο human condition, και από την άλλη η όλη σκηνή με τον σοβαρό μεν Munch να προσπαθεί να βγάλει σοβαρό λόγο περί τιμής και χρέους ενώ η Scotty και ο Wayne γυρνάνε την σκηνή σε κωμωδία ήταν 100% Fargo και απολαυστική. Η δε υποκριτική του ηθοποιού του Munch όλα τα λεφτά, από τον τρόπο που μιλούσε, στις κινήσεις των χεριών, κτλ. 

 

Επεξ/σία από Kasrith
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Kasrith είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για τον Munch, τα χρέη ήταν ιδεολογικά, για την Lorraine χρηματικά, και για τον Roy μια διαστρέβλωση ιδεολογικού χρέους όπου το γυρνούσε όπως ήθελε. Η τελευταία σκηνή ήταν η λύτρωση που έρχεται μέσω της συγχώρεσης, όπου συνειδητοποιούν ότι δεν χρειάζεται να συνεχίσει το "eye for an eye" που άλλωστε δεν τελειώνει ποτέ (α λα Αγαμέμνονα του Αισχύλου, την έννοια του οποίου η Lorraine κάνει σαφές στην σκηνή με τον Roy μιας και η ίδια είναι απόλυτη όταν είναι να σειρά της να εισπράξει το χρέος της κακοποίησης της νύφης) ή του "pound of flesh" που ζητάει ο Munch (α λα Merchant of Venice του Shakespeare). 

Εμένα μου άρεσε πολύ το τέλος. Από την μια, αυτά είναι θέματα τα οποία τα έχουν θίξει ο Αισχύλος και άλλοι, και είναι ριζωμένα στο human condition, και από την άλλη η όλη σκηνή με τον σοβαρό μεν Munch να προσπαθεί να βγάλει σοβαρό λόγο περί τιμής και χρέους ενώ η Scotty και ο Wayne γυρνάνε την σκηνή σε κωμωδία ήταν 100% Fargo και απολαυστική. Η δε υποκριτική του ηθοποιού του Munch όλα τα λεφτά, από τον τρόπο που μιλούσε, στις κινήσεις των χεριών, κτλ. 

Νομίζω ότι βλέπουμε το δέντρο αλλά χάνουμε το δάσος, μου αρέσει η οπτική σου γωνία και ο τρόπος που αναλύεις τα γεγονότα όμως σε θυμίζω πως δεν βλέπουμε θεατρική παράσταση Προμηθέας του Αισχύλου σίριαλ βλέπουμε με ότι αυτό συνεπάγεται ο καθένας βέβαια έχει την άποψή του προσωπικά δεν με κάλυψε το φινάλε της σεζόν σύμφωνα πάντα με το γούστο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την τελείωσα κι εγώ. Τη βρήκα εξαιρετική, δε βάζω βαθμό καθώς αυτα είναι και λιγο σχετικά πάντα. Όμως μπορώ να τη ξαναδώ άνετα, έχει ρυθμό, δεμένο σενάριο, καλές ερμηνείες και βέβαια τον Ole! Σίγουρα εχει διάφορους συμβολισμούς, υπόγεια αλλά και φανερά μηνύματα, ονειρικά κομμάτια που κατευθύνουν προς το υπερφυσικό , αλλα αυτο δεν ηταν παντα το Fargo? 
Αν επρεπε να βγαλω κι εγώ λιγο ¨ γκρίνια ¨, θα ηθελα 

Spoiler

..ενα διαφορετικό τέλος για τον κακό της σειράς. Ίσως ηταν συνειδητή επιλογή, για να δείξουν οτι τέτοιοι άνθρωποι μπορούν να τιμωρηθούν και να μην ηρωοποιηθει κατα κάποιο τροπο, αλλά για μένα δραματουργικά ήταν κάπως απογοητευτικό, θεωρώ οτι ο Ροϊ έπρεπε να πεθάνει. Π.χ. σε ένα απόλυτο τραγικό επίλογο, απο τον ιδιο το γιο του, ο οποίος  θα λυτρωνόταν και θα ξεπλήρωνε έτσι, το χρέος της κακοποίησης της μητέρας του (αλλά και του ίδιου, απο μικρό παιδι, που έπρεπε να υπομένει την υποτίμηση του πατέρα του). Γενικα ο χαρακτήρας του σερίφη, νομίζω είχε αρκετό ¨ ψωμί¨, σε συνδυασμό και με τον Hamm, που μπορεί να βγάλει τρομερή ειρωνία και χιουμορ, ίσως θέλησαν να τον κάνουν σκόπιμα ξύλινο και καρικατούρα. Οι στιγμές του με τον Munch ήταν απο τις πιο ενδιαφέρουσες αλλά και αναξιοποίητες στον κύκλο αυτό. 
Το ίδιο αναξιοποίητο θεωρώ και τον χαρακτήρα του Γουεϊν, ο οποίος έδειξε ως και τις τελευταίες σκηνές, ότι έδωσε αυτήν την αφελή τρελα που μας έχουν συνηθίσει στη σειρά, που βγάζει πηγαίο γέλιο. 
Απο την άλλη, η Juno Temple, μια κάπως εκνευριστική και ψιλομετρια ως τώρα ηθοποιός, εδώ δίνει τον καλύτερο ρολο της. Και μπορεί να μην κλέβει τελικά την παράσταση, ελεω άλλων πιο αξιομνημόνευτων χαρακτήρων, αλλά δείχνει ότι μερικές φορές αυτό που φαίνεται γατάκι, τελικά είναι τίγρης … 

 

Επεξ/σία από PSYHAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...