Προς το περιεχόμενο

Low GPU usage


@_zerocool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έπαιξα άλλο game εκτός από benchmark που έτρξα που είχα κανονικά 70-95% usage στην gpu.

Μόλις τώρα μου έκλεισε δυο φορές με θερμοκρασία 44 βαθμούς. Τα έβαλα στο deafult μέχρι να πάρω άλλο κουτί. 400r έχω υπόψιν. Κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά η λίγοτερα με 6 υποδοχές για δίσκους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 που στον cpu στα cores στα vrm ? Δωσε μας μια εικόνα απο το σύστημα σου σε idle να συγκρίνω με το δικό μου παρόμοιο build εχουμε και μετα σε load

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vrm idle 38 load 49

CPU idle (oti nane) load 52

 

Αυτά είναι στα 4.2 με auto όλα. 

 

Και default:

 

Vrm idle 30 load 49

CPU idle (oti nane) load 42

 

με Prime αυτά. 

 

ΥΓ: Τώρα που το έλεγξα με oc και χωρίς έχω το ίδιο σε vrm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είμαι σε Idle στα 4.2:

http://prntscr.com/2lphwj

 

Και με λιγάκι prime:

http://prntscr.com/2lpiss

 

Οι θερμοκρασίες σου είναι πολύ καλές δεν νομίζω να ευθύνονται αυτες για το shutdown. Βλέπις και τα δικά μου οτι παίζουμε κοντά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα η Tmpin 1 μου ανέβαζει περισότερο. Βασικά rr και όχι shutdown. Δεν ξέρω τι παίζει, κανα χαλασμένο board να έχω; Έχω και θέμα με το δίκτυο, όταν βάλω κάτι updates από windows (δεν έχω εντοπύση ακόμα ποιο) δεν κάνει connect στο δίκτυο μετά. Λεει unidentified. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και με το κουτί σου. Οταν αλλάξεις θα είσαι καλύτερα. Εγω παίζω μπάλα με το 500r. Θεμα με software ειναι λογικα αν ηταν δεν θα έπαιζε με κανεναν driver. Επίσης κατι ακόμα τι vcore έχεις σε stock ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχά αυτό το έχω προσέξει και σε μένα. Η μοναδική λύση μέχρι τώρα εινaι μεσα απο το amd overdrive να ξετικάρεις το turbo να πατάς apply το τικάρεις ξανά και μετά παλι apply. Και δεν το ξανακάνει. Σε βαρία games δεν μοy το έχει κάνει ποτέ το έχω δει μονο στο intelburntest πουθενά αλλοy ουτε occt ουτε prime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έφτιαξε με το overdrive. Εσυ στα πόσα έχεις των επεξεργαστή; Δεν βάζεις και μια το ΛοΛ να μου πεις τι παίζει με το δικό σου σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω πάει μέχρι τα 5.0 σταθερά έτυχα σε καλό κομμάτι. Τώρα παίζει στοκ δεν μου χρειαζεται προς το παρον κατι παραπάνω. Λολ παίζω κανονικα ολα very high και 60 fps σταθερα παντα με v-sync on, Mονο στο αραμ μου κάνει θεματα αλλα ειναι απο το mode του παιχνιδιου, Τι θελεις να δεις απο το lol στο σύστημα μου ακριβως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε uncapped και πες μου ποσα βγάζεις αφου έκαναν spawn τα minions και τι gpu usage έχει. Αν θέλεις να το κάνεις και στα 5Ghz να δούμε διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 4.2 μέσο ορο 150 fps(κατω απο 140 δεν ειδα) και η gou στα 40 τα εκατο. Αμα περιμένεις λιγακι θα σου πω και για τα 5. Oταν δεν υπηρχαν μινιονς επιανα κατι 400ρια.. Λοιπον στα 5 βγάζω μέσο όρο 210+ δεν έπεσαν καθόλου κατω απο 200 και χρήση κοντα στα 50 τα εκατό. Επίσης έχω 2 μονιτορς στο ενα το λολ στο αλλο hd live streaming

Επεξ/σία από AiWaaa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λαγγάρει ο isp σου ή ο game server, πέφτουν τα fps.

αυτο που το διαβασες?στο cosmopolitan?

φυσικα και δεν ισχυει,ειναι τελειως ανεξαρτητο το ενα με το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που το διαβασες?στο cosmopolitan?

φυσικα και δεν ισχυει,ειναι τελειως ανεξαρτητο το ενα με το αλλο.

 

Σε μένα οταν λαγγάρει πέφτουν τα fps, σε σένα δείχνει διαφημίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι σταματάει να βγάζει καρέ και οπότε ουσιαστικά είναι στα 0fps (που δεν είναι) δεν είναι το ίδιο με το να πέφτουν τα fps.

Είναι σαν να λες ότι όταν πατάς την παύση σε ένα έργο πέφτουν τα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...