Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχως δεν τα εχω ακουσει αυτα.

 

Αν σου αρεσει ο καλος και ποιοτικος ηχος δεν καταλαβαινω τον λογο να μην δωσεις καποια λεφτα για ηχεια του Pc. Εκτος τωρα και αν το πας μακρια σε φαση οτι δεν ειναι audiophile ο ηχος του υπολογιστη ετσι και αλλιως. Παντως οπως και να εχει για καποιον που περνα την μερα του στο pc και δεν μπορει να αραξει στο σαλονι για να ακουσει την μουσικουλα του και να παιξει τα παιχνιδια του μια χαρα αξιζει να δωσει ενα σεβαστο ποσο για καλα ηχεια μονιτορ (Δεν αναφερω συγκεκριμενο ποσο μιας και ο καθενας εχει διαφορετικες προτεραιοτητες). Επισης το minimun των απαιτησεων που αναφερεις ειναι σχετικο γιατι τα περισοτερα games απαιτουν 5.1 η ακομα ποιο ιδανικα ενα σοβαρο ζευγαρι ακουστικων για να ταπολαυσεις στο full κατι το οποιο δεν γινεται με 50 η 150 ευρω δυστυχως. Τωρα αν καποιος την βρισκει μια χαρα με ηχεια των 50 ευρω δεν μπορω να του παω κοντρα δικαιωμα του ειναι. Εδω αλλοι παιζουν παιχνιδια απο το laptop και θεωρουν οτι ολα οκ στα ηχεια θα τα χαλασουμε? :D

 

Η Ενδιαμεση λυση για μεγεθος χωρου και αποσταση ειναι τα ηχεια που αναφερουμε. Αν εχεις μεγαλο χωρο και ακους απο ακομα μεγαλυτερη αποσταση πιο ιδανικο ειναι να πας σε ηχεια δαπεδου (γενικα για σαλονι 9/10 φορες το ιδανικο ειναι ηχεια δαπεδου) Τεραστιο θεμα για να το αναλυσουμε εδω βεβαια. Τωρα αν θες να τα βαλεις σε μια αποσταση ωστε να δεις και μια ταινια μια χαρα κανουν τα μονιτορ μην σε ανυσηχει αυτο. Αν ομως θελεις να εχεις σωστο soundstage και να καταλαβαινεις οτι τα ηχεια γεμιζουν τον χωρο παλι η κουβεντα φευγει αρκετα απο το συγκεκριμενο νημα. (αν δεν ξερεις τι ειναι το soundstage δεν πειραζει σημαινει οτι δεν σε ενδιαφερει κιολας)

Το δεύτερο εννοώ. Δηλαδή χρήση για PC αλλά και όταν κάθεσαι να βλέπεις ταινία στη τηλεόραση που είναι συνδεδεμένη στο PC στα 2μιση - 3 μέτρα. Ιδανική λύση είναι monitor ή PC speakers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το δεύτερο εννοώ. Δηλαδή χρήση για PC αλλά και όταν κάθεσαι να βλέπεις ταινία στη τηλεόραση που είναι συνδεδεμένη στο PC στα 2μιση - 3 μέτρα. Ιδανική λύση είναι monitor ή PC speakers?

Ενα hifi ηχειακι της προκοπής + ενισχυτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερες τον κομβικό συνδυασμό... Για να ακούσει κανείς καλά τη μουσικούλα του ή να παίξει παιχνίδια, χρειάζεται monitors?

Just think about πόσο σανό και παραμύθα τρώμε...

 

Στο pc μου ακούω από στερεοφωνικάκι 20ετίας και βάλε πλέον, made in Japan, με απίστευτα αναλογικά ενισχυτάκια και ξύλινα ευμεγέθη ηχειάκια κάπου στα 2 λίτρα σε όγκο το καθένα. Πέρασα από άπειρα στάδια, άκουσα πολλά ηχεία, pc/οικιακά, τα πάντα όλα, δυστυχώς τα ΜΟΝΑ που πλησιάζουν κάπως είναι τα Edifier 1600. Στο σπίτι δεν ακούω τίποτε απαιτητικό, τις τυπικές κατεβασιές από το tube και ότι έχω ριπάρει εδώ και 10ετίες από συλλογή cd. ΠΟΙΟΣ o λόγος για πιο τρελό ψάξιμο; Θα αντικαταστήσουν ποτέ τα ηχεία το χαμένο bitrate, την αποδόμηση της μουσικής σκηνής λόγω εγγύτητας ακρόασης ή το χαμένο χαμηλό;

Just think about it... ;)

Σιγουρα και δεν χρειαζεσαι μονιτορς απλα ειναι κατι το οποιο θα κανει πιο ευχαριστη την εμπειρια σου :D . Στο δωματιο το ηχοσυστημα που εχω ειναι δικαναλο monitor audio rx 2 σε marantz pm 6006 και η ποιοτητα των flac ειναι αρκετα καλη επομενως πιστευω αξιζει. Το ιδιο ηχοσυστημα το ειχα στο σαλονι πριν το αναβαθμισω οπου ακουγα κυριως δισκους βινυλιου και cd και μπορω να σου πω με σιγουρια οτι τα καλα flac σε πολλες περιπτωσεις δεν μπορω να τα διακρινω απο το βυνιλιο. Αν το ελεγα αυτο σε forum για hi-fi ξερω οτι θα με σταυρωναν αλλα αυτο τουλαχιστον αντιλαμβανομαι εγω και δεν υπαρχει λογος να το κρυψω. Στα επομενα ηχεια που πηρα (monitor audio gold 300) και με καλυτερο ενισχυτη παλι δεν μπορω να καταλαβω ουσιαστικη διαφορα σε ορισμενα κοματια αναμεσα σε flac και βινυλιο. Σε γενικες γραμμες σαφως και τα gold 300 ειναι ανωτερα απο τα rx 2 ειτε προκειται για βινυλιο ειτε για flac και σαφως το βινυλιο ειναι ανωτερο απο τα flac στις 9/10 των περιπτωσεων για να μην τρελαθουμε εντελως. Απλα στην μια περιπτωση μιλαμε για κατι που κοστιζει παρα πολυ σε αντιθεση με τα flac που τα βρισκεις στο ιντερνετ δωρεαν το οποιο ειναι καθοριστικος παραγοντας. Τωρα αν μιλαμε για εναν μεσο χρηστη που κατεβαζει ριπακια απο το youtube η ακουει mp3 απο το spotify δεν υπαρχει λογος καν για συζητηση διοτι σε αυτη τη  ποιοτητα απλα δεν ακουγεται και σαφως δεν υπαρχει λογος να δωσεις λεφτα για καλο ηχοσυστημα (χωρις αυτο να σημαινει παλι οτι δεν θα καταλαβεις διαφορα). Παντως ολη η σημασια του hi-fi εξ ορισμου ειναι να καταφερεις οσο το δυνατον την πιο πιστη αναπαρασταση της μουσικης και σαφως ειναι παρα πολυ δυσκολο για πολλους λογους χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να μεινεις ικανοποιημενος με το αποτελεσμα. Εδω λοιπον μπαινει το βασικο ερωτημα : Τα χρειαζομαι ολα αυτα για να βλεπω ταινιες , να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη και για να ακουω μουσικη και ειδικα σε αυτο το κοστος? Η απαντηση ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ. Με ικανοποιει ωστοσο το αποτελεσμα και θα το ευχαριστηθω τοσο ωστε να δικαιολογει το κοστος? Η απαντηση ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ για τα δικα μου γουστα και πιστευω αυτο ειναι ουσιαστικα που μετραει.

Και αν το budget είναι tight? Βαριά 120-130 ευρώ;

Τα edifier r1600t που ανεφερε πιο πανω ο Navu ειναι αξιοπρεπεστατα σε αυτα τα λεφτα μιας και το budget σου δεν σου επιτρεπει να πας σε ενισχυτη και παθητικα ηχεια σε αυτη την τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα και δεν χρειαζεσαι μονιτορς απλα ειναι κατι το οποιο θα κανει πιο ευχαριστη την εμπειρια σου :D . Στο δωματιο το ηχοσυστημα που εχω ειναι δικαναλο monitor audio rx 2 σε marantz pm 6006 και η ποιοτητα των flac ειναι αρκετα καλη επομενως πιστευω αξιζει. Το ιδιο ηχοσυστημα το ειχα στο σαλονι πριν το αναβαθμισω οπου ακουγα κυριως δισκους βινυλιου και cd και μπορω να σου πω με σιγουρια οτι τα καλα flac σε πολλες περιπτωσεις δεν μπορω να τα διακρινω απο το βυνιλιο. Αν το ελεγα αυτο σε forum για hi-fi ξερω οτι θα με σταυρωναν αλλα αυτο τουλαχιστον αντιλαμβανομαι εγω και δεν υπαρχει λογος να το κρυψω. Στα επομενα ηχεια που πηρα (monitor audio gold 300) και με καλυτερο ενισχυτη παλι δεν μπορω να καταλαβω ουσιαστικη διαφορα σε ορισμενα κοματια αναμεσα σε flac και βινυλιο. Σε γενικες γραμμες σαφως και τα gold 300 ειναι ανωτερα απο τα rx 2 ειτε προκειται για βινυλιο ειτε για flac και σαφως το βινυλιο ειναι ανωτερο απο τα flac στις 9/10 των περιπτωσεων για να μην τρελαθουμε εντελως. Απλα στην μια περιπτωση μιλαμε για κατι που κοστιζει παρα πολυ σε αντιθεση με τα flac που τα βρισκεις στο ιντερνετ δωρεαν το οποιο ειναι καθοριστικος παραγοντας. Τωρα αν μιλαμε για εναν μεσο χρηστη που κατεβαζει ριπακια απο το youtube η ακουει mp3 απο το spotify δεν υπαρχει λογος καν για συζητηση διοτι σε αυτη τη ποιοτητα απλα δεν ακουγεται και σαφως δεν υπαρχει λογος να δωσεις λεφτα για καλο ηχοσυστημα (χωρις αυτο να σημαινει παλι οτι δεν θα καταλαβεις διαφορα). Παντως ολη η σημασια του hi-fi εξ ορισμου ειναι να καταφερεις οσο το δυνατον την πιο πιστη αναπαρασταση της μουσικης και σαφως ειναι παρα πολυ δυσκολο για πολλους λογους χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να μεινεις ικανοποιημενος με το αποτελεσμα. Εδω λοιπον μπαινει το βασικο ερωτημα : Τα χρειαζομαι ολα αυτα για να βλεπω ταινιες , να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη και για να ακουω μουσικη και ειδικα σε αυτο το κοστος? Η απαντηση ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ. Με ικανοποιει ωστοσο το αποτελεσμα και θα το ευχαριστηθω τοσο ωστε να δικαιολογει το κοστος? Η απαντηση ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ για τα δικα μου γουστα και πιστευω αυτο ειναι ουσιαστικα που μετραει.

 

Τα edifier r1600t που ανεφερε πιο πανω ο Navu ειναι αξιοπρεπεστατα σε αυτα τα λεφτα μιας και το budget σου δεν σου επιτρεπει να πας σε ενισχυτη και παθητικα ηχεια σε αυτη την τιμη

Καμία επιλογή σε μαύρο υπάρχει; Η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει με 2.1 και τα z506 που είναι ψευτο 5.1 τώρα και δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν αν έλειπε το woofer. Γενικώς δεν είμαι λάτρης του μπάσου και ακόμα και σε αυτά που έχω με το ζόρι τα πάω στη μέση. Θα με καλύψει λες το μπάσο των 2.0 σε αυτό το εύρος των χρημάτων; Επίσης σκοπεύω να τα σύνδεσω με On board κάρτα ήχου στην motherboard της περιγραφής μου (έχει τσιπάκι soundblaster της creative). Θα χάσω από εκεί τίποτα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη θα παρω η τα adam audio a7x η τα dynaudio lyd 7 ποια να προτιμήσω δεν ξερω. αν υπαρχει καποιος που τα εχει ακουσει να μας πει 2 γνωμες αν θα ηταν ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vasilios_n: το ιδανικό θα ήταν να ακούσεις μόνος και να διαλέξεις τον ήχο που θέλεις(αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα) . Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια και γούστα.

 

Προσωπικά, αποφάσισα να μείνω λιγάκι προς το παρόν με αυτά που ήδη διαθέτω, καθώς είναι αξιοπρεπέστατο για τη χρήση που κάνω, και θα εναλλάσομαι μεταξύ synth και υπολογιστή. (ποιοτικά παθητικά ηχεία 12" και καλός μίκτης/ενισχυτής + z323 logitech) .

 

Αρχικά, σκεφτόμουν για ενεργά μόνιτορ. Πολλοί στο youtube τα θέλουν για "ουδέτερο" άκουσμα καθώς και για να ακούνε/κρίνουν τις συνθέσεις τους. Μάλλον είναι βολικά, καθώς έχουν ενισχυτή κομμένο και ραμένο στα μέτρα τους, κ.λ.π. Σίγουρα θα βοηθήσουν κάποιον στη σύνθεση, αλλά γνὠμη μου, αν δεν σε βοηθάει και το αυτί σου στο να ακούσεις καλά, και το καλύτερο ηχείο να έχεις μπορεί να σε βοηθήσει έως κάποιο σημείο μόνο(δεν νομίζω όλοι να έχουν απόλυτο μουσικό αυτί, ας πούμε) .

 

Καθώς όμως μου πρότειναν οι φίλοι από εδώ να έχω υπόψιν και συνδυασμό καλών παθητικών ηχείων + ενισχυτή, δεν απέρριψα το ενδεχόμενο.

 

Άκουσα αρκετές ποιοτικές ηχογραφήσεις/παρουσιάσεις ηχείων τις προηγούμενες ημέρες(στο καλό μου ηχοσύστημα) από άτομα που το κάνουν ως ελεύθερη ασχολία ή ως επάγγελμα. Εντυπωσιάστηκα πολύ από μερικά ακούσματα παθητικών ηχείων + καλού ενισχυτή(π.χ. για τα κριτήριά μου, μου άρεσε πάρα πολύ το wharfedale diamond 225 + ποιοτικό ενισχυτή marantz/yamaha. Κάποιον άλλον ίσως να μην τον ικανοποιούσε το άκουσμα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία επιλογή σε μαύρο υπάρχει; Η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει με 2.1 και τα z506 που είναι ψευτο 5.1 τώρα και δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν αν έλειπε το woofer. Γενικώς δεν είμαι λάτρης του μπάσου και ακόμα και σε αυτά που έχω με το ζόρι τα πάω στη μέση. Θα με καλύψει λες το μπάσο των 2.0 σε αυτό το εύρος των χρημάτων; Επίσης σκοπεύω να τα σύνδεσω με On board κάρτα ήχου στην motherboard της περιγραφής μου (έχει τσιπάκι soundblaster της creative). Θα χάσω από εκεί τίποτα;

Ναι πιστευω μια χαρα θα εισαι και στην μουσικη θα ειναι πολυ καλυτερα απο τα ζ506. Το μπασο γενικα ειναι ωραιο αρκει να ειναι σφιχτο και ακριβες, προφανως αυτο σε κουραζει και το πας μεχρι την μεση. Παντως στα λεφτα που διαθετεις καλο ειναι να μην παρεις sub woofer.

καποια στιγμη θα παρω η τα adam audio a7x η τα dynaudio lyd 7 ποια να προτιμήσω δεν ξερω. αν υπαρχει καποιος που τα εχει ακουσει να μας πει 2 γνωμες αν θα ηταν ευκολο

ta a7x ειναι τρομερα και το ribon tweeter που εχουν τα κανει να ακουγονται σαν ηχεια πολυ περισοτερων χρηματων ενω κρατανε πολυ καλα την ισοροπια. Τα lyd 7 δεν τα εχω ακουσει για να κανω συγκριση αλλα φανταζομαι οπως κλασικα η dynaudio θα υπερτερει στο θεμα μπασου. Αν μενεις αθηνα μπορω να σου πω που ειχα βρει εκθεσιακα τα adam a7x να πας να τα ακουσεις αν θες

@vasilios_n: το ιδανικό θα ήταν να ακούσεις μόνος και να διαλέξεις τον ήχο που θέλεις(αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα) . Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια και γούστα.

 

Προσωπικά, αποφάσισα να μείνω λιγάκι προς το παρόν με αυτά που ήδη διαθέτω, καθώς είναι αξιοπρεπέστατο για τη χρήση που κάνω, και θα εναλλάσομαι μεταξύ synth και υπολογιστή. (ποιοτικά παθητικά ηχεία 12" και καλός μίκτης/ενισχυτής + z323 logitech) .

 

Αρχικά, σκεφτόμουν για ενεργά μόνιτορ. Πολλοί στο youtube τα θέλουν για "ουδέτερο" άκουσμα καθώς και για να ακούνε/κρίνουν τις συνθέσεις τους. Μάλλον είναι βολικά, καθώς έχουν ενισχυτή κομμένο και ραμένο στα μέτρα τους, κ.λ.π. Σίγουρα θα βοηθήσουν κάποιον στη σύνθεση, αλλά γνὠμη μου, αν δεν σε βοηθάει και το αυτί σου στο να ακούσεις καλά, και το καλύτερο ηχείο να έχεις μπορεί να σε βοηθήσει έως κάποιο σημείο μόνο(δεν νομίζω όλοι να έχουν απόλυτο μουσικό αυτί, ας πούμε) .

 

Καθώς όμως μου πρότειναν οι φίλοι από εδώ να έχω υπόψιν και συνδυασμό καλών παθητικών ηχείων + ενισχυτή, δεν απέρριψα το ενδεχόμενο.

 

Άκουσα αρκετές ποιοτικές ηχογραφήσεις/παρουσιάσεις ηχείων τις προηγούμενες ημέρες(στο καλό μου ηχοσύστημα) από άτομα που το κάνουν ως ελεύθερη ασχολία ή ως επάγγελμα. Εντυπωσιάστηκα πολύ από μερικά ακούσματα παθητικών ηχείων + καλού ενισχυτή(π.χ. για τα κριτήριά μου, μου άρεσε πάρα πολύ το wharfedale diamond 225 + ποιοτικό ενισχυτή marantz/yamaha. Κάποιον άλλον ίσως να μην τον ικανοποιούσε το άκουσμα) .

Εννοεις βιντεακια που κανουν παρουσιασεις ηχειων η βαζουν καποιο κομματι να παιζει και το ηχογραφουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Αυτά εδώ τι λένε? https://www.skroutz.gr/products/show/16087570

 

Αυτό που είδα είναι ότι χρησιμοποιούν Amplifier Class D (όχι ότι καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό :P). Επίσης δεν ξέρω αν είναι πλαστικά ή ξύλινα γιατί δεν γράφουν κάτι.

 

Τέλος, σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι παραπάνω από woofer θα μπορώ να συνδέσω κάποιο άλλο μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dream420: ναι, αυτό εννοώ. Αρχεία wav/flac μόνα τους ή με fhd video.

 

Ξέρω ότι αλλιώς είναι από κοντά, εννοείται, αλλά ποιόν άλλο τρόπο έχω να γνωρίσω διαφορετικά ακούσματα; Δεν πρόκειται να μπορέσω να ακούσω ποτέ αλλιώς τα τόσα διαφορετικά/καλά ηχεία που υπάρχουν(ούτε και νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιος τόσο υπομονετικός υπάλληλος που να διαθέτει ώρες ολόκληρες για να έχει εμπειρία ο πελάτης) .

 

Πάντως, αν έχεις να προτείνεις κάτι και εσύ, πολύ ευχαρίστως να με συμβουλέψεις. Φαίνεται ότι έχεις αρκετή εμπειρία με το χώρο τον ηχείων και πιστεύω ότι θα επωφελούνταν και άλλοι χρήστες από τις συμβουλές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ακουσει μια φορα τυχαία τα adams και θυμαμαι επαθα την πλακα μου με το reebon τοιτερ. Οπου βρισκόμουν μεσα στον χωρο ο ηχος ειταν διάσπαρτα μεταδηδομενος.

 

Σιγουρα το σοφτ τοιτερ των dynaudio δεν πρεπει να ειναι σαν των ανταμς αλλα εχουν 24βιτ 96khz dac οποτε γλυτωνεις τα ντακ και τις καρτες ηχου και μπορεις να τα συνδεσεις απευθειας. Επισης ειναι αθοριβα τελειως τα ανταμ? Δλδ δεν κανουν ενα φσσσ κοντα? Και η καρτα 16 44.000 ?? Εκει ξενερωνω λιγο και με το μπασο μιας που φαινεται ποιο βαρη υλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ακουσει μια φορα τυχαία τα adams και θυμαμαι επαθα την πλακα μου με το reebon τοιτερ. Οπου βρισκόμουν μεσα στον χωρο ο ηχος ειταν διάσπαρτα μεταδηδομενος.

 

Σιγουρα το σοφτ τοιτερ των dynaudio δεν πρεπει να ειναι σαν των ανταμς αλλα εχουν 24βιτ 96khz dac οποτε γλυτωνεις τα ντακ και τις καρτες ηχου και μπορεις να τα συνδεσεις απευθειας. Επισης ειναι αθοριβα τελειως τα ανταμ? Δλδ δεν κανουν ενα φσσσ κοντα? Και η καρτα 16 44.000 ?? Εκει ξενερωνω λιγο και με το μπασο μιας που φαινεται ποιο βαρη υλικο

αμα κάνουν φςς και λοιπούς θορύβους πρέπει να τα ρίξεις πάνω σε power conditioner με emi/rfi filters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...